Jump to content



Προτάσεις για Αγορά Access Point (Mikrotik hAP ac2?).


GeorgeVasil

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα,

 

Μιας και απεχω λιγο απο το αθλημα πλεον λογω ελλειψης χρονου, ανοιγω το θεμα για να ρωτησω μιας και μπορει να εδιαφερετε και κανενας αλλος.

 

Μου καηκε το Access point και θελω να αγορασω κατι αλλο αλλα δεν ξερω τι. Ηταν ενα απλο TP-Link των 30 ευρω 

 

Αυτη την στιγμη το network μου αποοτελειται απο :

 

1)ενα ASUS DSL-N14U (το ειχα παρει απο προσφορα για να πειραζω το snr :P),

2)εναν Fileserver που εχω ολα μου τα αρχεια,

3)ενα raspberry pi 3 με kodi για media player στο σαλονι (Ασυρματο)

4)3-4 κινητα/λαπτοπ ασυρματα.

5)Περιστασιακα PC που ερχονται για επισκευη και τραβανε αρχεια απο τον Server.

 

Typical Gigabit Home Network με ενα 5-switch και ενα AP στον χωρο του ADSL Router και ενα switch στον Χωρο του Server.

 

Η κατοψη του σπιτιου ειναι ~100 τμ και δεν ειχα θεμα με το παλιο AP ακομα και στο μπαλκονι μιας και το ειχα ψηλα.

 

Βεβαιως παντα μου την εσπαγε στα νευρα η 100αρα nic του AP η οποια με περιοριζε στις μεταφορες απο τις ασυρματες συσκευες.

 

Οποτε θα ηθελα να αλλαξει αυτο.

 

Λυση1:

 

Αγοραζω αυτο https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa901nd-450mbps-wireless-n-access-point-p-PER.612435 αντικαθιστω το παλιο και τελος...αλλα μενω κολλημενος με 100αρι wifi ενω οι συσκευες μου μπορουν παραπανω.

 

Λυση2:

 

Αγοραζω MikroTik hAP ac² ή αντίστοιχο, το κανω bridge με το Asus  και ειναι πλεον αυτο το Router και AP με gigabit πλεον.(γινεται να ειναι PPoE Client το συγκεκριμενο?).

Ετσι μπορω να εχω μεγαλυτερη ταχυτητα μεταφορας μεσω wifi.

 

1.εμπειρια με microtik ψηλο-υπαρχει γιατι επαιζα φοιτητης.

2.Mπορει με το mikrotik να μπει στο παιχνιδι και το 2ρο gigabit nic του server  και να γινει κατι σαν load balance οταν τραβαω αρχεια απο αυτον? τι εννοω:

Να κανω φορματ λαπτοπ με ssd που να τραβαει απο τον σερβερ τα update που ειναι στον disk 1 με 100mb/s και να μην κλανει το 1080p streaming που κανει το raspberry ή καποια αλλη μεταφορα απο αλλο δισκο.

 

Λυση 3:

Ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε λυση Under 70 ευρω.

 

Σας ευχαριστω,

 

@trendy @YDinopoulos 

Link to comment
Share on other sites

Επιλογη  2 για μενα :D  

 

Και gigabit lan

Και 2.4 & 5GHz WiFi

Και 200 PPPoE (φτανουν ε? :p ) 


Για το  load balance , νομιζω μπορεις το κανεις στο routerOS , αλλα νκμιζω πρεπει να το υποστηρηζει και η 2 nic του σερβερ. ειτε με 802.3ad ειτε καποιο αλλο πρωτοκολλο. Θ

Θελει ψαξιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, YDinopoulos said:

Επιλογη  2 για μενα :D  

 

Και gigabit lan

Και 2.4 & 5GHz WiFi

Και 200 PPPoE (φτανουν ε? :p ) 


Για το  load balance , νομιζω μπορεις το κανεις στο routerOS , αλλα νκμιζω πρεπει να το υποστηρηζει και η 2 nic του σερβερ. ειτε με 802.3ad ειτε καποιο αλλο πρωτοκολλο. Θ

Θελει ψαξιμο.

 

Αρα δεν ειναι μονο AP το hap ε? Απο την στιγμη που τρεχει το Router OS ειναι και PPPoE Client ε?

Έγινε επεξεργασία από GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Από WinXp και έπειτα το link aggregation πρέπει να παίζει χωρίς πρόβλημα ανεξάρτητα από τις κάρτες δικτύου που έχει πάνω το μηχάνημα.

Άμα με ένα access point κάνεις τη δουλειά σου χωρίς προβλήματα κάλυψης στο σπίτι, τότε μάλλον το hap είναι μια καλή λύση που τα συνδυάζει όλα μέσα.

Αλλιώς θα έπρεπε να κοιτάξεις για ένα gigabit access point, που μάλλον θα ξέφευγε στο κόστος. Μετά δε θα μπορούσες να κάνεις κάτι για το link aggregation, εκτός αν άλλαζες και switch, αλλά πάει μακριά η βαλίτσα.

Οπότε προσυπογράφω @YDinopoulos.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αχ δε σε προλαβα. Το wifi παιζει καλα μονο στα 951-ΧΧΧ. Μακαρι να μη σου κανει τρελα με disconnections and ανεξηγητα χαμηλες ταχυτητες. Το συγκεκριμενο θυμαμαι δεν εκανε ουτε freq usage analysis

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, gaig said:

αχ δε σε προλαβα. Το wifi παιζει καλα μονο στα 951-ΧΧΧ. Μακαρι να μη σου κανει τρελα με disconnections and ανεξηγητα χαμηλες ταχυτητες. Το συγκεκριμενο θυμαμαι δεν εκανε ουτε freq usage analysis

τι εννοεις? Mhz?

 

Ακομα και με τις νεεςαναβαθμισεις? γιατι ειδα τα διορθωσανε...

 

Αυριο θα ερθει..θα δουμε..?

 

 

Link to comment
Share on other sites

οχι, τα RB951Ui-2HnD και RB951G-2HnD. Αυτα με τα τσιπακια της qualcomm δεν παιζουν τοσο καλα σε σχεση με τα υπολοιπα με atheros (σταθερη αξια).

Πηρα αυτο συγκεκριμενα https://mikrotik.com/product/hap_ac2

Έγινε επεξεργασία από gaig
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Χρωστούσα Post. :D

 

Το hap ήρθε, δυστηχως με 128ΜΒ μνημης. (υπαρχουν αναφορες στο ιντερνετ οτι παρολλο στα specs εχει 128MB, κυκλοφορουσε με 256MB).

 

Μου πηρε κανα 2 μερουλες για να κανει την κληση της ADSL μιας και ημουν συνηθησμενος με RouterOS σε VM, οποτε εκανα και λαθος συνδεσμολογια. Εγινε ομως και ολα κομπλε. 

 

Μαζι εστησα και ενα Pi-Hole σε VM στον Server, so far so good.

 

Απο WIFI Performance στην αρχη ειχα προβλημα με τις ταχυτητες αλλα μετα απο διαβασμα και σωστες ρυθμισεις ηρθε και το αποτελεσμα.

 

- Στο 5Ghz μεταφορα απο Fileserver εχω 30-35ΜΒ/s (οπου εχει καλο σημα), και κανα 13ΜB/s οπου ζορίζεται. Δεν ξερω αν μπορει να παει και παραπανω, γιατι δοκίμασα μονο με ενα Dell 5567, δεν εχω αλλη συσκευη 5GHz plus οτι το Raspberry Pi 3B+ δεν νομιζω να μπορει πανω απο 300Mbit. Εκτος αν μπορω να τεσταρω απο το S7 Edge.

 

- To 2.4GHz τερματιζω εκει που εχει σημα, αλλα τα results δεν ειναι και πολυ solid οπως φενεται στο σχεδιο στα αλλα μερη του σπιτιου.Ψηλο αδιαφορο, τα κινητα πιανουν :p

Aν και μπορει να κανω και κανενα Overlap στα καναλια με τους γειτονες..δεν το τσεκαρα.

 

Τα προβληματα μου ειναι:

 

1) Δεν μπορω να μπω στην σελιδα του ADSL Router για να βλεπω τα στατιστικα της γραμμης χωρις να συνδεσω extra καλωδιο απο το modem στο switch ή απο το modem στο hap. Επισης δεν εχει εχει ιντερνετ για να ρυθμιζει την ωρα μονο του. Την βαζω με manual με SSH καθε φορα.

 

εχω δωσει :

/ip firewall nat
add action=masquerade chain=srcnat comment="Access modem" out-interface=ether1

αλλα δεν παιζει. Επισης Modem και mikrotik δεν ping-αρουν το ενα το αλλο με IP. Μονο ARP Ping.

 

2)Μολις γεφυρωνω τις καρτες στον server εχω τρομερο LAG και δεν μπορω να κανω μεταφορα. Πρεπει να φυγει και 2ρο καλωδιο αναμεσα στα Switch για να δω 2 Gbit?

 

Την συνδεσμολογια καθως και το WIFI Performance μπορειτε να τα δειτε στην παρακατω κατοψη (pdf):

ενδεικτικά:

 

Link 1 : ASUS N14U (10.10.0.1/24) ---> Hap ether1 (10.10.0.2/24)

Link 2 : Hap ether2 ---> 8Port Switch --->5Port Switch (Δικτυο 192.168.88.0/24 με DHCP Server το hap)

DNS 198.168.88.2 το Pi-Hole. Bridge τις ether2-ether3-ether4-ether5

 

 

@YDinopoulos @trendy @gaig 

 

 

 

 

Home-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν είμαι ειδικός στα Μικροτίκ, αλλά από τη στιγμή που δεν παίζει το πινγκ δύσκολα θα παίξει οτιδήποτε άλλο. Αν υπάρχει επικοινωνία του μόντεμ με το ρούτερ, τότε κοιτάς και για το ΝΑΤ.

2) Λογικό, κάνεις λούπα όταν τα βάζεις σε μπριτζ και το switch αναβοσβήνει σα χριστουγεννιάτικο δέντρο. Αν το switch δεν υποστηρίζει lacp ή stp να μην τα βάλεις σε μπριτζ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.