Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

1 minute ago, Trexx said:

 

Όχι "μας αρέσει, δεν μας αρέσει". Κάποτε δεν μας άρεσε, σωστά δεν θυμάμαι; Πώς το λέγαμε να δεις; Α, άρμεγμα :)

 

Συγγνώμη θα διαφωνήσω. Δεν είναι άρμεγμα τη στιγμή που τα υφιστάμενα μοντέλα κυκλοφορούν κανονικότατα στις τιμές που είχαν (ίσως και μόλις ομαλοποιηθούν τα XT να σπρώξουν τα X και λίγο προς τα κάτω). 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Trexx said:

 

Όχι "μας αρέσει, δεν μας αρέσει". Κάποτε δεν μας άρεσε, σωστά δεν θυμάμαι; Πώς το λέγαμε να δεις; Α, άρμεγμα :)

 

Δεν υπερασπίζομαι την AMD, το λέω με την έννοια οτι δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα γι'αυτό.

Αλλά δεν έβαλε 100ΜHz, άλλαξε socket και αύξησε τις τιμές γιατί αυτό είναι το άρμεγμα που θυμάσαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

δεν υπήρχε περίπτωση να υποτιμήσει τα ήδη υπάρχοντα προϊόντα που είναι στην αγορά !

Αυτό θα γίνει με την επόμενη σειρά 4xxx

 

όποιος περίμενε να κλοκάρει στα 5GHZ κλπ άλλο θέμα


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άρμεγμα (αν τα έκανε αυτά, βέβαια, η ιντέλα, ποιος ξέρει τι θα διαβάζαμε) αλλά αρπαχτή από τις λίγες.

Τώρα που γυρίζει δηλαδή.

Προς γνώση και συμμόρφωση όσων πιστεύουν ότι η Amd είναι η Εσμεράλδα των cpu's (πτωχή και τίμια).

Για εταιρείες μιλάμε,  μοναδικός στόχος των οποίων είναι το κέρδος.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Συγγνώμη θα διαφωνήσω. Δεν είναι άρμεγμα τη στιγμή που τα υφιστάμενα μοντέλα κυκλοφορούν κανονικότατα στις τιμές που είχαν (ίσως και μόλις ομαλοποιηθούν τα XT να σπρώξουν τα X και λίγο προς τα κάτω). 

 

Είναι άρμεγμα. Οι OEM κυκλοφορούν ή διαθέτουν ως επιλογή μοντέλα με τους ΧΤ σε φυσιολογικά υψηλότερες τιμές που εμείς όμως δεν θα δικαιολογούσαμε, αλλά ο κόσμος που δεν γνωρίζει την διαφορά στις επιδόσεις μεταξύ Χ και ΧΤ, εύκολα θα την πατήσει και θα πει "μια φορά αγοράζω, ας πάρω το πιο γρήγορο μοντέλο". Εγώ και εσύ δεν θα την πατήσουμε, αλλά για εσένα και για εμένα υπάρχουν τα Χ και πολύ περισσότερο τα σκέτα μοντέλα στην retail αγορά. Τα ΧΤ στοχεύουν τον άσχετο.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, οσοι υποσστηριζετε τη λογικη του "αρμεγματος".... σορρυ κιολας, αλλα πατε καθολου καλά; Καμια επαφη με τον κοσμο γυρω σας εχετε; Εκτος απο intel amd το γενικοτερο εμποριο το βλεπετε καθολου; Εδω ΚΑΘΕ χρονο, σχεδον ΟΛΑ τα προιοντα αλλαζουν revision και ξαναπωλουνται. Κινητα θες; Αμαξια θες; Μηχανες θες; Φωτογραφικες μηχανες; Συστηματα ηχου; Τι θες;;;;;;;;;; Κοψιμο τιμης στο περσυνο, και ελαφρως τσιμπημα στην τιμη του φετινου. Και οιδιαφορες ειναι μονο τα αυτοκολλητα, η 2 νεα χρωματα η η προσθηκη μιας υποδοχης παραπανω ξερω γω.

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε την υψιστη μαλακια της amd να βγαλει τις εργοστασιακες ψυχτρες. Για μενα προσωπικα καλά εκανε , μιας και ηταν μια μπουρδα και μιση αλλα οκ, απο ηθικης αποψεως ειναι φαουλ. Αυτο μονο, τιποτα αλλο. Παμε παρακατω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Ryzen 7 3800XT 8C/16T, 3.9/4.7 GHz, 4+32 MB L2/L3 Cache, 105W TDP Ø 5066
Ryzen 7 3800X 8C/16T, 3.9/4.5 GHz, 4+32 MB L2/L3 Cache, 105W TDP Ø 5018
Ryzen 7 4700G 8C/16T, 3.6/4.4 GHz, 4+8 MB L2/L3 Cache, 65W TDP 5102
Ryzen 7 3700X 8C/16T, 3.6/4.4 GHz, 4+32 MB L2/L3 Cache, 65W TDP Ø 4838

 

0.7% ταχύτερος ο 4700G απ'τον 3800ΧΤ σε MT, αλλά με  -40W TDP,  και χωρίς 24MB L3 Cache, με -300Mhz στα ρολόγια.

 

 
Απ` ότι φαίνεται θα τα δικαιολογούν τα χρήματά τους.
 
Και έρχονται και οι ΖΕΝ 3 στο επόμενο τρίμηνο ....

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2020 at 2:19 PM, giorgos2187 said:

Βρε παιδια, οσοι υποσστηριζετε τη λογικη του "αρμεγματος".... σορρυ κιολας, αλλα πατε καθολου καλά; Καμια επαφη με τον κοσμο γυρω σας εχετε; Εκτος απο intel amd το γενικοτερο εμποριο το βλεπετε καθολου; Εδω ΚΑΘΕ χρονο, σχεδον ΟΛΑ τα προιοντα αλλαζουν revision και ξαναπωλουνται. Κινητα θες; Αμαξια θες; Μηχανες θες; Φωτογραφικες μηχανες; Συστηματα ηχου; Τι θες;;;;;;;;;; Κοψιμο τιμης στο περσυνο, και ελαφρως τσιμπημα στην τιμη του φετινου. Και οιδιαφορες ειναι μονο τα αυτοκολλητα, η 2 νεα χρωματα η η προσθηκη μιας υποδοχης παραπανω ξερω γω.

 

Στη συγκεκριμενη περιπτωση εχουμε την υψιστη μαλακια της amd να βγαλει τις εργοστασιακες ψυχτρες. Για μενα προσωπικα καλά εκανε , μιας και ηταν μια μπουρδα και μιση αλλα οκ, απο ηθικης αποψεως ειναι φαουλ. Αυτο μονο, τιποτα αλλο. Παμε παρακατω.

 

Λες και αυτοί που ασχολούνται με τις μηχανές δεν κράζουν με τα νέα μοντέλα.

Σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε, οπότε κράζουμε αναλόγως.

Άσε τον κόσμο να κράξει ελεύθερα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
053bc92d-405b-468b-a9fd-ddf0dc828ca5.PNG
HEXUS.NET

OEM-only in the first instance.

 

 

053bc92d-405b-468b-a9fd-ddf0dc828ca5.PNG

268de548-f6e4-4601-a493-1ab5b7c474c1.PNG

 

 

16285
WWW.GURU3D.COM

It’s been a long time coming with lots of leaks and information out there. But AMD today has announced its Ryzen 4000 APUs. First things first, the new...

 

16284
WWW.GURU3D.COM

The race for DRAM DDR4 memory frequency, has become a little, well awkward? But hey, if you want to, you can run 5600 MHz DDR4 modules on...

 

Έγινε επεξεργασία από GFFermari
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Σήμερα μου ήρθε να αλλάξω την πάστα που είχε ήδη η Dark Rock Pro, με την Noctua NT-H2. Δεν με παραξένεψε τόσο πολύ που δεν είδα καμιά διαφορά στις θερμοκρασίες, όσο το ότι συνεχίζει μια περίεργη συμπεριφορά που είτε είναι όντως περίεργη είτε είναι "νορμάλ" και είμαι εγώ ο περίεργος.

image.png.a1fb019ed199183966a4a09e07238706.png

 

Τελευταίο bios (και με προηγούμενα δεν είχε διαφορά), τελευταίο chipset driver (με παλιότερα το ίδιο), amd high performance power plan κλπ κλπ κλπ.

Να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω; Έχει αρκετούς μήνες που δεν παίζω παιχνίδια κλπ, οπότε για το τυχαίο youtube, browsing είναι υπεραρκετός, απλώς το έχω στο νου μου και μου την δίνει.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Arkan said:

Σήμερα μου ήρθε να αλλάξω την πάστα που είχε ήδη η Dark Rock Pro, με την Noctua NT-H2. Δεν με παραξένεψε τόσο πολύ που δεν είδα καμιά διαφορά στις θερμοκρασίες, όσο το ότι συνεχίζει μια περίεργη συμπεριφορά που είτε είναι όντως περίεργη είτε είναι "νορμάλ" και είμαι εγώ ο περίεργος.

image.png.a1fb019ed199183966a4a09e07238706.png

 

Τελευταίο bios (και με προηγούμενα δεν είχε διαφορά), τελευταίο chipset driver (με παλιότερα το ίδιο), amd high performance power plan κλπ κλπ κλπ.

Να κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω; Έχει αρκετούς μήνες που δεν παίζω παιχνίδια κλπ, οπότε για το τυχαίο youtube, browsing είναι υπεραρκετός, απλώς το έχω στο νου μου και μου την δίνει.

 

 

τσέκαρε θερμοκρασίες με το ryzen master άντε και το hwinfo64

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
16797
WWW.GURU3D.COM

It was kind of leaked quite extensively already, but AMD confirmed that the upcoming ZEN3 based processors would be called the Ryzen 5000...

 

Αν υπάρχει σχετικό νήμα, ας μεταφερθεί εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.