Jump to content


Επιλογή τούμπανης Ζ390 mobo


JOHNX2

Recommended Posts

Ωραιότατη "πάστα", την έχω και δίνει πολύ καλά αποτελέσματα αλλά είναι λίγο πιο δύσκολη στην εφαρμογή (όχι τίποτα σπουδαίο) σε σχέση με άλλα. 

 

Πάω να αρχίσω να ετοιμάζομαι γιατί έχω να πάω και σε ρεβεγιόν....δεν νομίζω να παραλάβω κάτι σήμερα από αυτά που περιμένω εκτός κι αν ο Άγιος Βασίλης είναι αληθινός...lol!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έξω στοκάρουν συνέχεια δεν κάνεις παραγγελία για να αγοράσει το Amazon/Caseking/Mindfactory hardware.....στοκάρουω έτσι κι αλλιώς απλά φεύγουν και τώρα ήταν Χριστούγεννα με αυξημένη κίνηση αλλά και πάλι πριν μια εβδομάδα το amazon είχε..

 

Εδώ τα "περίπτερα" που έχουμε για μαγαζιά (sorry αλλά δεν αγοράζω ακριβά πράγματα από Ελλάδα) περιμένουν να τους παραγγείλεις, να πάρουν χρήματα και να παραγγείλουν μετά.....

Θα πάρω π.χ. μονιτορ από εδώ και αν δεν μου αρέσει το panel uniformity (σε επαγγελματικό μόνιτορ) θα το δεχθούν πίσω και θα μου το αλλάξουν 2-3 φορές ("κατόπιν παραγγελίας)???

Βέβαι το πρόβλημα ξεκινάει και τελειώνει στο αστεία μικρό μέγεθος της αγοράς οπότε μπορούν να στοκάρουν και να ήθελαν.....bad luck θα έλεγα για όσους πωλούν hardware στην Ελλάδα (το έκανα κάποτε κι έφυγα γρήγορα).  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραλαβη σημερα... Αντε και τελειωνουμε !

Ερωτηση μιας και αυριο θα της αλλαξω τα υγρα και θα την γεμισω μονος μου.

Να την γεμισω με σκετο απιονισμενο νερο ή με μιγμα 90% απιονισμενο νερο +10% συμπυκνωμενο παραφλου αυτοκινητου ?

Το λεω αυτο διοτι το παραφλου εχει λιπαντικες ιδιοτητες για τον αξονα της αντλιας και τα κολλαρα γενικα.

Λεφτα στα και καλα ειδικα υγρα υδροψυξης με τιμη 10+++ ευρω το λιτρο ουτε για πλακα. Κοροιδια 100%

49351505_1463869857077506_5196523765139243008_n.jpg

49574317_2165336750450039_377644336759701504_n.jpg

49637400_608144859615471_3352850010415824896_n.jpg

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα να αφήσεις τα υγρά του AIO ήσυχα – δεν χρειάζεται να τ’αλλάξεις και ειδικά με απιονισμένο και παραφλού. Επίσης είναι σφραγισμένο και ασφαλές για διαρροές από το εργοστάσιο.

Εκτός του ότι το απιονισμένο μπορεί να προκαλέσει διάβρωση, το παραφλού δεν προσφέρει τίποτα εκτός από χειρότερες επιδόσεις σε αυτές της υδροψύξεις.

Επίσης τα ειδικά υγρά δεν είναι 100% κοροϊδια και περιέχουν ειδικά αντιδιαβρωτικά και αλγοκτόνα εκτός από εμφάνιση που δεν μπορείς να πετύχεις μόνος σου. Τα χρωματιστά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ 15 χρόνια που ασχολούμαι με το watercooling γιατί το καθάρισμα αν θέλεις ν’ αλλάξεις χρώμα είναι μπελάς αλλά γενικά δεν είναι όλα τα ίδια και μερικά είναι πολύ καλά.

 

Μόνος σου δεν είναι εύκολο να φτιάξεις σωστό υγρό αν δεν ξέρεις τι κάνεις οπότε να το αφήσεις όπως είναι. Δεν θα κερδίσεις τίποτα.

Επίσης το απιονισμένο δεν είναι το πλέον κατάλληλο, για λόγους διάβρωσης και δεν είναι το ίδιο με το distilled που είναι το σωστό νερό. Βέβαια δεν μένει απιονισμένο για πολύ μέσα στο loop διότι προσελκύει ιόντα από τα μεταλλικά μέρη του ίδιο του loop αλλά και λίγο μέταλλο από αυτά μέχρι να έρθει σε ισορροπία. Δεν είναι κάτι τραγικό αλλά είναι προτιμότερο να το αποφεύγεις να έχεις εναλλακτική ή να το «ιονίσεις» με κάποιο μέταλλο….(υπερβολές αλλά κάποιοι είμαστε υπερβολικοί)

 

Έχω loop (μόνο χάλκινα μέρη) που τρέχει πάνω από 10 χρόνια και το μόνο που είχα βάλει ήταν, distilled νερό, αλγοκτόνο και ασήμι (μπούρδα τελικά)….

Πλέον χρησιμοποιώ για καθαρισμό νερό από φίλτρο αντίστροφης όσμωσης και στα τελικά μίγματα Water For Injection + κάποιο συμπυκνωμένο υγρό (100ml αρκούν για νορμάλ loops) επώνυμο με τα αντιδιαβρωτικά και μικροβιοκτόνα. Τα Mayhems είναι πολύ καλά και με σοβαρό R&D από πίσω τους γιατί πουλάνε και αλλού….δεν αξίζει όμως για AIO να παραγγείλεις από εξωτερικό και το υγρό που έχει μέσα περιέχει ήδη τα σωστά συστατικά.

 

Συμπέρασμα…άσε το όπως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Jargon να πω την αληθεια με αγχωσες ολιγων, οποτε ακυρωσα την αλλαγη υγρων.
Με ετρωγε ομως....... ηθελα να βαλω λιγο το χερι μου ετσι για τα καλοριζικα.

Οποτε εφερα το Water block προς τα πανω και το ψυγειο προς τα κατω, αρχισα να κουναω-χτυπαω ελαφρως το ψυγειο να ερθει προς τα πανω ο παγiδευμενος αερας μεσα απο το ψυγειο, ξεβιδωσα την ταπα πληρωσης στο Water block και κουνα-κουνα χτυπα-χτυπα τα πηρε τα 15ml Water For Injection.

Tον ειχε τον αερα του μεσα το ψυγειο απο το εργοστασειο.

 

 

49123143_221020372115469_1972336500871790592_n.jpg

Έγινε επεξεργασία από JOHNX2
Link to comment
Share on other sites

Βρε γιατί το σκαλίζεις? Ο αέρας υπάρχει μέσα γιατί είναι απαραίτητος λόγω διαστολών/συστολών των υλικών του loop με την άυξηση της θερμοκρασίας. Τα υγρά ώς γνωστό δεν συμπιέζονται αλλά ο αέρας ναι. Αν το γεμίσεις 100% μπορεί με την αύξηση της πίεσης να "σκάσει" και να σου τα κάνει όλα μαντάρα....

 

Να τα βγάλεις τα 15ml και όταν το τοποθετήσεις όλος ο αέρας θα πάει πάνω στο ψυγείο μόνος του...σιγά τον αέρα δηλαδή...σαν ελλατήριο λειτουργεί για να μην δημιουργείται υπερβολική πίεση στους συνδέσμους και άλλα ευαίσθητα μέρη.....Αν θες με ακούς..

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει...καλύτερο αυτό παρά να βραχεί το motherboard αν σκάσει...?

 

BTW - To WFI το είχες ή πήγες και το πήρες μόλις το διάβασες?

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Χαχα...νόμιζω μήπως έφυγες σφαίρα για φαρμακείο που διανυκτερεύει.....lol

 

Οπότε μένει η μνήμη και "χτίζεις"? Άντε να δω πότε θα έρθουν τα δικά μου..........περιμένω αυτό το frame και ακόμα τίποτα....έχω βρει κι άλλο ένα στο alliexpress αλλά λέει 25 ημέρες παράδοση και φοβάμαι να ακυρώσω τον Γερμανο μήπως γίνει καμιά στραβή και με αυτούς ή δεν είναι καλό....

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.