Jump to content



Σπασμένο pin από ryzen 2700x. Τι κάνουμε;


black66.gr

Recommended Posts

Αποφάσισα να αλλάξω ψήκτρα από τη μαμά σε υδρόψυξη, γιατί ο επεξεργαστής έφτανε στους 85 βαθμούς. Όταν προσπάθησα να βγάλω την παλιά είδα ότι είχε κολλήσει πάνω στον επεξεργαστή με την πάστα της. Καθώς την ζόρισα λίγο να ξεκολλήσει, βγήκε και μετά είδα ότι είχε κοπεί ένα πινάκι, με αποτέλεσμα ο υπολογιστής να μην ανοίγει. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Κολλάει άλλο πινάκι ή κάποια άλλη λύση; Ο επεξεργαστής είναι αγορασμένος πριν από 10 ημέρες από amazon.

Στη φωτό το σπασμένο πινάκι είναι το μεσαίο από τα τρία φάλτσα κάτω δεξιά.

kY3UJZJ.jpg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αν  το στείλω  πίσω  στο amazon θα το δουν ότι έγινε από μένα η ζημιά και δεν θα γίνει τίποτα, και επειδή χρειάζομαι άμεσα τον υπολογιστή λέω να πάρω καινούργιο επεξεργαστή. Δεν θέλω να ασχοληθώ άλλο με το θέμα δεδομένου ότι βρίσκομαι στην επαρχία και πρέπει να ψάξω πολύ να βρω άνθρωπο το κολλήσει, σκέφτομαι να τον πουλήσω έτσι όπως είναι. Πόσο λέτε να πιάσω;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το πινάκι που έσπασε είναι ακόμη μέσα στο socket? Θέλεις καλό zoom για να το δείς. Ετυχε και σε εμένα ένας 2600 ενός φίλου που τον "βίασε" και στράβωσαν καμιά 20 pins, από δέκα περίπου σε 2 γωνίες, μετά από το ίσιωμα έμεινε με 2 σπασμένα πινάκια, τα 2 ακριανά από τα τρία φάλτσα όπως στον δικό σου και παίζει κανονικά ? . Όσον αφορά την τιμή, λέω αφού τον τεστάρω κανένα μήνα και σιγουρευτώ οτι δουλεύει να τον κοστολογήσω κάτω από 100 ευρώ χαλαρά με 180 αξία αγοράς. Εσένα τώρα δύσκολη περίπτωση, θα πρέπει να κολληθεί το πίν, να τεσταριστεί και μετά θα μπορούσε να οριστεί και μια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν 1075Τ που παίζει απροβλημάτιστα με κολλημένο πιν εδώ και δεν ξέρω πόσους μήνες-χρόνια. Η διαδικασία είναι 10 λεπτά με ένα κολλητήρι και ένα λεπτό συρματάκι. Τώρα λεπτά συρματάκια βρίσκουμε παντού. Στα καλώδια, στα συρματάκια με τα οποία συνήθως έρχονται δεμένα τα καλώδια, κ.τ.λ. Αν δεν υπάρχει κολλητήρι, ένα συρματάκι το οποίο θα προεξέχει μισό χιλιοστό π.χ. από το socket, όσο χρειάζεται ώστε να πατιέται από τον επεξεργαστή όταν αυτός τοποθετείται στο socket, ίσως να μπορούσε να είναι μια πρόχειρη λύση. Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν δεν είχα κολλητήρι, θα ήταν η πρώτη μου σκέψη για μια μπακαλίστικη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα. Μου έχει συμβεί και εμένα πολλές φορές σε amd συστήματα να βγάλω την ψήκτρα με τον cpu μαζί άθελα μου. Ευτυχώς χωρίς να σπάσει pin.
Πλέον έχω βρει κολπάκι. Το ανάβεις για κάνα δίλεπτο το pc χωρίς το cpu fan συνδεδεμένο έτσι ώστε να ζεσταθεί αρκετά η ψήκτρα και κατ'επέκταση (στο μυαλό μου ? ) η πάστα και με το που το κλείσεις προσπαθείς να "στρέψεις" ελάχιστα αριστερά-δεξιά την ψήκτρα μέχρι να "σπάσει" το σφράγισμα της θερμοαγώγιμης πάστας.
Από τότε που το εφαρμόζω αυτό βγαίνει απροβλημάτιστα μόνο η ψήκτρα χωρίς παρατράγουδα. 
Tip for next time.

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

κατεβασε ενα datasheet και δες τι ειναι αυτο το  pin. Εαν ειναι γειωση τοτε το σπασμενο πινακι μεσα στο σοψκετ κατι βραχυκυκλωνει. Βρισκεις εναν παλιο επεργαστη ( νομιζω οτι οι socket 754 939  εχουν το ιδιο παχος) κοβεις ενα πινακι , και το κολας ειτε  με ζεστο αερα και παστα κολλησης ειτε με κολλητηρι και μπολικο flux.

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος makio έγραψε:

σε αυτες τις περιπτωσεις βοηθα πολυ μια βελονα απο συριγγα  -ειδικα για το ισιωμα αλλα και στην περιπτωση σου για να κρατησεις το πιν/συρμα κλπ στη θεση του

Προσωπικά με βολεύει το μηχανικό μολύβι. Αλλά καλή ιδέα και με τη βελόνα από τη σύριγγα δε το είχα σκεφτεί :T:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Vagouridis έγραψε:

κατεβασε ενα datasheet

Datasheet από το ψάξιμο που έριξα πρίν κανένα μήνα δεν βρήκα για Ryzen, άσε που τα pins είναι 1331 πλέον και θέλεις πολύ καλό zoom και σταθερό χέρι, μηχανικό μολύβι λίγο χλωμό με τόσο μικρά πινς, καλύτερα σύριγγα, εγώ τα περισσότερα τα ίσιωσα με χειρουργικό νυστέρι γιατί είχαν "φιλήσει το πάτωμα". Ο φίλος είχε φτιάξει μόνο intel συστήματα και ήταν το πρώτο του AMD , οπότε απλά άφησε τον επεξεργαστή πάνω στο socket και κατέβασε τον μοχλό, ψυχεδέλεια!! @black66.grΚαλή τύχη, θέλουμε και worklog!!

Link to comment
Share on other sites

UPDATE: 

Το pc δούλεψε. Το σπασμένο ποδαράκι είχε κολλήσει στο socket και κάπου βραχυκύκλωνε. Αφού γύρισα τον υπολογιστή τούμπα, και δούλεψα λίγο τον μηχανισμό απελευθέρωσης, επανατοποθέτησα τον επεξεργαστή και VOILA!!! 

Το θέμα είναι τώρα αν ο επεξεργαστής είναι πλήρως λειτουργικός και έχει full απόδοση, η θα έχω κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να τον τεστάρω; 

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Gregorypeg1000 έγραψε:

Δοκίμασε με cpu stress tests. Prime95 , Inteburntest 

Θα κάνω το δικό μου cpu stress test. Θα παίξω καναδυό ωρίτσες BFV και μετά θα τα κάνω και αυτά. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε κολλητηρι και σύρμα κόλλησης; Τι ποσότητα μπορεί να βάλει σε αυτη την τρυπουλα ; Φοβαμαι οτι θα πάει και στα δίπλα πινάκια

Θέλει σταθερό χέρι και εμπειρία νομίζω 

 

Editt με πάστα κόλλησης λογικά θα γίνεται καλή δουλειά και πιο ασφαλής αλλά δεν την έχω δουλέψει ποτέ

Έγινε επεξεργασία από Prof_Chaos
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, black66.gr said:

UPDATE: 

Το pc δούλεψε. Το σπασμένο ποδαράκι είχε κολλήσει στο socket και κάπου βραχυκύκλωνε. Αφού γύρισα τον υπολογιστή τούμπα, και δούλεψα λίγο τον μηχανισμό απελευθέρωσης, επανατοποθέτησα τον επεξεργαστή και VOILA!!! 

Το θέμα είναι τώρα αν ο επεξεργαστής είναι πλήρως λειτουργικός και έχει full απόδοση, η θα έχω κάποιο πρόβλημα. Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που μπορώ να τον τεστάρω; 

πιθανον να ειναι NC ποδαρακι οποτε να μην εχεις καμια επιπτωση - υπαρχουν σε ολους τους επεξ/ες και παντα ελπιζουμε να συμβει εκει!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά. Ευτυχώς, γιατί θα ήταν μεγάλο κρίμα να πάει άκλαυτος κατά αυτόν τον τρόπο ο cpu.

Εύχομαι να μην παρουσιάσει θέμα και να τον ευχαριστηθείς.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.