Jump to content



SOS παρακαλώ τις γνώσεις σας...


eliasmao

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους. Ηρθαν και οι μνημες χτες και λεω να κατσω σημερα να το στησω το pc και οταν ερθει και η καρτα γραφικων την βαζω..

αφου τελειωσα με την συνδεσμολογια... περναω τα windows... ολα καλα μεχρι εδω... περναω και κατι firefox, chrome κτλ.. και στο τελος περναω το προγραμμα της corsair 150i pro.

με την ολοκληρωση παταω να κανει restart το pc.. και αντι να κανει επανεκκινηση κλεινει...

απο εκεινη την στιγμη οταν παταω το power κανει πως παει να ανοιξει και κλεινει σε λιγοτερο απο δευτερολεπτο...

 

στην οθονη της μητρικης  οσο προλαβαινω να δω βγαζει cpu code 00

 

τι λετε?? παμε γι' αλλο??

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Η μητρική έχει manual. Αυτό επεξηγεί τους κωδικούς σφαλμάτων. Δεν μπορεί έτσι απλά να τα έπαιξε. Τσέκαρε να δεις τι μπορεί να σημαίνει. Μπορεί να θέλει bios update etc etc. 

Από τι αποτελείται το PC ?

Link to comment
Share on other sites

Το 00 δεν χρησιμοποιείται από την Asus, οπότε για αρχή θα σου πρότεινα να ξαναστήσεις το σύστημα από την αρχή καθώς μπορεί να είναι πολλά πράγματα (από μνήμες, cpu, μέχρι χαλασμένη μητρική). Επίσης δοκίμασε να αλλάξεις θέσεις στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος eliasmao έγραψε:

Καλησπέρα σε ολους. Ηρθαν και οι μνημες χτες και λεω να κατσω σημερα να το στησω το pc και οταν ερθει και η καρτα γραφικων την βαζω..

αφου τελειωσα με την συνδεσμολογια... περναω τα windows... ολα καλα μεχρι εδω... περναω και κατι firefox, chrome κτλ.. και στο τελος περναω το προγραμμα της corsair 150i pro.

με την ολοκληρωση παταω να κανει restart το pc.. και αντι να κανει επανεκκινηση κλεινει...

απο εκεινη την στιγμη οταν παταω το power κανει πως παει να ανοιξει και κλεινει σε λιγοτερο απο δευτερολεπτο...

 

στην οθονη της μητρικης  οσο προλαβαινω να δω βγαζει cpu code 00

 

τι λετε?? παμε γι' αλλο??

 

 

EΚΑΝΕς Ο/C?

Link to comment
Share on other sites

@kostas.karrasτιποτα δεν εχω κανει...

τα ξεμονταρισα ολα.. ενα fan αφησα πανω και δεν δουλευει τπτ..

πριν 21 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Καλησπέρα.

Η μητρική έχει manual. Αυτό επεξηγεί τους κωδικούς σφαλμάτων. Δεν μπορεί έτσι απλά να τα έπαιξε. Τσέκαρε να δεις τι μπορεί να σημαίνει. Μπορεί να θέλει bios update etc etc. 

Από τι αποτελείται το PC ?

9900Κ

Asus Formula xi

Gskil 32gb 3200mhz

seasoni prime ultra 1000 titanium.

Έγινε επεξεργασία από eliasmao
Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ξενέρα αυτό. @UltraB αφού πόσταρε και μπήκε στα Windows, πως να είναι η μητρική; Την χάλασε το icue ξέρω γω; Δύσκολα νομίζω. Βέβαια τίποτα δεν αποκλείεται σε αυτά του διαβόλου τα μηχανήματα ?

Ξεμοντάρισμα όπως είπε ο Αντώνης, ξαναβάλε τα πάντα. Δοκίμασε και κάνα bios update (αν και δεν το κόβω).

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Είναι λίγο ξενέρα αυτό. @UltraB αφού πόσταρε και μπήκε στα Windows, πως να είναι η μητρική; Την χάλασε το icue ξέρω γω; Δύσκολα νομίζω.

Ξεμοντάρισμα όπως είπε ο Αντώνης, ξαναβάλε τα πάντα. Δοκίμασε και κάνα bios update (αν και δεν το κόβω).

Τα πακεταρισα.. και παω πρωι πρωι Msystems.. εχω φαει ξενερα που δεν εχω ορεξη να ασχοληθω... ελπιζω οι εγγυησεις να με καλυπτουν..

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό περίμενες συνολικά; Γιατί το DOA κανονικά είναι 2 βδομάδες. Αν τις πέρασες, λογικά θα σου πουν "σούξου μούξου" . 

Εγώ μια δοκιμή θα την έκανα, μιας και αν το στήσουν και δουν ότι δουλεύει μπορεί στην ουσία να τους το πήγες τζάμπα και να ταλαιπωρήθηκες ακόμη πιο τζάμπα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πόσο καιρό περίμενες συνολικά; Γιατί το DOA κανονικά είναι 2 βδομάδες. Αν τις πέρασες, λογικά θα σου πουν "σούξου μούξου" . 

Εγώ μια δοκιμή θα την έκανα, μιας και αν το στήσουν και δουν ότι δουλεύει μπορεί στην ουσία να τους το πήγες τζάμπα και να ταλαιπωρήθηκες ακόμη πιο τζάμπα.

27 δεκεμβριου τα αγορασα.. και χτες ηρθαν οι μνημες... η καρτα γραφικων αργει ακομα... εχω μια υποψια μηπως ειναι το psu.. αλλα δεν μπορω να το τσεκαρω..

 

Link to comment
Share on other sites

Βγαλε μπαταρια απο την μητρικη και τις ραμ.

Πατα το power button  χωρις τροφοδοσια για μερικα δευτερα.(εως 1 λεπτο)

Μετα βαλε μονο μια ραμ,χωρις την μπαταρια της μητρικης, δωσε τροφοδοσια και πες μας τι κανει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Βγαλε μπαταρια απο την μητρικη και τις ραμ.

Πατα το power button  χωρις τροφοδοσια για μερικα δευτερα.(εως 1 λεπτο)

Μετα βαλε μονο μια ραμ,χωρις την μπαταρια της μητρικης, δωσε τροφοδοσια και πες μας τι κανει..

Μια απο τα ιδια.. 

να σημειωσω οτι με το που δινω ρευμα στο psu τα φωτακια της μητρικης αναβουν...

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος eliasmao έγραψε:

Μια απο τα ιδια.. 

Στο πισω μερος της μητρικης εχει το εξης Clr CMOS Button

Ενω ειναι στην τροφοδοσια, προσπαθησε να το πατησεις μερικα δευτερολεπτα, αστο και πες μας αν αλλαξε κατι..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Στο πισω μερος της μητρικης εχει το εξης Clr CMOS Button

Ενω ειναι στην τροφοδοσια, προσπαθησε να το πατησεις μερικα δευτερολεπτα, αστο και πες μας αν αλλαξε κατι..

 

Το έχω κάνει.. Όταν το πατήσω μου επιτρέπει να ξανά δοκιμάσω με το power δλδ σαν να τήν βγάζω από το ρεύμα και να την ξανά συνδέω.

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό σου αν το "βραχυκυκλώσεις" λειτουργεί;

Δοκιμασε με ενα μικρο καλωδιο,αφου γυμνωσεις τα ακρα του,στο 24πινο να συνδεσεις το πρασινο καλωδιο με ενα μαυρο.

Με κλειστο διακοπτη ή ακομα καλυτερα να μην ειναι στην πριζα.

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Το τροφοδοτικό σου αν το "βραχυκυκλώσεις" λειτουργεί;

Δοκιμασε με ενα μικρο καλωδιο,αφου γυμνωσεις τα ακρα του,στο 24πινο να συνδεσεις το πρασινο καλωδιο με ενα μαυρο.

Με κλειστο διακοπτη ή ακομα καλυτερα να μην ειναι στην πριζα.

Τώρα δεν είμαι σπίτι.θα το δοκιμάσω σε λίγο και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rory έγραψε:

Το τροφοδοτικό σου αν το "βραχυκυκλώσεις" λειτουργεί;

Δοκιμασε με ενα μικρο καλωδιο,αφου γυμνωσεις τα ακρα του,στο 24πινο να συνδεσεις το πρασινο καλωδιο με ενα μαυρο.

Με κλειστο διακοπτη ή ακομα καλυτερα να μην ειναι στην πριζα.

εχει η seasonic ενα tester (adaptor). τον εβαλα στο psu γυρισε το fan αλλα για λιγο... με το ζορι 3-4 δευτερολεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε πας για psu μάλλον. Γράφει στο μανουαλ πως να κάνεις το τεστ,ενδείξεις κτλ;

Το δοκιμασες εκτος κουτιου,χωρις συνδεσεις επανω του ετσι;

Δοκιμασε και αυτο...

1147288494_Screenshot2019-01-06at18_29_33.thumb.png.68b100a81a4503a6090ad28baa2a3f4c.png

 

Έγινε επεξεργασία από rory
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος rory έγραψε:

Οπότε πας για psu μάλλον. Γράφει στο μανουαλ πως να κάνεις το τεστ,ενδείξεις κτλ;

Το δοκιμασες εκτος κουτιου,χωρις συνδεσεις επανω του ετσι;

Δοκιμασε και αυτο...

1147288494_Screenshot2019-01-06at18_29_33.thumb.png.68b100a81a4503a6090ad28baa2a3f4c.png

 

Ναι εκτος κουτιου... 20 λεπτα δουλεψε και παπαλα.. καινούργιο τού κουτιού.. seasonic.. κορυφαία....

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος eliasmao έγραψε:

Ναι εκτος κουτιου... 20 λεπτα δουλεψε και παπαλα.. καινούργιο τού κουτιού.. seasonic.. κορυφαία....

Ότι είπε ο rory. Το ότι μπορεί να είναι DOA ένα προϊόν, δεν το ρίχνει στα τάρταρα ξαφνικά. :) 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.