Jump to content



Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

Κάθισα σήμερα το πρωί και ασχολήθηκα με το BIOS της μητρικής, ο επεξεργαστης ειναι ζεστος, αρκετα ζεστος.

Στα 4900MHz με 1.30v με Prime95 φτανει του 90 βαθμους, δε θελω να δουλευει σε αυτες τις θερμοκρασιες.

Οπότε 4.8GHz για 24/7 ειναι ΟΚ με θερμοκρασιες MAX 78 βαθμους.

 

Τωρα οσον αφορα την μητρική....
Πραγματικα περιεργη η φαση με αυτήν , δεν ξερω εαν ειναι η επιρροή μου απο 10+ χρονια με ASUS μητρικες, αλλα η Gigabyte στο κομματι BIOS ειναι για μπατσες.

Δοκιμασα δε να κλοκαρω τις μνημες και κανει τα δικα της, σε 1Τ δεν παιζουν, οπως επισης εαν επιλεγω 1Τ μου ριχνει και την συχνοτητα μονη της απο 3200MHz στα 2800ΜΗz ακομη και με 1.45v.
Ειμαι υπο σκεψη να της δώσω ποδι πραγματικα και να ξαναγυρισω στην αγαπημενη μου ASUS.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ και τη σκεφτόμουν κι εγώ την Gigabyte αλλά αυτό με το BIOS όσοι την αγοράζουν τα ίδια.......

 

Κοίτα από την έρευνα που έχω κάνει όντως στο BIOS υστερεί και με τις μνήμες δεν κάνει το πιο καλό overclock ή είναι πολύ δύσκολο....από εκεί και πέρα τα αποτελέσματα σου είναι πολύ καλά και το θέμα της θερμοκρασίας είναι φυσιολογικό....τόσο ζεστοί είναι αυτοί οι επεξεργαστές....Εγώ έχω συνηθίσει με τον 7940Χ....Αν θες χαμηλότερα πάς σε delid και χάνεις την εγγύηση....ακόμα και με γαϊδούρι custom loop δεν πρόκειται να βελτιωθούν τρελά αν δεν κάνεις delid το οποίο δεν το προτείνω σε soldered CPU - γίνεται αλλά το βλέπω ως πολύ μπελά για το κέρδος που δίνει...αν ήταν δικός μου θα έκανα delid σε μετά από 3 χρόνια και αφού είχε λήξει η εγγύηση και αυτό θα κάνω αν τον πάρω.

 

Σχετικά με τη μητρική αν ολοκληρώσεις την προσπάθεια του overclocking και είσαι σταθερός τότε ίσως δεν αξίζει να αλλάξεις γιατί κάτι ουσιαστικό (Clocks & FPS) δεν θα κερδίσεις...Αν τώρα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά της μητρικής & το software δεν σε ικανοποιούν τότε ναι...εκτός κι αν πας σε Maximus XI Extreme που έχει και 5G Lan αν σε ενδιαφέρει αλλά θα πρέπει να δώσεις κι άλλα χρήματα.....μπορεί ν ‘αξίζει μπορεί και όχι εσύ θα το κρίνεις..

 

Προσωπικά μου αρέσει περισσότερο απ'όλες η Maximus XI Formula που έχει και watercooled VRMs αλλά πολλά λεφτά για το τίποτα (ούτε 10GB LAN και μέτρια VRMs) αλλά σκέφτομαι τη Maximus Extreme ενώ με λίγα παραπάνω η Aorus Extreme έχει πολύ καλύτερα extras εκτός από το BIOS......Αυτό που δεν ξέρω είναι αν αξίζει να δώσεις πάνω από τα λεφτά που κάνει η Hero ή η Master τη στιγμή που στο τέλος οι επιδόσεις μια ή άλλη θα είναι...μόνο για τις κάρτες δικτύου πάντως δεν αξίζει γιατί με τη διαφορά χτυπάς Dual 10Gbit Intel...εκτός αυτού το δικό μου δεν θα είναι καν το κύριο PC μου αλλά family entertainment PC με κύριο χρήστη τον μικρό μου γιο (13) οπότε ακόμα και ο 9900Κ overkill είναι..

 

Κρίνε λοιπόν από τις ανάγκες σου και τον τρόπο που το χρησιμοποιείς και αποφάσισε αν αξίζει ν ‘αλλάξεις κάτι ή όχι...Οι επιδόσεις δεν βλέπω ν ‘αποτελούν λόγω για κάποια αλλαγή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

Κάθισα σήμερα το πρωί και ασχολήθηκα με το BIOS της μητρικής, ο επεξεργαστης ειναι ζεστος, αρκετα ζεστος.

Στα 4900MHz με 1.30v με Prime95 φτανει του 90 βαθμους, δε θελω να δουλευει σε αυτες τις θερμοκρασιες.

Οπότε 4.8GHz για 24/7 ειναι ΟΚ με θερμοκρασιες MAX 78 βαθμους.

 

 

 

Τι σε απασχολεί?? Για Prime95 το πήρες το PC?  90αρια με κανονική χρήση υπολογιστη μονο αν κατι παει λαθος θα δεις...

Ο δικός μου με 10 ωρα rendering στα 5.0 MHz δεν παει πάνω απο 55 βαθμούς.

Συμβουλή μου και συγνώμη για την παρεμβαση....Απολαυσε το εργαλειο που εφτιαξες και μην σε απασχολουν τα prime95  και τα  aida64 και ολες αυτες τις χαζομάρες...    

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα stress tests "δυστυχώς" δεν είναι χαζομάρες και υπάρχει κόσμος που δουλεύει εργαλεία όπως ακριβώς δουλεύει το Prime για έρευνα....Το έχω πει και το ξαναλέω...Πουθενά και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να κρασάρει ο επεξεργαστής! Με άλλα λόγια αν δεν είναι σταθερό στο Prime δεν είναι σταθερό CPU...ή αλλιώς είναι μέχρι ενός σημείου ή ΔΕΝ κάνει το overclock για τέτοια workloads ειδικά με AVX, που πλέον χρησιμοποιούνται και από τα Windows & από παιχνίδια σιγά σιγά...

 

Είναι μέχρι να σου κρασάρει την ώρα που ολοκληρώνεις δουλειά για να την στείλεις με αυστηρό deadline και να πάθει κανένας πελάτης σου ζημιά χιλιάδων ευρώ......βέβαια κακώς κάνει oveclocking όποιος έχει τέτοιο workflow...

 

Σε στοκ settings ο επεξεργαστής δεν κρασάρει πουθενά και αυτή είναι η 100% σταθερή λειτουργία του...από εκεί και πέρα αν δεν μπορεις να τον κάνεις τόσο σταθερό με το overclock αποφασίζεις και παίρνεις τα ρίσκα σου...αλλά το να λέμε δεν πήρα τον επεξεργαστή για Prime 95 επείδη δεν το βγάζει ΟΠΩΣ εμείς θέλουμε είναι σημάδι άρνησης του ότι το overclock μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ σταθερό...τα υπόλοιπα είναι για να τυρβάζουμε.

 

BTW - Υπάρχουν ακόμα πιο επίπονα και ενεργοβόρα τεστς από το Prime που μπορούν να σου κρασάρουν τον επεξεργαστή ακόμα κι αφού έχεις περάσει το Prime....μαντέψτε τι συμβαίνει σε στοκ settings? Περναέι κι εκεί γιατί έτσι φεύγει από το εργοστάσιο - 100% σταθερός. Τώρα αν εμάς δεν μας πειράζει να είναι 99,98-------90% σταθερός είναι άλλο θέμα, πάντως αν δεν περνά ΟΛΕΣ τις δοκιμασίες 100% δεν είναι και δεν θα έφευγε ποτέ από το εργοστάσιο έτσι. Τέλος αν δεν είναι 100% σταθερός κάποια στιγμή θα το βγάλει το λάθος με crash (no way around it) το θέμα είναι πότε και τι θα κάνεις εκείνη τη στιγμή - θα παίζεις (οκ δεν χάλασε ο κόσμος) ή θα είσαι 1 ώρα πριν το deadline με τη δουλειά σου....

 

Δεν βγάζω την ουρά μου απέξω κι εγώ έχω κάνει πολλές φορές συμβιβασμούς με το overclocking γιατί αν το 99% του χρόνου μπορώ να απολλαμβάνω αυξημένες επιδόσεις τότε αξίζει το ρίσκο...Είμαι όμως πολύ προσεκτικός με κρίσιμες εργασίες (πολλά saves & backups) και έχω και πιο ήπια profiles όταν πρέπει να δουλέψει το PC για μέρες πάνω σε ένα project κρίσιμο χωρίς καν restart...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατ εμε η αληθεια ειναι καπου στη μεση.....

Προφανως και δεν θα τρεχω Prime95 σε καθημερινη βαση, αλλα η χρηση του ειναι καθοριστική για να ξερεις οτι το PC σου ειναι Rock Stable.

Οπως και εαν εχει θα δω τι θα κανω, θα ψαξω την μητρικη ακομη λιγες μερες και το βλεπω, φυσικα δεν εχω καμια ορεξη να στεινω το PC απο την αρχη.....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η χρησιμότητα των stress test βρίσκεται και στο γεγονός ότι μπορεις αφού έχεις καταλήξει σε κάποιο overclock να αρχίσεις να κατεβάζεις τα ρεύματα σε όποια cores το σηκώνουν...όσο πιο χαμηλά είναι stable τοσο το καλύτερο...πως αλλιώς θα βρεις αυτά τα σημεία?

 

Θα τα βρεις όλα όρεξεη να έχεις και θα το δεις και στη χρήση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετα απο 2 χρονια, επανερχομαι και ξεθαβω το θεμα !
Το συστημα μεχρι τωρα λειτουργει υποδειγματικα και ανευ προβληματων, αλλα με τρωει να κανω μια αναβαθμιση στην μνημη RAM.

 

Η Z390 Aorus Master αυτην την στιγμη εχει πανω τις κλασικες μνημες της Gskill F4-3200C14D-32GTZR, στα 3200MHz με timmings 14-14-14-34.

 

Θελω να βαλω μια ακρετα καλυτερη μνημη RAM μιας και το PC επεξεργαζεται αρχεια video και φωτοραφιες RAW.

Οχι οτι με τις 3200MHz CL14 δεν κανω την δουλεια μου, αλλα θεωρω προσωπικα οτι με μια αρκετα γρηγοροτερη μνημη RAM σιγουρα θα παρει αλλον αερα...

 

Εχω σταμπαρει τρια σετακια......

Βεβαια κανενα απο αυτα δεν ειναι εντος της Qualified Vendors List της Z390 AORUS MASTER και το ερωτημα ειναι το εξης...

Εχει καποιος εμπειρια απο την Z390 AORUS MASTER με τα κατωτερο σετ μνημων ? Τι πιθανοτητες εχω να παρω ενα απο αυτα και να μην παιζει στα MHz και CL που αναγραφουν ? Καθε προταση συμβουλη δεκτη !

Ευχαριστω για το χρονο σας.

 

Τα τρια σετ μνημων που εχω σταμπαρει γι' αναβαθμιση...

1) G.Skill Trident Z Neo 32GB DDR4-3600MHz F4-3600C14D-32GTZN - 3600MHz 14-15-15-35 (1.45 Volt)

2) G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4-4000MHz F4-4000C16D-32GTZR - 4000MHz 16-19-19-39 (1.40 Volt)

3) G.Skill Trident Z RGB 32GB DDR4-4266MHz F4-4266C17D-32GTZRB - 4266MHz 17-18-18-38 (1.50 Volt)

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις overclock στις μνήμες σου (που είναι πολύ καλές σε αυτό μιας και έχουν Samsung b-die τσιπάκια) αφού δεν θες να ανέβεις σε ποσότητα (αν κατάλαβα καλά έχεις 32GB και ψάχνεις για 32GB).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο που ψαχνω ειναι ταχυτητα και οχι ποσοτητα. Τα 32GB για αλλα 1-2 αντε ΜΑΧ 3 χρονια ειναι ΟΚ πιστευω.

Δε νομιζω οτι οι 3200MHz με CL14 μπορουν ν' ανταγωνιστουν τα τρια παραπανω σετακια ακομη και με overclock.

Επισης το ρισκο να κρασαρει το PC ανα πασα στιγμη λογω του overclock στις μνημες και να χασω την τρεχουσα δουλεια μου, δεν ειναι και το καλυτερο δυνατο σεναριο.

Γιαυτο ψαχνω μαμα λυση με πιο γρηγορες μνημες και 100% ασφαλεια.

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.