Jump to content



Κάρτα για 1440p@~Ultra settings, light gaming


Recommended Posts

Ποιο drive? Τα Windows?

 

Περίεργα πράγματα. Την πάω σε έναν φίλο με παρόμοιο πισί, αλλά πιο βαρβάτο PSU, τη βαζουμε , ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ

Λίγο witcher3 -> manual Restart -> Full Unigine (το έβγαλε όλο) -> Shutdown -> Boot -> όλα κομπλέ.

FFS, θα ειναι το τροφοδοτικό. Του το ξυλώνω, πάω σπίτι, τα συνδέω όλα και..."κρασάρισμα" με την μια

 

Το πήγα πίσω και αυτό και με έπρηξαν τα ούμπαλα να το πάνε για σέρβις. Εν τέλει μου λένε θα κάνει μαξ μία εβδομάδα και αν βγει μάπα, θα δοκιμάσουν την 3η κάρτα πριν μου τη δώσουν. Οψόμεθα

 

Προς ώρας βάρεσα ένα BIOS update (μονο cpu compatibility έλεγε) και έριξα και ενα φορματάκι για το καλό. Μέχρι να έρθει παίζει να κάνω και ένα ευχέλαιο.

 

Επανάληψη τα facts:

Κατάσταση:

  • 10% Απλά παγώνει ο υπολογιστής
  • 85% Χάνει σήμα η οθόνη, ανεβαίνει ο ανεμιστήρας και μετά από Χ χρόνο κανει επανεκίνηση
    • Χωρίς drivers: Όχι πρόβλημα
    • ΜΟΛΙΣ μπούνε οι drivers είτε από εμένα, είτε από Windows, κάνει επανεκίνηση
    • (DDU έχει παιχτεί πολλές φορές)
  • 5% Δουλεύει κανονικά επί ώρες (παιχνίδια/benchmarks)

Δοκιμές:

  • Σε ξένο πισί
    • 3 διαφορετικά BOOTs + gaming + benches: Κανένα πρόβλημα
  • Στο δικό μου
    • Άλλο PSU: Πρόβλημα
    • 2η κάρτα (από το 1ο RMA): Πρόβλημα
    • Kάρτα φίλου (1070): Κανένα πρόβλημα

 

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος l2phile έγραψε:

Ποιο drive? Τα Windows?

 

 

Yep. Έχω συναντήσει παρόμοια συμπεριφορά πρόσφατα σε pc φίλου με gtx 770.

Την είχε για πέταμα, την παίρνω στο pc μου και έπαιζε κομπλέ. Παιχνίδια, heaven, τα πάντα.

Ήξερα ότι το τροφοδοτικό του δύσκολα να είχε πρόβλημα, γιατί το είχα βάλει σχετικά πρόσφατα.

Μετά από ένα φρέσκο install των windows σε καινούργιο 860 evo (του είχε χαλάσει ο ssd και την πάλευε με hdd), δεν ξαναέβγαλε κιχ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, virus777 said:

 

Yep. Έχω συναντήσει παρόμοια συμπεριφορά πρόσφατα σε pc φίλου με gtx 770.

Την είχε για πέταμα, την παίρνω στο pc μου και έπαιζε κομπλέ. Παιχνίδια, heaven, τα πάντα.

Ήξερα ότι το τροφοδοτικό του δύσκολα να είχε πρόβλημα, γιατί το είχα βάλει σχετικά πρόσφατα.

Μετά από ένα φρέσκο install των windows σε καινούργιο 860 evo (του είχε χαλάσει ο ssd και την πάλευε με hdd), δεν ξαναέβγαλε κιχ.

 

 

Μακάρι να είναι αυτό.

Ευτυχώς " Προς ώρας βάρεσα ένα BIOS update (μονο cpu compatibility έλεγε) και έριξα και ενα φορματάκι για το καλό. Μέχρι να έρθει παίζει να κάνω και ένα ευχέλαιο. "

 

Ο SSD βέβαια μια χαρά health έχει. Τώρα αν τα  windows ήταν τίγκα στα Malware , άλλο θέμα

Βέβαια, όπως αναφέρω πάνω, δεν είχα κανένα θέμα με την 1070 που τέσταρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.