Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

3 minutes ago, AKISSS said:

 

 

Επειδή τον βρίσκω βαρετό και δυσανασχετώ με τον τρόπο που εκφράζεται, αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για το θέμα που κάποιες μητρικές κάνουν ορισμένες "πατέντες" με τον επεξεργαστή (ρεύματα και thermal limits) για να τον ξεγελάσουν και να εμφανίσουν καλύτερες επιδόσεις, με επίπτωση στη θερμική συμπεριφορά, σωστά;

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, gdp77 said:

Επειδή τον βρίσκω βαρετό και δυσανασχετώ με τον τρόπο που εκφράζεται, αν δεν κάνω λάθος πρόκειται για το θέμα που κάποιες μητρικές κάνουν ορισμένες "πατέντες" με τον επεξεργαστή (ρεύματα και thermal limits) για να τον ξεγελάσουν και να εμφανίσουν καλύτερες επιδόσεις, με επίπτωση στη θερμική συμπεριφορά, σωστά;

 

Τα ίδια που λέγαμε και πιο πίσω στο θέμα. Δεν προλαβαίνω να δω το βίντεο, αλλά η ουσία της είδησης είναι ότι κάποιες μητρικές επιτρέπουν μεγαλύτερο power draw στον επεξεργαστή, προσποιούμενες ότι δίνουν λιγότερο ρεύμα. Αλλά αυτό είναι εξαιρετικά απίθανο να προκαλέσει ουσιώδη μείωση της ζωής του τσιπ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, giorgos2187 said:

 

 Εδώ και καιρό έχω παράσιτα στον ήχο που γίνονται πολύ πιο έντονα όταν το pc "ζοριζεται"

 

Aν εχεις usb 3.0 συνδεδεμενο, κοντα στην έξοδο που βγαζει ηχο απο εκει μπορει να προερχονται τα παρασιτα με πιο εντονα οταν μεταφερεις δεδομενα.

 

Κατα πασα πιθανοτητα εχεις και φθηνα ηχεια και κάρτα ήχου που δεν εχουν καλή μονωση

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Eddie έγραψε:

 

Aν εχεις usb 3.0 συνδεδεμενο, κοντα στην έξοδο που βγαζει ηχο απο εκει μπορει να προερχονται τα παρασιτα με πιο εντονα οταν μεταφερεις δεδομενα.

 

Κατα πασα πιθανοτητα εχεις και φθηνα ηχεια και κάρτα ήχου που δεν εχουν καλή μονωση

 

 

Το παράσιτο για το οποίο μιλάω το "κουβαλάω" από το προηγούμενο σύστημα. Έχω αλλάξει επεξεργαστη-μητρικη-μνημες, υδρόψυξη, έχω αγοράσει νέα κάρτα ήχου. Έχω προσπαθήσει να το εντοπίσω βγάζοντας όλες τις usb συσκευές, αλλάζοντας τους θέση, έχω βγάλει όλες τις εσωτερικές συσκευές (δίσκους, fans), έχω αλλάξει τα καλώδια τροφοδοσίας, έχω αλλάξει θέση των καλωδίων τροφοδοσίας πάνω στο τροφοδοτικό, α, και έχω μετακομίσει οπότε μπορούμε να πούμε ότι κατά κάποιο τρόπο έχω αλλάξει και ηλεκτρολογική εγκατάσταση ?

 

Τα μόνα που έχουν παραμείνει σταθερά σε ΟΛΕΣ τις παραπάνω δοκιμές  είναι το τροφοδοτικό και η κάρτα γραφικών μιας και δεν υπήρχαν δευτερα ως spare. Ε, τροφοδοτικό πηρα και θα το δοκιμάσω και ελπίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών, άρα πρέπει να βρω κάποιον να του υποχρεωθω γιατί το να αγοράσω μια καινούρια απλά για "ψάξιμο" δε λέει... Ιδωμεν...

 

Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι που μου έχει διαφύγει η δεν ξέρω περνά και από εδώ μια βόλτα.... 

 

Έγινε επεξεργασία από giorgos2187
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2020 at 3:25 PM, giorgos2187 said:

 

 

Το παράσιτο για το οποίο μιλάω το "κουβαλάω" από το προηγούμενο σύστημα. Έχω αλλάξει επεξεργαστη-μητρικη-μνημες, υδρόψυξη, έχω αγοράσει νέα κάρτα ήχου. Έχω προσπαθήσει να το εντοπίσω βγάζοντας όλες τις usb συσκευές, αλλάζοντας τους θέση, έχω βγάλει όλες τις εσωτερικές συσκευές (δίσκους, fans), έχω αλλάξει τα καλώδια τροφοδοσίας, έχω αλλάξει θέση των καλωδίων τροφοδοσίας πάνω στο τροφοδοτικό, α, και έχω μετακομίσει οπότε μπορούμε να πούμε ότι κατά κάποιο τρόπο έχω αλλάξει και ηλεκτρολογική εγκατάσταση ?

 

Τα μόνα που έχουν παραμείνει σταθερά σε ΟΛΕΣ τις παραπάνω δοκιμές  είναι το τροφοδοτικό και η κάρτα γραφικών μιας και δεν υπήρχαν δευτερα ως spare. Ε, τροφοδοτικό πηρα και θα το δοκιμάσω και ελπίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Αλλιώς θα πρέπει να αλλάξω κάρτα γραφικών, άρα πρέπει να βρω κάποιον να του υποχρεωθω γιατί το να αγοράσω μια καινούρια απλά για "ψάξιμο" δε λέει... Ιδωμεν...

 

Αν μπορείς να σκεφτείς κάτι που μου έχει διαφύγει η δεν ξέρω περνά και από εδώ μια βόλτα.... 

 

Η μπριζα σου έχει γείωση? Εμένα μου το έφτιαχνε στην μπριζα που δεν είχε γειωση μόλις άλλαξα την μπριζα που είχε γειωση, σταμάτησε. 

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, idonthave said:


-------------------------------------------------------------------------------
AMD to postpone Zen 3 processors to 2021 due to weak competition
--------------------------------------------------------------------------------

 

Το είχα διαβάσει. Το digital foundry έχει ξαναβγάλει παρόμοια είδηση. Δεν το πιστεύω. προς το παρόν Θεωρώ ηλίθιο να το κάνει η ΑΜD, εκτός και αν δεν πιστεύουν ότι τέλη 21, αρχές 22 θα τους ξεσκίσει η Intel. (εγώ πιστεύω ότι οι golden cove στα 10nm θα είναι τρομερά ανταγωνιστικοί). Στο desktop χρειάζεσαι το gaming crown και ο μόνος τρόπος να το έχεις για έναν χρόνο (να πουλήσεις δηλαδή προϊόντα και να γυρίσουν ΟΛΟΙ σε zen πλατφόρμα) είναι να βγουν οι zen 3 γρήγορα. Η AMD πρέπει να πάρει και τον τελευταίο gamer στη δικιά της πλατφόρμα για να μπορεί μετά να πουλάει zen 4 κτλ εφόσον είναι ανταγωνιστικοί. Αν αργήσουν οι Zen 3, τότε θα υπάρχει μικρό παράθυρο μέχρι την κυκλοφορία των golden cove στα 10nm από Intel και όσοι έχουν intel θα το σκεφτούν δυο φορές να πάνε σε AMD πλατφόρμα. Βγάλε τώρα Zen 3 και σήκωσε τη μπάνκα....   

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, panoc said:

Όποιοι περιμέναμε φθηνό 3900 θα μείνουμε με το θέλω. Στα χνάρια της ιντελα όπως με τους Χ2...

 

Το θέμα είναι ότι δίνουν απλά 100MHz  σε Boost και κόβουν και τους ανεμιστήρες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

 

Το θέμα είναι ότι δίνουν απλά 100MHz  σε Boost και κόβουν και τους ανεμιστήρες

Ειπαμε στα χναρια της ιντελα γιατι μπορει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα μοντελάκια βγήκανε απλά για να αντικαταστήσουν τα αντίστοιχα Χ μοντέλα στα benchmarks των hardware sites. Από τις τιμές τους υποθέτω ότι τα 4.6-4.7GHz ακόμα είναι δύσκολη υπόθεση, οπότε και οι διαθέσιμες ποσότητες μάλλον περιορισμένες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, panoc said:

Όποιοι περιμέναμε φθηνό 3900 θα μείνουμε με το θέλω. Στα χνάρια της ιντελα όπως με τους Χ2...

Ίδιο MSRP έχουν με τα Χ μοντέλα. Σε λίγους μήνες είναι σίγουρο ότι θα έχουμε πιο φτηνά Χ μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν θέλω να πιστέψω ότι η amd άρχισε τις ιντελιές.

Καταλαβαίνω πως οι xt επεξεργαστές θα έχουν ασήμαντες διαφορές σε σχέση με τους "κανονικούς".

Προσωπικά, θα περιμένω λίγο ακόμη μέχρι να φανεί εάν όντως η amd αποφάσισε να πάει πίσω η κυκλοφορία των 4000 (ακατανόητη κίνηση για εμένα, but what do i know...) και θ' απασφαλίσω όταν ανοίξουν αμφότερες οι αγαπημένες μας εταιρείες τα χαρτιά τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να απασφαλισεις για να κανεις τι?? αναβαθμιση?

Ουτε καν....

 

Μολις δουμε σοβαρες αλλαγες (πχ. το 6/12 να μη φτανει, το nvme Gen 4 να εχει αξιοσημειωτη διαφορα, το PCI E Gen 4 να εχει νοημα στις GPU και οι GPU να θελουν οντως κατι παραπανω απο 4790Κ.....) τοτε μιλαμε για αλλαγη πλατφορμας. Προς το παρον, 4790Κ κ 1080Ti κ εχει ο Θεος....

 

Ον τοπικ:

Με ιδιο MSRP, ειναι σιγουρο πως οι Χ θα χασουν αξια. Ειδικα οι 3700Χ/3800Χ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που κυκλοφορήσανε οι xt ειναι για να εχει η amd καινουριους επεξεργαστες με pcie 4.0, μαζί με το b550 chipset, γιατι αν το κυκλοφορουσανε μαζι με τα καινουρια apus  που θα κυκλοφορησουν 27/7, αλλα δεν εχουν pcie 4.0 θα τρωγανε τρελο κράξιμο.

 

Οι 4000 cpus (vermeer) ήταν για αυγουστο και λογω covid19 πανε για οκτωβρη δεν αλλαξε κάτι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Ε, δεν θέλω να πιστέψω ότι η amd άρχισε τις ιντελιές.

Καταλαβαίνω πως οι xt επεξεργαστές θα έχουν ασήμαντες διαφορές σε σχέση με τους "κανονικούς".

Όχι ακόμα, αλλά το παλεύει. Οι ΧΤ παρέχουν 4% καλύτερη απόδοση από τους X και μένει να δούμε τι OC headroom θα έχουν, καθώς φτιάχνονται με πιο ώριμη μέθοδο ολοκλήρωσης. Όλα αυτά για 50€ πάνω τιμή. Θα ήταν "ιντελιά" αν αυτά τα έδινε με τους ZEN 3. Προς το παρόν πρόκειται για μια μικρή αύξηση στα MHz και περιμένουμε να δούμε τα reviews.

 

 

44 minutes ago, GFFermari said:

Να απασφαλισεις για να κανεις τι?? αναβαθμιση?

Ουτε καν....

 

Μολις δουμε σοβαρες αλλαγες (πχ. το 6/12 να μη φτανει, το nvme Gen 4 να εχει αξιοσημειωτη διαφορα, το PCI E Gen 4 να εχει νοημα στις GPU και οι GPU να θελουν οντως κατι παραπανω απο 4790Κ.....) τοτε μιλαμε για αλλαγη πλατφορμας. Προς το παρον, 4790Κ κ 1080Ti κ εχει ο Θεος....

 

 

Για αυτό ακριβώς πρέπει η AMD να μην καθυστερήσει ούτε λεπτό τους Zen 3. Πρέπει να "ψήσει" και τον τελευταίο gamer με Intel να αναβαθμίσει σε AMD πλατφόρμα, πριν η Intel απαντήσει με ανταγωνιστικό προϊόν. Με τους Zen 3 να φημολογείται ότι θα πετυχαίνουν +15-20% καλύτερο IPC κανείς πωρωμένος και με το τελευταία FPS στα games δεν θα μείνει με Intel.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

Όχι ακόμα, αλλά το παλεύει. Οι ΧΤ παρέχουν 4% καλύτερη απόδοση από τους X και μένει να δούμε τι OC headroom θα έχουν, καθώς φτιάχνονται με πιο ώριμη μέθοδο ολοκλήρωσης. Όλα αυτά για 50€ πάνω τιμή. Θα ήταν "ιντελιά" αν αυτά τα έδινε με τους ZEN 3. Προς το παρόν πρόκειται για μια μικρή αύξηση στα MHz και περιμένουμε να δούμε τα reviews.

 

 

κοντά 20% 30 % 40% πιο ακριβοί στο Lunch από τους αντίστοιχους X με λίγο τσιμπημένα boost , που πρακτικά δεν θα κάνουν καμια διαφορά χωρίς κανένα OC headroom φυσικά (εδώ μπίναραν 3700Χ και 3800Χ περιμένεις ΟC headroom, ?)

 

στην πραγματικότητα κανά +100αρι ST  boost και αν που είναι διαφορές σε επίπεδο benchmark ,  χωρίς cooler πλέον εκτός από τον 3600....

 

traction marketing , ok κανένα πρόβλημα , αλλά αν καθυστερήσουν τα zen3 κάνουν μεγάλη χάρη στην Intel, μόνο κολλητός επιστήθιος φίλος τέτοιες χάρες. 

 

  

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει λογο η amd να καθυστερησει τους zen3, για το 2021 . Τα ιδια wafer στα ιδια nm θα πληρωνει στην tsmc είτε ειναι zen 2 είτε zen 3 . Ισα ισα με τους zen 3 να ειναι καλυτερους θα μπορει να ζητησει και ενα 10% παραπανω σε τιμή αν την παίρνει απο τους καταναλωτές. Δεν θα παραγονται και zen 2 και zen 3 ταυτοχρονα. Θα υπαρξει ενα στοκ zen 2 που καποια στιγμή θα εξαντληθει μεσα στο q1/21 λογικα.

 

Δεν ειναι σαν τους zen (+) που πρεπει να αγοραζει συγκεκριμενα wafers απο glofo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.