Jump to content


AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

29 minutes ago, idonthave said:

Καλημέρα (έχω χαθεί ολίγον) πότε περιμένουμε στα ράφια μητρικές και cpu's ?

Έχουν ανακοινώσει κυκλοφορία Ιούλιο. Στην πράξη νομίζω Σεπτέμβριος είναι μία ασφαλής εκτίμηση.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ αναφέρομαι σε stock υποστήριξη. Τώρα για oc θα δούμε.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Δεν μιλαω για OC απλα να βγαλεις το cap που εχουν οι μητρικες στα 95watt.

Εκτος του gaming που η διαφορα ειναι 5-10 fps μαξ, σε ολα τα αλλα εχει απο 15-40% διαφορα στην αποδοση αναλογα την εφαρμογη.

Θα βαλεις ryzen 3000 12-16 core με 500~ ευρω τιμη σε μητρικη των 150 για να εχεις τα ιδια αποτελεσματα και θερμοκρασιες στο θεο? 

Μακαρι να γινεται.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλαω για OC απλα να βγαλεις το cap που εχουν οι μητρικες στα 95watt.
Εκτος του gaming που η διαφορα ειναι 5-10 fps μαξ, σε ολα τα αλλα εχει απο 15-40% διαφορα στην αποδοση αναλογα την εφαρμογη.
Θα βαλεις ryzen 3000 12-16 core με 500~ ευρω τιμη σε μητρικη των 150 για να εχεις τα ιδια αποτελεσματα και θερμοκρασιες στο θεο? 
Μακαρι να γινεται.
Γιατί αποκλείεις να υπάρξουν καλά B550 με φουλ vrm, αλλά χωρίς sli και χωρίς 2ο και 3ο nvme για όσους δεν τα χρειάζονται? Σε αυτή την περίπτωση μια χαρά θα μπορούσαν να υπάρξουν μητρικές των 100-150€ με υποστήριξη (stock.και oc) για όλη τη σειρά 3000

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

τι ram λέτε να αγοράσουμε ?
 
4133Mhz ?
Δεν περιμένεις να δεις το scaling πρώτα? Πιστεύω ότι θα εξαρτάται από το CPU που θες να πάρεις. Όσο πιο πολλά cores, τόσο πιο πολύ θα διψάει, αλλά αν παίζει το infinity fabric 1:1 τόσο πιο δύσκολο να παίξει με μεγαλύτερες ταχύτητες μνημών. Πιστεύω ότι έχει να πέσει πολλή μελέτη για τα βέλτιστα setups.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλη χρυση η τιμη του 3900x αλλα μη πληρωσουμε και τη διαφορα σε 4133 ram πχ..

Υπομονη να δουμε αν υπαρχει scaling επιδοσεων και ποσο και κρινουμε αν συμφερει.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με Ryzen 3000 OC.

 

Εν συντομία

  • 4.8GHz is achievable on all cores
  • ~4.4GHz performs similar to a 5Ghz 9900k – in Cinebench
  • 5.0GHz is doable, but it’s a challenge
  • Overclock for overclocking, Ryzen 3000 is still faster
  • 5GHz boost isn’t infeasible
  • 5Ghz all core is pretty much a no-go.
  • 1.35V for all core 4.5Ghz
  • Memory is being run very loose and slow to assure the stability for testing

image.thumb.png.3fa06eba0f73076dd14cbf1aff7d1c74.png

Επίσης αν είναι αυτό το latency είναι πολύ καλά νέα

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, DEADLAZARUS said:

clickbait... Έλεος λες και κανένας θα πάρει x570 και θα του βάλει 1st gen ryzen. Όσο για το AM4 η AMD τήρησε στο ακέραιο την υπόσχεσή της για support μέχρι το 2020. Το αν κάποια π.χ. 12core chips ryzen 3rd gen δεν θα παίζουν σε low end Β350, αυτό έχει να κάνει με αδυναμία των VRM των πολύ φτηνών μητρικών και όχι με το chipset ή το socket. Λες και το είχαν από χτες με την Intel το backwards compatibility και τώρα διυλίζουν τον κώνωπα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε έχασα...

Clickbait δεν το βλέπω να είναι. Τα πράγματα είναι όπως τα λέει. Οι 1st gen Ryzen δεν μπαίνουν στο X570. Αυτό είναι backward compatibility θέμα. Επίσης ούτε την υπόσχεση για support στο AM4 κράτησε. Αν είχε κρατήσει την υπόσχεση θα έπρεπε στο A320 να μπαίνουν όλοι ή σχεδόν όλοι οι Ryzen 3000. Αν είχαν πει πως στο Χ370 θα μπαίνουν όλοι οι Ryzen μέχρι το 2020 τότε θα είχε βγει σωστή. Επίσης αν έμπαιναν κανονικά αλλά σε κάποιες μητρικές δεν δούλευαν λόγο VRM, αυτό θα ήταν θέμα των κατασκευαστών των μητρικών και όχι της AMD. Τώρα όμως βγαίνουν και λένε ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει υποστήριξη. Αυτό, ναι, είναι θέμα.

 

Επίσης μη μπλέκεις πάντα στη συζήτηση την Intel. Ξεκόλλα λίγο. Εδώ είναι θέμα Ryzen 3xxx.

Κάνεις σαν τους πολιτικούς. Εμείς τα κάναμε σκατά, αλλά και οι άλλοι σκατά τα έκαναν, οπότε ας μην το κάνουμε θέμα. Δεν πάει έτσι ακριβώς.

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογή BIOS chips, κυρίως για τα Α320, χωρίς την πρόβλεψη χωρητικότητας για μεγαλύτερα microcode updates, είναι καθαρά από τους κατασκευαστές μητρικών σαν μέσο περιορισμού του κόστους/υποστήριξης όταν το Α320 είναι (σχεδόν?) αποκλειστικά σε micro & mini ITX των €50 και εγγενώς δεν δίνει δυνατότητες που τα μεγαλύτερα έχουν.

Δεν έδωσε εντολή η AMD να κάνουν κάτι τέτοιο. Γι'αυτό και ακριβότερα μοντέλα (Χ370) δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα.

Το οτι δεν αντανακλά θετικά είναι λογικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νομίζω και περιορισμοί στο πόσους επεξεργαστές μπορείς να υποστηρίξεις με ένα BIOS, πριν αρχίσει να μουρμουράει το οικονομικό τμήμα της εταιρίας. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι φτηνή δικαιολογία ή υπαρκτό θέμα, απλά θυμήθηκα και εννοώ αυτό εδώ

AMD Motherboard Vendors Are Removing Support for Older CPU Models | TechPowerUp

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, jax7480 said:

Σε έχασα...

Clickbait δεν το βλέπω να είναι. Τα πράγματα είναι όπως τα λέει. Οι 1st gen Ryzen δεν μπαίνουν στο X570. Αυτό είναι backward compatibility θέμα. Επίσης ούτε την υπόσχεση για support στο AM4 κράτησε. Αν είχε κρατήσει την υπόσχεση θα έπρεπε στο A320 να μπαίνουν όλοι ή σχεδόν όλοι οι Ryzen 3000. Αν είχαν πει πως στο Χ370 θα μπαίνουν όλοι οι Ryzen μέχρι το 2020 τότε θα είχε βγει σωστή. Επίσης αν έμπαιναν κανονικά αλλά σε κάποιες μητρικές δεν δούλευαν λόγο VRM, αυτό θα ήταν θέμα των κατασκευαστών των μητρικών και όχι της AMD. Τώρα όμως βγαίνουν και λένε ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει υποστήριξη. Αυτό, ναι, είναι θέμα.

 

Επίσης μη μπλέκεις πάντα στη συζήτηση την Intel. Ξεκόλλα λίγο. Εδώ είναι θέμα Ryzen 3xxx.

Κάνεις σαν τους πολιτικούς. Εμείς τα κάναμε σκατά, αλλά και οι άλλοι σκατά τα έκαναν, οπότε ας μην το κάνουμε θέμα. Δεν πάει έτσι ακριβώς.

 

Σου παραθέτω την παρακάτω εικόνα που σίγουρα θα έχεις δει:

 

2019-05-30-image-23.thumb.jpg.d1f574195412e7e823050f6dc09afcaa.jpg

 

Αν εσύ θεωρείς ότι μετά από αυτό τίθεται θέμα backward compatibility, οκ πάω πάσο.

 

Όσο για το ότι δεν θα συνεργάζονται οι ryzen 1η γενιάς με το x570 (τον λόγο θα τον μάθουμε κάποια στιγμή φαντάζομαι), πραγματικά, όταν η AMD ανακοίνωνε support του ΑΜ4 μέχρι το 2020, εσύ σκεφτόσουν ότι θα μπορείς να βάλεις το 1st gen cpu στα mobo του 2020 ή ότι θα μπορείς να βάλεις το cpu του 2020 στο mobo του 2018; Εγώ πάντως σκεφτόμουν το 2ο και ως εκ τούτου επιμένω ότι διυλίζουν τον κώνωπα. 

 

Σε σχέση με την αναφορά μου στην intel, σορι αν σε ενοχλεί, αλλά 2 είναι οι ανταγωνίστριες εταιρείες και συγκρίνουμε τη μία με την άλλη για να αγοράσουμε. Λέμε "φοβερό το νέο cpu, δίνει καλύτερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας με λιγότερα W", ή "μούφα το cpu, είναι πιο ζεστο και με χειρότερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας". Αν ήταν 10 οι εταιρείες και εσύ έβλεπες να έχω εμμονή με μία συγκεκριμένη, δεκτό το σχόλιό σου, αλλά ως έχουν τα πράγματα, απλά διαφωνώ με τη θέση σου.

 

Εν κατακλείδι, εμμένω στη θέση μου ότι ενώ τα τελευταία 15 χρόνια με Intel (γιατί η AMD δεν ήταν ανταγωνιστική) δεν υπήρξε ποτέ παρόμοιο backward compatibility σαν και αυτό που παρουσιάζει η AMD 3 χρόνια τώρα και να διαμαρτύρονται κάποιοι γιατί ο ryzen 1ης γενιάς δεν κάθεται στο mobo 3ης γενιάς. Πραγματικά αναρωτιέμαι και για τον λόγο που κάποιος θα ήθελα να κάνει έναν τέτοιο συνδυασμό, μια που το PCI-express gen 4 δεν θα το είχε ούτως ή άλλως.

 

Edit: Άλλωστε την ίδια σύγκριση κάνουν και οι δύο εταιρείες στις παρουσιάσεις τους... Η AMD τις προάλλες συνέκρινε τα προϊόντα της με αντίστοιχα intel και η Intel που παρουσίασε τους icy lake (έτσι λέγονται; ) τους συνέκρινε με τους mobile ryzen

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σου παραθέτω την παρακάτω εικόνα που σίγουρα θα έχεις δει:

 

2019-05-30-image-23.thumb.jpg.d1f574195412e7e823050f6dc09afcaa.jpg

 

Αν εσύ θεωρείς ότι μετά από αυτό τίθεται θέμα backward compatibility, οκ πάω πάσο.

 

Όσο για το ότι δεν θα συνεργάζονται οι ryzen 1η γενιάς με το x570 (τον λόγο θα τον μάθουμε κάποια στιγμή φαντάζομαι), πραγματικά, όταν η AMD ανακοίνωνε support του ΑΜ4 μέχρι το 2020, εσύ σκεφτόσουν ότι θα μπορείς να βάλεις το 1st gen cpu στα mobo του 2020 ή ότι θα μπορείς να βάλεις το cpu του 2020 στο mobo του 2018; Εγώ πάντως σκεφτόμουν το 2ο και ως εκ τούτου επιμένω ότι διυλίζουν τον κώνωπα. 

 

Σε σχέση με την αναφορά μου στην intel, σορι αν σε ενοχλεί, αλλά 2 είναι οι ανταγωνίστριες εταιρείες και συγκρίνουμε τη μία με την άλλη για να αγοράσουμε. Λέμε "φοβερό το νέο cpu, δίνει καλύτερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας με λιγότερα W", ή "μούφα το cpu, είναι πιο ζεστο και με χειρότερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας". Αν ήταν 10 οι εταιρείες και εσύ έβλεπες να έχω εμμονή με μία συγκεκριμένη, δεκτό το σχόλιό σου, αλλά ως έχουν τα πράγματα, απλά διαφωνώ με τη θέση σου.

Φιλική συμβουλή: γίνεσαι επιθετικός, χωρίς να υπάρχει λόγος, προς όποιον τολμήσει να ψελλίσει το παραμικρό κατά της amd.

Ok, το καταλάβαμε: μισείς/απεχθάνεσαι την intel.

Όπως στηλιτεύουμε τους μπλε για όσα τραγελαφικά πράττουν, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με τους κόκκινους (όχι, δεν φαίνεται να τηρούν την υπόσχεση που έδωσαν περί backward compatibility).

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DEADLAZARUS said:

όχι, δεν φαίνεται να τηρούν την υπόσχεση που έδωσαν περί backward compatibility

Εγώ βλέπω ότι 100άδες χιλιάδες κάτοχοι B350,x370,B450,x470 μπορούν να αγοράσουν και να χρησιμοποιούν στο mobo τους ryzen 3xxx. Για μένα τήρησαν την υπόσχεσή τους. Προφανώς είναι θέμα οπτικής.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θέμα του Χ570 να μην υποστηρίζει την πρώτη γενιά θα πω μόνο το εξής.

Βρες μου μια ανακοίνωση οποιασδήποτε εταιρίας κατασκευής επεξεργαστών όπου το backwards compatibility δεν αναφέρεται σε μελλοντικούς επεξεργαστές αλλά σε μελλοντικά συνοδευτικά chipsets.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.