Jump to content


Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

Ηρθε το πληρωμα του χρονου για νεο PC, τουμπανο ο 3770Κ (5GHz - 24/7 παιζει απο το 2012) αλλα παμε για κατι αρκετα πιο δυνατο σε επιδοσεις...

Το μονο που δεν εχω αποφασισει ειναι η επιλογη της μητρικης.

Το υπολοιπο PC θα αποτελειται απο τα κατωθι components :
i9 9900K

G.Skill Trident Z RGB 16GB 4133MHz CL17
Corsair AX850 (το εχω ειδη απο το παλιο συστημα)
Samsung 970 512GB (EVO ή PRO ακομη δεν εχω αποφασισει εαν αξιζει η διαφορα χρηματων για τον PRO)

Asus RTX2080 O8G Gaming

 

Οσον αφορα την μητρικη μπορω να διαθεσω ΜΑΧ 300-315 ευρω, ζητουμενο το Overclock του 9900Κ, χαμηλες θερμοκρασιες VRM's και στοχος τα 5200MHz για 24/7.

Ποια απο τις παρακατω λετε ?

1) Gigabyte Motherboard Z390 Aorus Master
2) Gigabyte Z390 Designare

3) Asus Rog Maximus XI Hero

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

1) Gigabyte Motherboard Z390 Aorus Master

Τα καλύτερα vrm από ότι διαβάζω με επικές θερμοκρασίες. Το αν θα πας 5200 για 24/7 δεν εξαρτάται μόνο από την μητρική. 

πριν 5 λεπτά, το μέλος JOHNX2 έγραψε:

EVO ή PRO ακομη δεν εχω αποφασισει εαν αξιζει η διαφορα χρηματων για τον PRO)

Δεν την αξίζει για καθημερινή, home χρήση θεωρώ. Αλλά νομίζω έχει περισσότερη εγγύηση, οπότε...τα ζυγίζεις :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το άτομο που λες παίζει 5.2 τον επεξεργαστή 24/7; Και αν ναι, γιατί δεν παίρνεις την μητρική του; ? 

Εκτός και αν εννοείς πως ξέρει στάνταρ ότι δεν θα έχεις θέματα, και τον εμπιστεύεσαι :) 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό το vrm list η καλύτερη επιλογή από τις μητρικές που λες είναι η Aorus Master.
Αυτό που θα σου πρότεινα, σε τέτοιο build, είναι να πας σε 32gb ram σε αυτά τα χρήματα. Παίρνεις 3200+mhz 32gb από 280 ευρώ
 attachment.php?attachmentid=231464&d=154

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@JOHNX2, θεωρώ υπερβολικό όλο το σύστημα (εδώ και το δικό μου υπερβολικό το θεωρώ :hehe: ). Οπότε 32GB Fits just fine :D Όμως υποθέτω πως το budget δεν είναι απεριόριστο, και μιας και η μνήμη είναι ένα από τα πιο εύκολα αναβαθμίσιμα parts στο σύστημα, μπορείς να το κάνεις αν αισθανθείς πως το σύστημα την χρειάζεται για το...μέλλον. Έτσι κι αλλιώς όπως κατάλαβα, κρατάς 4-5 χρονάκια άνετα τα συστήματά σου! 

 

Btw με την πρώτη ευκαιρία θα τα κάνω 32 και σε μένα, για πιο future proof σύστημα και να ανοίγω 500 καρτέλες στον Chrome :p 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, JOHNX2 said:

Εχει δοκιμασει μερικα CPU και θα μου δωσει το κατα δυναμην ενα να κανω αυτο που θελω.

Για να ξερεις και να μην την φας............

Αυτο που κανεις ο φιλος σου λεγεται cpu binning......................

Για να σου κατσει και εσενα το cpu σωστα πρεπει να παρεις ιδια μητρικη με τον φιλο σου και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα θες ιδιο ρευμα...............

Εγω πηρα 7700κ binned και ο φιλος ειχε asus apex............

Στην δικια του μητρικη επιανε τα 5 με 1.21v

Εγω πηρα μια msi και με 1.21v ουτε desktop.....................

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

^^ Αυτό προσπαθούσα να θυμηθώ :p Αλλά δεν ήξερα πως να το πω. Anyway, για αυτό τον λόγο είπα να πάρει ίδια μητρική. Αν έχει την Aorus Master, ίσως να πετύχεις διάνα. Αν όχι, μπορεί να πετύχεις... μπεκάτσα :p 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξερω οτι ο 9900 ειναι υπερβολη τουλαχιστον για τις μερες αυτες, αλλα οπως γραφτηκε παραπανω... PC αλλαζω ανα 5 με 6 χρονια. Οποτε τα σκαω μια στα 6 χρονια και καλα κρατει. 

Ευχαριστω απαντες για τις συμβουλες σας. Συντομα φωτογραφικο, υλικο και Bench's.

Καλες γιορτες να εχουμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχω να προσθέσω για τις μνήμες είναι ότι αν πας για Gigabyte και 4133Mhz μνήμη να είναι οπωσδήποτε σοτ QVL list της Gigabyte. Επίσης αν μπορείς πάρε 32GB Kit γιατί σε αυτές τις ταχύτητες πλεόν πολύ δύσκολα θα μπορείς να την αναβαθμίσεις μετά. Πρέπει η μνήμες πλέον να είναι κιτς που είναι pre-tested γιατί τα subtimings στα XMP profiles αλλάζουν από κιτ σε κιτ. Ακόμα και ίδιο κιτ να βάλεις μετά κατά 99% θα έχεις θέματα. Και η G.Skill, και η Asus αλλά καί όποιον κατασκευαστή να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει - οι μνήμες να είαναι matched και όχι δυο κιτς. Αυτός είναι και ο λόγος που πήρα 64GB κι έσκασα 1,000+ ευρώ αντί για 32 στο δικό μου για να μην πρέπει να το αλλάζω μετά και αυτό έγινε κατόπιν έρευνας και ερωτήσεων στην G.Skill και Asus. 

 

Επίσης 5.2Ghz all/cores στον 9900K χωρίς δυνατή ψύξη (custom water) δεν πρόκειται να δεις εκτός κι αν σου κάτσει "golden sample". Καμία αερόψυκτρα και κανένα AIO δεν μπορεί να τον κρυώσει σε δυνατά φορτία και δεν εννοώ games φυσικά. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

και δεν εννοώ games φυσικά. 

Γιατί, κάθε μέρα AVX φορτία και PRime95 θα τρέχει; :p Το καλύτερο τεστ σε gaming συστήματα, είναι τα games. Τελεία και παύλα :bleh: 

Συμφωνώ ωστόσο ότι χρειάζεται δυνατή ψύξη για τις συχνότητες που επιθυμεί ο φίλος. Αυτό εννοείται, φαντάζομαι ότι έχει κάποια καλή ΑΙΟ ή κάποιο custom loop στον νου του :) 

@JOHNX2, τι άλλο θα κάνεις με το σύστημα πλην games και απαιτητικών εφαρμογών;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά λέω ότι CPU που δεν είναι Prime Stable (και άλλα χειρότερα) δεν είναι stable CPU. Ποτέ και σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να κρασάρει η CPU αν είναι stable. Τώρα ο καθένας κάνει ότι θέλει αλλά και τα παιχνίδια δεν είναι κατάλληλο stability test. Είναι ζήτημα χρόνου να κρασάρει κάπου κάτω από κάποιες συνθήκες αν δεν είναι σταθερό. Εντάξει δεν χάλασε ο κόσμος αν είναι για παιχνίδι και ειδικά σε αναλύσεις υψηλές που δεν έχουμ 100% CPU utilization μπορεί να μην κρασάρει και ποτέ. 

 

Τώρα για την ψύξη δεν πιστεύω οτί καμία AIO μπορεί να τον ψύξει στα 5.2Ghz σε full load. Όλες ίδιες είναι (Asetek) με άλλα ρούχα και ανεμιστήρες και κάνουν φασαρία. 

ΑΙΟ + 9900Κ + 5.2 GHz και ησυχία δεν παίζει γιατί 280-300 watt δεν μπορούν να τραβηξουν. Κάτσε να τον πάρει με το καλό και θα δει......Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαi εκτός range των AIO με overclocked 7940X (430-500 Watt) αλλά και ο 9900Κ θέλει ρεύματα για All Cores 5.2 και watt εκτός προδιαγραφών ενώ το STIM είναι χειρότερο από delid+liquid metal και δεν βγαίνει κι έυκολα...

 

Προσωπικά, αν τον πάρω με 5.0Ghz all cores θα σταματούσα....δεν έχει και πολύ νόημα από πλευράς επιδόσεων το 5.2 αν θέλει υψηλό vcore με τα πρβλήματα που δημιουργεί και λίγα κομμάτια το καταφέρνουν έτσι κι αλλιώς (ψηλό ή χαμηλό). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον οι μνημες F4-4133C17D-16GTZR δεν ειναι στην QVL LIST της Gigabyte Z390 Aorus Master ......

Νομιζω πολυ κακο αυτο....... Λετε να εχουμε θεμα με τα timings ? Εχετε να προτεινετε καποιο δυνατο σετακι ?
Να παω σε 32GΒ υπερβολη για την ωρα, λογικο ομως σε 1-2 χρονια............ Θα δουμε εαν αντεξει το πορτοφολι θα παω για 32GB.


Το συστημα εκτος απο τις καθημερινες εφαρμογες γραφειου+ internet, θα δουλευει Photoshop και Premier κατα κυριο λογο (με υλικο απο Hero 7 και Fuji X-T3).

Στο θεμα της ψυξης θα μπει 360mm ετοιμη υδροψυξη στο κουτι που ειδη εχω αγορασει και αναμενει στο δωματιο (Be Quiet Dark Base Pro 900 Rev.2).
Ακομη δεν εχω αποφασισει πια θα παρω, κλεινω προς NZXT X72,  H150i Pro RGB και την φτηνη σχετικα Arctic Liquid Freezer 360 για την οποια διαβαζω πολυ καλα λογια.
Απο την αλλη σκεφτομαι και την νεα Enermax Liqtech II 360 που και καλα δηλωνει 550W++ , αλλα την εμπιστευεσαι μετα την πατατα της πρωτης γενιας και τοσα καμενα components  ?

Δυστυχως ουτε οι G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3600MHz (F4-3600C15D-16GTZ) που ειχα σαν δευτερη επιλογη ειναι στην QVL List της Gigabyte Z390 Aorus Master....
Οπως παει το πραγμα βλεπω να επιλεγω Asus Rog Maximus XI Hero...

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

@JOHNX2

 

Η Gigabyte έχει καλύτερο hardware από τα Asus αλλά για memory overclcok η Asus λόγω BIOS είναι καλύτερη και γι'αυτό λέω προσοχή να είναι η μνήμη σίγουρα τεσταρισμένη (QVL) γιατί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα με τα subtimings και μπορεί να καταλήξεις στο να μην μπορείς να τη ρυθμίσεις μόνος σου. 

 

Για την ψύξη αν και είμαι biased με τα AIO (τα ίδια είναι όλα λόγω πατέντας της Asetek) αν δεν μπορείς να πας σε custom loop τότε μήπως μπορείς να πας σε αυτό

https://www.ekwb.com/shop/ek-kit-rgb-360

 

Είναι μακράν καλύτερο απ'ότιδήποτε σε AIO και μπορείς να το αναβαθμίσεις αργότερα ή να προσθέσεις κι άλλα parts (δεν είναι αλουμίνιο μάπα). Αν πήγαινες σε custom δεν θα σου πρότεινα EK (υπάρχουν πολύ ποιοτικότερα εξαρτήματα πλέον) αλλά από ΟΛΑ τα AIO αυτό είναι πολύ καλύτερο. Έχει και τα extreme kits ο EK αλλά έχουν DDC αντλίες και μετά από 5-6 τέτοιες που είχα στο παρελθόν και 2Χ D5 τώρα που χρησιμοποιώ στο PC μου προτιμώ τις τελευταίες μακράν και είναι πολύ πιο αξιόπιστες. 

 

Αν πάλι δεν θέλεις να ξοδέψεις τόσα πας για AIO και τα μόνα που ξεφεύγουν από την Asetek είναι της Swiftech και κάποια Coolermaster (δεν τα ξέρω στην πράξη).

 

Swiftech

http://www.swiftech.com/h320x2prestige.aspx

 

Επίσης υπάρχει και της Asus το καινούριο ASUS ROG Ryujin το οποίο έχει και ανεμιστήρα για τα VRMs αλλά τα RGB θα δουλευουν ανεξάρτητα από του motherboard σου και δυστυχώς θα πρέπει να συνδέσεις τους ανεμιστήρες στη μητρική σου γιατί εγώ το σκουπίδι που λέγεται AI Suite δεν θα το έβαζα στο PC μου (έχω Asus motherboard όπως μπορείς να δεις στην υπογραφή μου). Το καλό της είναι ότι έχει ανεμιστήρες Noctua PPC Industrial αλλά η τιμή του δεν είναι καλή γι'άυτό που δίνει. 

 

Αν πάλι σου αρέσει το NZXT Kraken X72 το αγοράζεις (στα Top είναι) αλλά το πόσο καλή δουλειά θα σου κάνει εξαρτάται από τις προσδοκίες σου και το τι τσιπάκι θα σου κάτσει. Ρεαλιστικά η συντριπτική πλοιοψηφεία των 9900Κ θέλουν 1.3+ volt για οτιδήποτε πάνω από 5.0Ghz ή και 5.0 γιατί πολλοί δεν τα ξεπερνούν. Με αυτό το vCore ετοιμάσου για μεγάλες θερμοκρασίες σε full load με το Kraken. Αν πάλι σου κάτσει τσιπάκι "χρυσό" και πιάνει 5.0Ghz + με 1.25v τοτε κάτι θα γίνεται αλλά και πάλι μην περιμένεις να βάλεις τους ανεμιστήρες χαμηλά και το καλοκαίρι......θα δεις..

 

Όπως είπα και παραπάνω δεν αξίζει και πολύ κυνηγήσεις τα 5.2Ghz γιατί ακόμα κι αν τα πιάσεις οι διαφορές στις επιδόσεις σε σχέση ακόμα και με τα 4.9GHz είναι ελάχιστες ως αμελητέες. Μόνο για την πλάκα αλλά η πλάκα για να το κάνεις αξιόπιστα (χαμηλές θερμοκρασίες/θόρυβος) κοστίζει (Custom Water Loop + Delid). 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τις μνημες δεν εχω σκοπο να τις κλοκαρω, αλλωστε γιαυτο επιλεγω ενα πολυ γρηγορο σετακι εξ' αρχης 4133MHz 17-17-17-37 1.4V.

Η Gigabyte Z390 Aorus Master  δηλαδη δε θα μπορει να ορισει αυτοματα με XMP 2.0 τα προτεινομενα MHz και CL των G. Skill  4133MHz 17-17-17-37 1.4V ??

Τωρα με τα subtimings δεν εχω ασχοληθει ποτε, ουτε στο υπαρχον συστημα που εχω τωρα τα εχω πειραξει, αφησα τις τιμες που ορισε το XMP.
Παιζουν τοσο σημαντικο ρολο στην αποδοση της μνημης? Θα χασει την μπαλα η  Gigabyte Z390 Aorus Master και θα ορισει απο μονη της πολυ μεγαλα νουμερα με αποτελεσμα την πτωση της αποδοσης στην μνημη ?

Εχω μπερδευτει.......

 

Σχετικα με την υδροξυψη δεν μπορω να διαθεσω τοσα χρηματα, αν δω και αποειδω οτι ο 9900Κ βραζει μενω και στα 5CHz...

Τουμπανο δε λεω η Swiftech και η ΕΚ αλλα τα λεφτα ειναι πολλα.

 

Την ASUS ROG RYUJIN 360 μπορω να την αγορασω βαση της τιμης της. Στα 299 την εχω βρει.

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.