Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

Το λοιπον. Ανοιξα το pc τελικα για εναν ελεγχο και δεδομενα αλλαγη παστας. Η ψυχτρα εξαρχης ηταν τοποθετημενη ολοσωστα. Η πρωτη παστα ειχε απλωθει σωστα σε ολη την επιφανεια του επεξεργαστη και ειχα αφησει την εργοστασιακη. Εδω να πω πως επαθα σοκ διοτι παρολο που ειχα ξεκουμπωσει ολοσωστα την ψυχτρα, την τραβαγα και δεν εβγαινε...

Βαζω λιγη παραπανω δυναμη (ευτυχως λιγη) και τελικα βγηκε μαζι με τον επεξεργαστη!!!!!!!!!!! Παρα το γεγονος οτι οταν τον τοποθετεις εχει αυτη την ασφαλειουλα που κατα καποιο τροπο τον κλειδωνει, παρολα αυτα ο επεξεργαστης  βγηκε μαζι με την ψυχτρα.... Η εργοστασιακη παστα ειχε μετατραπει σε τσιμεντοστοκο....

Δοξα το θεο δεν προκληθηκε ζημια. Anyway, καθαρισα και τα δυο, εβαλα καινουρια mx-4 που ειχε περισσεψει, και τα ξανακουμπωνω. Εδω λοιπον τι παρατηρω;;;;; Η μητρικη εχει δυο θεσεις για καλωδιο ψυχτρας. Cpu_opt και cpu_fan. Οπως θα δειτε και στην παρακατω εικονα η επεξηγηση της καθε θεσης ειναι διπλα και κατ' αντιστοιχια. Θεωρω λοιπον πολυ πιθανο να ειχα βαλει το καλωδιο της ψυχτρας στο cpu_opt και γι αυτο να μην ανταποκρινοτανε στις αλλαγες του fan curve που εδινα απο το bios μιας και αυτες τις εδινα για το cpu_fan.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι το χα κανει, δεν το προσεξα και οταν την εβγαζα, αλλα το θεωρω πολυ πιθανο γιατι ασυναισθητα θεωρεις την main υποδοχη τη μαυρη και οχι την γκρι. Βεβαια δενε χω ανοιξει ακομα το manual να δω ποια υποδοχη ειναι η σωστη.

 

Τεσπα, εδεσα το μασινι, το αναψα και σε idle παιζει πλεον κοντα στους 32-33.. Επαιξα δυο γυρους call of duty και η θερμοκρασια κυμανθηκα στο φασμα των 60  βαθμων. Τωρα γραφω εδω και τον βλεπω στους 35-36... Εντονα ανεβοκατεβασματα στροφων δεν εχω, αλλα που και που ολο και ενα γκαζωμα ακους... Θα συνεχισω να δοκιμαζω παντως..

 

 

aoruselite2.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Το λοιπον. Ανοιξα το pc τελικα για εναν ελεγχο και δεδομενα αλλαγη παστας. Η ψυχτρα εξαρχης ηταν τοποθετημενη ολοσωστα. Η πρωτη παστα ειχε απλωθει σωστα σε ολη την επιφανεια του επεξεργαστη και ειχα αφησει την εργοστασιακη. Εδω να πω πως επαθα σοκ διοτι παρολο που ειχα ξεκουμπωσει ολοσωστα την ψυχτρα, την τραβαγα και δεν εβγαινε...

Βαζω λιγη παραπανω δυναμη (ευτυχως λιγη) και τελικα βγηκε μαζι με τον επεξεργαστη!!!!!!!!!!! Παρα το γεγονος οτι οταν τον τοποθετεις εχει αυτη την ασφαλειουλα που κατα καποιο τροπο τον κλειδωνει, παρολα αυτα ο επεξεργαστης  βγηκε μαζι με την ψυχτρα.... Η εργοστασιακη παστα ειχε μετατραπει σε τσιμεντοστοκο....

Δοξα το θεο δεν προκληθηκε ζημια. Anyway, καθαρισα και τα δυο, εβαλα καινουρια mx-4 που ειχε περισσεψει, και τα ξανακουμπωνω. Εδω λοιπον τι παρατηρω;;;;; Η μητρικη εχει δυο θεσεις για καλωδιο ψυχτρας. Cpu_opt και cpu_fan. Οπως θα δειτε και στην παρακατω εικονα η επεξηγηση της καθε θεσης ειναι διπλα και κατ' αντιστοιχια. Θεωρω λοιπον πολυ πιθανο να ειχα βαλει το καλωδιο της ψυχτρας στο cpu_opt και γι αυτο να μην ανταποκρινοτανε στις αλλαγες του fan curve που εδινα απο το bios μιας και αυτες τις εδινα για το cpu_fan.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι το χα κανει, δεν το προσεξα και οταν την εβγαζα, αλλα το θεωρω πολυ πιθανο γιατι ασυναισθητα θεωρεις την main υποδοχη τη μαυρη και οχι την γκρι. Βεβαια δενε χω ανοιξει ακομα το manual να δω ποια υποδοχη ειναι η σωστη.

 

Τεσπα, εδεσα το μασινι, το αναψα και σε idle παιζει πλεον κοντα στους 32-33.. Επαιξα δυο γυρους call of duty και η θερμοκρασια κυμανθηκα στο φασμα των 60  βαθμων. Τωρα γραφω εδω και τον βλεπω στους 35-36... Εντονα ανεβοκατεβασματα στροφων δεν εχω, αλλα που και που ολο και ενα γκαζωμα ακους... Θα συνεχισω να δοκιμαζω παντως..

 

 

aoruselite2.png

Για να μην περάσεις εκ νέου τέτοιο σοκ, πριν βγάλεις την ψύκτρα, τρέξε ένα cb, ώστε να ζεσταθεί η πάστα και να βγει πιο εύκολα η ψύκτρα (και να μην την πάρεις στα χέρια μαζί με τον cpu). Και πάντα, μα πάντα, προσπάθησε να τη βγάζεις με κινήσεις δεξιά-αριστερά. Όχι τράβηγμα προς τα πάνω και απότομα, όχι μονοκόμματες κινήσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Για να μην περάσεις εκ νέου τέτοιο σοκ, πριν βγάλεις την ψύκτρα, τρέξε ένα cb, ώστε να ζεσταθεί η πάστα και να βγει πιο εύκολα η ψύκτρα (και να μην την πάρεις στα χέρια μαζί με τον cpu). Και πάντα, μα πάντα, προσπάθησε να τη βγάζεις με κινήσεις δεξιά-αριστερά. Όχι τράβηγμα προς τα πάνω και απότομα, όχι μονοκόμματες κινήσεις.

 

 

Εκτός του προζεσταματος, τα υπόλοιπα εννοείται τα έκανα. Νταξει, εξπερ δεν είμαι αλλά κάποια βασικά πράγματα τα ξέρω βρε συ...

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι κατάφερα να ξεκολλήσω τον επεξεργαστή από την ψυχτρα χρησιμοποιώντας ........ κατσαβίδι... 

Ευτυχως έχει χοντρό καπάκι και μπόρεσα να βάλω ένα πολύ ψιλό ανάμεσα τους και να σπρώξω απαλά τον επεξεργαστή προς την αντίθετη φορά και από τις 4 γωνίες του... Πάντως τώρα έχει πάνω την mx-4 που δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοια συμπεριφορά.

 

ΥΓ. Υπόψη, οι ryzen έχουν τα πινάκια πάνω στον επεξεργαστή επομένως το δεξιά αριστερά δεν είναι και ο,τι καλύτερο. Σε απότομο ξεκόλλημα μπορεί να στραβωσεις πίνακι για πλάκα...

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Εκτός του προζεσταματος, τα υπόλοιπα εννοείται τα έκανα. Νταξει, εξπερ δεν είμαι αλλά κάποια βασικά πράγματα τα ξέρω βρε συ...

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι κατάφερα να ξεκολλήσω τον επεξεργαστή από την ψυχτρα χρησιμοποιώντας ........ κατσαβίδι... 

Ευτυχως έχει χοντρό καπάκι και μπόρεσα να βάλω ένα πολύ ψιλό ανάμεσα τους και να σπρώξω απαλά τον επεξεργαστή προς την αντίθετη φορά και από τις 4 γωνίες του... Πάντως τώρα έχει πάνω την mx-4 που δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοια συμπεριφορά.

Ναι, βρε, δεν σου έκανα μάθημα. Επειδή το έχω διαβάσει και το προτείνουν και άλλα παιδιά που έχουν ryzen cpu's, γι' αυτό.

Εννοείται πως ξέρεις πολύ περισσότερα από εμένα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Εκτός του προζεσταματος, τα υπόλοιπα εννοείται τα έκανα. Νταξει, εξπερ δεν είμαι αλλά κάποια βασικά πράγματα τα ξέρω βρε συ...

Για την ιστορία και μόνο να πω ότι κατάφερα να ξεκολλήσω τον επεξεργαστή από την ψυχτρα χρησιμοποιώντας ........ κατσαβίδι... 

Ευτυχως έχει χοντρό καπάκι και μπόρεσα να βάλω ένα πολύ ψιλό ανάμεσα τους και να σπρώξω απαλά τον επεξεργαστή προς την αντίθετη φορά και από τις 4 γωνίες του... Πάντως τώρα έχει πάνω την mx-4 που δεν μου έχει εμφανίσει ποτέ τέτοια συμπεριφορά.

 

ΥΓ. Υπόψη, οι ryzen έχουν τα πινάκια πάνω στον επεξεργαστή επομένως το δεξιά αριστερά δεν είναι και ο,τι καλύτερο. Σε απότομο ξεκόλλημα μπορεί να στραβωσεις πίνακι για πλάκα...

 Οι μαμα παστες ειναι πλαστελινες με λιγο μπαμπριζοκολλα.Κολλανε και με το περασμα του χρονου

ξεραινονται και τις εχεις για να γεμιζεις τις τρυπες στο τοιχο.

Αν αλλη φορα ο μι γενετω βγει παλι μαζι ψυχτρα +cpu δοκιμασε να το ξεκολλησεις με μια πιστωτικη/ τηλεκαρτα ;)

 

Υγ αουτς...

ezgif-7-8eda050c6ccf.jpg.c4bfe92fd3167f96978140c3a49fa25f.jpg

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν απλωνουμε την παστα πανω στο cpu. Βαζουμε μισο στραγαλι στο κεντρο και τελος.

Τα υπολοιπα ειναι υπερβολες που δεν κανουν κατι με τις θερμοκρασιες αλλα σου ξεκολλανε το cpu μαζι με την ψυκτρα.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, fatalara said:

Δεν απλωνουμε την παστα πανω στο cpu. Βαζουμε μισο στραγαλι στο κεντρο και τελος.

Τα υπολοιπα ειναι υπερβολες που δεν κανουν κατι με τις θερμοκρασιες αλλα σου ξεκολλανε το cpu μαζι με την ψυκτρα.

Συν του οτι μου φερνουν pc που εχει φτασει η παστα μεσα στο σοκετ και τα βραχυκυκλωνει ολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ειπαμε, δεν ειναι το πρωτο pc που εφτιαξα... Οπως και να βαλεις την παστα, ετσι κι αλλιως θα απλωθει σε ολη την επιφανεια του επεξεργαστη οταν πατηθει σφιχτα απο την ψυχτρα. Τη σωστη ποσοτητα πρεπει να φροντισεις να βαλεις κυριως, και οχι που θα την βαλεις. Επισης ειδικα στους ryzen καλο ειναι να σιγουρευτεις 100%  οτι η παστα θα παει ΠΑΝΤΟΥ. 

Link to comment
Share on other sites

 

 

tip1 και όταν πάμε να βγάλουμε ψήκτρα δεν τραβάμε προς τα πάνω αλλά περιστρέφουμε αριστερά δεξιά μαλακά ! και μόλις δούμε ότι πήρε μπόσικα τραβάμε μαλακά

 

tip2 επίσης και με πιστολάκι μπορούμε να ζεστάνουμε την ψήκτρα και να βγει ποιο εύκολα

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 

Ούτε τα 80αρια (όχι ότι αν ήταν αληθινά θα είχες πρόβλημα) για την εποχή σε gaming με 3700x ήταν φυσιολογικά με stock cooler όπως σου έλεγα

 

τα 60-65 είναι μια χαρά. 

 

τώρα ξανά πειραματίσου με manual fan και ευθείες και υστέρηση πρώτα πριν επειδή δεν είχες καν το καλώδιο στο cpu fan ίσως να μην

άκουγε καν τις αλλαγές. Δεν γίνεται να φτιάχνεις ευθείες και να  ανεβο κατεβαίνουν οι στροφές. Θα γλιτώσεις και τα τελευταία αραιά σπιναρίσματα και θα είσαι ok.   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, με τέτοιο battery life, η AMD πλέον γίνεται η νούμερο ένα επιλογή. Είναι και οι επιδόσεις κορυφή, αλλά κακά τα ψέματα, η Intel ήταν πολύ μπροστά στο battery life και αυτό έπαιζε σημαντικό ρόλο.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Για μένα η τοπ mid range επιλογή θα ήταν ο 6/12 αλλά με τα γραφικά του μεγάλου μοντέλου. Θα μάζευε όλο το χαρτί έτσι.

Όχι οτι είναι ακριβά σε σχέση με τον ανταγωνισμό και αυτά που προσφέρουν αλλά χρειάζεται κάτι για εκείνο το κομμάτι της πίτας με καλές επιδόσεις χωρίς πρόσθετα γραφικά και να έχει και τιμές από ~700.

Με επιδόσεις γραφικών πάνω από ΜΧ250 όπως δείχνει το θέμα θα ασκούσε πίεση και στην πράσινη.

Ας όψονται τα yields

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.