Jump to content



Μπουμ


Recommended Posts

Θέλω να σας ρωτήσω: Ο μικρός άλλαξε το κουμπί στο τροφοδοτικο απο230 σε 115 . Βγήκαν καπνοί, μύρισε κι έπεσε ο γενικός. Τι έχει συμβεί? Η βλάβη είναι μεγάλη? Πόσο στοιχίζει?

Link to comment
Share on other sites

Όχι και τόσο μικρός σχεδόν 10. Άνοιξα το κουτί όλα είναι καθαρά και η μυρωδιά βγαίνει από το τροφοδοτικό. Μαυρίλα πουθενά.  Το σώζουμε?

Τι εννοείται αν δεν είναι αργά?

 

Μη γελάτε με τον πόνο μου. Επειδή είμαι άσχετη ΕΝΗΜΕΡΏΣΤΕ τι μπορεί να σήμαινε

 

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω ότι μιλάμε για τροφοδοτικό 12-13 ετών (αυτά τα switchακια 230-115 υπήρχαν σε κάτι αρχαία τροφοδοτικά). Ένα φτηνό τροφοδοτικό θα κάνει την δουλειά μιας και φαντάζομαι ότι μιλάμε για παλιό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Νιώθω ότι μιλάμε για τροφοδοτικό 12-13 ετών (αυτά τα switchακια 230-115 υπήρχαν σε κάτι αρχαία τροφοδοτικά). Ένα φτηνό τροφοδοτικό θα κάνει την δουλειά μιας και φαντάζομαι ότι μιλάμε για παλιό σύστημα.

Μη γελάτε με τον πόνο μου. Επειδή είμαι άσχετη ΕΝΗΜΕΡΏΣΤΕ τι μπορεί να σήμαινε.Δηλαδη αλλάζοντας τροφοδοτικό θα είναι εντάξει Ή  θα υπάρχει κι άλλο πρόβλημα?

 

Απαντήστε μπας και ηρεμήσω...

Link to comment
Share on other sites

Αν έβγαλε καπνούς το τροφοδοτικό, με ένα νέο θα είναι εντάξει. Κόστος κάνα 20ρικο αν πάρεις "της σειράς", λίγο περισσότερο αν πάρεις επώνυμο.

Δεν γελάμε, κρυφογελάμε ? Πέρα από την πλάκα, είχα κάποτε ένα τέτοιο τροφοδοτικό και ΠΟΤΕ μου δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει αυτό το διακοπτάκι. 

@Seafalco 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην το δοκιμάσεις. Επειδή θαρρώ υπάρχουν 2 ασφάλειες, μπορεί απλά να κάηκε η ασφάλεια του. Αλλά για καλό και για κακό ας μην δοκιμαστεί χωρίς να υπάρχει γνώστης τριγύρω. Μία αλλαγή τροφοδοτικού και είσαι οκ. 

Link to comment
Share on other sites

Ηρέμησε, και μην αγχώνεσαι.

Αν μιλάμε για τροφοδοτικό υπολογιστή τότε το κόστος είναι 40~50 € για επώνυμο τροφοδοτικό και μπορεί να αλλαχτεί σε πέντε λεπτά.

 

sorry.gif

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Απελπισία said:

Φοβάμαι τι μπορεί να γίνει. ΝΑ το δοκιμάσω Ή να το πάω στον τεχνικό κατευθείαν?

οταν λες να δοκιμασεις εννοεις να το αλλαξεις μονη σου?

ή μηπως να το γυρισεις στα 230 και να δοκιμασεις αν δουλευει?

για το πρωτο δεν σχολιαζω γιατι εχουμε παραδειγματα οπου γυναικες τα καταφερνουν καλυτερα απο αντρες σε τεχνικα θεματα!

για το δευτερο ...απλα οχι μην το ρισκαρεις για κανενα λογο.

ισχυει οτι προανεφεραν οι συμφορουμιτες περι αλλαγης

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να δέχονται αλλαγές άμα δεν είναι αργά , πόσο χρονών είναι ο μικρός ? [emoji1787]
Έλα πες αλήθεια είσαι μέλος της ομάδας "Έλληνες μπαμπάδες του Facebook"... [emoji23][emoji23]

Στάλθηκε από το Mi A2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πέρα από την πλάκα, είχα κάποτε ένα τέτοιο τροφοδοτικό και ΠΟΤΕ μου δεν κατάλαβα γιατί υπάρχει αυτό το διακοπτάκι

 

για να δουλεύει και στην Αμερική

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Απελπισία said:

Φοβάμαι τι μπορεί να γίνει. ΝΑ το δοκιμάσω Ή να το πάω στον τεχνικό κατευθείαν?

 

 Απο τη στιγμη που δεν εισαι γνωστης, το πας σε ενα καταστημα με τεχνικη υποστηριξη και επιλεγεις ενα απλο και φτηνο τροφοδοτικο να κανεις τη δουλεια σου. 

 

 Αν εχεις καποιον φιλο που γνωριζει απο αυτα, του λες το προβλημα και στο λυνει αυτος, υπαρχει και αυτη η λυση. Κερνα τον και κατι οταν ερθει σπιτι σου να στο φτιαξει και ολοι θα ειναι ευχαριστημενοι και χαρουμενοι. 

 

 Εξηγησε με ομορφο τροπο στο παιδακι το ολο θεμα ωστε να μαθει να μην αγγιζει οτι υπαρχει στο χωρο. Μιλα του για τους κινδυνους κτλπ. Αυτη τη φορα ηταν κατι απλο, θα μπορουσε να ειναι κατι πιο σοβαρο. Μιλα μαζι του, αφιερωσε χρονο με το παιδι σου, ειδικα για αναλογα θεματα. Σε καμια περιπτωση μην αρχισεις να φωναζεις-αυστηροτητες κτλπ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.