Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

4 hours ago, adpanos said:

 

 

Αυτό που ποστάρεις αφορά σε προς τα εμπρός συμβατότητα. Και είναι και λογικό: Δεν σηκώνει με τίποτα το BIOS των παλιότερων μητρικών υποστήριξη για 4 γενιές + προφανώς θα παίζουν και άλλα ζητήματα. Εδώ τώρα μιλάμε για προς τα πίσω συμβατότητα. Τη στιγμή που οι μητρικές X570 ήδη υποστηρίζουν 2η γενιά Ryzen, πες μου πώς θα το δικαιολογήσουν να μην ισχύει το ίδιο και στα B550. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λογική αιτιολόγηση. 

 

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

άκυρο σχετικό

 

ώστε τώρα εξηγείται γιατί τα x570 boards έχουν φτάσει στο θεό

πχ Asus TUF Gaming X570-Plus WiFi από 229ε που έπαιζε έχει πάει 269ε , εγώ την πήρα στα 189ε προσφορά  τότε... έπρεπε να είχα πάρει ακόμη μία δύο ?

 

edit μένει να δούμε η x570 Tomahawk MAX αν θα έρθει στα 200 ευρώ να πατήσει τις υπόλοιπες μητρικές

 

Επιτήδειοι που κοιτάνε να μας γδύσουν, απλά. Θα ρυθμιστεί η αγορά μόλις αποκαταστηθεί η τροφοδοσία και γυρίσουν όλα σε κανονικού ρυθμούς. Η MSI Tomahawk X570 θα μ@μήσει και θα δείρει.... Θα τους μάθει μπαλίτσα μην ανησυχείς.Θα στρώσουν χαρακτήρα και η Asus και οι επιτήδειοι.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν θα μαμησει η MSI, που τα δέκα τελευταία χρόνια στις AMD μητρικές κάνει τις μεγαλύτερες πατάτες στα VRMs. Πρέπει να πας να τα σκάσεις για τα 3-4 κορυφαία της μοντέλα προκειμένου να πεις ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, yanni said:

Τίποτα δεν θα μαμησει η MSI, που τα δέκα τελευταία χρόνια στις AMD μητρικές κάνει τις μεγαλύτερες πατάτες στα VRMs. Πρέπει να πας να τα σκάσεις για τα 3-4 κορυφαία της μοντέλα προκειμένου να πεις ότι έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

 

Μάλλον δεν έχεις δει review για την X570 Tomahawk που αναμένεται.

 

 

 

 

 

Επίσης η ήδη υπάρχουσα B450 Tomahawk (MAX) είναι μακράν η καλύτερη επιλογή στην προ-Β550 εποχή.

 

Δεν ξέρω τι κάνει τα 10 τελευταία χρόνια, αλλά κάνεις λάθος να βλέπεις μια εταιρεία συνολικά. Και η Asus έχει μούφα προϊόντα και η MSI και η Gigabyte. Κάποια ξεχωρίζουν και οι δύο προαναφερθείσες μητρικές είναι 2 από αυτά.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Αυτό που ποστάρεις αφορά σε προς τα εμπρός συμβατότητα. Και είναι και λογικό: Δεν σηκώνει με τίποτα το BIOS των παλιότερων μητρικών υποστήριξη για 4 γενιές + προφανώς θα παίζουν και άλλα ζητήματα. Εδώ τώρα μιλάμε για προς τα πίσω συμβατότητα. Τη στιγμή που οι μητρικές X570 ήδη υποστηρίζουν 2η γενιά Ryzen, πες μου πώς θα το δικαιολογήσουν να μην ισχύει το ίδιο και στα B550. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάποια λογική αιτιολόγηση. 

 

 

Επιτήδειοι που κοιτάνε να μας γδύσουν, απλά. Θα ρυθμιστεί η αγορά μόλις αποκαταστηθεί η τροφοδοσία και γυρίσουν όλα σε κανονικού ρυθμούς. Η MSI Tomahawk X570 θα μ@μήσει και θα δείρει.... Θα τους μάθει μπαλίτσα μην ανησυχείς.Θα στρώσουν χαρακτήρα και η Asus και οι επιτήδειοι.

 

Θα μπορούσαν να βγάλουν Bios που να υποστηρίζει μόνο τους RYZEN 4000  για όποιον θέλει αναβαθμισιμότητα.

 

Αλλά πριν τους κάψουμε στην φωτιά, ας περιμένουμε να δούμε.

 

Από ότι κατάλαβα οι ΑΙΒ είναι αυτοί που πίεσαν ωστε να μην εγγυηθεί αναβαθμισιμότητα η AMD.

 

α) Για λόγους πωλήσεων

β) Για λόγους υποστήριξης. Είναι πάρα πολλά τα μοντέλα που έχουν παρουσιάσει οι εταιρίες στο AM4 από A320 / B350/ X370  κ.λ.π. που για να γίνει ένα σχετικό τεστάρισμα θέλει λογικά αρκετούς πόρους.

 

Πάντως θεωρώ απίθανο τα τελευταία τουλάχιστον μοντέλα στο B450 / X470 να μην πάρουν αναβάθμιση από τους AIB γιατί θα τους κάψει ζωντανούς ο κόσμος.

Ειδικά την MSI που μοσχοπούλησε με τις B450 MAX.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλετε να σας πω την υπόθεσή μου; Μέσα στο καλοκαίρι η AMD θα ρίξει τορπίλη και θα κυκλοφορήσει Ryzen 3000 "refresh" με ανεβασμένα ρολόγια στη βελτιωμένη μέθοδο κατασκευής 7nm+. Τους Zen 3 τους βλέπω για paper launch τον Οκτώβρη-Νοέμβρη και πραγματική κυκλοφορία το 2021, οπότε και η AMD θα είναι συμβατή με αυτό που δήλωνε για υποστήριξη μέχρι 2020. Οπότε δεν θα μπορεί και κανείς να διαμαρτυρηθεί. Με τη σειρά 3000 refresh θα εδραιώσει την -ούτως ή άλλως δεδομένη- κυριαρχία της έναντι των Comet Lake της Intel και θα κρατήσει για λίγο αργότερα το πυρηνικό όπλο Zen 3. 

 

Για να δούμε πόσο  μέσα θα πέσω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Μάλλον δεν έχεις δει review για την X570 Tomahawk που αναμένεται.

 

 

 

 

 

Επίσης η ήδη υπάρχουσα B450 Tomahawk (MAX) είναι μακράν η καλύτερη επιλογή στην προ-Β550 εποχή.

 

Δεν ξέρω τι κάνει τα 10 τελευταία χρόνια, αλλά κάνεις λάθος να βλέπεις μια εταιρεία συνολικά. Και η Asus έχει μούφα προϊόντα και η MSI και η Gigabyte. Κάποια ξεχωρίζουν και οι δύο προαναφερθείσες μητρικές είναι 2 από αυτά.

 

Δέκα χρόνια βγάζουν κάκιστες οικονομικές μητρικές για AMD και τώρα που η AMD έχει πάρει την DIY αγορά και οι youtubers και reviewers έχουν ξεχeσει την MSI σε κάθε τους παρουσιση/συγκριτικό/review, αποφάσισαν να βγάλουν κάτι σωστό? Ε δεν θα τους πω και μπράβο, ούτε λεκτικά ούτε με το πορτοφόλι μου. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, yanni said:

 

Δέκα χρόνια βγάζουν κάκιστες οικονομικές μητρικές για AMD και τώρα που η AMD έχει πάρει την DIY αγορά και οι youtubers και reviewers έχουν ξεχeσει την MSI σε κάθε τους παρουσιση/συγκριτικό/review, αποφάσισαν να βγάλουν κάτι σωστό? Ε δεν θα τους πω και μπράβο, ούτε λεκτικά ούτε με το πορτοφόλι μου. 

 

Με το πορτοφόλι σου αγνοείς τα προϊόντα που είναι μούφες και "τιμάς" τα καλά προϊόντα εφόσον τα χρειάζεσαι. Έτσι τους δίνεις και το μήνυμα για το τι είδους προϊόντα πρέπει να φτιάχνουν. Γιατί δηλαδή οι υπόλοιποι την είχαν σε εκτίμηση την AMD τα προηγούμενα χρόνια? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Με το πορτοφόλι σου αγνοείς τα προϊόντα που είναι μούφες και "τιμάς" τα καλά προϊόντα εφόσον τα χρειάζεσαι. Έτσι τους δίνεις και το μήνυμα για το τι είδους προϊόντα πρέπει να φτιάχνουν. Γιατί δηλαδή οι υπόλοιποι την είχαν σε εκτίμηση την AMD τα προηγούμενα χρόνια? 

Πολύ πιο αξιόπιστες. Μπορεί να μην τις πρόσεχαν όπως πρόσεχαν τις Intel, αλλά η MSI το είχε ξεφτιλίσει και συνέχιζε να το ξεφτιλίζει μέχρι τώρα, με ελάχιστες εξαιρέσεις, όσον αφορά τα (σχετικά) οικονομικά μοντέλα. Απλά είδε ότι πλέον η χασούρα από το κακό όνομα είναι μεγαλύτερη από τα χρήματα που εξοικονομεί κόβοντας γωνίες και πάει να σώσει το όνομά της. Ε, καλή της τύχη.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, gdp77 said:

Θέλετε να σας πω την υπόθεσή μου; Μέσα στο καλοκαίρι η AMD θα ρίξει τορπίλη και θα κυκλοφορήσει Ryzen 3000 "refresh" με ανεβασμένα ρολόγια στη βελτιωμένη μέθοδο κατασκευής 7nm+. Τους Zen 3 τους βλέπω για paper launch τον Οκτώβρη-Νοέμβρη και πραγματική κυκλοφορία το 2021, οπότε και η AMD θα είναι συμβατή με αυτό που δήλωνε για υποστήριξη μέχρι 2020. Οπότε δεν θα μπορεί και κανείς να διαμαρτυρηθεί. Με τη σειρά 3000 refresh θα εδραιώσει την -ούτως ή άλλως δεδομένη- κυριαρχία της έναντι των Comet Lake της Intel και θα κρατήσει για λίγο αργότερα το πυρηνικό όπλο Zen 3. 

 

Για να δούμε πόσο  μέσα θα πέσω.

 

Εννοεις κατι σαν 3650Χ, 3750Χ πριν τους 4000?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Επιτήδειοι που κοιτάνε να μας γδύσουν, απλά. Θα ρυθμιστεί η αγορά μόλις αποκαταστηθεί η τροφοδοσία και γυρίσουν όλα σε κανονικού ρυθμούς. Η MSI Tomahawk X570 θα μ@μήσει και θα δείρει.... Θα τους μάθει μπαλίτσα μην ανησυχείς.Θα στρώσουν χαρακτήρα και η Asus και οι επιτήδειοι.

Φίλε gdp77 όταν έρθει η Χ570 Tomahawk μπορεί "να μάθει μπαλίτσα" στους άλλους κατασκευαστές μητρικών. Δυστυχώς όμως θα δώσει την ευκαιρία στους επιτήδειους να συνεχίσουν να μας γδύνουν!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, TopCLR said:

Φίλε gdp77 όταν έρθει η Χ570 Tomahawk μπορεί "να μάθει μπαλίτσα" στους άλλους κατασκευαστές μητρικών. Δυστυχώς όμως θα δώσει την ευκαιρία στους επιτήδειους να συνεχίσουν να μας γδύνουν!

Κοίτα αν βιάζεσαι να αγοράσεις ή αν επείγεσαι, ναι θα σε γδύνουν πάντα. Προσωπικά είμαι από πλευράς επεξεργαστικής ισχύος καλυμμένος και επίσης ΔΕΝ παίζω παιχνίδια άρα δεν με γδύνουν Nvidia και AMD. Από κει και πέρα, αν δεν μαζέψει τα σκυλιά η AMD και οι επιτήδειοι χτυπάνε τις τιμές, έρχεται και το 2021 οπότε και η Intel λογικά θα παρουσιάσει killer προϊόν, οπότε η AMD θα ρίξει τιμές. Αν δεν παρουσιάσει η Intel killer προϊόν και συνεχίσει να κυριαρχεί η AMD, τότε η Intel θα πρέπει να ρίξει τιμές διότι δεν μπορεί να συνεχίσει να καίει χρήμα επ' άπειρον. Κάποιος θα ρίξει τιμές και τότε θα αγοράσω... Δεν πληρώνω υπερκοστολογημένα προϊόντα που να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω οι όποιοι επιτήδειοι. Τώρα χαλβαδιάζω τον 3700Χ για future proofing. Αν πέσει στα 200. Δεν θα πέσει? Δεν αγοράζω! Το ίδιο και με μητρική. Θα τσιμπήσω μια B550 αν έρθουν σε λογικέ τιμές. Θέλω να δώσω μέχρι 150 για την B550 Strix. Θα πουλιέται πιο ακριβά? Ας πάρουν όσοι τα έχουν. Όχι εγώ.

2 hours ago, GFFermari said:

 

Εννοεις κατι σαν 3650Χ, 3750Χ πριν τους 4000?

 

Ναι κάτι τέτοιο. Αλλά όχι 50άρια στην ονοματολογία γιατί αυτό υπονοεί παραπάνω πυρήνες. Φαντάζομαι 3620Χ, 3720Χ κάτι τέτοιο. Με παραπάνω ρολόγια και ίσως κάποιες μικρές βελτιώσεις να τσιμπήσουν λίγο IPC ακόμα. Η μέθοδος ολοκλήρωσης 7nm έχει πλέον ωριμάσει, τα yields βελτιώνονται και λογικά θα μπορούν να βρουν αρκετά κομμάτια που να σηκώνουν παραπάνω ρολόγια.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, gdp77 said:

Θα τσιμπήσω μια B550 αν έρθουν σε λογικέ τιμές. Θέλω να δώσω μέχρι 150 για την B550 Strix.

θυμήσέ μου γιατί δεν περιλαμβάνεις στην εικόνα και το Χ570; Αν βρείς 570 στην τιμή που επιθυμείς, σε μοντέλο χωρίς πρόβλημα, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσεις και πάλι Β550;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, salde said:

θυμήσέ μου γιατί δεν περιλαμβάνεις στην εικόνα και το Χ570; Αν βρείς 570 στην τιμή που επιθυμείς, σε μοντέλο χωρίς πρόβλημα, υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσεις και πάλι Β550;

 

Γιατί τα "φθηνά" Χ570 έχουν σημαντική έλλειψη σε features, τα οποία δεν θα κόστιζαν τίποτα στους κατασκευαστές (π.χ. ένα post code led κοστίζει ούτε 1$) και τα βάζουν μόνο στα πολύ πιο ακριβά μοντέλα πιάνοντας κορόιδα τους enthusiasts. Αντίθετα, βλέπω ότι στα "κορυφαία" Β550 υπάρχουν όλα τα καλούδια και τούμπανα VRM και PCIe 4.0 μόνο εκεί που χρειάζεται. Δεν με ενδιαφέρει δηλαδή το Χ570 γιατί δίνει χαρακτηριστικά που ΔΕΝ χρειάζομαι. Επομένως γιατί να το πληρώσω; Για bragging rights? Είμαι σε κάποια ηλικία που πλέον δεν με απασχολεί. Όπως έγραψα, όσα δίνει η B550 ROG Strix είναι ακριβώς αυτά που χρειάζομαι και θέλω, συνεπώς αν έρθει στη σωστή τιμή θα την τιμήσω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Θέλετε να σας πω την υπόθεσή μου; Μέσα στο καλοκαίρι η AMD θα ρίξει τορπίλη και θα κυκλοφορήσει Ryzen 3000 "refresh" με ανεβασμένα ρολόγια στη βελτιωμένη μέθοδο κατασκευής 7nm+. Τους Zen 3 τους βλέπω για paper launch τον Οκτώβρη-Νοέμβρη και πραγματική κυκλοφορία το 2021, οπότε και η AMD θα είναι συμβατή με αυτό που δήλωνε για υποστήριξη μέχρι 2020. Οπότε δεν θα μπορεί και κανείς να διαμαρτυρηθεί. Με τη σειρά 3000 refresh θα εδραιώσει την -ούτως ή άλλως δεδομένη- κυριαρχία της έναντι των Comet Lake της Intel και θα κρατήσει για λίγο αργότερα το πυρηνικό όπλο Zen 3. 

 

Για να δούμε πόσο  μέσα θα πέσω.

μακάρι να πέσεις πολύ έξω γιατί εγώ ο βλάκας ποντάρω στο χ470 για ζεν 3?

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Martyras said:

μακάρι να πέσεις πολύ έξω γιατί εγώ ο βλάκας ποντάρω στο χ470 για ζεν 3?

 

Εγώ πάλι θέλω να αγοράσω φθηνό 3700Χ, οπότε ό,τι βγει και του ρίξει την τιμή, καλοδεχούμενο ?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2020 at 10:01 AM, yanni said:

Επιμένω ότι δεν χρειάζεται. Σε επίπεδο office ένας quad core με multithreading είναι παραπάνω από δυνατός. Οι νέες APUs που θα βασίζονται και σε Zen 2 θα λύνουν και το θέμα του IPC που έχουν οι σημερινές APUs, κάτι που είναι αναγκαίο για τις Intel single threaded optimized σουίτες γραφείου. Η AMD δεν κερδίζει μερίδιο αγοράς λόγω των δεσμών των OEMs με την Intel όχι επειδή λανθασμένα δεν κάλυψε 1-2 τμήματα της αγοράς. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να κυκλοφορεί και κάποιον 3900G ή 3950G για να καλύψει αυτούς που θέλουν 12-16 πυρήνες και τσιγκλάνε στην αγορά μιας low end κάρτας γραφικών.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Κοίτα αν βιάζεσαι να αγοράσεις ή αν επείγεσαι, ναι θα σε γδύνουν πάντα. Προσωπικά είμαι από πλευράς επεξεργαστικής ισχύος καλυμμένος και επίσης ΔΕΝ παίζω παιχνίδια άρα δεν με γδύνουν Nvidia και AMD. Από κει και πέρα, αν δεν μαζέψει τα σκυλιά η AMD και οι επιτήδειοι χτυπάνε τις τιμές, έρχεται και το 2021 οπότε και η Intel λογικά θα παρουσιάσει killer προϊόν, οπότε η AMD θα ρίξει τιμές. Αν δεν παρουσιάσει η Intel killer προϊόν και συνεχίσει να κυριαρχεί η AMD, τότε η Intel θα πρέπει να ρίξει τιμές διότι δεν μπορεί να συνεχίσει να καίει χρήμα επ' άπειρον. Κάποιος θα ρίξει τιμές και τότε θα αγοράσω... Δεν πληρώνω υπερκοστολογημένα προϊόντα που να χτυπάνε τον κώλο τους κάτω οι όποιοι επιτήδειοι. Τώρα χαλβαδιάζω τον 3700Χ για future proofing. Αν πέσει στα 200. Δεν θα πέσει? Δεν αγοράζω! Το ίδιο και με μητρική. Θα τσιμπήσω μια B550 αν έρθουν σε λογικέ τιμές. Θέλω να δώσω μέχρι 150 για την B550 Strix. Θα πουλιέται πιο ακριβά? Ας πάρουν όσοι τα έχουν. Όχι εγώ.

Συμφωνώ απόλυτα. Αν έχεις την ευχέρεια να περιμένεις την τιμή που θέλεις "με το δάκτυλο στην σκανδάλη", δεν θα βγεις χαμένος. Ένα καλό προϊόν όμως που έχει (πολλές πιθανότητες για) μεγάλη ζήτηση δεν θα μείνει "ανεκμετάλλευτο" από κάποιους, γιατί πάντα θα συμβαίνουν λιμοί, σεισμοί, καταποντισμοί, ...διακοπές ρεύματος σε κάποιο εργοστάσιο, ...πλημμύρες σε κάποιο άλλο κλπ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

 

 

Παίζει εδώ και λίγες μέρες η φημολογία αυτή. Οι παραπάνω απόψεις μου για την αναγκαιότητα 6πυρηνων και 8πυρηνων APUs στους σταθερούς, έχουν ειπωθεί έχοντας στα υπόψιν ΚΑΙ αυτή τη φημολογία. Δεν αλλάζει κάτι. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι υπάρχουν τρία σενάρια.

 

- Είναι πιο οικονομικό και λογικό για την AMD να έχει μια γραμμή παραγωγής APUs, οπότε χρησιμοποιεί τα ίδια τσιπάκια και στους σταθερούς.

- Η Intel έχει σκάσει τόσο χρήμα που οι OEMs είναι διατεθειμένοι να αγνοήσουν ακόμα και αυτές τις δυνατότητες των Renoir. Άλλωστε ποιος θα τους απειλήσει; Αν 9 στα 10 laptops της αγοράς είχαν επεξεργαστή Core 2 Quad, 9 στους 10 καταναλωτές τι θα αγόραζε; Core 2 Quad θα αγόραζε, εν αγνοία του. Οπότε η AMD στέλνει τους Renoir και στους σταθερούς για να μην της μείνουν τα τσιπάκια στο χέρι.

- Η διαθεσιμότητα των Renoir θα είναι περιορισμένη σε All In Ones, mini PCs και mini ITX μητρικές που θα τους έχουν κολλημένους πάνω τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 41 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

Παίζει εδώ και λίγες μέρες η φημολογία αυτή. Οι παραπάνω απόψεις μου για την αναγκαιότητα 6πυρηνων και 8πυρηνων APUs στους σταθερούς, έχουν ειπωθεί έχοντας στα υπόψιν ΚΑΙ αυτή τη φημολογία. Δεν αλλάζει κάτι. Από εκεί και πέρα θεωρώ ότι υπάρχουν τρία σενάρια.

 

- Είναι πιο οικονομικό και λογικό για την AMD να έχει μια γραμμή παραγωγής APUs, οπότε χρησιμοποιεί τα ίδια τσιπάκια και στους σταθερούς.

- Η Intel έχει σκάσει τόσο χρήμα που οι OEMs είναι διατεθειμένοι να αγνοήσουν ακόμα και αυτές τις δυνατότητες των Renoir. Άλλωστε ποιος θα τους απειλήσει; Αν 9 στα 10 laptops της αγοράς είχαν επεξεργαστή Core 2 Quad, 9 στους 10 καταναλωτές τι θα αγόραζε; Core 2 Quad θα αγόραζε, εν αγνοία του. Οπότε η AMD στέλνει τους Renoir και στους σταθερούς για να μην της μείνουν τα τσιπάκια στο χέρι.

- Η διαθεσιμότητα των Renoir θα είναι περιορισμένη σε All In Ones, mini PCs και mini ITX μητρικές που θα τους έχουν κολλημένους πάνω τους.

 

- Επεξεργασία φωτογραφίας

- Μουσική παραγωγή

- VM

- Προγραμματισμός

- HTPC

- Mini Pcs

- All in one desktops

- Mutltasking .

=======================

Δεν είναι μικρό το κοινό για αυτά τα APUs.

 

Αφού η AMD έχει παρατήσει το low end κομμάτι των σύγχρονων καρτών γραφικών, δεν έχει πρόβλημα ενσωματώσει την VEGA σε δυνατά CPUs ώστε να εξοστρακίσει τις λύσεις τύπου GT 1030 , GTX 1050 από την πλατφόρμα της. 

 

Παρέα με το B550 που θα δίνει  3 X M2 NVME Support και 6 X SATA III , παρέα με PCI-E V4.0 μπορεί να πάρει μεγάλο κομμάτι της αγοράς .

 

Απούλητα δεν νομίζω να μένουν τα RYZEN 4000 Mobile . Εδώ ο κόσμος ψάχνει τα ASUS με το κιάλι , αφού έχουν γίνει sold out.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.