Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΗΣΗ PC ΒΟΗΘΕΙΑ


lefterissim

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να αναβαθμήσω το pc μου γιατί πλέον

ο I7 37700k αρχίζει να γονατίζει.

 

Εχω επιλέξει τα παρακάτω και θέλω την γνώμη σας.

Το pc θα τρέχει αποκλειστiκά games.

 

Αυτή την στιγμή κάρτα γραφικών έχω την gtx 960 msi gaming 2gb.

Kαι σκέφτομαι μήπως κρατήσω την κάρτα και αντί για την 580 να

διαθέσω αυτά τα λεφτά για amd 2700x  και Asus croshair vii x470.

 

Τι λέτε? θα φάω πολύ φρένο στα games εάν μείνω με την 960?

 

pc.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνωμη μου μιας και εφτιαξα προσφατα συστημα Ryzen. Εαν το θελεις αποκλειστικα για gaming πας σε εναν 2600 non X και ριχνεις τα ρεστα σε vga+cpu cooler για να φτασεις επιδοσεις 2600x. Δεν υπαρχει λογος να παρεις τοσο ακριβη μητρικη. Με μια Β450 θα εισαι αρχοντας (πχ MSI tomahawk, Gaming Carbon Pro, Asrock Pro4 που ειναι οι καλες B450). Οι μνημες σου ειναι μια χαρα, αν θελεις βεβαια κοιτας σε G.Skill Ripjaws 16GB 3200mhz απο Σκρουτζ στα ιδια λεφτα με αυτες που εχεις επιλεξει. Κατα την αποψη μου, δωσε βαση στην vga αφου σε νοιαζουν τα παιχνιδια περισσοτερο. Βεβαια αυτο εξαρταται και απο την αναλυση στην οποια παιζεις και στα hz. 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ο 3770k με τον 2600 αλλά και τον 2700 έχουν σχετικά μικρή διαφορά ειδικά για games. Επίσης τι εννοείς "γονατίζει" ο i7? Μήπως κάτι άλλο φταίει? Δώσε καμια πληροφορία, πές και τι σύστημα έχεις τώρα επακριβώς.

 

Γενικά πάντως αφού σκέφτεσαι αναβάθμιση για games και 1080/120hz είναι μονόδρομος η 1070 ή ακόμη καλύτερα 1070ti που πλέον έχουν κοντά στα 400-450 ευρώ και που πραγματικά θα δείς τεράστια διαφορά ασχέτως αν αλλάξεις CPU. Αν σώνει και καλά θές να την κάνεις την αναβάθμιση, στο μπάτζετ των 900 ευρώ από οτι κατάλαβα, χωράει και ο 2600 ή και ο 2600x με μια μητρική b450 και 16gb και μια 1070 ή και 1070ti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

για την gpu αντί την rx580 (αν πας σ'αυτήν) στα ίδια χρήματα δες την xfx-amd-radeon-rx590-fatboy-8gb-oc την ανοίγεις απ'το κάτω link για να μπει "έκπτωση"

e-shop.gr newsletter

 

κοίτα σε reviews και σε κριτικές από amazon... πως τα πάει από θερμοκρασίες, θόρυβο κτλ.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για gaming, μάλλον η 960 είναι το πρόβλημα. Η 960 βασικά ήταν για τα μπάζα(με βάση την τιμή της) από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας της. Οπότε αν μιλάμε για gaming, θα σου έλεγα να κοιτάξεις για καμιά Vega 56/GTX 1070.

Link to comment
Share on other sites

όντως το πρόβλημα είναι ι 960 αλλά έτσι και αλλιώς θέλω να κάνω αναβάθμηση και εννοείτε ότι ο ι7 κτλ θα γίνουν 2ο setup για τον

γιο μου. 

Guys σας ευχαριστώ όλους. Με διαφωτήσατε πλήρως. Θα κοιτάξω για b450 chipset και για 1070.

Link to comment
Share on other sites

Η 2060 από οτι φαίνεται θα είναι κάτω από την 1070 βάσει των leaks και το πιο πιθανό είναι να βγεί μετά την άνοιξη. Η 1070 και ακόμη καλύτερα η 1070ti θα είναι λουκούμι για λίγους μήνες μέχρι να εξαφανιστούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

συγγνώμη αλλά 372 για 1060??
που black friday υπήρχαν 1070 στα 399? (και αυτές τις μέρες συχνά πυκνά υπάρχουν vega 56 στα ίδια περίπου χρήμματα απο ευρώπη)
είτε δες τι ισχύει με μια φθηνή 1070 στο skroutz (ίσως ύποπτα φθηνή)
είτε εαν θα αγοράσεις απο το overshop πάρε τουλάχιστον την rx 580 τους και βάλε στην τσέπη 120 ευρώ

για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι δειχνούν οκ

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

+1

ότι είπε ο shattered

 

πριν 4 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

για τα υπόλοιπα δεν έχω να πω κάτι δειχνούν οκ

:bleh:

b450 chipset 140€ → όχι

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

απο μητρική έχω στα υπόψιν μου και την asrock k4 b450 gaming  στα 90 κατι ευρώ. αξίζει?

από κάρτα γραφικών σκέφτομαι και την rx 580 σε saphire nitro+ τι λέτε? 

η gtx 1070 στο skroutz κάτω από 400 δεν την βρίσκεις

Link to comment
Share on other sites

Καμιά δεν υπάρχει. Κατόπιν παραγγελίας είναι. Και τα μαγαζιά που τις έχουν δεν ξέρω πόσο εμπιστοσύνης είναι. Εννοώ ότι για ένα από αυτά δεν έχω διαβάσει καλά πράγματα.

Υπάρχουν πάντως GTX 1060 6GB κάτω από τα 300€ ετοιμοπαράδοτες, όπως και RX 580 κάπου στα 250€ επίσης ετοιμοπαράδοτες, η οποία RX 580 είναι πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με την GTX 1060.

 

 

Η asrock k4 b450 gaming μια χαρά καρτούλα δείχνει.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με τον yanni και πολύ ύποπτες αυτές οι τιμές ρε παιδί μου. τελικός η θα πάω σε κ4 asrock αλλά σε β450 στα 95 ευρώ με rx 580 της xfx που την

βρήκα ετοιμοπαράδοτη στα 254.  Σύνολο 672 ευρώ. και βάζω και μία υδρόψυξη στα 70 ευρώ και πιστεύω είμαι καλά. ε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.