Jump to content



Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

Στα 5.0-5.1Ghz και με 1.28-1.30v vcore οι 9900Κ χτυπάνε άνετα 85C-90c max σε full stress load με AVX αναλόγως βέβαια του συτήματος ψύξης (νερό πάντα), θερμοκρασία δωματίου και των ρυθμίσεων στο BIOS...

 

Δούλεψε το λίγο και βάλε κάποιο stress test όπως είσαι όπως το ASUS Real Bench για 2-3 ώρες να "δουλέψει" και η πάστα....

Για AVX θα πρέπει να το δουλέψεις με Prime 95...αλλά ξεκίνα με το Asus Real Bench και βλέπεις. 

 

Πάντως διασφάλισε την σταθερότητα στα 4.7GHz που είσαι και μετά άρχισε ν'ανεβάζεις ρεύματα και ρολόγια και θα δούμε που θα σε πάει.

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πω πως ούτε ήξερα ότι υπάρχει benchmark για το winrar θα το πιστέψεις; :hehe: 

Τώρα το έβαλα και είμαι κοντά στα 18Κ , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα, το WinRar δεν έχω καταφέρει να το κάνω να χρησιμοποιεί το CPU στο φουλ , υπάρχει τρόπος; (δεν γίνεται ούτε μέσω priority)

Link to comment
Share on other sites

Το Bench του Winrar δεν ξερω πραγματικα τι μετραει, απλα το ετρεξα ετσι για την ιστορια και για λογους συγκρισης με το παλιο μου συστημα το οποιο εβγαζε 12500.

 

Να πουμε και μερικα αρνητικα τωρα χεχεχε.

 

Καταρχάς,

Το BIOS της Gigabyte ειναι γ@μ@τ@ παιδια, τι ειν' τουτοοοοοοοοο ! Μια ζωη ειχα ASUS βλέπεται και μου κακοφάνηκε πολυ αυτο το τερατούργημα.

Πραγματικα επικρατει μια σύγχυση στην διαταξη του, αυτος που το σχεδιασε πρεπει να επινε ληγμενα.

Δευτερο αρνητικο....
Οι κυψελες του ψυγειου οπως μπορειται να διακρινετε στις κατωθι φωτογραφιες εχουν εσωτερικα  ειδη επιφανειακή σκουρια........ Τραγικο τι να πω !

Ελπιζω να μην εχουμε τιποτα θεματα ακομη δεν το στησαμε το μηχανημα. Βεβαια θα στειλω στην Be Quiet μερικες φωτογραφιες να δω τι θα μου πουνε.

2019-02-01 18.21.29.jpg

h5e.JPG

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

h5e.JPG

 

Ωχ. Τι είναι τούτο; Πως γίνεται αυτό; ? Στείλε στην be quiet. Δεν νοείται καινούρια υδρόψυξη να έχει τέτοια εμφάνιση σε λίγες ώρες χρήσης. 

Ή έτσι νομίζω τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Αν σου πω πως ούτε ήξερα ότι υπάρχει benchmark για το winrar θα το πιστέψεις; :hehe: 

Τώρα το έβαλα και είμαι κοντά στα 18Κ , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα, το WinRar δεν έχω καταφέρει να το κάνω να χρησιμοποιεί το CPU στο φουλ , υπάρχει τρόπος; (δεν γίνεται ούτε μέσω priority)

 

Μόλις το είδα κι εγώ! LOL ----- μου βγάζει 36,515 αλλά θα βάλω στόχω τα 42Κ. μόλις τελειώσω με το overclock γιατί τώρα είμαι χωρίς delid...

 

 

Με το ψυγείο χαλαρώστε......έτσι είναι τα περισσότερα κι έχω αγοράσει πάνω από 25 ψυγεία....χαλκός που δεν έχει βαφτεί κακλα είναι δεν είναι σκουριά και όσο περνάει ο καιρός θα γίνει πιο σκούρο (οξείδωση του χαλκού με τον αέρα εντελώς επιφανειακή)...

  • Like 1
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι και δίκαιος προς του κατασκευαστές, υπάρχουν ψυγεία που είναι άψογα βαμμένα (και αυτό που έχω τώρα της Watercool) αλλά πρόβλημα δεν είναι παρά μόνο αν το κοιτάς από συγκεκριμένη γωνία.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μονο απο την μια μερια ειναι ετσι. Απο την αλλη ειναι βαμενο, μαλλον θα εμεινε απο μπογια ο μαστορας....χαχαχαχα

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
  • Like 2
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Για συνέχισε τα τεστ να δούμε που θα πάει με τα ρολόγια.....τα 4.8 σε βλέπω έυκολα, μετά το θέμα είναι που θα βρεις το πρώτο σκαλοπάτι σε ρεύματα το οποίο θα είναι μεγαλύτερο από τα προηγούμενα.

 

Π.χ. 4.7Ghz 1.24 και 4.9 1.30 ------ υποθετικά πάντα γιατί εσύ θα δεις τι συμβαίνει κάθε φορά που ανεβάζεις multiplier..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο πολυ παίδεμα τελειωσα επιτελους με το setup του κουτιου... Θελει ακομη λιγη δουλεια βεβαια, αλλα δεν αξιζει για τον χρονο που θα χαλασω.
Αυριο θα πειραματιστώ με τον επεξεργαστή για 5+GHz.

 

Οι μνημες ρε παιδια δεν ειναι λιγο χωμα για 3200MHz 14-14-14-34 1T ?

gfrte.JPG

51357560_395897487811076_5732637942556393472_n.jpg

51366404_406935740078397_1100057977680822272_n.jpg

51375755_2203230756592132_4235822967814094848_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ΜΑΧΧΜΕΜ είναι αρχαίο - To AIDA64 να κατεβάσεις που έχει και stability test και δοκιμάζει και cache...

 

Αυτό είναι κι ένα run δικό μου:

(Πρέπει να σου βγάζει πάνω από 47,000 στο Read)

 

7940X_Abaidor_cachemem.png

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.