Jump to content



Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

Η παραγγελιά των components έγινε μόλις τώρα. Παράδοση σε 15 εργάσιμες.

 

Η τελική σύνθεση :

CPU--> i9 9900K

MOBO--> Gigabyte Aorus Master

RAM--> F4-3200C14D-32GTZR

VGA--> ASUS 2080 O8G Gaming 90YV0C60-M0NM00

PSU--> Corsair AX850 (προϋπήρχε από το προηγούμενο σύστημα)

 

Μνήμες τελικά  32GB στα 3200MHz με CL14.

Αυτό το "3200MHz" δεν μου κάθεται καθόλου καλά στο μάτι........

Link to comment
Share on other sites

To Thermal Grizzly Conductonaut δεν είναι πάστα είναι Liquid Metal, και είναι γι' αυτούς που κάνουν delid. Αν δεν ξέρεις τι κάνεις επειδή είναι ηλεκτρικά αγώγιμο, σε περίπτωση που έρθει σ’ επαφή με οτιδήποτε άλλο εκτός της ψύκτρας και του IHS θα προκαλέσει βραχυκύκλωμα.

Όταν το βάζουν στα τσιπάκια βάζουν και υγρή μονωτική ταινία στα capacitors που περιβάλλον το τσιπ. Επίσης δεν μπαίνει εύκολα κι έχει πολύ συγκεκριμένο τρόπο εφαρμογής. Δεν προτείνεται για χρήση μεταξύ CPU & cooler (εκτός αν ξέρει πολύ καλά τι κάνεις και πάρεις τα μέτρα σου).

 

Αυτό που θες είναι το Kryonaut.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι είναι υγρό μέταλλο, αλλά θεώρησα ότι δεν θα είναι και τόσο δύσκολη η εφαρμογή του στην πράξη, γενικά η επάλειψη του είναι την υπομονής.

Σε διάφορα βίντεο στο Youtube βλέπω 3-4 βαθμούς διαφορά με την Kryonaut σε Full Load.

Ας πάμε λοιπον στα σίγουρα της ΜΗ αγώγιμης Kryonaut...

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν το βάζουν γενικά στο IHS αλλά από κάτω όπως θα είδες γιατί αν τρέξει......εκτός κι αν πάρεις μέτρα.

 

Το έχω αγοράσει γιατί θα κάνω Delid τον i9-7940Χ και θα βγάλω την IHS τελείως - δηλαδή θα πάω Direct Die cooling με το der8auer Skylake-X Direct Die Frame (αν μου έρθει ποτέ - 1μήνα + παραγγελία και ακόμα περιμένω) οπότε θα σας ενημερώσω. Έχω πάρει και Liquid electrical tape και θα κάνω μεγάλη επέμβαση γιατί αλλάζω και τα waterblocks (από monoblock σε VRM Block + EK Velocity CPU block)... Στην ουσία θα είναι γυμνό το τσιπ + Liquid Metal + CPU block (νικελ).

 

Επίσης το Liquid Metal (έχει γάλιο, ίνδιο και κάτι ακόμα) δεν παίζει καλά με γυμνό χαλκό και τον διαβρώνει οπότε θες Nickel επιφάνεις στην ψύκτρα. Δεν αξίζει τον μπελά και το ρίσκο αν δεν κάνεις Delid..

  • Like 1
  • Wow 2
Link to comment
Share on other sites

Λέω ν'ανεβάσω το Single Thread Performance δηλαδή core clocks γιατί το ρημάδι ένω σηκώνει ρολόγια ο επεξεργαστής έτσι όπως έρχεται από το εργοστάσιο με την πάστα δεν υπάρχει τρόπος να τραβήξεις τη ζέστη ότι και να κάνεις. Βασικά μιλάμε για τεράστιες διαφορές σε θερμοκρασίες με αυτό που σκοπεύω να κάνω και εννοείται και πολύ μεγαλύτερα ρολόγια...Το μόνο πρόβλημα είναι η εγγύηση αλλά 9 μήνες μετά το μελέτησα καλά και πήρα την απόφαση να το κάνω. Περίμενα μήπως τα νέα μοντέλα (9940-9980) με το solder είναι καλύτερα αλλά τελικά σε overclock είναι χειρότερα και είναι σχεδόν αδύνατο να κάνεις delid χωρίς ζημιά...μόνο στοκ clocks σηκώνουν καλύτερα και δεν έχουν καμία άλλη διαφορά. Οπότε φτιάχνω αυτόν που έχω και μετά περιμένω το 2020 - 2021 για Ice Lake (ή Threadripper) , DDR5 & PCI-E 4.0/5.0. Αν πιάσω 4.8-5.0 GHz σε 6-8 Cores και τ'αλλα 4.6 είμαι ευχαριστημένος και δεν ασχολούμαι ξανά. Πιστεύω θα τα πιάσει γιατί είδη τον έχω με 5 Cores στα 4.7Ghz χωρίς delid και τ'αλλα 9 στα 4.4Ghz. 

 

Με αυτό που δεν έχω ασχοληθεί για overclocking είναι η μνήμη που την έχω στα 3600Mhz με XMP και θέλει πολύ χρόνο και ρυθμίσεις. Δεν με νοιάζει και πολύ γιατί είναι Quad Channel και δεν μου λείπει το bandwidth. 

 

Επίσης μόλις τελειώσω με το overclock θα αλλάξω και όλους τους σωλήνες από soft σε hard (τα έχω όλα τ'απαραίτητα) και θ'ασχοληθώ με το εσωτερικό του κουτιού (κάτι plexi, καλώδια sleeved, κτλ.).....

 

 

  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Απ΄όσα έχω διαβάσει και μέχρι στιγμής και με αυτά τα timings ναι είναι Samsung Β-die. Όταν έψαχνα μνήμες τις σκεφτομουν (το Quad 64GB Kit) και δουλεύουν και στα 4,000 (σε x299 με Skylake-X το ξέρω)...Βασικά όλες οι B-Die ίδιες είναι αλλά οι G.Skill τις διαλέγει και τις ματσάρει σε κιτς με ρυθμισμένα όλα τα timings στο XMP και αυτό πληρώνεις. Να ξέρεις ότι άσχετα με το XMP ότι μπορεί να χρειαστεί να παίξεις λίγο με τα ρεύματα από μητρική σε μητρική και αναλόγως και το IMC του επεξεργαστή. 


 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μαθουμε σε 15 μερες οταν ερθουν ολα τα πραγματα.... Θα ενημερσω εφ ολης της υλης.

Εαν παιξουν 3600MHz CL14 θα ειμαι 101% ικανοποιημενος.

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

CL14 3600 δεν ξέρω, δύσκολο αλλά CL16 πιο εφικτό...βέβαια όπως λες θα δείξει και να ξέρεις ότι εξαρτάται και από το ρεύμα που θα τους δώσεις γιατί π.χ. με 1.45v παίζουν όλες πολύ ψηλότερα απ'ότι γράφει το κουτί τους...Όπως είπες κι εσύ σε 15 μέρες θα μας πεις από πρώτο χέρι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο 9900Κ ηρθε. Βρηκα ενα τελευταιο κομματι στις αποθηκες του ΠΛΑΙΣΙΟ και πριν λιγο εφτασε στα χερια μου μεσα σε μια υπεροχη μαυρη υφασματινη συσκευασια....

Μιλαμε για ΠΙΣΤΟΛΙ ........ ΤΑΠΑ ΟΛΑ !

Ο επεξεργαστης εχει Batch L833E738 εαν γνωριζεις καποιος κατι επι αυτου και περι O/C.

 

2018-12-28 12.41.15.jpg

2018-12-28 13.02.13.jpg

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άντε με το καλό να τον "κουμπώσεις"!

 

Θυμάμαι όταν μάζευα τα πράγματα για το PC της υπογραφής μου που μου πήρε 7 μήνες γιατί έκανα διάφορα mods και στου κουτί αλλά και λόγω Watecooling και προσπαθούσα να τα βάλω όλα σε λιγότερες παραγγελίες...(μεταφορικά)....Tα ίδια και τώρα με το delid, κάτι LEDs και την αλλαγή του lopp σε hard tubes.....

 Έχει γίνει το Hobby "Project Management"....LOL

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μα είμαι και γκαντέμης - το Skylake-X direct die frame ήταν σε στοκ στο Caseking συνέχεια και μόλις αποφάσισα να το αγοράσω - χάλασε το CNC τους (πλάκα κάνω). Τι σ...α! κάνουν δεν ξέρω γιατί έχουν παραλάβει άλλα frames για τους 9900Κ εκτός από αυτό. Αι σιχτήρ...μου έχει μπλοκάρει όλη την αναβάθμιση αυτή η μπούρδα γιατί όλα τ' άλλα τα έχω.

 

Θα μετρήσω τα μήκη από τα καλώδια (για custom) και θ'αρχίσω τις δουλειές στα Plexi για να κερδίσω χρόνο.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

Ο 9900Κ ηρθε. Βρηκα ενα τελευταιο κομματι στις αποθηκες του ΠΛΑΙΣΙΟ και πριν λιγο εφτασε στα χερια μου μεσα σε μια υπεροχη μαυρη υφασματινη συσκευασια....

Μιλαμε για ΠΙΣΤΟΛΙ ........ ΤΑΠΑ ΟΛΑ !

Ο επεξεργαστης εχει Batch L833E738 εαν γνωριζεις καποιος κατι επι αυτου και περι O/C.

 

2018-12-28 12.41.15.jpg

2018-12-28 13.02.13.jpg

 

 

Δεν πήρες τον binned τελικά;

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, JOHNX2 said:

Χαλασε η δουλεια..........

 

Δεν είναι εύκολο το binning - πρέπει να κάνει πολλές δοκιμές (να ξέρει τι κάνει) και να έχει και αρκετά δείγματα σε tray που χλωμό το βλέπω στην Ελλάδα....

Αν θες binned πουλάνε έξω αλλά κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει για 100-300Mhz να δώσεις 200-300 Ευρώ παραπάνω (Caseking). 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.