Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

4 hours ago, giorgos2187 said:

 

 

Εχω την cryorig r1 ρε συ, και περιμενω να μου ερθει το bracket. Λογικα θα την κουμπωσω αν και δεν πολυθελω. Νομιζω οτι ειναι πολυ μεγαλη για το κουτι μου και το μπουκωνει με το airflow της με αποτελεσμα να παραμενει ζεστος αερας πανω απο την καρτα γραφικων και να ζεσταινεται λιγο παραπανω. Αλλα και παλι, και με αυτη δεν θα εχω το ιδιο θεμα; Αφου παλι απο τη μητρικη θα παιρνει εντολες για τις στροφες....

Μηπως να εβαζα υδροψυξη και να την εβαζα σε συγκεκριμενες στροφες και να τελειωνα;

 

Υπάρχει περίπτωση (ξέρω ίσως είναι long shot) να έχεις κουμπώσει τον ανεμιστήρα σε άλλη θέση και όχι στη θέση για CPU;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

Υπάρχει περίπτωση (ξέρω ίσως είναι long shot) να έχεις κουμπώσει τον ανεμιστήρα σε άλλη θέση και όχι στη θέση για CPU;

Τι να πω.... Θα ανοιξω να δω... αλλα δε νομιζω. Γιατι πειραζοντας τις ρυθμισεις του cpu fan μεσα απο το bios, η ψυχτρα ανταποκρινοταν στις αλλαγες...

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με την ψυχτρα δε λεει να ισιωσει με τιποτα. Ο,τι ρυθμιση και αν κανεις, τα ανεβοκατεβασματα ειναι εκει. Και σημερα ειπα να κανω ενα τσεκ θερμοκρασιων. Προς μεγαλη μου εκπληξη βλεπω οτι ο επεξεργαστης παιζει στους 38-42 σε idle και παιζοντας call of duty modern warfare βαραγε 80αρια.

Τραγικα νουμερα για 65watt tdp επεξεργαστη, και μια μερα σαν τη σημερινη που δε τη λες και ζεστή. Επρεπε να ειχε γινει λιγο καλυτερη δουλεια στο κομματι της ψυξης νομιζω. Anyway με το που ερθει το bracket θα μπει η cryorig και αν το καλοκαιρι ζορισουν τα πραματα θα μπει υδροψυξη. Αυτο βεβαια σημαινει οτι η αγορα του εν λογω επεξεργαστη στοιχιζει περισσοτερο απο την τιμη που δελεαζει εκ πρωτης οψεως.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, giorgos2187 said:

Το θεμα με την ψυχτρα δε λεει να ισιωσει με τιποτα. Ο,τι ρυθμιση και αν κανεις, τα ανεβοκατεβασματα ειναι εκει. Και σημερα ειπα να κανω ενα τσεκ θερμοκρασιων. Προς μεγαλη μου εκπληξη βλεπω οτι ο επεξεργαστης παιζει στους 38-42 σε idle και παιζοντας call of duty modern warfare βαραγε 80αρια.

 

 

Για αυτό σου είχα πριν αν δεν έχεις προβλήματα 

Quote

 

" θερμοκρασίας που σχετίζονται με άλλα θέματα, το θέμα σου με το ανεβοκατέβασμα στροφών λύνεται 

εύκολα "  

 

 

Με h115i pro και 3700Χ σε gaming βλέπω 43- 44 - 46  °c  με 400-600rpm (quiet mode)τα fans και 1000rpm αντλία (quiet mode) σε "silent κουτί" με πόρτα. 

Τα 80αρια σου  ακόμα και με το στοκ cooler δεν είναι normal για ryzen.

 

Τι τάσεις έχεις στο bios ? έχεις PBO ενεργοποιημένο ? δοκίμασες να το ξαναβάλεις το cooler? κάτι δεν πάει καλά  

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, giorgos2187 said:

Μονο PBO ενεργοποιημενο, και xmp profile για τις μνημες στα 3200. Ολα τα αλλα στο default... 

Καταλαβα, παμε για λυσιμο... 

Το PBO αυξάνει την θερμοκρασία αλλά πάλι τα 80αρια είναι πολλά.

Το ΧΜP με τις μνήμες είναι άσχετο με την θερμοκρασία.

 

Τι vcore αναφέρει μέσα το bios? μήπως έχεις κανα + offset / scalar μεγάλο 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, UltraB said:

Μια χαρά normal είναι, μη βγάλεις τίποτα. Τέτοιες θερμοκρασίες βαράει και ο δικός μου 3600 με την stock ψύκτρα.

 

80αρια ? με default ρυθμίσεις? 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

@UltraB  Αληθεια τωρα;;; Καλα, μετα απο τοσο καιρο στη ryzen εποχη, ο πρωτος ειμαι που του φαινεται περιεργο ολο αυτο;;;; Μιλαμε για περιπτωση που τα νερα ειναι υποχρεωτικα ειδικα με τις θερμοκρασιες του ελληνικου καλοκαιριου.

 

 Υπαρχει κανενας αλλος που να δουλευει ryzen με στοκ ψυξεις;

 

@GoMaR Νομιζω καποια στιγμη ειχες γραψει πολυ καλα σχολια για μια θερμοαγωγιμη παστα της noctua. Μπορεις σε παρακαλω να μου την υπενθυμισεις;

 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπετε 80αρια στο gaming στο cb20 με pbo τι βλέπετε 100; Δεν γίνεται ρε συ . 

 

Έχω δοκιμάσει Odyssey metro sottr πάνω από 46 48 δεν βλέπω χωρίς pbo 

 

To worst case σενάριο που έχω δοκιμάσει είναι cb20 με pbo , motherboard limits ,scalar x4 και έχω 63 σε CPU κάτω από 50 single core.  Με quiet mode σε κλειστό κουτί με πόρτα μπροστά . 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 το pbo αν δεν σου χρειάζεται βάλτο off για off για δοκιμή καλύτερα single core boost θα έχεις βάλε ένα πχ αρνητικό offset  - .05V ή - . 0025 vcore πάλι μπορεί να βοηθήσει σε single core boost, ή στην χειρότερη περίπτωση να χάσεις απειροελάχιστα σε επίπεδο bench, (για δοκιμή τουλάχιστον , μερικές mb δίνουν παραπάνω απ ότι χρειάζεται στο auto) 

 

και βάλε manual ρυθμίσεις στο fan curve , όχι pwm. 

 

Ασε τα idle temps δεν θα βγάλεις άκρη είναι καρδιογράφηματα οι τάσεις / temps από τα σταθερά load θα βγάλεις άκρη 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Dem έγραψε:

Ασε τα idle temps δεν θα βγάλεις άκρη είναι καρδιογράφηματα οι τάσεις / temps από τα σταθερά load θα βγάλεις άκρη 

 

 

Μωρε σ αυτο δικιο εχεις, αλλα το θεμα ειναι οτι σε αυτη την χρηση εμενα μου σπαει τα νευρα... 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, giorgos2187 said:

 

 

Μωρε σ αυτο δικιο εχεις, αλλα το θεμα ειναι οτι σε αυτη την χρηση εμενα μου σπαει τα νευρα... 

 

Όπως σου είπα αφού δεν έβγαλες άκρη με την υστέρηση άσε το pwm και πήγαινε με manual ρυθμίσεις στο fan curve. 

με απότομες ράμπες και ευθείες γραμμές ή σκαλοπάτια. πχ 40%  το φαν μέχρι 45 C, 60% μέχρι 60 C κτλ. 

αυτό για αρχή για να μην σου σπάει τα νεύρα και δοκίμασε και τα άλλα , το pbo γιατί το έχεις enabled για ποιο λόγο κυρίως κάνεις χρήση το pc ? 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

Οι 80 ℃ από μόνοι τους δεν είναι ανησυχητικοί. Αλλά από όλα τα συμπτώματα εγώ θα υποψιαζόμουν ότι η ψύκτρα δεν έχει κάτσει σωστά και δημιουργούνται hotspots (όχι τα μεταναστευτικά, τα άλλα). Αυτό θα δικαιολογούσε και το ανεβοκατέβασμα των στροφών του ανεμιστήρα.

 

Προσωπικά θα ξαναπροσάρμοζα την ψύκτρα με προσοχή, πριν κάνω οτιδήποτε άλλο. Από τη όψη της πάστας πάνω στον επεξεργαστή όταν την βγάλεις ενδέχεται να έχεις και μια ακόμη πληροφορία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Dem έγραψε:

Όπως σου είπα αφού δεν έβγαλες άκρη με την υστέρηση άσε το pwm και πήγαινε με manual ρυθμίσεις στο fan curve. 

με απότομες ράμπες και ευθείες γραμμές ή σκαλοπάτια. πχ 40%  το φαν μέχρι 45 C, 60% μέχρι 60 C κτλ. 

 

 

Το χω κάνει. Πάλι έχω ανεβοκατεβάσματα...

 

πριν 16 λεπτά, το μέλος Dem έγραψε:

, το pbo γιατί το έχεις enabled για ποιο λόγο κυρίως κάνεις χρήση το pc ? 

 Πέραν του οτι απλα αφού υπάρχει θέλω να το χρησιμοποιήσω δεν μπορώ να δώσω άλλο λόγο...

 

@acct Το λύσιμο είναι δεδομένο... Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.