Jump to content


Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

Λοιπον οι μνημες F4-4133C17D-16GTZR δεν ειναι στην QVL LIST της Gigabyte Z390 Aorus Master ......

Νομιζω πολυ κακο αυτο....... Λετε να εχουμε θεμα με τα timings ? Εχετε να προτεινετε καποιο δυνατο σετακι ?
Να παω σε 32GΒ υπερβολη για την ωρα, λογικο ομως σε 1-2 χρονια............ Θα δουμε εαν αντεξει το πορτοφολι θα παω για 32GB.

 

Αν κυνηγάς και το τελευταίο νουμερο (από τα parts που επιλέγεις) σε benchs κτλ. πήγαινε στο σετάκι που γράφεις, τότε αγνοείς τα παρακάτω.

--

Αν δεν ισχύει το παραπάνω, τότε υπερβολή... είναι τα 370€ για 16gb ram.

Δυνατό σετάκι είναι κάποιο απ'τα παρακάτω αν δεν κυνηγάς και το τελευταίο νούμερο και τις ανεβάζεις (αν θες) όσο πάνε.

Αν θες και φωτάκια κτλ. βρες το αντίστοιχο σετάκι

 

16gb

  • G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C14D-16GTZ) 225€ samsung b-die
  • G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz (F4-3200C14D-16GTZR)  225€  samsung b-die

  • G.Skill Trident Z RGB 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C18D-16GTZRX) 200

  • G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C17D-16GTZR) 220

  • HyperX Predator RGB 16GB DDR4-3600MHz (HX436C17PB3AK2/16) 190

  • G.Skill Sniper X 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C19D-16GSXWB) 155

 

32gb https://www.skroutz.gr/c/56/mnhmes-pc-ram/f/46403_46405_499830_581113_583123/Desktop-2-modules-DDR4-toulachiston-3200-mhz-32GB.html?order_by=pricevat&order_dir=asc&page=2

  • G.Skill Sniper X 32GB DDR4-3600MHz (F4-3600C19D-32GSXKB) 300€ κατεβάζεις το cl→18
  • έχει διάφορα σετακια 32gb με φωτάκια/χωρίς μεταξύ 300€ & 380€
  • G.Skill TridentZ 32GB DDR4-3200MHz (F4-3200C15D-32GTZ) 380

  • με cl14 και samsung b-die για 32gb πάνε πάνω από 400€

δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω στα 4133mhz συγκριτικά με κάποιο από τα παραπάνω σετάκια 3600mhz, 3200mhz cl14(που μπορείς να το ανεβάσεις), 

κοίταξε και 3466mhz an βρεις 16αρι κάτω από 190€.

 

Όλα αυτά εφόσον δεν κυνηγάς νούμερα, Αν κυνηγάς τα νούμερα και δεν σε απασχολεί το κόστος....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το οτι λεμε υπερβολη τα 16γιγαμπαιτ παραπανω οταν ψαχνει την πιο τουμπανη μητρικη, τον πιο τουμπανο επεξεργαστη και τις πιο γρηγορες μνημες και ποσο μαλλον για κατι που δε θα δει διαφορες, με ξεπερναει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπλεκω με τις μνημες, εν τελη θα επιλεξω τις G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz F4-3200C14D-16GTZR που προτεινε ο φιλος idonthave.

Οι μνημες ειναι κανονικοτατα στην QVL LIST της Gigabyte Aorus Master, οποτε ειμαστε ΟΚ...

Το συστημα εν τελη μετα απο μερικες αλλαγες διαμορφωνεται ως εχει......

i9 9900K

Gigabyte Z390 Aorus Master

G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz 14-14-14-34 1.35V (+ αλλο ενα σετακι τον επομενο μηνα και παμε στα 32GB)

Be Quiet Silent Loop 360mm

Be Quiet Dark Base Pro 900 Rev. 2
Samsung 970 EVO 500GB

Corsair AX850

Asus RTX2080

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JOHNX2 said:

Οσον αφορα τις μνημες δεν εχω σκοπο να τις κλοκαρω, αλλωστε γιαυτο επιλεγω ενα πολυ γρηγορο σετακι εξ' αρχης 4133MHz 17-17-17-37 1.4V.

Η Gigabyte Z390 Aorus Master  δηλαδη δε θα μπορει να ορισει αυτοματα με XMP 2.0 τα προτεινομενα MHz και CL των G. Skill  4133MHz 17-17-17-37 1.4V ??

Τωρα με τα subtimings δεν εχω ασχοληθει ποτε, ουτε στο υπαρχον συστημα που εχω τωρα τα εχω πειραξει, αφησα τις τιμες που ορισε το XMP.
Παιζουν τοσο σημαντικο ρολο στην αποδοση της μνημης? Θα χασει την μπαλα η  Gigabyte Z390 Aorus Master και θα ορισει απο μονη της πολυ μεγαλα νουμερα με αποτελεσμα την πτωση της αποδοσης στην μνημη ?

Εχω μπερδευτει.......

 

Σχετικα με την υδροξυψη δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα, αν δω και αποειδω οτι ο 9900Κ βραζει μενω και στα 5CHz...

Τουμπανο δε λεω η Swiftech και η ΕΚ αλλα τα λεφτα ειναι πολλα.

 

Την ASUS ROG RYUJIN 360 μπορω να την αγορασω βαση της τιμης της. Στα 299 την εχω βρει.

 

Με τις μνήμες φοβάμαι μήπως αναγκαστείς να τις ρίξεις στα 3600Mhz ή 3733 διότι τα 4133Mhz τα δίνει με 4 DIMMs η Gigabyte και όχι με δυο αλλά κι εκεί απ'ότι διαβάζω ρεαλιστικά στα 3733 φτάνουν οι περισσότεροι με 2 DIMMs και μετά τα timings μπορεί να είναι υψηλότερα επίσης. Ο λόγος που το λέω είναι μήπως πληρώσεις τσάμπα τα 4133 αλλά από την άλλη πόσο είναι η διαφορά στα 16GB? Το χειρότερο που θα μπορούσε να συμβεί (δύσκολο) είναι να μην δουλεύουν καθόλου αλλά και πάλι μπορείς να τις επιστρέψεις. 

Αν θες σίγουρα μεγάλες ταχύτητες στις μνήμες τότε η Asus (και Asrock) είναι οι σίγουρες λύσεις αλλά εκτός του Extreme με 9900Κ overclocked δεν θα την προτιμούσα αλλά αυτή είναι η δική γνώμη. 

 

Για την υδρόψυξη, πραγματικά για να κερδίσεις 200Mhz δεν αξίζει. Σχετικά με την Asus απλά να ξέρεις ότι την ελέγχεις μέσω FanExpert το οποίο πότε δουλεύει και πότε όχι ενώ εγκαθιστά αρκετά "σκουπίδια" services σο σύστημα. Εγώ στο δικό μου το ξήλωσα και τα ρύθμισα όλα μέσω Q-Fan στο BIOS το οποίο δουλεύει εξαιρετικά αλλά της Gigabyte το ανάλογο δεν το γνωρίζω. Θα το μάθω γιατί μάλλον Gigabyte θα πάρω για το Z390 build που σχεδιάζω αλλά αργώ ακόμη. Μπορείς πάντα να συνδέσεις του ανεμιστήρες με το motherboard και να τους ελέγχεις από εκεί. Υποθέτω πως είναι PWM και ότι το Master έχει αρκετά true pwm headers. 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, JOHNX2 said:

Για να μην μπλεκω με τις μνημες, εν τελη θα επιλεξω τις G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz F4-3200C14D-16GTZR που προτεινε ο φιλος idonthave.

Οι μνημες ειναι κανονικοτατα στην QVL LIST της Gigabyte Aorus Master, οποτε ειμαστε ΟΚ...

Το συστημα εν τελη μετα απο μερικες αλλαγες διαμορφωνεται ως εχει......

i9 9900K

Gigabyte Z390 Aorus Master

G.Skill TridentZ RGB 16GB DDR4-3200MHz 14-14-14-34 1.35V (+ αλλο ενα σετακι τον επομενο μηνα και παμε στα 32GB)

Be Quiet Silent Loop 360mm

Be Quiet Dark Base Pro 900 Rev. 2
Samsung 970 EVO 500GB

Corsair AX850

Asus RTX2080

 

Δεν έχει 3600MHz μνήμες στο QVL? Μην πας και τόσο κάτω? 

Επίσης να μην πάρεις 2Χ Kits γιατί πάλι μπορεί να έχεις προβλήματα. Δεν ξέρω γιατί δεν είναι πλέον ευρέως γνωστό αλλά αυτό που κάναμε παλιά (το να προσθέτουμε μνήμες αργότερα) δεν συνιστάται καθόλου πλέον και μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα. Δεν υπάρχει εγγύηση ότι δυο ΙΔΙΑ κιτ θα συνεργαστούν σωστά και μπορεί να έχεις προβλήματα γιατί τα XMP profiles πάλι δεν θα είναι ίδια στα δυο κιτ και γι'αυτό υπάρχουν τα Quad kits όπου τα 4 DIMMS είναι matched. Όπως είπα και πιο πριν αναγκάστηκα να πάω σε 64GB QUAD Kit (4Χ 16GB) στο δικό μου με τις χειρότερεσ τιμές ever (1,100 Ευρώ++) διότι και με τη G.Skill και με την Asus το έψαξα μου είπαν το ίδιο και θα είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατο να τις ταιριάξεις μόνο σου αν προκύψει πρόβλημα. Κι ευτυχώς που το έκανα γιατί ήδη χρησιμοποιώ 30-32GB αρκετά συχνά.  

 

Αν είναι να τις πάρεις τον επόμενο μήνα τοτε περίμενε και πάρε 32 μια και καλή. 

 

Επίσης 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Στο να πάει κατευθείαν σε 2x16 ναι συμφωνώ (ώστε αν χρειαστεί αργότερα βάζει άλλο ένα και πάει στα 64........) ..
  • Στο να πάει σε quad κιτ δεν έχει ουσία 4x4gb, (όχι!) 4x8 (ούτε εδω συμφωνώ για να ανέβει πιο εύκολα σε 64gb) απ'την στιγμή που κοίταζε μνήμες στα 370
  • quad kit για ποιο λόγο? z390/370/270.... s1151 dual channel υποστηρίζουν (το κάθε ζεύγος στην μητρική) dimm, 
  • Στα 3600mhz του έχω βάλει μνήμες με cl17 ίδια τιμή με τις 3200mhz

899737307_2018-12-1716-37-27.thumb.jpg.4dee09c93b3de320fae8fe09aa7b5857.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι 3200 με 14ρια δεν θα αποδιδουν καλυτερα απο 3600 με 17ρια? 

Η καλυτερη επιλογη ειναι 3600 με 15ρια αλλα δεν ειναι στην QVL της Aorus Master. 

Τελικα θα παρω 2x16GB με πεισατε..... 

Φυλακη με βλεπω.... Χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

Οι 3200 με 14ρια δεν θα αποδιδουν καλυτερα απο 3600 με 17ρια? 

(17/3600)*1000= 4.72ns
(14/3200)*1000=4.375ns

 

βάζοντας το xmp στις 3600 και μετά κατεβάζεις manual το cl σε 16 (λογικά*) θα δουλέψουν .

(16/3600)*1000= 4.44ns έχεις πλησιάσει τις cl14


*

Spoiler

το λογικά πάει επειδή θα κουμπώσουν οι μνήμες σε gigabyte :crazypilot:

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, idonthave said:
  • Στο να πάει κατευθείαν σε 2x16 ναι συμφωνώ (ώστε αν χρειαστεί αργότερα βάζει άλλο ένα και πάει στα 64........) ..
  • Στο να πάει σε quad κιτ δεν έχει ουσία 4x4gb, (όχι!) 4x8 (ούτε εδω συμφωνώ για να ανέβει πιο εύκολα σε 64gb) απ'την στιγμή που κοίταζε μνήμες στα 370
  • quad kit για ποιο λόγο? z390/370/270.... s1151 dual channel υποστηρίζουν (το κάθε ζεύγος στην μητρική) dimm, 
  • Στα 3600mhz του έχω βάλει μνήμες με cl17 ίδια τιμή με τις 3200mhz

899737307_2018-12-1716-37-27.thumb.jpg.4dee09c93b3de320fae8fe09aa7b5857.jpg

 

Δεν έγινα αντιληπτός μάλλον...τα γνωρίζω αυτά. Αλλά τα κανάλια δεν δουλεύουν με ανεξάρτητα subtiming από το motherboard. Με τα ίδια δουλεύουν άσχετα αν είναι dual ή quad channel (εκτός από την Asus που έχει και διαφορετικά λόγω T-Topology). Με λίγα λόγια εννοώ να είναι και τα 4 DIMMS matched και optimized από το εργοστάσιο για αποφυγή προβλημάτων. Κάθε κιτ δεν είναι το ίδιο και αυτό το λέει η G.Skill και η Asus επίσης και προτείνουν τις μνήμες να τις παίρνεις πακέτο και όχι ξεχωριστά. 

 

Πρότεινα Quad για να έχει RGB lights παντού αν και τα 2 κάνουν καλύτερο overclock από 4. Ας πάρει ένα κιτ με 32GB (2X16) και όχι 2 ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ 2X8GB κιτς γιατί δεν σημαίνει ότι θα δουλέψουν 100% σωστά μαζί κι ας είναι ίδια. Πολλοί χρήστες έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα λόγω αυτού. Γενικά με τα τελευταία chipset η σωστή προσέγγιση είναι να πάρεις όση μνήμη χρειάζεσαι σε ένα κιτ από την αρχή.  Μπορεί και να το ψάξει αν θέλει αυτό που λέω. 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα kits για παράδειγμα είναι στο QVL της μητρικής σου. Μελέτησε τη καλά και θα βρεις κι άλλα. Τα matched kits δεν τα βγάζουν για πλάκα - υπάρχει λόγος αλλιώς θα σου έλεγαν πάρε ότι βρεις μπροστά σου.

 

F4-3733C18Q-32GTZKW - 32GB 3733Mhz

F4-3600C17Q-32GVK - 32GB 3600Mhz

 

Κι αυτό υπάρχει F4-4133C17Q-32GTZR που ήθελες με RGB αλλά σε 32GB όχι σε 16...με 4 DIMMs. Και το κουφό είναι ότι έχει ανφερθεί από χρήστες ότι τα 4 DIMMs δουλεύουν ενώ τα 3 όχι..

 

Πάντως το τελευταίο αφού είναι στη λίστα δεν θα μα ανησυχούσε. 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Jargon έγραψε:

Δεν έγινα αντιληπτός μάλλον...τα γνωρίζω αυτά. Αλλά τα κανάλια δεν δουλεύουν με ανεξάρτητα subtiming από το motherboard. Με τα ίδια δουλεύουν άσχετα αν είναι dual ή quad channel. Με λίγα λόγια εννοώ να είναι και τα 4 DIMMS matched και optimized από το εργοστάσιο για αποφυγή προβλημάτων. Κάθε κιτ δεν είναι το ίδιο και αυτό το λέει η G.Skill και η Asus επίσης και προτείνουν τις μνήμες να τις παίρνεις πακέτο και όχι ξεχωριστά. 

Κατάλαβα  τι θες να πεις,

Απ'την στιγμή που θέλει το ζεύγος να είναι optimized subtimings ίδια, μιας και μιλάμε για dual channel αλλιώς θα το έλεγαν quad (και θα δούλευε και quad),γι'αυτό τον λόγο δεν θα έχεις θέμα με dual kit στην συγκεκριμένη αρχιτεκτονική, για να δουλέψει το dual channel κι αν αργότερα θέλει να προσθέσει κι άλλο.

Σ'ενδιαφέρει το ζευγάρι ναι είναι σ'όλα ίδια για να εκμηδενίσεις την μικρή πιθανότητα να μην δουλέψει, να κρασάρει το μηχάνημα, κτλ.

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Τα matched kits δεν τα βγάζουν για πλάκα - υπάρχει λόγος αλλιώς θα σου έλεγαν πάρε ότι βρεις μπροστά σου.

Όσον αφορά το qvl ο κατασκευαστής ελέγχει κάποιες μνήμες, δεν μπορεί να ελέγξει το πλήθος των μνημών.

Το γράφουν ως παρατήρηση στην λίστα

*Memory modules listed as above is for reference only. Due to massive memory models in market, we can only verify some of them.

 

Το χέρι μου στην φωτιά για τις gigabyte δεν το βάζω :bleh:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, idonthave said:

Κατάλαβα  τι θες να πεις,

Απ'την στιγμή που θέλει το ζεύγος να είναι optimized subtimings ίδια, μιας και μιλάμε για dual channel αλλιώς θα το έλεγαν quad (και θα δούλευε και quad),γι'αυτό τον λόγο δεν θα έχεις θέμα με dual kit στην συγκεκριμένη αρχιτεκτονική, για να δουλέψει το dual channel κι αν αργότερα θέλει να προσθέσει κι άλλο.

Σ'ενδιαφέρει το ζευγάρι ναι είναι σ'όλα ίδια για να εκμηδενίσεις την μικρή πιθανότητα να μην δουλέψει, να κρασάρει το μηχάνημα, κτλ.

 

Όσον αφορά το qvl ο κατασκευαστής ελέγχει κάποιες μνήμες, δεν μπορεί να ελέγξει το πλήθος των μνημών.

Το γράφουν ως παρατήρηση στην λίστα

*Memory modules listed as above is for reference only. Due to massive memory models in market, we can only verify some of them.

 

Το χέρι μου στην φωτιά για τις gigabyte δεν το βάζω :bleh:

 

Sorry λόγω κούρασης δεν τα έγραψα και τοσο ξεκάθαρα τώρα που τα διαβάζω. Εννοώ να μην πάει για δεύτερο κιτ αργότερα ακόμα κι αν είναι το ίδιο γιατί ακόμα και δυο ίδια κιτ μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα. Δηλαδή ανδ θέλει 32 (2Χ16 ή 4Χ8) και όχι 2Χ8 τώρα κι άλλο ένα κιτ 2Χ8 μετά. Δεν υπάρχει εγγύηση ότι τα 4 dimms θα δουλέψουν άψογα μεταξύ τους. Ο μόνος τρόπος να είσαι σίγουρος είναι να πάρεις όλη τη RAM με τη μια πλέον (όχι όπως παλιά) σε ΕΝΑ κιτ με ματσαρισμένα DIMMs (2, 4, 8). 

 

Στην περίπτωση του θέλει ΕΝΑ Dual Channel κιτ των 32GB με 2 ή 4 DIMM. Συγκεκριμένα στο Z390 υπάρχουν αναφορές ότι τα 4 DIMM δουλεύουν καλύτερα στην Gigabyte και αυτό έχει να κάνει με την τοπολογία τους μάλλον. Και στο QVL το κιτ που ανέφερα με 4 DIMMs είναι. Το ξέρω ότι δεν μπορούν να τα δοκιμάσουν όλα αλλά ξέρω ότι με τις μνήμες πλέον παίζουν ένα σωρό προβλήματα και ειδικά η Gigabyte είναι κάπως δύσκολη σε σχέση με μια APEX ας πούμε που είναι ο βασιλιάς του memory overclocking. 

 

Έχω συνατήσει πάμπολα νήματα σε διάφορα φόρα με χρήστες που έχουν προβλήματα επειδή πρόσθεσαν άλλο ένα ΙΔΙΟ κιτ αργότερα γι'αυτό το αναφέρω. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες το εχω παρατηρησει και εγω

Εχω ενα ζευγαρι 2x2 το οποιο οταν το εβαζα σε συνδυασμο με αλλες μνημες, μου πεταγε μπλε οθονες

 

Τωρα το εχω μονο του σε αλλο PC και παιζει κανονικα

Έγινε επεξεργασία από slalom
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Jargon said:

Εννοώ να μην πάει για δεύτερο κιτ αργότερα ακόμα κι αν είναι το ίδιο γιατί ακόμα και δυο ίδια κιτ μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα


καλό είναι να αγοράζονται την ίδια στιγμή αλλά ας μη γινόμαστε υπερβολικοί:


πρώτον, δεν τον εμποδίζει τίποτα όποτε στο μέλλον θελήσει να αυξήσει την μνήμη να πουλήσει τα δύο υπάρχοντα και να αγοράσει τέσσερα νέα. Οι μνήμες πωλούνται σχετικώς εύκολα. Αν οι δυσκολίες της πώλησης δεν είναι για κάποιον άγνωστο λόγο ανυπέρβλητες μπορεί να γίνει έτσι.

Δεύτερον, η συζήτηση έχει μικρό νόημα αν η προσθήκη δεν αφορά το άμεσο μέλλον. Μάλιστα, θεωρώντας ότι η ποσότητα της μνήμης στα μελλοντικά συστήματα θα συνεχίσει να αυξάνεται, θα είναι ίσως ευκολότερο να πουλήσει π.χ. 2*8άρια παρά 4*4άρια, 2*16άρια παρά 4*8άρια.

Αν από την άλλη σκοπεύει να αυξήσει τη μνήμη σε πολύ κοντινό διάστημα, ας πούμε συντομότερα από εξάμηνο, αυτό είναι αντιφατικό με την συμβουλή να αγοράσει τώρα τετραπλό καθώς είτε δεν έχει τα χρήματα για το σύνολο που επιθυμεί αυτή τη στιγμή είτε πάλι θα πρέπει να πουλήσει αν γεμίσει τα slots με τετραπλό σύνολο από σήμερα.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, salde said:


καλό είναι να αγοράζονται την ίδια στιγμή αλλά ας μη γινόμαστε υπερβολικοί:


πρώτον, δεν τον εμποδίζει τίποτα όποτε στο μέλλον θελήσει να αυξήσει την μνήμη να πουλήσει τα δύο υπάρχοντα και να αγοράσει τέσσερα νέα. Οι μνήμες πωλούνται σχετικώς εύκολα. Αν οι δυσκολίες της πώλησης δεν είναι για κάποιον άγνωστο λόγο ανυπέρβλητες μπορεί να γίνει έτσι.

Δεύτερον, η συζήτηση έχει μικρό νόημα αν η προσθήκη δεν αφορά το άμεσο μέλλον. Μάλιστα, θεωρώντας ότι η ποσότητα της μνήμης στα μελλοντικά συστήματα θα συνεχίσει να αυξάνεται, θα είναι ίσως ευκολότερο να πουλήσει π.χ. 2*8άρια παρά 4*4άρια, 2*16άρια παρά 4*8άρια.

Αν από την άλλη σκοπεύει να αυξήσει τη μνήμη σε πολύ κοντινό διάστημα, ας πούμε συντομότερα από εξάμηνο, αυτό είναι αντιφατικό με την συμβουλή να αγοράσει τώρα τετραπλό καθώς είτε δεν έχει τα χρήματα για το σύνολο που επιθυμεί αυτή τη στιγμή είτε πάλι θα πρέπει να πουλήσει αν γεμίσει τα slots με τετραπλό σύνολο από σήμερα.
 

 

Συμφωνώ μπορεί πάντα να πουλήσει και ν'αγοράσει ότι θέλει γιατί εδώ που τα λέμε ακόμα οι τιμές στις μνήμες δεν έχουν πέσει (αν πέσουν ποτέ εκεί που ήταν κάποτε). Ειδικά τα μεγάλα kits που κοιτούσα πρόσφατα 64GB & 128GB ακόμη χάλια...

Link to comment
Share on other sites

Δεν περιμένω DDR5 το 2019 εκτός κι αν η AMD κάνει την έκπληξη...και πάλι πριν το 2020-2021 προσωπικά δεν με βλέπω να κάνω κίνηση γιατί τότε θα βγουν τα πιο σοβαρά kits.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.