Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

@DemΟ δικός μου , δεν ξερω γιατι,  σχεδον παντα εχει ανεβασμενα mhz. Παρολο που στο task manager δινει 2% cpu usage και δεν υπαρχει καμια εφαρμογη που να τρεχει.... Γιατι μπορει να γινεται αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, GFFermari said:

Τo OC mode το εχω στο PBO. Αυτο αυτόματα ανεβαζει την ταση πολύ.

Εσυ εχεις 0,6/0,3 ενω εγω εχω 1,42/1,42.

 

Απ' οτι βλεπω εχεις οριο στη καταναλωση 88W.....οταν εγω εχω 395W...

..γιαυτο κ τα 60/90 Α μαλλον....(εγω εχω 255/255 Α)

 

Για την καρτα γραφικων αστο....μη συγκρινεις καν....κ γω με την MSI 2080 Sea Hawk X ήμουν κρυος εντος εκτος κ επι ταυτα.

Η 5700 που εχω ειναι αλλη ιστορια. Ειναι για ανωμαλους.

 

 

PBO, όρια στην κατανάλωση κτλ δεν έχουν να κάνουν με την idle - χαμηλού φορτίου συμπεριφορά στα ryzen, 

έχω δοκιμάσει και PBO, χωρίς όρια στις καταναλώσεις. 

εκτός αν κάνεις static oc, με καρφωμένη τάση - συχνότητες.

Σε κάθε περίπτωση imo θα πρέπει να έχει δυναμική συμπεριφορά η τάση άσχετα αν κάνει spikes και ανεβοκατεβαίνει συνέχεια που είναι νορμαλ συμπεριφορά Zen , αλλά στο avg είναι άλλη ιστορία. 

 

μια χαρά είναι όλα, αρκεί να τα χαίρεσαι, την  Giga gaming ΟC την διάλεξα για το cooler/θερμοκρασίες/  ησυχία και μου βγήκε 100%, ενταξ νερό στην κάρτα είναι υπερβολή για μένα φαντάσου την περισσότερη ώρα κλειστή είναι, με λαπτοπς δουλεύω, για ξεχαρμανιασμα έγινε το desktop.  

 

 

23 hours ago, giorgos2187 said:

@DemΟ δικός μου , δεν ξερω γιατι,  σχεδον παντα εχει ανεβασμενα mhz. Παρολο που στο task manager δινει 2% cpu usage και δεν υπαρχει καμια εφαρμογη που να τρεχει.... Γιατι μπορει να γινεται αυτο;;;

 

ενώ του @giorgos2187 την βλέπω κολλημένη στα 1.38V με σχεδον παντα εχει ανεβασμενα mhz όπως λέει. 

ναι μεν δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν είναι και η βέλτιστη συμπεριφορά αυτή και λογικά τον κόβει και στα στιγμιαία ST boost.

 

Δες τι έχεις στα services από system configuration (κάνε ένα hide all Microsoft services πρώτα)

μην δίνεις σημασία στο cpu usage, τα cores σου σε idle δεν κάνουν sleep δεν κατεβάζουν τάση και φαβορί για αυτό είναι κάποιο rgb/monitoring app. 

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@Dem

 

...δικιο ειχες. Δε φταιει το PBO, το Corsair iCUE φταιει. Το χα διαβασει κ αλλου αυτο αλλα δεν εδωσα σημασια.

Χωρις να πειραξω τιποτα αλλο, ο επεξεργαστης επεσε στους 34-35 βαθμους idle και τα ρερματα στο 1,15.

 

Δε ξερω αν τα Onedrive, Dropbox, Origin etc. επηρεαζουν (εκλεισα μονο iCUE, Logitech k Razer software).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ναι το icue κανει ζημια τελικα. Κι εγω το εκλεισα και επεσα στους 35 idle με υδροψυξη. 

Το αστειο ειναι οτι κατα την απεγκατασταση και επανεγκατασταση του διαλυθηκε το συμπαν. Σταματησαν να παιζουν και το πληκτρολογιο και το ποντικι και διαγραφτηκαν ακομα και τα onboard profiles των συσκευων. Πλεον αν το κανακανω εγκατασταση δεν αναγνωριζει καμια συσκευη και επισης δε δουλευει καμια συσκευη....

Καλο;;;;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Μωρέ το icue είναι το πρόβλημα, όχι τα Corsair....

 

1 hour ago, giorgos2187 said:

Μωρέ το icue είναι το πρόβλημα, όχι τα Corsair....

Λιγότερο - περισσότερο όλα τα λογισμικά monitoring rgb (και γενικά monitoring) είναι ΓΤΠ σε σχέση με αυτά τα θέματα. Είναι αχρείαστο overhead. Δεν φτάνει που δέχεστε να ξεσκίζετε το airflow για να έχετε κουτιά με tempered glass για να βλέπετε τα RGB, βάζετε και λογισμικά για να τα διαχειρίζεστε που ξεσκίζουν αχρείαστα και τους επεξεργαστές. Μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος θα μου πείτε, αλλά δεν θα συμφωνήσω. Να δω όταν θα αλλάξει η μόδα που θα τα πετάξετε όλα... Ελπίζω ο πάτος του βαρελιού να είναι οι RGB επεξεργαστές (να το δω και αυτό) για να αρχίσει το τέλος αυτού του τσίρκου (μετά συγχωρήσεως).

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Νταξει το τι αρεσει στον καθενα δεν επιδεχεται κριτικης νομιζω. Εγω δεν ειμαι απο αυτους που θα τρελαθουνε κιολας αλλα ειμαι απο αυτους που υπαρχει μια δυνατοτητα, γιατι να μην την χρησιμοποιησω; 

Και το 2020 δεν μπορω να δεχτω οτι δεν μπορει να γραφτει σωστα μια κωλοεφαρμογη για κατι τοσο απλο και μαλιστα απο εταιριες τετοιου βεληνεκους. Εκει ειναι το πρόβλημα , οχι στον αν σε καποιον αρεσουν τα rgb. 

Τωρα για το airflow σιγα τα ωα. Μια χαρα airflow μπορεις να εχεις και με tempered side panel.

 

Και κατι αλλο σημαντικο ειναι και το οτι αυτα τα apps δεν ειναι για να ρυθμιζουν μονο rgb. Φτιαχνεις profiles με macros που μπορει σε καποιον να ειναι απαραιτητα, και να ειναι τοσα σε αριθμο που καποια διαφορετικα χρωματα φωτισμου να βοηθανε.

 

Και τελος, δεν θα γραφουμε διθυραμβικα ποστ για επιδοσεις επεξεργαστων σε οτι πιο τρελο σεναριο workload  η benchmark, αλλα δε θα τολμαμε να τους ζητησουμε να τρεξουν ενα απλο προγραμματακι... τη στιγμη που ο προηγουμενος 6ετιας επεξεργαστης το ετρεχε πολυ πιο απροβληματιστα

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, GFFermari said:

@Dem

 

...δικιο ειχες. Δε φταιει το PBO, το Corsair iCUE φταιει. Το χα διαβασει κ αλλου αυτο αλλα δεν εδωσα σημασια.

Χωρις να πειραξω τιποτα αλλο, ο επεξεργαστης επεσε στους 34-35 βαθμους idle και τα ρερματα στο 1,15.

 

Δε ξερω αν τα Onedrive, Dropbox, Origin etc. επηρεαζουν (εκλεισα μονο iCUE, Logitech k Razer software).

Τα services του icue δεν κρατάνε ψηλά την τάση, ρυθμίζεις ότι θέλεις στο icue  ,κάνεις exit το app από το system tray.

 

 

7 hours ago, fatalara said:

Ποτε corsair, για κανενα λογο.

Μια χαρά είναι το icue, αν θέλεις να ρυθμίζεις αντλία και στροφές ανάλογα με θερμοκρασία νερού (που είναι πολύ καλύτερο ειδικά στα ryzen)

και όχι cpu (που στα ryzen δουλεύει με spikes) . icue έχω τα ρυθμίζω όλα μια χαρά και idle η τάση κατεβαίνει στο 0.160v 

Αντιθέτως πχ το TTRGB plus είναι για τα πανηγύρια.  

 

6 hours ago, giorgos2187 said:

Μωρέ το icue είναι το πρόβλημα, όχι τα Corsair....

μια χαρά είναι υπάρχουν άλλα που με απλό exit από το system tray δεν αλλάζουν τίποτα σε σχέση με τις τάσεις και πρέπει να σκοτώνεις services.

 

4 hours ago, gdp77 said:

 

Λιγότερο - περισσότερο όλα τα λογισμικά monitoring rgb (και γενικά monitoring) είναι ΓΤΠ σε σχέση με αυτά τα θέματα. Είναι αχρείαστο overhead. Δεν φτάνει που δέχεστε να ξεσκίζετε το airflow για να έχετε κουτιά με tempered glass για να βλέπετε τα RGB, βάζετε και λογισμικά για να τα διαχειρίζεστε που ξεσκίζουν αχρείαστα και τους επεξεργαστές. Μπρος στα κάλη τι είναι ο πόνος θα μου πείτε, αλλά δεν θα συμφωνήσω. Να δω όταν θα αλλάξει η μόδα που θα τα πετάξετε όλα... Ελπίζω ο πάτος του βαρελιού να είναι οι RGB επεξεργαστές (να το δω και αυτό) για να αρχίσει το τέλος αυτού του τσίρκου (μετά συγχωρήσεως).

 

Δεν ξεσκίζουν κανένα επεξεργαστή απλά δεν είναι γραμμένα με την λογική λειτουργίας των ryzen. Κάποια δεν αφήνουν το παρκάρισμα των cores. Ειδικά αυτά που για κάνουν monitor κάνουν trigger τα cores. 

 

και το nvidia Gforce experience και το msi afterburner μπορεί να κρατάει ψηλά την τάση σε idle που δεν έχει σχέση με rgb.. 

 

 

1 hour ago, giorgos2187 said:

Και τελος, δεν θα γραφουμε διθυραμβικα ποστ για επιδοσεις επεξεργαστων σε οτι πιο τρελο σεναριο workload  η benchmark, αλλα δε θα τολμαμε να τους ζητησουμε να τρεξουν ενα απλο προγραμματακι... τη στιγμη που ο προηγουμενος 6ετιας επεξεργαστης το ετρεχε πολυ πιο απροβληματιστα

 

Άλλο τάση άλλο δεν κάνουν idle τα cores , άλλο τα φορτία, είναι διαφορετικά πράγματα.

μπορείς να εξοικειωθείς έχοντας ανοιχτό το HWinfo που δεν επηρεάζει καθόλου την idle λειτουργία.   

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Dem @giorgos2187

Τα rgb προιοντα της corsair ειναι συμβατα μονο μεταξυ τους. Θες οπωσδηποτε το icue που βγαζει προβληματα σε οτι μπορεις να φανταστεις. Οταν ειχα καποιο θεμα με παιχνιδι η driver η software μολις εκλεινα το icue εξαφανιζοταν. 
 

Περα απο αυτο, το καλωδιο και το κακο που επικρατει μεσα στο pc για να δουλεψει το rgb μεταξυ τους με εκνευριζει αφανταστα. 
 

Απλα δεν αγοραζω τιποτα απο αυτους εκτος απο μνημες.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, GFFermari said:

@Dem

 

Τι ρυθμισεις εχεις στο BIOS (ή αλλού) κ καταφερνεις κ εχεις τοσο χαμηλη ταση?

Εγω κατω απο 1,10, κ αυτο με υπερμετρη προσπαθεια, δεν πεφτω.

Δοκίμασε και  

C-state  Enabled

Cool'n'Quiet  Enabled

PPC  PState 0

 

στο Bios.

 

27 minutes ago, fatalara said:

@Dem @giorgos2187

Τα rgb προιοντα της corsair ειναι συμβατα μονο μεταξυ τους. Θες οπωσδηποτε το icue που βγαζει προβληματα σε οτι μπορεις να φανταστεις. Οταν ειχα καποιο θεμα με παιχνιδι η driver η software μολις εκλεινα το icue εξαφανιζοταν. 
 

Περα απο αυτο, το καλωδιο και το κακο που επικρατει μεσα στο pc για να δουλεψει το rgb μεταξυ τους με εκνευριζει αφανταστα. 
 

Απλα δεν αγοραζω τιποτα απο αυτους εκτος απο μνημες.

 

ευτυχώς σ έμενα δεν έχει δείξει τέτοια συμπεριφορά , άλλα   μου έχουν βγάλει την πίστη πχ Logitech , TT rgb plus, δεν κάνουν conflict αλλά είναι για τα ανάθεμα. 

 

και πίστεψέ με αν έχεις AIO και ryzen είναι κρίμα να μην μπορείς να ρυθμίζεις τα fan με την θερμοκρασία του νερού.

ειδικά αν  θέλεις PWM λειτουργία στα fans και τέρμα silent σε ελαφρύ φορτίο pc. 

 

τον έλεγχο των 9 fans που έχω εκτός από τα default silent curves που έχω σετάρει στο bios, αν θέλω να αλλάξω κάτι στα rpm

ανοίγω icue και msi command center (όχι το dragon center της msi που είναι ψιλο άθλιο)

αλλάζω curves ή ποσοστά (saved customs profiles) exit από το system tray , τέλος.   

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

AMD-logo.jpg
WWW.DSOGAMING.COM

A French retailer, "Materiel.net" has listed the new AMD processors on its website, including the specs and the estimated selling price.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

PzfjnqEHMLJtqor7FypQp4-1200-80.jpg
WWW.PCGAMER.COM

It's a great CPU for both productivity work and gaming.

 

 

Για όποιον το σκέφτεται , να η ευκαιρία. Ακόμα κι αν πέσει περισσότερο εξακολουθεί να είναι μια τιμή που δεν πρόκειται να βγεις χαμένος η να το μετανιώσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

LUaN5LkDMVCPs3R4.jpg
WWW.TECHPOWERUP.COM

HWInfo with its latest version, introduced a new sensor that reveals whether your motherboard is tricking your 3rd Gen Ryzen processor into thinking its...

Αν ξέρει κάποιος τι σημαίνουν όλα αυτά, ας μιλήσει.

@yanni, @gdp77

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αν ξέρει κάποιος τι σημαίνουν όλα αυτά, ας μιλήσει.

 

Διάβασα διαγώνια την αρχική πηγή που επικαλείται το άρθρο. Αν και υπάρχει δόση αλήθειας, η "δημοσιογραφική" ερμηνεία είναι υπερβολική και εκ τούτου παραπλανητική.

 

Και στο HWInfo υπάρχει πρόβλημα σε επίπεδο ονοματολογίας. Όταν μιλάς για "απόκλιση" εννοείς σε σχέση με μια τιμή αναφοράς. Εδώ βλέπουμε να λαμβάνεται το "100%" ως τιμή αναφοράς και η "απόκλιση" να μετράται ως λόγος επί του 100%, αλλά χαλάλι. Το θέμα είναι ότι είναι ότι αυτό που μετράται ως PRD είναι απλά ένας δείκτης. Στην πράξη υπεισέρχονται κι άλλες παράμετροι που εμποδίζουν έναν επεξεργαστή να υπερβαίνει τις προδιαγραφές λειτουργίας του.

 

Στην ουσία: σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές μητρικών επιτρέπουν υπό προϋποθέσεις αυξημένο power draw στον επεξεργαστή, κάτι που είναι μέχρι και επιθυμητό, ειδικά για όσους θέλουν να πετύχουν τις καλύτερες δυνατές επιδόσεις. Όταν γίνεται με αδόκιμο τρόπο (όπως αυτός που υποτίθεται ότι εντοπίζει το PRD) περιπλέκεται η μικρορύθμιση του επεξεργαστή ακόμη και όταν δεν υπερχρονίζεται και γίνεται δυσκολότερος ο έλεγχος θερμοκρασίας και κατανάλωσης.

 

Οι καλές μητρικές δεν έχουν λόγο να επιστρατεύουν αυτή τη λύση ως υποκατάστατο του overclocking (αν και κάποιες χειρότερες σίγουρα το κάνουν). Ακόμη και πριν ισχυριστούμε ότι προκαλεί εκτεταμένη φθορά του επεξεργαστή (αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση), είναι προφανές ότι είναι ο ευκολότερος τρόπος να προκαλέσεις thermal throttling, απλώς κερδίζοντας λίγο σε στιγμιαία MHz. Ο περισσότερος κόσμος θέλει καλύτερα benchmarks, όχι υψηλότερα στιγμιαία ρολόγια...

 

Μια καλή ένδειξη ότι δεν υπάρχει μείζον θέμα από το αρχικό κείμενο [100% vs. 75% vs. 50%]:

Quote

With the proper 300A setting, the average HWiNFO "CPU Power Reporting Deviation" during Cinebench R20 NT is 99.2%.
With this setting, the average CPU core frequency is 4027.4MHz, power consumption seen by the CPU 140.964W (of 142W limit) and peak CPU temperature of 73°C.

[...]

With 225A setting (75% of the actual), the average HWiNFO "Power Reporting Deviation" during Cinebench R20 NT is 75.3%.
With this setting, the average CPU core frequency is 4103.5MHz, power consumption seen by the CPU 125.241W (of 142W limit) and peak CPU temperature of 80°C.

[...]

With 150A setting (50% of the actual), the average HWiNFO "Power Reporting Deviation" during Cinebench R20 NT is 50.2%. With this setting, the average CPU core frequency is 4106.6MHz, power consumption seen by the CPU 91.553W (of 142W limit) and peak CPU temperature of 79°C. This setting is already limited by maximum voltage allowed by the silicon fitness (FIT), so there were pretty much no addition performance gains, or ill-effects for that matter to be had.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πράγμα, με διαφορετικά λόγια (προερχόμενα από υπάλληλο άλλου Μέσου) :

 

sjz0w49lau351.jpg

 

Και, βέβαια, αναφέρεται σε αυτήν την εκδοχή του ίδιου θέματος:

https://www.tomshardware.com/news/ryzen-burnout-amd-board-power-cheats-may-shorten-cpu-lifespan

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.