Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

11 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Φιλική συμβουλή: γίνεσαι επιθετικός, χωρίς να υπάρχει λόγος, προς όποιον τολμήσει να ψελλίσει το παραμικρό κατά της amd.

Ok, το καταλάβαμε: μισείς/απεχθάνεσαι την intel.

Όπως στηλιτεύουμε τους μπλε για όσα τραγελαφικά πράττουν, το ίδιο πρέπει να κάνουμε και με τους κόκκινους (όχι, δεν φαίνεται να τηρούν την υπόσχεση που έδωσαν περί backward compatibility).

Προσωπικά δεν βλέπω κανένας από τους δύο να έγινε επιθετικός.

Νομίζω το καλύτερο είναι να κρατήσουμε το προηγούμενο slide που είναι τα δεδομένα, και ας καταλήξει ο καθένας στη δική του ερμηνεία...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος gdp77 έγραψε:

Εγώ βλέπω ότι 100άδες χιλιάδες κάτοχοι B350,x370,B450,x470 μπορούν να αγοράσουν και να χρησιμοποιούν στο mobo τους ryzen 3xxx. Για μένα τήρησαν την υπόσχεσή τους. Προφανώς είναι θέμα οπτικής.

Όχι, δεν είναι θέμα οπτικής. Το ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την κατεργαριά της amd, είναι ζήτημα προσωπικής άποψης.

Παραθέτω εκ νέου: https://www.techspot.com/news/80288-amd-x570-chipset-wont-support-first-generation-ryzen.html

To tech spot δεν μπορεί να κατηγορηθεί ως intel friendly. Κάθε άλλο.

Η amd ανακοίνωσε επισήμως ότι θα υποστηρίξει τις μητρικές της πρώτης γενιάς των ryzen. Με βάση την ανωτέρω πηγή, κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να συμβαίνει.

Αν δεν είχε προβεί σε τέτοιου είδους ανακοινώσεις, κανείς δεν θ' ασχολούταν με την προαναφερόμενη ασυμβατότητα.

Αφού το ανακοίνωσε και δεν το τηρεί, θα υποστεί και την ανάλογη κατακραυγή.

πριν 5 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Προσωπικά δεν βλέπω κανένας από τους δύο να έγινε επιθετικός.

Νομίζω το καλύτερο είναι να κρατήσουμε το προηγούμενο slide που είναι τα δεδομένα, και ας καταλήξει ο καθένας στη δική του ερμηνεία...

 

Ok, κλείνει εδώ το θέμα για μένα. Ας περιμένουμε τις επίσημες παρουσιάσεις.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Όχι, δεν είναι θέμα οπτικής. Το ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις την κατεργαριά της amd, είναι ζήτημα προσωπικής άποψης.

Παραθέτω εκ νέου: https://www.techspot.com/news/80288-amd-x570-chipset-wont-support-first-generation-ryzen.html

To tech spot δεν μπορεί να κατηγορηθεί ως intel friendly. Κάθε άλλο.

Η amd ανακοίνωσε επισήμως ότι θα υποστηρίξει τις μητρικές της πρώτης γενιάς των ryzen. Με βάση την ανωτέρω πηγή, κάτι τέτοιο δεν φαίνεται να συμβαίνει.

Αν δεν είχε προβεί σε τέτοιου είδους ανακοινώσεις, κανείς δεν θ' ασχολούταν με την προαναφερόμενη ασυμβατότητα.

 Αφού το ανακοίνωσε και δεν το τηρεί, θα υποστεί και την ανάλογη κατακραυγή.

 

Σε ποια κατεργαριά αναφέρεσαι; Αν το B350 δεν ήταν συμβατό τότε ΟΛΑ τα B350 δεν θα μπορούσαν να παίξουν με τους νέους Ryzen. Το ότι κάποια θα μπορούν και κάποια άλλα όχι έχει να κάνει με την AMD? Λες να σχεδίασε chipset που να παίζει random? Ή μήπως με τους κατασκευαστές μητρικών που κάποιοι επέλεξαν πολύ φτηνά υποσυστήματα (π.χ. VRM) και δεν είναι ηλεκτρολογικά δυνατό να υποστηρίξουν τους νέους επεξεργαστές; Στη δικιά μου mobo πάντως η Asus έβγαλε bios που αναφέρει υποστήριξη σε "next gen cpus".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...υπαρχει και μια αλλη οπτικη.
ΑΝ λεω ΑΝ οι καινουργιοι επεξεργαστες δεν αποδιδουν καλα στις πλατφορμες x370/x470, τοτε να με συγχωρατε αλλα δε θεωρω compatibility αυτο το πραγμα. Επειδη "αναβει" το μηχανημα.
Ετσι μπαινεις στη παγιδα της καινουργιας μητρικης..
Ναι ναι ξερω δε σε αναγκαζει κανενας..
Απλα αναφερομαι στην περιπτωση που ΔΕΝ αποδιδουν καλα και δεν υπαρχει κανενας λογος πχ να παρεις τους καινουργιους επεξεργαστες σε τετοια πλατφορμα.
Δηλαδη αν ενας 3800x κοβεται απο την πλατφορμα (λεω αν ετσι.. μη πεσουν να με φανε ορισμενοι) τοτε να το χεσω το compatibility.. :D

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Το αρθρο λεει μπουρδες.

Στο βιντεο του Linus αναφερει οτι η MSI στις μητρικες της μεχρι και στο 370 chipset τις εχει απο not supported μεχρι not recomended και καποιες απο την 470 σειρα οτι δεν θα εχουν κανενα θεμα, παλι ομως οχι ολες.

Την ιδια στιγμη λεει οτι η asus δεν εχει θεμα με τους ryzen 3000 παρα μονο σε καποια μοντελα της πρωτης γενιας.

 

Αυτο εσενα τι σου λεει? Οτι ειναι θεμα της AMD η των επιλογων του καθε κατασκευαστη? 

Get ur facts straight γραψτους εκει στο αρθρο.

 

Γιαυτο το λογο ελεγα πιο πισω το γιατι βλεπουμε τετοιο buff στις 570 μητρικες, εφαγαν την μαπα και εχουν φτιαξει μητρικες που να πανε για 2019-2020 ανετα.

 

@GoMaR και εκει ο κατασκευαστης φταει αλλα παντα σε σχεση με το τι εχεις αγορασει και εσυ. Αν εχεις παρει top tier μητρικη και δεν μπαινει το καινουργιο cpu πανω λογο ρευματος, γιατι αυτο ειναι το κυριο προβλημα, φταιει ο κατασκευαστης. Τωρα αν εσυ θες να βαλεις 12-16 core σε μητρικη των 80 ευρω πρωτης η δευτερης γενιας ε και να μπει θα κοβεται.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, gdp77 said:

Σου παραθέτω την παρακάτω εικόνα που σίγουρα θα έχεις δει:

 

2019-05-30-image-23.thumb.jpg.d1f574195412e7e823050f6dc09afcaa.jpg

 

Αν εσύ θεωρείς ότι μετά από αυτό τίθεται θέμα backward compatibility, οκ πάω πάσο.

 

Όσο για το ότι δεν θα συνεργάζονται οι ryzen 1η γενιάς με το x570 (τον λόγο θα τον μάθουμε κάποια στιγμή φαντάζομαι), πραγματικά, όταν η AMD ανακοίνωνε support του ΑΜ4 μέχρι το 2020, εσύ σκεφτόσουν ότι θα μπορείς να βάλεις το 1st gen cpu στα mobo του 2020 ή ότι θα μπορείς να βάλεις το cpu του 2020 στο mobo του 2018; Εγώ πάντως σκεφτόμουν το 2ο και ως εκ τούτου επιμένω ότι διυλίζουν τον κώνωπα. 

 

Σε σχέση με την αναφορά μου στην intel, σορι αν σε ενοχλεί, αλλά 2 είναι οι ανταγωνίστριες εταιρείες και συγκρίνουμε τη μία με την άλλη για να αγοράσουμε. Λέμε "φοβερό το νέο cpu, δίνει καλύτερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας με λιγότερα W", ή "μούφα το cpu, είναι πιο ζεστο και με χειρότερες επιδόσεις από της άλλης εταιρείας". Αν ήταν 10 οι εταιρείες και εσύ έβλεπες να έχω εμμονή με μία συγκεκριμένη, δεκτό το σχόλιό σου, αλλά ως έχουν τα πράγματα, απλά διαφωνώ με τη θέση σου.

 

Εν κατακλείδι, εμμένω στη θέση μου ότι ενώ τα τελευταία 15 χρόνια με Intel (γιατί η AMD δεν ήταν ανταγωνιστική) δεν υπήρξε ποτέ παρόμοιο backward compatibility σαν και αυτό που παρουσιάζει η AMD 3 χρόνια τώρα και να διαμαρτύρονται κάποιοι γιατί ο ryzen 1ης γενιάς δεν κάθεται στο mobo 3ης γενιάς. Πραγματικά αναρωτιέμαι και για τον λόγο που κάποιος θα ήθελα να κάνει έναν τέτοιο συνδυασμό, μια που το PCI-express gen 4 δεν θα το είχε ούτως ή άλλως.

 

Edit: Άλλωστε την ίδια σύγκριση κάνουν και οι δύο εταιρείες στις παρουσιάσεις τους... Η AMD τις προάλλες συνέκρινε τα προϊόντα της με αντίστοιχα intel και η Intel που παρουσίασε τους icy lake (έτσι λέγονται; ) τους συνέκρινε με τους mobile ryzen

 

 

Γιώργο. Για αρχή βγάλε από τη συζήτηση τον παράγοντα, μιλάω με τον Ζαχαρία, τι έχει, Intel, άρα εχθρός. Τέλος βγάλε από τη συζήτηση τελείως την Intel.

Δεν κάνουμε σύγκριση προϊόντων εδώ για να βάζεις την Intel στην συζήτηση. Μιλάμε για το ότι κάτι που είπε η AMD πριν κάμποσο καιρό, δεν επιβεβαιώνεται από την ίδια πλέον.

Και εγώ τώρα σε ρωτώ:

 

Έρχεται ο Τάκης που πριν 2 χρόνια του έφτιαξες μηχάνημα με Ryzen 1700 και μητρική X370. Και σου λέει:

Ξέρεις Γιώργο, θέλω να αλλάξω μητρική, να βάλω μία από αυτές τις καινούριες με το νέο chipset και αργότερα να βάλω και ένα από τα νέα CPU. Απλά τώρα δεν με παίρνει να τα πληρώσω και τα δύο. Μου είχες πει όταν αγοράσαμε τα πράγματα πως μέχρι το 2020 είμαι καλυμμένος. Τι προτείνεις;

 

Εσύ λοιπόν τι θα του πεις; Ναι βάλε, κάτσε να βρω μία καλή Χ570 να αγοράσεις; Δεν θα του πεις οτι δεν γίνεται; Μήπως θα του πεις πάρε πρώτα το CPU καλύτερα γιατί υπάρχει περίπτωση και να δουλέψει;

 

 

4 minutes ago, fatalara said:

@DEADLAZARUS Το αρθρο λεει μπουρδες.

Στο βιντεο του Linus αναφερει οτι η MSI στις μητρικες της μεχρι και στο 370 chipset τις εχει απο not supported μεχρι not recomended και καποιες απο την 470 σειρα οτι δεν θα εχουν κανενα θεμα, παλι ομως οχι ολες.

Την ιδια στιγμη λεει οτι η asus δεν εχει θεμα με τους ryzen 3000 παρα μονο σε καποια μοντελα της πρωτης γενιας.

 

Αυτο εσενα τι σου λεει? Οτι ειναι θεμα της AMD η των επιλογων του καθε κατασκευαστη? 

Get ur facts straight γραψτους εκει στο αρθρο.

 

Γιαυτο το λογο ελεγα πιο πισω το γιατι βλεπουμε τετοιο buff στις 570 μητρικες, εφαγαν την μαπα και εχουν φτιαξει μητρικες που να πανε για 2019-2020 ανετα.

 

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/05/26/socket-am4-platform-longevity-getting-ryzen-3000-ready

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, GoMaR said:

Λοιπον...υπαρχει και μια αλλη οπτικη.
ΑΝ λεω ΑΝ οι καινουργιοι επεξεργαστες δεν αποδιδουν καλα στις πλατφορμες x370/x470, τοτε να με συγχωρατε αλλα δε θεωρω compatibility αυτο το πραγμα. Επειδη "αναβει" το μηχανημα.
Ετσι μπαινεις στη παγιδα της καινουργιας μητρικης..
Ναι ναι ξερω δε σε αναγκαζει κανενας..
Απλα αναφερομαι στην περιπτωση που ΔΕΝ αποδιδουν καλα και δεν υπαρχει κανενας λογος πχ να παρεις τους καινουργιους επεξεργαστες σε τετοια πλατφορμα.
Δηλαδη αν ενας 3800x κοβεται απο την πλατφορμα (λεω αν ετσι.. μη πεσουν να με φανε ορισμενοι) τοτε να το χεσω το compatibility.. :D

 

Πιστεύω ότι δεν θα έχεις υποστήριξη υψηλών συχνοτήτων DDR4 και δεν θα έχεις pci-e gen4. Για oc φαντάζομαι ότι θα εξαρτάται από την εκάστοτε μητρική. Κατά τα άλλα δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

 

 

Γιώργο. Για αρχή βγάλε από τη συζήτηση τον παράγοντα, μιλάω με τον Ζαχαρία, τι έχει, Intel, άρα εχθρός. Τέλος βγάλε από τη συζήτηση τελείως την Intel.

Δεν κάνουμε σύγκριση προϊόντων εδώ για να βάζεις την Intel στην συζήτηση. Μιλάμε για το ότι κάτι που είπε η AMD πριν κάμποσο καιρό, δεν επιβεβαιώνεται από την ίδια πλέον.

Και εγώ τώρα σε ρωτώ:

 

Έρχεται ο Τάκης που πριν 2 χρόνια του έφτιαξες μηχάνημα με Ryzen 1700 και μητρική X370. Και σου λέει:

Ξέρεις Γιώργο, θέλω να αλλάξω μητρική, να βάλω μία από αυτές τις καινούριες με το νέο chipset και αργότερα να βάλω και ένα από τα νέα CPU. Απλά τώρα δεν με παίρνει να τα πληρώσω και τα δύο. Μου είχες πει όταν αγοράσαμε τα πράγματα πως μέχρι το 2020 είμαι καλυμμένος. Τι προτείνεις;

 

Εσύ λοιπόν τι θα του πεις; Ναι βάλε, κάτσε να βρω μία καλή Χ570 να αγοράσεις; Δεν θα του πεις οτι δεν γίνεται; Μήπως θα του πεις πάρε πρώτα το CPU καλύτερα γιατί υπάρχει περίπτωση και να δουλέψει;

 

 

 

https://community.amd.com/community/gaming/blog/2019/05/26/socket-am4-platform-longevity-getting-ryzen-3000-ready

 

Θα δεις αν η μητρικη του μπορει να παρει το καινουργιο cpu, απο τη στιγμη που ο κατασκευαστης δεν φροντισε να εχει τη δυνατοτητα να μην τιθεται θεμα support, και θα κινηθεις αντιστοιχα. 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, jax7480 said:

Έρχεται ο Τάκης που πριν 2 χρόνια του έφτιαξες μηχάνημα με Ryzen 1700 και μητρική X370. Και σου λέει:

Ξέρεις Γιώργο, θέλω να αλλάξω μητρική, να βάλω μία από αυτές τις καινούριες με το νέο chipset και αργότερα να βάλω και ένα από τα νέα CPU. Απλά τώρα δεν με παίρνει να τα πληρώσω και τα δύο. Μου είχες πει όταν αγοράσαμε τα πράγματα πως μέχρι το 2020 είμαι καλυμμένος. Τι προτείνεις;

 

Πραγματικά, μέχρι που το ανέφερες εσύ, εγώ ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι όταν μια εταιρεία υπόσχεται συμβατότητα μέχρι το 2020 εννοεί συμβατότητα τύπου "νέο chipset - παλιός επεξεργαστής" και όχι το ανάποδο. Ούτε και νομίζω να έχει υπάρξει κάποιο ανάλογο ιστορικό προηγούμενο για να το πίστευα εξαρχής. Στον Τάκη θα έλεγα ότι είναι πέταμα χρημάτων να αγοράσει τώρα x570 για να βάλει πάνω τον παλιό του επεξεργαστή. Δεν έχει κυριολεκτικά κανένα νόημα. Έχει; Θα του πρότεινα να περιμένει να βγει νέο bios για την μητρική του και να αγοράσει νέο cpu, αν θέλει οπωσδήποτε να κάνει τμηματική αναβάθμιση.

 

ΥΓ. Ζάχο δεν σε βλέπω σαν εχθρό, αντίθετα σου είμαι ευγνώμων για τη στάση σου στην κοινότητα του thelab αλλά και σε εμένα προσωπικά. Αρκετές φορές μου έχουν πει ότι γίνομαι επιθετικός. Ζητώ συγγνώμη αν προηγούμενα επιχειρήματά μου ερμηνεύτηκαν ως επιθετικά. Ειλικρινά, δεν είχα τέτοια πρόθεση.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, jax7480 said:

 

Ξέρεις Γιώργο, θέλω να αλλάξω μητρική, να βάλω μία από αυτές τις καινούριες με το νέο chipset και αργότερα να βάλω και ένα από τα νέα CPU. Απλά τώρα δεν με παίρνει να τα πληρώσω και τα δύο. Μου είχες πει όταν αγοράσαμε τα πράγματα πως μέχρι το 2020 είμαι καλυμμένος. Τι προτείνεις; 

 

Εσύ λοιπόν τι θα του πεις; Ναι βάλε, κάτσε να βρω μία καλή Χ570 να αγοράσεις; Δεν θα του πεις οτι δεν γίνεται; Μήπως θα του πεις πάρε πρώτα το CPU καλύτερα γιατί υπάρχει περίπτωση και να δουλέψει;

 

 

Ναι θα του πεις πάρε το CPU πρώτα, αφού δεν έχεις τα χρήματα και για τα δύο,  γιατί θα δουλέψει. Όλα τα Χ370 δεν θα έχουν πρόβλημα.

Εξάλλου όταν κάποιος θέλει αναβάθμιση το κάνει 99% γιατί θέλει περισσότερη υπολογιστική ισχύ, όχι γιατί θέλει 2 ακόμα sata.

 

Αν είχες δώσει κουτουρού συμβουλή όταν έφτιαχνε το αρχικό σύστημα γιατί να φταίει η AMD/Intel.

Τότε να πάρουν έναν 9900κ και να το βάλουν σε ΗΧΧ/ΒΧΧ. Είδαμε με mods οτι έτρεχαν.

Απλά εκεί οι κατασκευαστές μητρικών είχαν την ευλογία της Intel.  Εκεί είναι η διαφορά.

 

Αν δεις τα posts μου στο Ryzen club, όταν έφτιαχνα το μηχάνημα, ανέφερα πως συνειδητά επέλεξα ακριβή μητρική ώστε να έχω την δυνατότητα μιας αναβάθμισης σε βάθος 5ετίας.

Αυτό λέγεται informed decision.

 

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και απο το πινακακι που βαζετε ειναι ξεκαθαρο σε ποιον ειναι το προβλημα. Αφηνουν τον κατσκευαστη να κρινει αν η μητρικη του κανει η οχι.

Ξεκαθαρα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, να πως και εγώ κάτι ? 

 

Α) Ποιος ο λόγος να πληρώσεις το PCI-E V4.0 του X570 για να βάλεις επάνω τον Ryzen 1700 ?  Αφού δεν το υποστηρίζει.... Όλα τα lanes του Ζεν1 και αυτά της σύνδεσης με το promontory είναι V3.0. 

 

Β) Σε ότι έχει να κάνει με τις A320, αν και θα ήθελα να υπάρχει συμβατότητα, θεωρώ πως δεν υπάρχει θέμα, μιας και 

1) Ελάχιστοι αγόραζαν αυτές τις μητρικές, μιας και δεν είχαν δυνατότητα O/C, ενώ οι ρυζεν ήταν όλοι ξεκλειδώσει.

 

2) Τα ποσά που έχουν πληρωθεί για τις μητρικές με Α320 chipset, ήταν αντίστοιχα των χρημάτων που κοστίζουν οι κάρτες Hd5450 σήμερα...... Αν έχεις δώσει 39 - 50€ για μητρική, είναι λίγο άτοπο να θες να βάλεις Ryzen 3800X επάνω.... Θα τον καταστρέψεις.

 

Τέλος θεωρώ πως αυτό που ενδιέφερε τον κόσμο που αγόραζε την ΑΜ4 πλατφόρμα ήταν να μπορεί να αναβαθμιστεί σε ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ χωρίς να αλλάξει ολόκληρο το σύστημα. 

Αυτό σου το δίνει η AMD αφού σε αφήνει να βάλεις σε μητρικες παλαιές X370/B350, X470/B450 τα νέα cpus, ενώ σε πολλές περιπτώσεις λέγεται πως οι παλαιές μητρικές θα αποκτούν PCI-E V4.0 χαρακτηριστικά (στα lanes από το CPU).

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Πώς γίνεται όλα τα X370 να μην έχουν πρόβλημα όταν και η ίδια η AMD μιλάει επίσημα για υποστήριξη με Beta BIOS;

 

Θεωρώ πως το λέει γιατί η πρώτη γενιά ήταν πιστοποιημένη για έως και 95watt TDP, ενώ οι Zen 2 θα έχουν 105+watt TDP.

 

Οπότε θα κρίνουν οι κατασκευαστές και το beta ίσως να βγαίνει για λόγους τσεκαρισματος των μητρικών σε καταστάσεις PBO 3.0 κ.λ.π.

 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, jax7480 said:

Πώς γίνεται όλα τα X370 να μην έχουν πρόβλημα όταν και η ίδια η AMD μιλάει επίσημα για υποστήριξη με Beta BIOS;

Το 100% των κατασκευαστών μητρικών λειτουργούν beta bios. Η λέξη beta σε ξένισε;

Ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει οι 3000.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Efialtis said:

Το 100% των κατασκευαστών μητρικών λειτουργούν beta bios. Η λέξη beta σε ξένισε;

Ακόμα δεν έχουν κυκλοφορήσει οι 3000.

Ουτέ καν ένδειξη beta τουλάχιστον για το δικό μου B350 (της υπογραφής)

 

image.png.6f3e31324c2e432533a396ac2f855b19.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^ Eγώ θα πω ότι ξεκίνησε το bios 5Μb και έχει φτάσει 10Mb !

πχ και για την x370 prime pro, είναι καθαρά θέμα εταιρίας ! πχ δεν περιμένω αν πετάξω έναν 3900x να των λιώσω στο O/C έτσι και αλλιώς είναι boostarismenos κάργα σε σχέση με τον 1700 μου στα 3,8 με 1,4V :p

image.png.ed7ca7869907c44596f518683ea4f17e.png

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ήρθα αργοπορημένος στη σημερινή κουβέντα βλέπω ότι -ελλείψει άλλων νέων- ευτυχώς βρίσκουμε αφορμή να είμαστε αυστηρότεροι με τις εταιρείες. Αυτό είναι πολύ ευχάριστο και ελπίζω να είναι το θετικό που θα μείνει από αυτήν την υπόθεση. Χαίρομαι που λύθηκε κι η μικρο-παρεξήγηση, για να πάω κατευθείαν στην ουσία.

 

Ο βασικός λόγος που η AMD είχε ανακοινώσει περιχαρής στην πρεμιέρα των Zen ότι σκοπεύει να υποστηρίζει τη νέα πλατφόρμα τουλάχιστον μέχρι το 2020 ήταν για να καρπωθεί την συμπάθεια όσων είχαν απογοητευτεί από την πολιτική της Intel. Η οποία ήταν, εναλλάξ: "βγάλαμε καινούριους επεξεργαστές, αλλά είναι σε καινούριο socket, ξηλωθείτε" / "βγάλαμε καινούριους επεξεργαστές στο ίδιο socket, αλλά θέλουν νέο chipset, ξηλωθείτε".

 

Προσωπικά δε βλέπω μεγάλο πρόβλημα όταν το enthusiast chipset της 3ης γενιάς Ryzen δεν υποστηρίζει τους παλαιότερους επεξεργαστές της 1ης γενιάς. Επίσης δε βλέπω μεγάλο πρόβλημα όταν το entry level chipset της 1ης γενιάς δεν υποστηρίζει τους επεξεργαστές της 3ης γενιάς. Το γεγονός και μόνο ότι η AMD πιέστηκε για να δουλεύουν απρόσκοπτα οι υπόλοιποι συνδυασμοί στην πλατφόρμα AM4 είναι κέρδος και για την εταιρεία και για τους καταναλωτές. Βέβαια, πριν κρίνουμε τελεσίδικα, μένει να δούμε και τι θα κάνουν και με το B550, όταν βγει με το καλό κατά τον Σεπτέμβριο.

 

Όποιος θέλει περισσότερη ισχύ, την αποκτά με drop-in ενός νέου επεξεργαστή. Από την άλλη -κάπως απρόσμενα- όποιος θέλει να αναβαθμίσει ριζικά τις δυνατότητες της μητρικής του, φαίνεται ότι θα μπορεί να το κάνει κρατώντας τον ίδιο επεξεργαστή (με λίγες εξαιρέσεις). Αν και πάλι θα περιορίζεται σημαντικά από την παλαιότητα του παρωχημένου επεξεργαστή.

 

Μπορεί το backwards compatible* να είναι με μικρό αστερίσκο, αλλά νομίζω ότι στην πράξη είναι παραπάνω από αρκετό.

 

Α, αν και τα ανεκδοτολογικά στοιχεία δεν είναι επιχείρημα, δεν ξέρω κανέναν με A320. Αναρωτιέμαι μήπως η εγκατεστημένη βάση είναι τόσο μικρή και οι προδιαγραφές τους τόσο πενιχρές που για τους board partners δεν άξιζε τον κόπο να ασχοληθούν περισσότερο. Αφού θα τα φτιάξουν για τις APU και αφού μοιάζουν τόσο με τα Β350 δε φαίνεται να υπάρχει τεχνικός λόγος που τους εμποδίζει...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.