Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

5 hours ago, Eddie said:

Δεν θα παραγονται και zen 2 και zen 3 ταυτοχρονα. Θα υπαρξει ενα στοκ zen 2 που καποια στιγμή θα εξαντληθει μεσα στο q1/21 λογικα.

Νομίζω ότι το βιάζεις πολύ.

 

Θα υπάρχει παραγωγή 7nm για τα mobile και desktop apus τα οποία ακόμα δεν έχουν αρχίσει να βρίσκονται στα καταστήματα καλά καλά... Εφόσον λοιπόν θα υπάρχει γραμμή 7nm, πιστεύω θα παράγονται και desktop 3000 κομμάτια για 6-10 μήνες ακόμα, μέχρι να μεταβεί όλη η παραγωγή στα 7nm+ (zen 3). Εντελώς υποθετικά όλα αυτά, δεν έχω διαβάσει κάτι.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gdp77 said:

Όχι ακόμα, αλλά το παλεύει. Οι ΧΤ παρέχουν 4% καλύτερη απόδοση από τους X και μένει να δούμε τι OC headroom θα έχουν, καθώς φτιάχνονται με πιο ώριμη μέθοδο ολοκλήρωσης. Όλα αυτά για 50€ πάνω τιμή. Θα ήταν "ιντελιά" αν αυτά τα έδινε με τους ZEN 3. Προς το παρόν πρόκειται για μια μικρή αύξηση στα MHz και περιμένουμε να δούμε τα reviews.

 

 

 

Για αυτό ακριβώς πρέπει η AMD να μην καθυστερήσει ούτε λεπτό τους Zen 3. Πρέπει να "ψήσει" και τον τελευταίο gamer με Intel να αναβαθμίσει σε AMD πλατφόρμα, πριν η Intel απαντήσει με ανταγωνιστικό προϊόν. Με τους Zen 3 να φημολογείται ότι θα πετυχαίνουν +15-20% καλύτερο IPC κανείς πωρωμένος και με το τελευταία FPS στα games δεν θα μείνει με Intel.

Ναι ισχυει ειχα πει θα αλλαζα 9900Κ με 4900Χ αν ισχυε.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, gdp77 said:

Νομίζω ότι το βιάζεις πολύ.

 

Θα υπάρχει παραγωγή 7nm για τα mobile και desktop apus τα οποία ακόμα δεν έχουν αρχίσει να βρίσκονται στα καταστήματα καλά καλά... Εφόσον λοιπόν θα υπάρχει γραμμή 7nm, πιστεύω θα παράγονται και desktop 3000 κομμάτια για 6-10 μήνες ακόμα, μέχρι να μεταβεί όλη η παραγωγή στα 7nm+ (zen 3). Εντελώς υποθετικά όλα αυτά, δεν έχω διαβάσει κάτι.

 

αναφερομαι μονο στα consumer zen 2

πχ εχει παραγγειλει 20.000 wafers στην tsmc απο τα οποια πχ τα 5.000 ειναι apus ( θα μεινουν ως έχουν), αλλα πχ 5.000 ειναι για epyc για παραγγελιες που η amd πρεπει να συνεχιζει να παραγει για καποια χρονια λογω συμβολαιων, τα υπολοιπα που αντιστοιχουν σε consumer cpus και καινουρια epyc θα πανε σε zen 3.

 

προσπαθω να σου εξηγησω οτι δεν εχει οικονομικο λογο η amd να το καθυστερησει , οπως βγήκε μια φήμη

Link to comment
Share on other sites

Για τους zen 3, ναι, πιστεύω ότι δεν θα το καθυστερήσει. Μόνο το digital foundry έχει γράψει δυο φορές ότι σύμφωνα με πληροφορίες πάνε οι zen 3 για 2021. Όμως από άλλα site κάτι τέτοιο διαψεύδεται και προς το παρόν από AMD δεν έχει αλλάξει η επίσημη δήλωση ότι οι Zen 3 έρχονται εντός του έτους. 

 

Ως προς τη συνέχιση παραγωγής zen 2 για το desktop, εγώ πιστεύω ότι θα συνεχίσει η παραγωγή και στο q1/q2 του 2021 και μετά θα δουλέψουν με στοκ και zen 3 παραγωγή αποκλειστικά.

 

Με τρώει το χέρι  μου για 3700Χ που τώρα είναι στα 280€... Θα ήθελα να τον αγοράσω στα 200€... Θα πέσει η τιμή άραγε ή να τον πάρω από τώρα να τον χαρώ?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, yanni said:

Πως να αξιοποιήστε τα 128 threads του επεξεργαστή σας με απόλυτα δημιουργικό τρόπο

 

https://www.bilibili.com/video/av96396151/

Στα 600 threads θα έχει ικανή ανάλυση και για παιχνίδια χαχαχαχαχαχα

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 6 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ενταξει.. Εβγαλε ιδιους επεξεργαστες πιο ακριβους απλα ?

 

Τι είναι αυτά που λες; Αφού είναι βελτιστοποιημένη η παραγωγή τους. Λειτουργούν σε υψηλότερες συχνότητες με παράλληλα μεγαλύτερη κατανάλωση. Απόδειξη ουσιαστικής βελτιστοποίησης. ΠοιΟτητα λέμε.

 

Γενικά η AMD κάνει μακακίες όποτε έχει το πάνω χέρι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι γίνεται τόσο καιρό με τις κάρτες γραφικών. Έβγαλε μερικά "OC" μοντέλα με ένα price premium και ελάχιστο bump στις επιδόσεις. Πάμε παρακάτω. Το θέμα είναι πότε θα δούμε τους Zen 3 και *κυρίως* πότε θα αγοράσω εγώ τον 3700Χ στα 200€ ?

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τυπικά είναι οι ίδιες τιμές με το MSRP των Χ μοντέλων αλλά ουσιαστικά είναι χειρότερο Value γιατί αυτά πωλούνται πλέον σε χαμηλότερες τιμές και έχουν επιπλέον και coolers, τουλάχιστον οι 3800Χ, 3900Χ.

Πρακτικά επιτυγχάνουν καλλίτερο all core OC (4.6GHz) και πιο σταθερό IF στα 1800-1900MHz για όσους αρέσκονται στο σπορ.

Είναι αυτό που είπα για τα περιθώρια κέρδους μας αρέσει δεν μας αρέσει. Το καλό είναι οτι τα Χ μοντέλα θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν κανονικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ό,τι γίνεται τόσο καιρό με τις κάρτες γραφικών. Έβγαλε μερικά "OC" μοντέλα με ένα price premium και ελάχιστο bump στις επιδόσεις. Πάμε παρακάτω. Το θέμα είναι πότε θα δούμε τους Zen 3 και *κυρίως* πότε θα αγοράσω εγώ τον 3700Χ στα 200€ ?

 

 

Γιατί δεν περιμένεις τους 4000;

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Γιατί δεν περιμένεις τους 4000;

Γιατί με μητρική Χ370 (ASUS CH6) δεν είναι σίγουρο οτι θα τους δέχεται, αν και έχω σχετικό ποστ για μάλλον θετική έκβαση στο θέμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Γιατί δεν περιμένεις τους 4000;

Αν εννοείς τους Zen3 γιατί δεν θα βρω 8 πύρηνο σε αυτά τα χρήματα. Επίσης θα χρειαστώ νέα μητρική.

 

Αν εννοείς τους renoir APU π.χ. 4700G, διότι θα χρειαστώ νέα μητρική.

 

Ο 3700Χ είναι παραπάνω από ό,τι χρειάζομαι, όχι μόνο τώρα αλλά και για το μέλλον.

1 minute ago, Efialtis said:

Γιατί με μητρική Χ370 (ASUS CH6) δεν είναι σίγουρο οτι θα τους δέχεται, αν και έχω σχετικό ποστ για μάλλον θετική έκβαση στο θέμα.

Αν ο 8πύρηνος είναι στα χρήματα που διαθέτω και παίζει στη μητρική μου B350, μάλλον δεν θα έχω κανένα θέμα. Παρά τη μικρότερη cache, φαίνεται οι επιδόσεις τους να είναι ισάξιες με τα υφιστάμενα Zen2 μοντέλα (κατά περιπτώσεις και καλύτερες) λόγω μονολιθικής σχεδίασης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

Είναι αυτό που είπα για τα περιθώρια κέρδους μας αρέσει δεν μας αρέσει. Το καλό είναι οτι τα Χ μοντέλα θα συνεχίσουν να κυκλοφορούν κανονικά.

 

Όχι "μας αρέσει, δεν μας αρέσει". Κάποτε δεν μας άρεσε, σωστά δεν θυμάμαι; Πώς το λέγαμε να δεις; Α, άρμεγμα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.