Jump to content



AMD ZEN 2 7nm, AM4 , TR4, SP3 (Ryzen 3xxx +, Threadripper 3xxx +, Epyc 2 +, APU)


adpanos

Recommended Posts

13 hours ago, GoMaR said:

Δεν αναφερομαι μονο για τα mhz του επεξεργαστη, αλλα για συνολικη αποδοση. Διαφορετικους controllers, παραπανω lanes που διαβασα για το x570..

Καλυτερη αποδοση στις μνημες..Ισως να πρεπει να διωξω τις 3200 CL16 που εχω..

Αυτην εχω :

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO/

 

Ε ναι ακούγεται ότι θα έχουν περισσότερα lanes, ότι το chipset θα είναι AMD και όχι asmedia αν δεν κάνω λάθος με διπλάσια κατανάλωση, PCIE4, σίγουρα κάποιες θα έχουν μικροβελτιώσεις στα  traces για λίγα παραπάνω hz στις RAM (ανούσια πρακτικά, το IMC στο cpu, θα κάνει ότι κάνει, και λογικά αν βάλουν περισσότερα lanes σε ATX, μπορεί να δυσκολέψει τα πράγματα και στα traces των RAM). Επίσης μπορεί να δούμε 2 m2 απ ευθείας στο chipset κτλ. 

 

To λογικό είναι ότι, ότι μνήμες και να έχεις τώρα θα πηγαίνουν καλύτερα, και μόνο όταν βάλεις πάνω  ryzen 3.

 

Τώρα εσύ αν δεν έχεις 2-3 2080ti και 2-3 nvme δεν βλέπω τον λόγο να απασχολεί η αλλαγή σε X570.

Aν πάλι έχεις , δεν νομίζω να κολλήσεις στο οικονομικό, όταν έρθει η ώρα.

Με κανα 200αρι  το Σεπτέμβρη θα παίρνεις πιο τουμπανιασμένη  από οποιαδήποτε τωρινή τοπ X370 B450 X470 έτσι τα πράγματα πάντα.

αλλά πρακτικά δεν θα απασχολήσει πολλούς. 

 

Σε σχέση με την RAM είναι ακόμα λιγότεροι οι λόγοι αλλαγής.   

 

Spoiler

Αλλά μετά το καλοκαίρι θα πάρεις Χ570 aοrus pro για VFM,  και 32GB 3466 cas 16 τουλάχιστον  ?

 

Έγινε επεξεργασία από Dem
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν οι επεξεργαστές είναι καλοί, πραγματικά καλοί, λογικά οι τιμές των κορυφαίων AMD μητρικών με το 570 θα θυμίζουν τιμολόγηση Intel. Πολύ περισσότερο αν η AMD θελήσει να βγάλει λεφτά και από εκεί. Οι μητρικές με τα παλαιότερα chipsets θα συνεχίσουν να αποτελούν τις φτηνές επιλογές και πιθανόν με ένα νεώτερο BIOS και ελάχιστες τροποποιήσεις πάνω στο PCB(νέα revs) να καλύπτουν τις ανάγκες του 99% των χρηστών. Όχι ότι το 90%+ θα γνωρίζει ότι το 470 με το 570 είναι μια ολόκληρη γενιά διαφορά και όχι ίδια γενιά, διαφορετικό μοντέλο...

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, yanni said:

Αν οι επεξεργαστές είναι καλοί, πραγματικά καλοί, λογικά οι τιμές των κορυφαίων AMD μητρικών με το 570 θα θυμίζουν τιμολόγηση Intel. Πολύ περισσότερο αν η AMD θελήσει να βγάλει λεφτά και από εκεί. Οι μητρικές με τα παλαιότερα chipsets θα συνεχίσουν να αποτελούν τις φτηνές επιλογές και πιθανόν με ένα νεώτερο BIOS και ελάχιστες τροποποιήσεις πάνω στο PCB(νέα revs) να καλύπτουν τις ανάγκες του 99% των χρηστών. Όχι ότι το 90%+ θα γνωρίζει ότι το 470 με το 570 είναι μια ολόκληρη γενιά διαφορά και όχι ίδια γενιά, διαφορετικό μοντέλο...

 

Η Asus πρόσθεσε  formula και impact, η gigabyte την σειρά από τον "μονόδρομο" σε z390 μέχρι και master, extreme, η msi που έκανε στροφή 180

με b450/x470 αλλάζει ονόματα στις flagship.  

 

εκεί θα πέσει και πρόλογος και τυρί και θα είναι ακριβές, εννοείται ότι θα θέλει να βγάλει και από εκεί η AMD.  

 

αλλά νομίζω, ακόμα και με κάτω από 200, μετά το καλοκαίρι θα βρίσκεις λογικά καλύτερες επιλογές από οτιδήποτε τοπ Χ470  κυκλοφορεί τώρα. 

ήδη  CH7 / Aorus gaming 7 είναι κάτω από 250 και η taichi κάτω από 200.  

Οι προηγούμενες σαφώς και επίσης θα πουλάνε μέχρι να έρθει το Β550.

 

Αν είναι πραγματικά καλοί οι επεξεργαστές δεν θα έχουν ούτε αυτοί τις τιμές που διαρρέονται   

 

και παρ όλα αυτά, εννοείται αν ήμουν στην θέση του @GoMaR θα έριχνα όλο το μπατζετ στο CPU, δεν θα το έσπαγα για χαρη mb.  

Έγινε επεξεργασία από Dem
Link to comment
Share on other sites

εγω αν παω σε zen3 θα παω για τον 3850x 16/32 (αν αληθευουν) τα leaks.
Αλλιως μπορει να μου τη βαρεσει και να παω σε threadripper 16/32 για να εχω και δυνατοτητα για 3 καρτες και με παραπανω lanes.

Link to comment
Share on other sites

καθίστε βρε να έρθουν πρώτα να γίνουν τα review και μετά πάμε όλοι μαζί να αγοράσουμε hardware ...

 

άκυρο σε λίγες μέρες θα πραγματοποιήσω το Avatar μου ... :jester:
 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, yanni said:

Αν οι επεξεργαστές είναι καλοί, πραγματικά καλοί,

 

3 hours ago, Dem said:

Αν είναι πραγματικά καλοί οι επεξεργαστές

Δηλαδή οι ZEN 1xxx και 2xxx δεν ήταν "πραγματικά" καλοί; Ή μήπως θεωρείτε "πραγματικά" καλό μόνο αυτόν που βγάζει περισσότερα fps λόγω single core performance; Θα μας τρελάνετε; Ή θεωρείτε ότι όλος ο πλανήτης αποτελείται από καμένους gamers που κοιτάνε να βγάλουν 10fps παραπάνω σε AAA τίτλους;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ εννοούσα (και ο yanni πιστεύω) ότι σύμφωνα με το hype τους και τις τιμές τους θα κουνήσουν τα νερά ακόμα περισσότερο σε σχέση με τα zen / zen+

που ήδη, επειδή είναι πραγματικά καλοί, έχουν καταφέρει πολλά. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Dem said:

εγώ εννοούσα (και ο yanni πιστεύω) ότι σύμφωνα με το hype τους και τις τιμές τους θα κουνήσουν τα νερά ακόμα περισσότερο σε σχέση με τα zen / zen+

που ήδη, επειδή είναι πραγματικά καλοί, έχουν καταφέρει πολλά. 

 

 

 

Εγώ έκανα το παραπάνω post για να διαφωνήσω με τα επιχειρήματά σας ότι δηλαδή αν είναι "πραγματικά" καλοί δεν θα έχουν καλές τιμές, κάτι που δεν ισχύει ούτε για τους zen 1xxx ούτε για τους zen 2xxx. Φυσικά και η AMD δεν μας κάνει χάρη, αλλά είναι ξεκάθαρο ότι "καίγεται" για να αποκτήσει brand recognition και market share. Με βάση αυτή τη λογική τιμολογεί πιο "τίμια" από την intel που τόσα χρόνια άρμεγε τους πελάτες της (εφόσον ήταν μονοπώλιο ουσιαστικά). Προσωπικά περιμένω πολύ καλές τιμές και από τους zen 3xxx και αν το market share της AMD μεγαλώσει, θεωρώ ότι θα δούμε λίγο πιο ανεβασμένες τιμές από τους Zen 4xxx ή όπως θα λέγονται όταν κυκλοφορήσουν (και με την προϋπόθεση ότι η Intel εξακολουθεί να μην μπορεί να ανταγωνιστεί).

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Συγγνώμη @DEADLAZARUS που μπαίνω στα χωράφια σου. :p

 

https://wccftech.com/amd-ryzen-threadripper-3000-cpus-7nm-zen-2-hedt-cpus-delayed/amp/

Έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου:p......

Link to comment
Share on other sites

On 30/4/2019 at 10:23 ΜΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Δεν αναφερομαι μονο για τα mhz του επεξεργαστη, αλλα για συνολικη αποδοση. Διαφορετικους controllers, παραπανω lanes που διαβασα για το x570.. 

Καλυτερη αποδοση στις μνημες..Ισως να πρεπει να διωξω τις 3200 CL16 που εχω..

Αυτην εχω :

https://www.asus.com/Motherboards/ROG-CROSSHAIR-VI-HERO/

 

 

Το FABRIC στους ΖΕΝ 2 λέγεται πως θα έχει διπλάσια ταχύτητα για τις ίδιες συχνότητες μνήμης σε σχέση με πριν.

Οπότε ίσως να μην χρειάζεται να ξοδευτείς για μνήμες.

 

Επίσης με ένα 15% πάνω σε IPC  και με τα ρολόγια να πιάνουν 4,8+Ghz ? all core turbo  η αύξηση στην απόδοση θα βρίσκεται περίπου στο 30-35% σε σχέση με πριν.

Βάλε και τα διπλάσια CORES, την διπλάσια FPU που θα αλλάξει εντελώς τις επιδόσεις σε ορισμένα σενάρια, μιλάμε για πολύ μεγάλη αύξηση του συνολικού performance.

Link to comment
Share on other sites

Το IPC δεν ειναι στραγαλια ωρε παιδια. Ηταν πανευκολο το +50% εναντι των Bullbozer, αλλα ειναι αλλο πραγμα το +15% εναντι των Zen. Αν δεν κανω λαθος, ουτε η Intel δεν εχει +15%, απλα εχει ΚΑΙ το πλεονεκτημα της συχνοτητας. Δεν ειναι καθε μερα της Λιβερπουλ ή της Τοτεναμ! :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.