Jump to content



Ποιό είναι το σωστό μόνιτορ για την περίπτωση μου;


Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια-συμβουλή  σας, για μόνιτορ για το παρακάτω σύστημα, μέχρι 24 ίντσες, το οποίο προορίζεται για χρήση γραφείου, gaming, προγράμματα επεξεργασίας εικόνας τύπου Photoshop, για προγραμματισμό και προγράμματα 3d τύπου 3D Studio Max. Δεν με "καίει" τόσο η προβολή ταινιών. Το ποσό που μπορώ να διαθέσω είναι μέχρι και 250€.

CPU: i7-4790K
MB: Asus Maximus VII Ranger
RAM: 32GB DDR3 2400Mhz (F3-2400C11Q-32GXM)
GPU: ASUS GTX 1070 Dual 8GB DDR5 256Bit
SSD: Kingston SV300S37A/240G


Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

θέλεις 2(σχεδόν 3) διαφορετικά πράγματα
αν πιο πολύ σημασία έχουν τα χρώματα στο photoshop πάς για ips panel ( πχ u2417h)

αν πιο πολύ σημασία έχει το gaming(online/competitive) ναι το omen απο πάνω φαίνεται αρκετά καλό

αν μιλάμε για single player/ rts και με πιο απλή οθόνη 60hz είσαι οκ.

bonus
16:10 monitor για έξτρα κάθετο χώρο στον προγραμματισμό (ips) u2415 ή hp 243i (αλλά δεν ξέρω πως τα πάει χρωματικά)

αν χρειάζεισαι πολύ έξτρα ανάλυση (αλλά και πάνω απο το budget σου) u2518ud

 

διάλεξε τι πραγματικά θες περισσότερο και περιορίζεις την αναζήτησή σου
για αναλυτικά reviews μπορείς να δεις το tftcentral.co.uk

 

ps. επειδή βλέπω ότι παραέβαλα dell.... δεν έχω καμία σχέση με την εταιρία (πέρα από το γεγονός ότι έχω αγοράσει εδώ και αρκετά χρόνια u2414h)

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Στη θέση θα πήγαινα σίγουρα σε 2560x1440 μόνιτορ.
Μέχρι τα 250 ευρώ από ότι βλέπω είναι 6 μοντέλα.
https://www.skroutz.gr/c/43/othones-upologiston/f/5529_501108/24-toulachiston-qhd-2560-x-1440.html?order_by=pricevat&order_dir=asc
Προσωπικά θα έπαιρνα ή την Dell-P2418D ή την BenQ-BL2420PT λόγο του USB Hub και της ρυθμιζόμενης βάσης.
Και οι δύο με IPS πανελ.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

κοίτα κι αυτή Iiyama ProLite XU2590HS-B1 καθώς και κάποια από τις Ultrasharp της Dell όπως την u2415 (είναι σε λόγο 16:10 κι όχι 16:9) ή κάποια ViewSonic, για παράδειγμα την VP2468 καθώς και τις Ζ της HP  https://store.hp.com/UKStore/Merch/List.aspx?sel=MTO

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Gregorypeg1000 said:

Στη θέση θα πήγαινα σίγουρα σε 2560x1440 μόνιτορ.

 

για χρήση γραφείου, προγραμματισμό, πολύωρη εργασία η ανάλυση αυτή μάλλον είναι ακατάλληλη για 24 ίντσες. Αν πρόκειται να κάνει τέτοια επιλογή θα του συνιστούσα να έχει δει πριν την ανάλυση σε αυτή τη διάσταση -σε οποιοαδήποτε οθόνη, όχι μόνο στο μοντέλο που τον ενδιαφέρει- ώστε να είναι σίγουρος ότι δεν θα τον ενοχλεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος salde έγραψε:

 

για χρήση γραφείου, προγραμματισμό, πολύωρη εργασία η ανάλυση αυτή μάλλον είναι ακατάλληλη για 24 ίντσες.

Δηλαδή; Από ποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

Απ'το ότι θα είναι πιο μικρά τα γράμματα. Από την άλλη βέβαια έχεις πολύ περισσότερο χώρο.Μπορείς να παίξεις με το scaling των windows μετά και να τα φέρεις εκεί που θες.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000 Χμμμμμ... Αυτό δεν το σκέφτηκα!!! Ε ρε φίλε, έχω σπάσει το κεφάλι μου εδώ και δύο ημέρες και το μόνο που έχω καταφέρει είναι να μπερδευτώ περισσότερο!!! Πφφφφφ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή με το nvidia DSR ρυθμισμένο σε 2560x1440 στην τωρινή σου οθόνη άμα είναι 22-24 για να πάρεις μια ιδέα του χώρου που αποκτάς με το 1440p και του πόσο μικραίνουν τα γράμματα.
Βέβαια δεν θα είναι "καθαρή" εικόνα μιας και δεν θα την υποστηρίζει η οθόνη σου.
Σκέψου το μέγεθος των fonts που θα δεις αλλά crystal clear με native 1440p monitor.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

όπως σου έγραψε ο Gregorypeg, στις 24 ίντσες τα εικονοστοιχεία 8α είναι μικρά. Τα πάντα θα είναι μικροσκοπικά και αν πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το scaling ακυρώνεις κατά κάποιο τρόπο το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ανάλυσης. Νομίζω ότι αν επιλέξεις τέτοια ανάλυση σε 24 ίντσες καλό θα ήταν να την έχεις δει κάπου ώστε να καταλάβεις μόνος σου αν το μικρό μέγεθος σου είναι ανυπόφορο ή διαχειρίσιμο. Οι εικόνες φαίνονται καθαρότερες, αυτό είναι το πλεονέκτημα που κερδίζεις. Ισχύει και αυτό που σου γράφει για τον χώρο αλλά εξουδετερώνεται αν χρειαστεί scaling αυτό. Γενικώς καλό είναι ο,τιδήποτε αγοράσεις να το δουλεύεις κατά κύριο λόγο στην ανάλυση για την οποία είναι προορισμένο να δουλεύει.

Περισσότερο χώρο έχεις και με την ανάλυση 1920*1200 που είναι λόγος 16:10 σε σχέση με το 16:9 που είναι η ανάλυση 1920*1080. Αλλά οι οθόνες 16:10 είναι σπανιότερες και σου περιορίζουν τις επιλογές αγοράς.

Σου το έγραψε ο shattered πιο πάνω, τα κριτήρια που βάζεις αποκλείεται να ικανοποιούνται όλα μαζί στον μέγιστο βαθμό. Πρέπει να επιλέξεις ποιο είναι για σένα σημαντικότερο: τα παιχνίδια; Τότε refresh rate 144Ηz είναι πλεονέκτημα. Η χρήση γραφείου και η πολύωρη χρήση; Είναι σημαντικό να είναι σχετικώς ξεκούραστη και βοηθά να έχει καλύτερα χρώματα. Η επεξεργασία εικόνας; Τότε κοιτάς πιο «επαγγελματικές» και λιγότερο «παιχνιδιών» οθόνες.

Μην πελαγώνεις, διάλεξε τι είδους ανάλυση θα προτιμήσεις για να περιοριστεί κάπως η αναζήτησή σου, πάρε μια ιδέα από κάποια που σου αρέσουν στις τιμές που διαθέτεις και βλέπεις μετά. Παρεμπιπτόντως δεν θα αγόραζα οθόνη με πάνελ τεχνολογίας ΤΝ, θα προτιμούσα IPS ή ανάλογο.

Έγινε επεξεργασία από salde
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο οθόνες https://www.skroutz.gr/s/12468268/Dell-UltraSharp-U2518D.html# και https://www.skroutz.gr/s/12714506/Dell-P2418D.html. Το θέμα είναι ότι την πρώτη, δεν μπορώ να την βρω πουθενά διαθέσιμη!!! Όπου και αν κάλεσα, μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω πάνω από 15(!!!) ημέρες, οπότε σκέφτομαι να χτυπήσω την δεύτερη. Βρήκα λοιπόν αυτή τη σελίδα https://www.displayspecifications.com/en/comparison/16ab27e63 στην οποία τις έβαλα για σύγκριση. Βγάζει πολλές παραπάνω λεπτομέρειες από την σύγκριση του skroutz. Μπορεί κάποιος να ρίξει μία ματιά και να μου πει την γνώμη του; Το μόνο που με ανησυχεί εμένα, από αυτά που μπορώ να καταλάβω δηλαδή, είναι ότι το panel είναι LG και ότι τον τύπο του δεν τον αναφέρει IPS αλλά AH-IPS.

Βοηθήστε αδέρφια μήπως και πάρω τελικά οθόνη αυτή τη χρονιά, γιατί αλλιώς με βλέπω και εδώ μέχρι του χρόνου!!! ?

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, DNA180 said:

Λοιπόν, είμαι ανάμεσα σε αυτές τις δύο οθόνες https://www.skroutz.gr/s/12468268/Dell-UltraSharp-U2518D.html# και https://www.skroutz.gr/s/12714506/Dell-P2418D.html. Το θέμα είναι ότι την πρώτη, δεν μπορώ να την βρω πουθενά διαθέσιμη!!! Όπου και αν κάλεσα, μου είπαν ότι πρέπει να περιμένω πάνω από 15(!!!) ημέρες, οπότε σκέφτομαι να χτυπήσω την δεύτερη. Βρήκα λοιπόν αυτή τη σελίδα https://www.displayspecifications.com/en/comparison/16ab27e63 στην οποία τις έβαλα για σύγκριση. Βγάζει πολλές παραπάνω λεπτομέρειες από την σύγκριση του skroutz. Μπορεί κάποιος να ρίξει μία ματιά και να μου πει την γνώμη του; Το μόνο που με ανησυχεί εμένα, από αυτά που μπορώ να καταλάβω δηλαδή, είναι ότι το panel είναι LG και ότι τον τύπο του δεν τον αναφέρει IPS αλλά AH-IPS.

Βοηθήστε αδέρφια μήπως και πάρω τελικά οθόνη αυτή τη χρονιά, γιατί αλλιώς με βλέπω και εδώ μέχρι του χρόνου!!! ?

 

ah-ips=advanced high performance ips (κοινώς ips απλά βάλαμε και λίγο έξτρα marketing)

η 2518 είναι pls (samsung ips, μιας και το ips είναι πατέντα της lg)

απο εκεί και πέρα,
στην u αναμένεις καλύτερα χρώμματα (σαν monitor σειράς ultrasharp) και επίσης υποστηρίζει display port daisy-chain (δηλαδή συνδέεις 2-3 οθόνες απο την μία στην άλλη, χωρίς η κάθε οθόνη να χρειάζεται ξεχωριστό καλώδιο προς την κάρτα γραφικών)

 

ps. πιστεύω ότι σε 24άρα το 1440p είναι κάπως "μεγάλο"
βάζω σφήνα μια 27αρα (pls) εδώ https://www.skroutz.gr/s/16277135/HP-27q.html#specs

σίγουρα η hp έχει πολύ χειρότερη βάση απο τις dell σε θέματα ρυθμίσεων

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος shattered έγραψε:

 

ah-ips=advanced high performance ips (κοινώς ips απλά βάλαμε και λίγο έξτρα marketing)

η 2518 είναι pls (samsung ips, μιας και το ips είναι πατέντα της lg)

απο εκεί και πέρα,
στην u αναμένεις καλύτερα χρώμματα (σαν monitor σειράς ultrasharp) και επίσης υποστηρίζει display port daisy-chain (δηλαδή συνδέεις 2-3 οθόνες απο την μία στην άλλη, χωρίς η κάθε οθόνη να χρειάζεται ξεχωριστό καλώδιο προς την κάρτα γραφικών)

 

ps. πιστεύω ότι σε 24άρα το 1440p είναι κάπως "μεγάλο"
βάζω σφήνα μια 27αρα (pls) εδώ https://www.skroutz.gr/s/16277135/HP-27q.html#specs

σίγουρα η hp έχει πολύ χειρότερη βάση απο τις dell σε θέματα ρυθμίσεων

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω... Τι εννοείς ότι σε 24άρα το 1440p είναι κάπως μεγάλο; Αυτό που λέγαμε παραπάνω; Ότι θα φαίνονται όλα μικροσκοπικά ας πούμε ή κάτι άλλο;

Εδώ https://www.displayspecifications.com/en/model/824a1351 την αναφέρει ως TN την συγκεκριμένη HP!!!

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, DNA180 said:

Τι εννοείς ότι σε 24άρα το 1440p είναι κάπως μεγάλο; Αυτό που λέγαμε παραπάνω; Ότι θα φαίνονται όλα μικροσκοπικά

 

χωρις να είμαι ο shattered, αυτό εννοεί. Σε μία δεδομένη διάσταση με την ανάλυση 1920*1080 βλέπεις το κάθε pixel σε Χ μέγεθος. Αν στην ίδια διάσταση πας σε ανάλυση *1440 τότε στον ίδιο χώρο πρέπει να χωρέσουν περισσότερα pixels επομένως το καθένα από αυτά θα είναι μικρότερο.

Τώρα διάβασα ότι έχεις παραγγείλει, με το καλό να παραλάβεις.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, DNA180 said:

Αυτό προσπαθώ να καταλάβω... Τι εννοείς ότι σε 24άρα το 1440p είναι κάπως μεγάλο; Αυτό που λέγαμε παραπάνω; Ότι θα φαίνονται όλα μικροσκοπικά ας πούμε ή κάτι άλλο;

Εδώ https://www.displayspecifications.com/en/model/824a1351 την αναφέρει ως TN την συγκεκριμένη HP!!!

 

έχεις δίκιο για το hp
δίκο μου λάθος
http://h20195.www2.hp.com/v2/GetDocument.aspx?docname=c06044294&doctype=data sheet&doclang=EN_GB&searchquery=&cc=emea_middle_east&lc=en

για το θέμα απόστασης όπως το είπε ο salde ή για να το κάνω ίσως πιο μαθηματικό
ο μόνος βολικός όρος είναι ίσως το dot pitch (δηλαδή πόσο μεγάλη είναι μια κουκίδα ενός pixel)
24αρα 1080p =0.277mm
27αρα 1440p =0.234mm
25αρα 1440p =0.216mm

κοινώς όσο πιο μεγάλη η ανάλυση και μικρή η διαγώνιος, τόσο μικρότερο το dot pitch (τόσο πιο "μικρά" είναι τα pixel που βλέπεις)

 

ps. είδα πως αγόρασες την 2518d
εύχομαι απροβλημάτιστη, και εαν σου παραπέσει μικρή σαν οθόνη υπάρχει και το scaling απο τα windows (με τα δικά του θέματα που δεν είναι της παρούσης)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αδέρφια, τελικά την παρέλαβα την Dell UltraSharp U2518D... Δεν ξέρω όμως αν πρέπει να νοιώθω ευχαριστημένος ή δυσαρεστημένος!!!

----------

 

Τα θετικά της...


Έχει πολύ ζωντανά χρώματα και απίστευτα καλή γωνία θέασης. Έβαλα 2K wallpaper και έπαθα σοκ!!! Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα!!! Σχετικές εικόνες εδώ με κλειστά φώτα και εδώ με φως δωματίου.

Για hardcore gaming δεν ξέρω αν είναι και δεν νομίζω να κάνει, λόγω 5ms, αλλά κάτι PRO και FIFA που δοκίμασα έμεινα χαζός!!!

Επίσης ήταν πολύ εύκολη στην συναρμολόγηση.
----------

 

Τα αρνητικά της τώρα... Πφφφφφ...

Στις κρητικές του skroutz πρόσεξα ότι πολλοί χρήστες την θεωρούν ξεκούραστη!!! Προσωπική μου άποψη, ξεκούραστη δεν την λες. Έχει εκτυφλωτική φωτεινότητα και πρέπει να πειράξεις την φωτεινότητα οπωσδήποτε. Εγώ αναγκάστηκα να κατεβάσω την φωτεινότητα στο 25% ώστε να μπορώ να δουλέψω. Με αποτέλεσμα φυσικά να χάσω ελαφρώς την ένταση των χρωμάτων. Με τις αρχικές ρυθμίσεις για να φανταστείτε, οι οποίες ήταν 75% φωτεινότητα και 75% κοντράστ, στο δεκάλεπτο ειλικρινά είχα πονοκέφαλο. Να φταίει που από 19άρα πήγα σε 25άρα και σιγά-σιγά θα την συνηθίσω; Μήπως κάθομαι πιο κοντά απ' ότι πρέπει; Τι να πω;

Σχετικά με την ανάλυση τώρα... Όπως πολύ σωστά έγραψαν οι @salde και @shattered σε ανάλυση 2560x1440, τα πάντα στα Windows φαίνονται μικροσκοπικά. Και αν κατεβάσω ανάλυση, πχ 1920x1080, οι γραμματοσειρές, τα εικονίδια κτλ έρχονται στο "κανονικό" τους, αλλά χάνουν την οξύτητα τους και φαίνονται ελαφρώς blur!!! Γεγονός που κατά κάποιο τρόπο "ακυρώνει" την οθόνη σε σχέση με αυτό που πραγματικά είναι. Ο @shattered ως πιθανή λύση σε αυτό το θέμα ανέφερε κάτι σχετικά με "scaling των windows", αλλά επίσης έγραψε ότι αυτή η λύση έχει τα δικά της θεματάκια; Δηλαδή; Αν θέλει ας μας δώσει τα φώτα του!!! Αν και έχω αρχίσει να συνηθίζω την 2560x1440 ανάλυση, πολύ θα ήθελα να ξέρω τι εναλλακτικές έχω.

Πάμε παρακάτω... Backlight bleeding!!! Και στις τέσσερις άκρες!!! Δεν θα πω αν είναι πολύ ή όχι, θα περιμένω να ακούσω τις δικές σας γνώμες. Σχετική εικόνα εδώ.

Σχετικό πρόβλημα και στο λευκό!!! Αλλά και πάλι, επειδή μπορεί να κάνω και λάθος και αυτό που βλέπω να θεωρείται φυσιολογικό, θα περιμένω και πάλι να ακούσω τις γνώμες σας. Σχετική εικόνα εδώ.

Τα κουμπάκια του μενού... Για κάποιο λόγο είναι ελαφρώς δύσχρηστα στο πάτημα τους. Εκτός από το "Exit" και το "Power" τέρμα δεξιά, τα άλλα τρία δεν πατιούνται εύκολα.

----------


Παράπονα ως προς το κατάστημα... Η οθόνη έχει αγοραστεί από τον Κωτσόβολο.

Ενώ σε φυλλάδιο που βρίσκεται εντός αναφέρει ότι συν των άλλων, η συσκευασία περιέχει, CD, manual, και Display Port σε Display Port καλώδιο, στη δική μου συσκευασία δεν υπάρχουν!!! Είχε μόνο καλώδιο ρεύματος, ένα Mini Display Port σε Display Port και ένα καλώδιο αποστολής USB 3.0. Έλειπαν και οι "τάπες" από τις εξόδους του monitor.

Επίσης το προϊόν ήρθε σε όχι και τόσο καλή κατάσταση. Ενώ εξωτερικά, η συσκευασία έμοιαζε να μην έχει ανοιχτεί ξανά, όταν έβγαλα την οθόνη παρατήρησα σκόνη και μερικές δαχτυλιές(;;;)!!!

Link to comment
Share on other sites

αρχικά, καλορίζικη
απο εκεί και πέρα
εγώ με u2414h δουλεύω στο 30 brightness/75contrast srgb mode (αυτό είναι και το calibrated mode, και σε εμενα με 75/75 ήταν τουλάχιστον κουραστικό)

 

το θέμα με το scaling στα windows είναι ότι πρακτικά μειώνει την ανάλυση (αντί να κάνει scaling)
σε video μορφή εδώ ή/και κάποια έξτρα απο την microsoft εδω

 

περί backlight bleed  κάτω δεξιά θα το έλεγα τουλάχιστον σημάντικο

για panel uniformity (για το άσπρο)
δεν θα σχολιάσω γιατί πραγματικά δεν ξέρω τι να πω

δεν ξέρω αν δουλεύει ακόμη αυτό (ή εαν τα κουμπιά στην δικιά σου είναι τα ίδια) για να δεις πόσες ώρες έχει δουλέψει η οθόνη(δηλαδή αν πούλησαν τίποτε εκθεσιακό ή/και refurbished)

 

πάντως σίγουρα θα έπερνα τηλέφωνο είτε dell hellas (για αρχή) είτε στον κωτσόβολο γιατί λείπουν πράγματα απο την συσκευασία (και εφόσον αγόρασες οθόνη της σειράς U το χαρτί με το calibration είναι για εμένα απαραίτητο)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.