Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

@gdp77 3800 έχω τις μνήμες.3800 είχα και στον 3χχχ στο τέλος. Θέλει να παίξεις με τα  vddp vddg soc  ρεύματα. Να βάλεις το έγραψα πιο πάνω από το calculator τα συγκεκριμένα να πηγαίνουν και τα ραμ σου και γενικά θέλει τεστ και ώρες τεστ :) εγώ τρέχω το τεστ στο Linux και μετά να βγάζω τουλάχιστον 8 ώρες blend πολλά σετ απ έχουν κολλήσει στο 2ωρω και 3 ωρω ακόμα και με καθαρό το Linux τεστ. Εγώ τότε θεωρώ ότι είναι σταβλος οπότε έχω φάει ώρες. Όσο για τα ρεύματα η φώτο που ποσταρα είναι μετά από 5 ώρες ανοιχτό με Firefox και twitch βλέπεις το avarage είναι πολύ πιο κατω

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, gdp77 said:

 

Mάλλον αυτή τη ρύθμιση ψάχνεις στη μητρική σου. Αν δεν είναι αυτή δεν βλέπω πουθενά στο manual ρύθμιση όπως το offset της Asus.

 

image.png

σωστός... Αυτή ειναι η επιλογή ...θα το δοκιμάσω...

Με PBO σε cinebench ειδα 4.175Ghz με τρελά ρεύματα (1.48V!) και θερμοκρασίες. Με καρφωτά 4.2 Ghz & 1,34V (δε πρόλαβα να τεστάρω  χαμηλότερες τάσεις)

πάντως είδα vcore on load στα 1,29...να ρυθμίσω το offset +0.19 (1.1+0.19=1.29) ή  0,25 (1.1+0,25=1,35);

τα 4.3 θέλω να ελπίζω ότι τα έχει (all cores)

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, sstav said:

σωστός... Αυτή ειναι η επιλογή ...θα το δοκιμάσω...

Με PBO σε cinebench ειδα 4.175Ghz με τρελά ρεύματα (1.48V!) και θερμοκρασίες. Με καρφωτά 4.2 Ghz & 1,34V (δε πρόλαβα να τεστάρω  χαμηλότερες τάσεις)

πάντως είδα vcore on load στα 1,29...να ρυθμίσω το offset +0.19 (1.1+0.19=1.29) ή  0,25 (1.1+0,25=1,35);

τα 4.3 θέλω να ελπίζω ότι τα έχει (all cores)

 

Δώσε άθροιστικά 1.325 που θεωρείται από τους πιο συντηρητικούς safe. (Οι περισσότερες αναφορές θεωρούν τα 1.35-1.37 επίσης safe, αλλά σε πάω ακόμα πιο κάτω). Βλέπεις τι πιάνεις με αυτό και αναλόγως ανεβάζεις-κατεβάζεις. Να ξέρεις ότι με καρφωτό 1.1+0.225 ο επεξεργαστής κατά περιπτώσεις θα τσιμπήσει λίιιιιιιγο παραπάνω λόγω LLC  (ανάλογα και την μητρική σου).

 

Θυμίζω ξανά:

Σε light workloads είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ και safe οι Zen 2 να ανεβάζουν μέχρι 1.5

Σε full all core load τα v θα πρέπει να είναι αρκετά πιο χαμηλά, ανάλογα το κομμάτι και τη μητρική.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zyx said:

εγώ τρέχω το τεστ στο Linux και μετά να βγάζω τουλάχιστον 8 ώρες blend πολλά σετ απ έχουν κολλήσει στο 2ωρω και 3 ωρω ακόμα και με καθαρό το Linux τεστ.

 

Ποιο test τρέχεις στο Linux? 

 

Για μνήμες, το κορυφαίο είναι stressapptest, trust me. 1 ώρα σε αυτό και είσαι 99,99% ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, zyx said:

@gdp77Αυτό τρέχω το τρέχω χρόνια αυτό φίλε ?. Πιστεψε με μπορείς να το βγάλεις καθαρό αυτό και να σου χτυπάει το blend ?

 

To τρέχεις με τις σωστές παραμέτρους?

π.χ.

stressapptest -W -s 3600 -m 6 -M 10240

 

-W --> πιο απαιτητικό για τον επεξεργαστή

-s 3600 ---> αριθμός δευτερολέπτων 3600=μια ώρα

-m 6 ---> 6 threads (Προτείνεται για CPU 6/12 να βάλετε 6, για 8/12 να βάλετε 8 κ.ο.κ.)

-Μ 10240 ---> ποσό μνήμης σε MB 10240=10GB (καλό να ρυθμίσετε άνω του μισού + κάτι της συνολικής μνήμης RAM)

 

ΥΓ το τεστ ελέγχει σταθερότητα μνημών. Όχι επεξεργαστή.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@gdp77ναι φίλε μου όλα και τους 24 πυρήνες 14500 mb από το 19 το δουλεύω. Τα ξέρω ? απλά δεν θυμόμουν πως λεγόταν. Στον 5χχχχ έχω περάσει 3 φορές καθαρός από εκεί και με χτύπησε το blend ? τώρα πλέον είμαι σταθερός 3800 απλά είμαι με beta bios και το pbo μου το έχω auto χωρίς curve προς το παρών περιμένω τo stable bios για να παίξω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.