Jump to content



Αγορα NAS all in one? Θελω συμβουλες για τον τροπο αποθηκευσης και αναπαραγωγης.


Recommended Posts

Καλημερα παιδια. 
Να ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ θα γινει αμεσα αγορα και οτι περισσοτερο με ενδιαφερει να μαθω τι με συμφερει και αν υπαρχει καποια καινουργια ιδεα.

Μεχρι στιγμης ο τροπος που δουλευω ειναι ο εξης:

Εχω το λαπτοπακι (παναρχαιο) και δουλευει ως κατεβαστηρι..(εχω προσβαση με teamviewer)
Κατεβαινουν ολα στο NAS αυτοματα.
Οποτε για να δω ταινια στο σαλονι, εχω ενα ταπεινο HTPC, του εχω περασει το KODI και εχω ορισει τον φακελο με τις ταινιες που εχω μεσα στο NAS.
Ολα συνδεονται με switch 100arh :hehe:


Τι ζηταω:
Να καταργησω το λαπτοπ και να δουλευει ο NAS σαν κατεβαστηρι και για private tracker
Να υποστηριζει cloud υπηρεσια ωστε να εχω προσβαση απο παντου (κινητο, υπολογιστη κλπ)
4ων θεσεων ωστε να παω μια και καλη σε πολλα TB.
Να "αναβαθμισω" το HTPC γτ σερνεται.(6300 c2d ,2GB ram) με κατι tv box? 
Εδω ερχεται το εξης ερωτημα..
Υπαρχει NAS που να υποστηριζει KODI κλπ ωστε να το εχω στο σαλονι και να παρει το ρολο του NAS + Media center?
Υπαρχει tvbox που να μπορω εχω το youtube μου αν θελω, to kodi και τον browser? 
Για gigabit switch πρεπει να προσεξω κατι το ιδιαιτερο; 


Να ξεκαθαρισω παλι οτι ψαχνομαι για το τι με συμφερει, ωστε να δω και οικονομικα ποσο θα μου παει.
Δεν με ενδιαφερουν οι σουπερ ντουπερ ασφαλειες. Τον θελω για ταινιες + αρχεια προσβασιμα και οχι για σοβαρα μπακαπ.
Απλη χρηση κανω

Σας ευχαριστω.

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διάφορα NAS που αναλαμβάνουν και το ρόλο του media player - θα κοιτάξεις αυτά που έχουν HDMI και αναφέρουν υποστηριζόμενα codecs (πχ H.264, HEVC/H.265, κλπ). Η Qnap έχει αρκετά τέτοια μοντέλα. Δεν γνωρίζω αν κάποιο μπορεί να τρέξει kodi.
Για tv box, όλα τα android tv boxes κάνουν αυτό που ζητάς. Εάν αποφασίσεις να πάρεις χωριστό κουτάκι, προφανώς δεν χρειάζεσαι ακριβό NAS με HDMI ή δυνατότητα decoding/transcoding, μπορείς απλά να βάλεις έναν torrent client να κατεβάζει σε κοινόχρηστο φάκελο και να τα παίζεις από εκεί.

 

Αν καταλήξεις στο σχήμα, συζητάμε και συγκεκριμένα μοντέλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Ωραια..αν πιασουμε τη περιπτωση του tvbox + NAS + gigabit switch.

Τι προτεινεις;
Επειδη κοιταζω και μεταχειρισμενα, θα πρεπει να προσεξω καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο για να ξερω αν υποστηριζει private tracker? η κατι αλλο πχ;
Η συστοιχια που θα παιξω μαλλον θα ειναι "προσθετικη". 
Δλδ να βαλω 4 δισκους και να τους βλεπει σαν εναν με συνολικη χωρητικοτητα πχ.
Η λυση του FreeNAS + Tvbox μηπως ειναι πιο φθηνη; 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, GoMaR said:

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Ωραια..αν πιασουμε τη περιπτωση του tvbox + NAS + gigabit switch.

Τι προτεινεις;
Επειδη κοιταζω και μεταχειρισμενα, θα πρεπει να προσεξω καποιο ιδιαιτερο χαρακτηριστικο για να ξερω αν υποστηριζει private tracker? η κατι αλλο πχ;
Η συστοιχια που θα παιξω μαλλον θα ειναι "προσθετικη". 
Δλδ να βαλω 4 δισκους και να τους βλεπει σαν εναν με συνολικη χωρητικοτητα πχ.
Η λυση του FreeNAS + Tvbox μηπως ειναι πιο φθηνη; 

 

Τα περισσότερα επώνυμα NAS τρέχουν transmission torrent client, δεν έχει θέμα με τους περισσότερους trackers. Τα Synology σίγουρα τρέχουν και Deluge.

Για 4 δίσκους δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερα οικονομικό. Κοιτώντας στα γρήγορα πέτυχα τα QNap TS-431P και Synology DiskStation DS416slim. Σε λίγο πιο οικονομικά, υπάρχουν και τα Western Digital MyCloud, που λένε ότι υποστηρίζουν transmission, αλλά δεν τα έχω δουλέψει για να έχω άποψη.

Εάν έχεις κάποιο μηχανάκι με σασί και μητρική που μπορεί να σηκώσει τους δίσκους που θέλεις, είναι σίγουρα φτηνότερη επιλογή. Από λειτουργικά, το FreeNAS είναι μια χαρά, αλλά υπάρχουν και εναλλακτικές. Διαλέγεις ότι σου είναι πιο βολικό στη διαχείριση...

 

Για tvbox παίζει πολύ ρόλο τί περιεχόμενο θα βλέπεις, αλλά αν θέλεις 4K, θα πρότεινα το Xiaomi Mi box λόγω λίγο καλύτερης συμβατότητας. Δεν έχει Ethernet, αλλά είναι πιο συμβατό με Netflix, κλπ από τα λιγότερο επώνυμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/12/2018 at 8:13 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

Να "αναβαθμισω" το HTPC γτ σερνεται.(6300 c2d ,2GB ram) με κατι tv box? 

Αυτο ειναι ευκολο, να βρεις ενα set Ι5 750 και μια καλη GPU για 4Κ

 

On 5/12/2018 at 8:13 ΠΜ, το μέλος GoMaR έγραψε:

4ων θεσεων ωστε να παω μια και καλη σε πολλα TB.

Οταν λες "πολλα"??

 

Εγω εχω ενα HTPC στο σαλονι και κανω τη δουλεια μου

 

Για το gigabit παρε ενα φτηνο επωνυμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H χρήση που θες να κάνεις είναι εξαιρετικά απλή και οποιοδήποτε QNAP με HDMI έξοδο θα σε καλύψει 100% (κρατώντας μόνο μία επιφύλαξη για το hw acceleration σε HEVC και για την ύπαρξη HDMI 2.0 για 4Κ @ 60hz)

 

Βέβαια όταν συζητάμε για 4δισκο QNAP (ή και Synology δεν έχουν τεράστια διαφορά τιμής) τίθεται το ζήτημα του κατά πόσον σε συμφέρει να αγοράσεις κάτι τέτοιο μιας και θες κανά 500αρικο για το nas χωρίς τους δίσκους. Στην ουσία θα πληρώσεις πάρα πολλά features τα οποία από όσο λες δε θα χρειαστείς.

 

Επίσης το θέμα Kodi σε NAS είναι μία ενίοτε πολύ πονεμένη ιστορία. Όταν έκανα review to 251Α, υπήρχε official Κοdi από την QNAP. Μετά κάπου έμπλεξε το πράγμα με τα licence για ήχο και το απέσυραν. Μετά βγήκε καλό unofficial πακέτο. Πριν 2 μέρες ο τύπος που το έβγαζε το κατέβασε, γιατί ανέλαβαν το project στο qnapclub.eu. Πάντως όταν υπάρχει πακέτο δουλεύει ωραία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντως θέλεις έχω ένα Gbit switch να σου στείλω. Όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά τη δουλειά του θα την κάνει. 8πορτο αν σου φτάνει.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ζάχο! Νιώθω άσχημα να πω ναι γιατί με έχεις βοηθήσει πολλές φορές. Αλλά θα νιώσω άλλη μια φορά και θα πω ναι :p

 

Γιώργο, ο ενισχυτής δέχεται μονο σε RCA υποδοχή. Οπότε συνδέεται με το htpc με mini jack καλώδιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, να έρθεις να δεις το tv box μου που πήρα 60€ από geekbuying. Δεν είναι το καλύτερο, αλλά άψογο για Kodi. Για netflix δεν... (δεν υποστηρίζει) και καλύτερα να πάρεις κάποιο με υποστήριξη netflix, αν προβείς σε αγορά tv box γιατί δεν ξέρεις αν θα σου χρειαστεί. 

Για NAS , QNAP κλπ, δεν έχω ιδέα. Είμαι τελείως πατροπαράδοτος με τα cage των δίσκων (και τους δίσκους) στο κουτί και την βαβούρα τους να μου παίρνει το κεφάλι :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έκανα αρκετές διευκρινιστικές ερωτήσεις στον Ιάσωνα, ας γράψω και εδώ αναλυτικά.

 

Το θέμα NAS που τα κάνει όλα είναι μία αρκετά πονεμένη ιστορία. Όταν πρωτοέβαλα το QNAP 251A υπήρχε έτοιμο Kodi. Σε κάποια αναβάθμιση το απέσυραν, λόγω ζητημάτων με τα licence του DTS και υπήρχαν κάποια 3rd party με προβλήματα. Μετά βγήκε ένα αξιόλογο qpkg που λειτουργούσε απροβλημάτιστα από κάποιον χρήστη, ο οποίος πριν μία εβδομάδα ανακοίνωσε ότι σταματάει και αποσύρει το qpkg του γιατί ανέλαβε το qnapclub.eu.

 

Κοινώς ανά πάσα στιγμή κινδυνεύεις να μείνεις ξεκρέμαστος.

 

Για μένα, μιας και δεν έχεις απεριόριστο budget, μία καλή λύση θα ήταν να πάρεις ένα οικονομικό 4δισκο με 300 ευρώ. Δεδομένου ότι θα το χρησιμοποιείς μόνο για αποθήκευση αρχείων και torrent θα είσαι μία χαρά. Το transmission torrent client δουλεύει εξαιρετικά και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Στο θέμα της αναπαραγωγής μέσω τηλεόρασης τα πράγματα είναι λίγο πιο πολύπλοκα. Αρχικά μιας και είπες ότι θες να σερφάρεις με 10 ταμπ ανοιχτά, για μένα το android box το ξεχνάς. Χρειάζεσαι κανονικό HTPC με 8 GB ram για να είσαι εντάξει. H αναπαραγωγή βιντεο μπορεί να γίνει 100% απροβλημάτιστα από οποιοδήποτε σύγχρονο επεξεργαστή, όσο μικρός και εάν είναι αυτός, ενώ σε περίπτωση που επιθυμείς να διατηρήσεις την υπάρχουσα πλατφόρμα σου με μία μικρή κάρτα γραφικών, θα μπορείς να έχεις hardware acceleration σε οποιαδήποτε μορφή βίντεο.

 

Εάν το HTPC σου είναι σε κάποιο όμορφο κουτάκι, θα έλεγα να σκεφτείς σοβαρά να αντικαταστήσεις τον επεξεργαστή του με τον μέγιστο συμβατό και να αναβαθμίσεις και τη μνήμη στα 8GΒ. Μια χαρά θα είσαι και πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε boxάκι (εκτός από την κατανάλωση).

 

Όσον αφορά το θέμα του ενισχυτή σου, και του πώς θα συνδεθεί στο νέο σου setup είδα πως η τηλεόρασή σου έχει optical out. Μήπως να σκεφτόσουν την αγορά ενός DAC με οπτική είσοδο και RCA έξοδο o οποίος θα παίρνει τον ήχο από την οπτική έξοδο της τηλεόρασής σου (ο οποίος θα έχει πάει εκεί από το HDMI) και θα τον δίνει στον ενισχυτή; Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω επ' αυτού, νομίζω όμως πως είναι μία λύση που αξίζει να εξετάσεις. Ίσως ο @pol77 να μπορεί να σου πει παραπάνω.

 

Αυτά για την ώρα...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις αναλύσεις.

Οπότε αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι μένω όπως είμαι σε σύστημα απλά με το καινούργιο νας, δε μεσολαβεί το λάπτοπ σα κατεβαστηρι.

Η αλήθεια είναι ότι ο Ε6300 ζορίζεται σε κάθε youtube που βλέπουμε και τα 1080π δε τα έχει. Σπάει αρκετά μιας και τραβάει 100% load

Του έχω βάλει μια μικρή κάρτα γραφικών αμδ αλλά δε ξέρω αν έχω αλλάξει σε hardware acceleration.

 

Στο θέμα του ήχου Γιώργο, μια χαρά είμαι έτσι :)

 Δεν υπάρχει λόγος να αλλάξω κάτι εφόσον δουλεύει άψογα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

αλλά δε ξέρω αν έχω αλλάξει σε hardware acceleration

 

να μάθεις

 

πριν 48 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Στο θέμα του ήχου Γιώργο, μια χαρά είμαι έτσι

 

μιλούσα για την περίπτωση που αντικαταστήσεις το υπάρχον htpc με κάτι που δεν δίνει έξοδο ήχουν πέραν αυτής των ακουστικών.

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι ο Ε6300 ζορίζεται σε κάθε youtube που βλέπουμε και τα 1080π δε τα έχει. Σπάει αρκετά μιας και τραβάει 100% load

 

Γιατί δεν παίρνεις με 15-20€ από eBay έναν Q6600 να του δώσεις λίγη πνοή;

Link to comment
Share on other sites

το μηχάνημα είναι: 6300 c2d ,2GB ram

 

2 hours ago, tommybertsen said:

Γιατί δεν παίρνεις με 15-20€ από eBay έναν Q6600 να του δώσεις λίγη πνοή;


δεν έχει νόημα να ρίχνει δεκαπεντάρια κι εικοσάρια για να πάρει απειροελάχιστη διαφορά. Με τόσο λίγη μνήμη δεν πας πλέον πουθενά, καλύτερα να κρατήσει τα χρήματα για ουσιαστικότερη αναβάθμιση αν ακολουθήσει αυτόν το δρόμο.

Στο θέμα του ενισχυτή/ηχείων, τα ανοίγεις μόνο όταν θέλεις να δεις ταινία ή τα έχεις ανοιχτά όσο είναι ανοιχτός ο υπολογιστής;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To παραπάνω μόνο στην περίπτωση που δεν αλλάξει το htpc. Αν το αλλάξει και πάει σε οποιαδήποτε άλλη λύση, σαφώς και δεν έχει νόημα. Άντε και άλλα 2GB να βάλει από μνήμη (το πολύ). Κατά τ'άλλα όχι, δεν αξίζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ηχεία τα ανοίγω μαζί με την τηλεόραση που θέλω να δω ταινία.

 

Μάλλον σε htpc θα μείνω γιατί τα κάνει όλα και συμφέρει.

Οπότε όταν έρθει η ώρα θα ξέρω τι να αγοράσω.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.