Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

35 minutes ago, yanni said:

Τα Χ μοντέλα λογικά θα παραχωρήσουν την θέση τους στα ΧΤ. Τα ΧΤ δεν βγήκαν για να πέσουν οι τιμές στα Χ. Τα ΧΤ βγήκαν επειδή η AMD δεν θέλει να ρίξει περαιτέρω τις τιμές. Όπως ακριβώς προτίμησε όλη αυτή τη φασαρία με την 5600Χτ από το να κόψει ένα εικοσάρικο από την τιμή της.

 

Συμφωνώ. Μπορεί να υπάρξει ένα μικρό παράθυρο "ευκαιρίας" μέχρι εξαντλήσεως των "X" αποθεμάτων όμως με μειωμένες τιμές στην πιάτσα...

1 hour ago, salde said:

κάθε δέκα μέρες μου το ανεβάζεις σιγά σιγά. 3600 δεν ήταν αρχικά; Anyway σε βλέπω για λίγο παραπάνω την στιγμή της αγοράς.

Όχι. Το μόνο που έχω γράψει ήταν ότι αρχικά κοιτούσα τον 2700Χ, αλλά επειδή η τιμή του "τσίμπησε" εντός κρίσης το απορρίπτω λόγω και μεγαλύτερης κατανάλωσης. Κοιτάω 3700Χ για να ανεβάσω και πυρήνες. Όχι δεν δίνω πάνω από 200€. Δεν τον χρειάζομαι και το κάνω καθαρά για future proofing. Επομένως δεν έχω λόγο να δώσω παραπάνω χρήματα από αυτά που έχω αποφασίσει να διαθέσω.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, yanni said:

Τα ΧΤ βγήκαν επειδή η AMD δεν θέλει να ρίξει περαιτέρω τις τιμές

θα μας χαλάσεις την μέρα, και σε κείνον και σε μένα :p
΄σχω χάσει τη μπαλα με την τιμολόγηση. Έχουμε εικόνα για όλα; Τα «παλιά», τα 4000, τα ΧΤ; Δεν είναι παράλογο αυτό που γράφεις αλλά όσο να ΄ναι δεν θα συμπιέσουν προς τα κάτω;

Ουσιαστικά έχεις κάποιους παράγοντες που σπρώχνουν προς τα κάτω  (νέα μοντέλα, ανταγωνισμός με ιντελ) ταυτοχρόνως με κάποιους που σπρώχνουν προς τα επάνω (διαθεσιμότητες, δημοφιλία). Επιμένω ότι κλειδί σε κάνα εξάμηνο θα είναι το πώς η γενική κατάσταση έχει αλλοιώσει την εικόνα της αγοράς. Έχει πουληθεί μεγάλος αριθμός τον Μάρτιο-Απρίλιο σε φορητά κι όχι μόνο. Οι οικονομίες θα φάνε γερό κούνημα. Μέσα σε όλα έχει ψιλοτσιμπήσει και το δολλάριο. σπαζοκεφαλιά.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:

Ουσιαστικά έχεις κάποιους παράγοντες που σπρώχνουν προς τα κάτω  (νέα μοντέλα, ανταγωνισμός με ιντελ) ταυτοχρόνως με κάποιους που σπρώχνουν προς τα επάνω (διαθεσιμότητες, δημοφιλία)

 

Ο άγνωστος παράγοντας σε αυτά που αναφέρεις είναι τι στοκ υπάρχει και πόσο γρήγορα θέλουν οι εταιρείες να το "διώξουν". Επίσης δεν ξέρουμε και τι παραγωγή έχουν... 

 

Το 4000 renoir  APU(π.χ. 4700G) 8/16 θα είναι πιο φτηνό από 3700Χ (σημερινές τιμές), αλλά θα έχει ελαφρώς μειωμένα ρολόγια και μάλλον θα είναι συμβατό με B550/X570. Οπότε έχεις έναν περιορισμό. Λογικά ο 3700Χ θα παραμείνει μέχρι εξαντλήσεως στοκ και θα αντικατασταθεί από το μοντέλο ΧΤ στην ίδια τιμή. Το θέμα είναι πώς θα απαντήσει και η Intel, δηλαδή μπορεί να ξεκινήσει price war. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και πώς θα κινηθούν οι αγοραστές. Τόσο οι μεγαλοι (εταιρείες) όσο κι η λιανική. Όσοι αγόρασαν εκτάκτως άνοιξη 2020 θα συνεχίσουν τις προγραμματισμένες ανανεώσεις εξοπλισμού όπως φαντάζονταν στην αρχή της χρονιάς ή θα τις μεταθέσουν για το μέλλον.
Price war σε άγρια μορφή δεν το ελπίζω, θα είναι επικίνδυνο και για τους δύο, αλλά ελπίζω να μην φτάσουμε στο άλλο άκρο (οιονεί συμφωνία «κυρίων» για υψηλές τιμές).

Εσύ, ατομικά, πάντως νομίζω ότι το έχεις σκεφτεί σωστά. Ίσως δεν θα ξέγραφα τα 550/570 αν παρουσιαστεί ευκαιρία αλλά κι εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα 350άρια και πεντακοσάρικα για ακριβή μητρική.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, salde said:

Εσύ, ατομικά, πάντως νομίζω ότι το έχεις σκεφτεί σωστά. Ίσως δεν θα ξέγραφα τα 550/570 αν παρουσιαστεί ευκαιρία αλλά κι εγώ στην θέση σου δεν θα έδινα 350άρια και πεντακοσάρικα για ακριβή μητρική.

Μητρική δεν αλλάζω για κανέναν λόγο. Κοιτάω μόνο να κάνω μετάβαση σε 8/16 με τιμή έως 200€.

Επόμενη αναβάθμιση προγραμματίζω για 2022-2023 με κάποιον ZEN 4 επεξεργαστή (οπότε θα αγοραστεί και όλο το πακέτο cpu-mobo-ram), εφόσον η διαφορά των επιδόσεων είναι σημαντική.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει η αγορα cpu ram κ mobo μονο κ μονο για να πας στην 4000 σειρα.

Οσο γρηγορη κ αν ειναι. (γιατι απο θεμα καταναλωσης θα ειναι πανω κατω ιδια με την τρεχουσα σειρα)

Η μητρικη σου παιρνει μεχρι 3950Χ. Οποτε αν θες να μη καιει τιποτα σε ρευμα πας σε 3700Χ, αν θες επιδοσεις σε 3950Χ.

 

Με αυτο το συστημα κοιτας για ΑΜ5 μονο. Ομοιως κ εγω.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GFFermari said:

Δεν αξιζει η αγορα cpu ram κ mobo μονο κ μονο για να πας στην 4000 σειρα.

Οι Zen 4 που αναφέρω είναι 5000 σειρά ?

 

Το ξέρω ό,τι υποστηρίζει η μητρική μου μέχρι 3950Χ. Για τώρα καλοβλέπω μόνο αναβάθμιση σε 3700Χ και τίποτα άλλο.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Προ των πυλών φαίνεται να βρίσκονται και τα APU .

Τι υποστηρίζει η BIOSTAR ?

 

BIOSTAR-Ryzen-4000G-Leak-1000x583.png&ke

 

6-CORE/ 12 THREADS & VEGA 8

και

8- CORE/ 16 THREADS. & VEGA 8

 

Μάλλον θα τοποθετηθούν απέναντι στον 10400  της Intelas.

 

Λογικά οι XT θα βγούν γιατί τα APUs θα έχουν υψηλότερες επιδόσεις .... ? ... από τα σημερινά X .

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Δεν αξιζει η αγορα cpu ram κ mobo μονο κ μονο για να πας στην 4000 σειρα.

Οσο γρηγορη κ αν ειναι. (γιατι απο θεμα καταναλωσης θα ειναι πανω κατω ιδια με την τρεχουσα σειρα)

Η μητρικη σου παιρνει μεχρι 3950Χ. Οποτε αν θες να μη καιει τιποτα σε ρευμα πας σε 3700Χ, αν θες επιδοσεις σε 3950Χ.

 

Με αυτο το συστημα κοιτας για ΑΜ5 μονο. Ομοιως κ εγω.

 

 

 

 

Τα B450/X470 είναι στην ουσία μετονομασίες των B350 και X370 .

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να δούμε BIOS για RYZEN 4000 (ZEN 3) και στις B350/X470 μητρικές και ας μην έχει ανακοινωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την Η115i Pro της Corsair σημερα....

Σε balanced mode και παλι οι θερμοκρασιες σε idle μου φαινονται αδικαιολογητα υψηλες.... 45+ σε idle Αυτο δεν μπορει να ειναι λογικο και αναμενομμενο. Ingame ομως κατω απο 70

Μολις εβαλα το extreme profile ομως ακομα και ingame, επαιξε σε καλα επιπεδα η θερμοκρασια, περιπου 60.

 

wtf.jpg

wtf2.jpg

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Με λιγο googling θα δεις οτι ολοι οι κατοχοι 3700Χ εχουν υψηλες θερμοκρασιες σε idle.

Ναι ειναι απαραδεκτο για επεξεργαστη 65W αλλα εφοσον δεν εχει θεμα, ολα καλα.

 

Το ιδιο ισχυει κ για την 5700 που κοιταω αυτες τις μερες.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος GFFermari έγραψε:

Με λιγο googling θα δεις οτι ολοι οι κατοχοι 3700Χ εχουν υψηλες θερμοκρασιες σε idle.

Ναι ειναι απαραδεκτο για επεξεργαστη 65W αλλα εφοσον δεν εχει θεμα, ολα καλα.

 

Το ιδιο ισχυει κ για την 5700 που κοιταω αυτες τις μερες.

 

Το εχεις κι εσυ το θεμα; 

Το καλο βεβαια ειναι ότι με την τοποθετηση της υδροψυξης επιτελους ησυχασε η γειτονια απο το θορυβο της wraith. Το απαραδεκτο δεν ηταν τοσο το νουμερο της θερμοκρασιας (που κι αυτο ειναι αλλα τεσπα) , οσο αυτο το συνεχομενο ανεβοκατεβασμα στροφων της wraith που πραγματικα σπαει νευρα και που το εκανε ακομα και σε idle. Μιλαμε για ΤΟ σπασιμο νευρων. Τουλαχιστον το πρακτικο (θορυβος) ξεπεραστηκε. Το ψυχολογικο (idle θερμοκρασια) μαλλον θα παραμεινει....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολοι το εχουν το θεμα.

Δε δοκιμασα την ψυκτρα. Εβαλα κατευθειαν την Χ42 κ προσθεσα ακομη ενα fan για να γινει push-pull φαση.

Τις στροφες τις εχω ρυθμισει απο το Corsair Commander.

 

Γιατι δεν εκανες ενα custom profile για τη Wraith?

 

Εγω δε καταλαβα το 1-core boost που χρησιμευει. Δλδ υπαρχει πιθανοτητα ενας επεξεργαστης να δουλεψει ποτε ΕΝΑ κ μονο πυρηνα? Οσο load κ αν ειναι αυτο.

Δε θυμαμαι να εχω πιασει ποτε 4400 εκτος της πρωτης φορας που εκλεισα τα παντα κ το πετυχα σε ''εργαστηριακες συνθηκες''.

Σε real world use ειναι αδυνατο να παει πανω απο 4300-4350 ο δικος μου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, το 4400 δεν υπάρχει. Πότε πουθενά και με τίποτα. Είχα φτιάξει custom curve αλλά με τέτοιες idle θερμοκρασίες, με το παραμικρό έκανε κάτι spikes και έμπαινε μέσα στα όρια που είχα ορίσει ως "φουλ επίθεση"  ?

Νταξει για να λέμε την αλήθεια οι επιδόσεις του είναι τέτοιες που κουκουλωνουν αρκετές δευτερεύουσης σημασιας ανωριμοτητες και μπουρδιτσες.... Όχι ότι δεν υπαρχουν...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ολα αυτα αλλα μεχρι στιγμης οι τιμες με εξαιρεση τα 3700x και 3900x ειναι απαραδεκτα υψηλες κυριως σε intel πλευρα.

Επισης παρατηρω ιδιαιτερα δυναμικο pricing ο μονος intel ο οποιος ειναι απελπιστικα κοντα στο MSRP ακομα και ευρωπη ακομα και Ελλαδισταν ειναι ο 10600k ενα ξεκλειδωτο εξαπυρηνο cpu που αντικειμενικα ειναι ρισκο αν σκεφτει κανεις οτι οι κονσολες τελος χρονου θα ναι 8 cores και παιζει σε price range 8πυρηνων decent 3700x-3800x chip. Ολα τα υπολοιπα chip και ιδιαιτερα τα 10700k και 10900k τα θεωρω 100-120ερω εκτος πραγματικοτητας προς τα πανω.

Το μονο συμπαθητικο chip στον οριζοντα, φαινεται ο 3900XT με φημες +200mhz σταθερα παντου σε σχεση με 3900X Φοβαμαι ομως οτι θα ναι στην αρχικη τιμη του 3900X στην ευρωπαικη αγορα

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

172149m2y1czdgdt1io1tb.png

 

172152qlhfanhjshjspomg.png

 

172416cvd0dygdeta6d1ft.png

 

και

 

180922py767qq661z3663g.jpg

αλλά και

 

180922tgx8rfrrxf80frq8.jpg

 

Δεν θα την αφήσει την Intel να πάρει ανάσα.....

Και οι ZEN 3 είναι στον δρόμο .... για κυκλοφορία.

 

 

Και πάμε και για άλλα νέα.

 

Η AMD φαίνεται να ετοιμάζει

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 5/25/2020 at 3:10 PM, giorgos2187 said:

Εβαλα την Η115i Pro της Corsair σημερα....

Σε balanced mode και παλι οι θερμοκρασιες σε idle μου φαινονται αδικαιολογητα υψηλες.... 45+ σε idle Αυτο δεν μπορει να ειναι λογικο και αναμενομμενο. Ingame ομως κατω απο 70

Μολις εβαλα το extreme profile ομως ακομα και ingame, επαιξε σε καλα επιπεδα η θερμοκρασια, περιπου 60.

 

wtf.jpg

wtf2.jpg

 

On 5/25/2020 at 5:22 PM, GFFermari said:

Με λιγο googling θα δεις οτι ολοι οι κατοχοι 3700Χ εχουν υψηλες θερμοκρασιες σε idle.

Ναι ειναι απαραδεκτο για επεξεργαστη 65W αλλα εφοσον δεν εχει θεμα, ολα καλα.

 

 

nope

 

29C idle σήμερα με 3700Χ και  Η115i Pro της Corsair   [quiet mode fans&pump] με την στοκ πάστα. 

 

2039977834_Annotation2020-05-26220915.thumb.jpg.758af29ef1d8aa789b7cfe6d5a2dade6.jpg

 

tip βλέπε που είναι το avg vcore σου και σύγκρινε το με το δικό μου. 

 

Για την 5700 δεν ξέρω αλλά η 2080s της giga idle / thelab.gr είναι 33C κλειστά fans και  gaming 47-50max 44% fans

την Η115i Pro την έχω μπροστά σε κλειστό κουτί silent oriented με πόρτα. ΤΤ suppressor F31. 

 

 

 

μπορείς να κάνεις super silent και κρύο  pc με ryzen.  

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τo OC mode το εχω στο PBO. Αυτο αυτόματα ανεβαζει την ταση πολύ.

Εσυ εχεις 0,6/0,3 ενω εγω εχω 1,42/1,42.

 

Απ' οτι βλεπω εχεις οριο στη καταναλωση 88W.....οταν εγω εχω 395W...

..γιαυτο κ τα 60/90 Α μαλλον....(εγω εχω 255/255 Α)

 

Για την καρτα γραφικων αστο....μη συγκρινεις καν....κ γω με την MSI 2080 Sea Hawk X ήμουν κρυος εντος εκτος κ επι ταυτα.

Η 5700 που εχω ειναι αλλη ιστορια. Ειναι για ανωμαλους.

Θελει να αφιερωσεις χρονο για να γινει αποδεκτη....

(βαζεις undervolt auto, πεφτουν οι θερμοκρασιες δραματικα, παιζει τα παντα, δε boostαρει πολυ, ισα που πιανει το 1980, κρασαρει στο BF)

(δινεις manual ρευμα, τα fans δεν ακουν το software, σ'ακουει ο κουφος στον δωδεκατο, παιζει τα παντα, κρασαρει στο Netflix!)

(τα βαζεις ολα default, εκτος του power limit στο 150%, η καρτα μονιμα σε overboost mode 2050+Mhz, καιει τον κΧΧο της, ανεβαζει 95 βαθμους αλλα πηγαινει μπαλα κ παιζει τα παντα)

..εμενα με εξιταρει λιγο η ανωμαλια της κ εκτος αλλων, γι αυτο την αγορασα.

Αλλα δεν ειναι για νορμαλ κοσμο αυτη η εκδοση. Η Gigabyte 5700XT ειναι.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.