Jump to content



Συζήτηση για το Neftlix και όχι μόνο [TV Box, υποστήριξη κλπ]


Recommended Posts

8 hours ago, Ntontotis said:

Μετά από 20 ημέρες επιτέλους ήρθε. 

Netflix μέχρι να λιώσουν τα κόκκαλα στο κρεβάτι! ?

μιβοχ.jpeg

Σκέφτομαι να το χτυπήσω, για να μπω στον μαγικό κόσμο του netflix. Αν μπορείς, γράψε τις εντυπώσεις σου.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος Ntontotis έγραψε:

Μετά από 20 ημέρες επιτέλους ήρθε. 

Netflix μέχρι να λιώσουν τα κόκκαλα στο κρεβάτι! ?

μιβοχ.jpeg

Eρωτηση..

Δεν χρειαζεται συνδρομη για το netflix?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Eρωτηση..

Δεν χρειαζεται συνδρομη για το netflix?

Ναι. Μπορείς, όμως, να μοιραστείς το μηνιαίο κόστος με οικογένεια.

Κι εμείς αυτό θα κάνουμε. Βγαίνει κάπου στα 6 ευρώ το μήνα (για 1080p ποιότητα).

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, kostas.karras said:

Eρωτηση..

Δεν χρειαζεται συνδρομη για το netflix?

Πρώτος μήνας δωρεάν. Μετά έχει συνδρομή ναι 10 ή 12 ευρώ ανάλογα το πρόγραμμα που θα διαλέξεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Ntontotis said:

Μετά από 20 ημέρες επιτέλους ήρθε. 

Netflix μέχρι να λιώσουν τα κόκκαλα στο κρεβάτι! ?

μιβοχ.jpeg

 

Επειδή δεν παίζουν χρήματα για HTPC, θέλω μια universal λύση "να τα παίζει ΟΛΑ σωστά" media player. Η τηλεόραση μου είναι 10ετίας περίπου, έχει μεν media player, αλλά μερικά formats δεν τα παίζει σωστά ή και καθόλου. Είναι συμβατή με fat32 ή ntfs Το PS4 παίζει μόνο τα MKV και θέλει fat32 ή exfat. Οπότε ταλαιπωρούμαι κάθε φορά που πρέπει να δω ταινία στην tv, αφενός με το format της ταινίας, αφετέρου με τον δίσκο γιατί πρέπει να βάζω σε άλλο δίσκο τα αρχεία (fat32 εννοείται δεν χρησιμοποιώ λόγω υποστήριξης μέχρι 4GB).

 

Οπότε ρωτάω:

1) Τι φορματ δίσκου θέλει το συγκεκριμένο; Υποστηρίζει κάτι άλλο εκτός fat32?

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις VLC?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι. Μπορείς, όμως, να μοιραστείς το μηνιαίο κόστος με οικογένεια.

Κι εμείς αυτό θα κάνουμε. Βγαίνει κάπου στα 6 ευρώ το μήνα (για 1080p ποιότητα).

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Ntontotis έγραψε:

Πρώτος μήνας δωρεάν. Μετά έχει συνδρομή ναι 10 ή 12 ευρώ ανάλογα το πρόγραμμα που θα διαλέξεις.

Ok, ευχαριστω..

Εκανα εγγραφη προχθες στην netflix με τον ενα μηνα δωρεαν αλλα δεν ηξερα τι παιζει με το tvbox.

Δυστυχως ομως δεν εχει τα τελευταια επισοδεια απο τις σειρες, ειναι περιπου 6 επισοδεια πισω.

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 4 ώρες, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Δυστυχως ομως δεν εχει τα τελευταια επισοδεια απο τις σειρες, ειναι περιπου 6 επισοδεια πισω.

Από σειρές που έχει πάρει δικαιώματα μάλλον. Γιατί από δικές του καθαρά σειρές, νομίζω τα βγάζει αμέσως. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό στο Ελλαδιστάν 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έχω συνδρομή με 3 ακόμη άτομα, το premium. Μοιραζόμαστε. 3€ το μήνα. Not bad at all. Απλά το έχω σε PC (προβολή σε tv με HDMI). Το ίδιο ισχύει για όπου και αν το βάλεις, απλά μπορεί να είναι συνδεδεμένη 1 συσκευή at a time αλλά 4 λογαριασμοί (όλα τα άτομα μαζί σε διαφορετικό λογαριασμό). 

Το γνωριζω ολο αυτο, και ειχα σκοπο να το κανω ετσι, αλλα..

 

πριν 6 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Από σειρές που έχει πάρει δικαιώματα μάλλον. Γιατί από δικές του καθαρά σειρές, νομίζω τα βγάζει αμέσως. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι διαφορετικό στο Ελλαδιστάν 

Σε 6-7 σειρες που το κοιταξα, ολες ειναι πισω στα επισοδεια.Και ειναι ολες netflix  σειρες..Μαλλον ισχυει αυτο με το Ελλαδιστάν .. :(

Link to comment
Share on other sites

To Netflix αξίζει μόνο για τις δικές του σειρές και ταινίες. Έχει σειρές που αξίζουν, αλλά οι ταινίες του είναι σχεδόν όλες μάπα. Σε ο,τιδηποτε δεν είναι δική του παραγωγή έχει μαύρα μεσάνυχτα. Θυμάμαι όταν είχα συνδρομή, εκανα search για κλασσικοτατες ταινίες η για ηθοποιούς μεγαθήρια, κι έβαζα τα γέλια με το περιεχόμενο που έβρισκε. Των σειρών δεν είμαι και πολύ, οπότε το κόψιμο της συνδρομής ήρθε σχετικά γρήγορα... Δεν έχει καμία σχέση με το Spotify που είναι μια αντίστοιχη εφαρμογή για μουσική. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Επειδή δεν παίζουν χρήματα για HTPC, θέλω μια universal λύση "να τα παίζει ΟΛΑ σωστά" media player. Η τηλεόραση μου είναι 10ετίας περίπου, έχει μεν media player, αλλά μερικά formats δεν τα παίζει σωστά ή και καθόλου. Είναι συμβατή με fat32 ή ntfs Το PS4 παίζει μόνο τα MKV και θέλει fat32 ή exfat. Οπότε ταλαιπωρούμαι κάθε φορά που πρέπει να δω ταινία στην tv, αφενός με το format της ταινίας, αφετέρου με τον δίσκο γιατί πρέπει να βάζω σε άλλο δίσκο τα αρχεία (fat32 εννοείται δεν χρησιμοποιώ λόγω υποστήριξης μέχρι 4GB).

 

Οπότε ρωτάω:

1) Τι φορματ δίσκου θέλει το συγκεκριμένο; Υποστηρίζει κάτι άλλο εκτός fat32?

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις VLC?

Για να βρεις κάτι να τα παίζει όλα σωστά και καλά, θέλεις ψάξιμο από actual users τέτοιων κουτιών και reviews! Δεν μπορεί εύκολα κάποιος να πει "τα κάνει όλα και συμφέρει". 

Ωστόσο τα περισσότερα entry level boxακια, κάνουν αυτά που ζητάς και είναι συμβατά με HEVC 

 

Για να απαντήσω λίγο πιο γενικά στις ερωτήσεις (μέχρι να έλθει και ο ntontotis)

1) NTFS δίσκο έχω σε ένα Beelink GS1 και τον βλέπει μια χαρά. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Το box απλά δεν υποστηρίζει netflix. Mega Fail, αλλά δεν με ενδιέφερε όταν το πήρα πέρσι :( 

Υποθέτω το ίδιο και για το mi box. Προσοχή γιατί μερικά μποξάκια δεν παίρνουν καν δίσκο. 

2) Ναι. Υπάρχει στο android market, αν έχει market λοιπόν, κανονικά. Αλλιώς φαντάζομαι από APK.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το netflix και κατεβαστε το υλικο σας οπως πρεπει .

Τοσο καιρο το εκραζα και προσφατα επιβεβαιωθηκα .... 

Ναι μεν η ανεση του "παταω play και βλεπω" ειναι δελεαστηκη για καποιον που γυρναει απο δουλεια και βαριεται να περιμενει 30 λεπτα να κατεβει η 720p ή 1 ωρα για την 1080p ταινια του .... ισως λιγοτερο πλεον με το vdsl ..... 

ΑΛΛΑ η ποικιλια του netflix ειναι ΑΘΛΙΑ , περα απο ορισμενες ταινιες και σειρες οπου τις ειδες και τελειωσες , δεν εχει κατι αλλο να προσφερει . 

Οι παραγωγες του ειναι ως επι των πλειστων για να γεμισουν τα ιντερνετικα του "ραφακια" ..... 

 

 

 

Ειλικρινα θα ηθελα καποιον που το δουλευει καθημερινα , να μου πει τι καταφερνει με το να βλεπει σειρες που του πλασαρουν τις οποιες στο επομενο επισοδειο θα τις εχει ξεχασει . 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Το έκανα πρόσφατα με μηδενική κάρτα στο Amazon Prime κι αν θυμάμαι έτσι το είχα κάνει αρχικά και στο Netflix.

 

Εγώ γιατί είμαι ευχαριστημένος έως τώρα από το περιεχόμενο του Netflix; Γυρίζω μετά τη δουλειά και πάντα υπάρχει κάτι να δω. Επίσης έχει και αρκετά παιδικά. 

1 minute ago, kpetros said:

Ειλικρινα θα ηθελα καποιον που το δουλευει καθημερινα , να μου πει τι καταφερνει με το να βλεπει σειρες που του πλασαρουν τις οποιες στο επομενο επισοδειο θα τις εχει ξεχασει . 

 

Γιατί υπάρχουν σειρές που μένουν χαραγμένες για πάντα στο μυαλό σου; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος trib έγραψε:

Γιατί υπάρχουν σειρές που μένουν χαραγμένες για πάντα στο μυαλό σου; 

Υπάρχουν. Λίγες, και δεν είναι στο netflix. Πέραν του Sherlock, λίγες καλές έχει το netflix. Αλλά έχει και ορισμένες που ίσως να τις παρακολουθήσω.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Αφηστε το netflix και κατεβαστε το υλικο σας οπως πρεπει .

Τοσο καιρο το εκραζα και προσφατα επιβεβαιωθηκα .... 

Ναι μεν η ανεση του "παταω play και βλεπω" ειναι δελεαστηκη για καποιον που γυρναει απο δουλεια και βαριεται να περιμενει 30 λεπτα να κατεβει η 720p ή 1 ωρα για την 1080p ταινια του .... ισως λιγοτερο πλεον με το vdsl ..... 

ΑΛΛΑ η ποικιλια του netflix ειναι ΑΘΛΙΑ , περα απο ορισμενες ταινιες και σειρες οπου τις ειδες και τελειωσες , δεν εχει κατι αλλο να προσφερει . 

Οι παραγωγες του ειναι ως επι των πλειστων για να γεμισουν τα ιντερνετικα του "ραφακια" ..... 

 

 

 

Ειλικρινα θα ηθελα καποιον που το δουλευει καθημερινα , να μου πει τι καταφερνει με το να βλεπει σειρες που του πλασαρουν τις οποιες στο επομενο επισοδειο θα τις εχει ξεχασει . 

Ο καθένας όπως νομίζει. Υπάρχουν σειρές που σε απασχολούν για καιρό, και για αυτό, τα 3€ το μήνα αξίζουν. Υπάρχουν σειρές για όλα τα γούστα. Κάποιους τους αρέσουν κάποιους όχι.

Δεν μιλάμε για κατεβασμένα πράγματα ;) 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kpetros έγραψε:

Αφηστε το netflix και κατεβαστε το υλικο σας οπως πρεπει .

Τοσο καιρο το εκραζα και προσφατα επιβεβαιωθηκα .... 

Ναι μεν η ανεση του "παταω play και βλεπω" ειναι δελεαστηκη για καποιον που γυρναει απο δουλεια και βαριεται να περιμενει 30 λεπτα να κατεβει η 720p ή 1 ωρα για την 1080p ταινια του .... ισως λιγοτερο πλεον με το vdsl ..... 

ΑΛΛΑ η ποικιλια του netflix ειναι ΑΘΛΙΑ , περα απο ορισμενες ταινιες και σειρες οπου τις ειδες και τελειωσες , δεν εχει κατι αλλο να προσφερει . 

Οι παραγωγες του ειναι ως επι των πλειστων για να γεμισουν τα ιντερνετικα του "ραφακια" ..... 

 

 

 

Ειλικρινα θα ηθελα καποιον που το δουλευει καθημερινα , να μου πει τι καταφερνει με το να βλεπει σειρες που του πλασαρουν τις οποιες στο επομενο επισοδειο θα τις εχει ξεχασει . 

 

 

Ποκιλία στις ταινίες δεν έχει.. και από τις δικές του πολύ λίγες αξίζουν..

αλλά από σειρές έχει πολλές και για όλα τα γούστα.. και blockbuster και πιο ψαγμένες και κωμωδιούλες τις σειράς κλπ..

εγώ προσωπικά που δεν έχω πλέον άπλετο χρόνο και δε με νοιάζει να δω το συγκεκριμένο επεισόδιο τη συγκεκριμένη στιγμή που βγαίνει (εκτός από GoT, Vikings και Peaky Blinders ? ) μια χαρά με έχει βολέψει το Netflix σε καθημερινή βάση. ούτως η αλλιώς έχω τόσες πολλές σειρές που θέλω να δω οπότε ποτέ δε ξεμένω..

 

επίσης, δε θα υπαρξει ποτέ μια πλατφόρμα που να παίζει live ολες τις σειρές/ταινίες από όλα τα studios και απροβλημάτιστα/νόμιμα.. η κάθε εταιρεία έχει (βλ. Amazon) ή θα έχει σύντομα (βλ. Disney) τη δική της πλατφόρμα και όλοι κοντράρονται για τους συνδρομητές. είναι λογικό να μη καλύπτει τους πάντες και τα πάντα αλλά εγώ στην Ελλάδα χρησιμοποιώ το Netflix από day1, και έχω δει σημαντικότατες βελτιώσεις και σε features και σε περιεχόμενο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Νομίζω πως όχι. Το έκανα πρόσφατα με μηδενική κάρτα στο Amazon Prime κι αν θυμάμαι έτσι το είχα κάνει αρχικά και στο Netflix.

 

Εγώ γιατί είμαι ευχαριστημένος έως τώρα από το περιεχόμενο του Netflix; Γυρίζω μετά τη δουλειά και πάντα υπάρχει κάτι να δω. Επίσης έχει και αρκετά παιδικά. 

 

Γιατί υπάρχουν σειρές που μένουν χαραγμένες για πάντα στο μυαλό σου; 

 

Εμενα μου μενουν , οπως μου μενουν και οι ταινιες με αποτελεσμα δυσκολα να μπορεσω να δω το ιδιο πραμα για δευτερη φορα . 

Και ο λογος ειναι επειδη επιλεγω ΕΓΩ το περιεχομενο που θελω να δω , βεβαια.....θα μου πεις , μα και στο netflix εσυ αποφασιζεις και ισως εδω να εχεις ενα ποιντ . 


Οσες φορες που εχω παει σε φιλο/η να δουμε ταινια χωρις να εχω κατεβασει εγω και παντα καταληγουμε να βλεπουμε καποιο σκουπιδι του netflix , επειδη ειναι πιο "ευκολο" ετσι . 

αααα ναι , προχθες θελαμε να δουμε την πρωτη ταινια του indiana jones και το φοβερο netflix εμφανιζε μονο 2 απο τις 4 [ή 5 ειναι ? ] , δηλαδη πως ακριβος εγινε αυτο ? 

 

To περιεχομενο του ειναι παλιο , μετριας ποιοτητας και πολυ περιορισμενο . Οι σειρες πολλες σε ποικιλια με ελαχιστες να ξεχωριζουν .

Δεν διαφερει σε τιποτα απο ενα καναλι που σε ταιζει οτι θελει αυτο . 

 

Η πιο απλη περιγραφη που θα μπορουσα να κανω , ειναι πως η πλατφορμα του netflix ειναι το τεχνολογικο ξεσπασμα του μεσου 40-50η που την ειδε gadjetακιας με την νεα του smart tv και του "γυρναω κουρασμενος απο την δουλεια" 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω συνδρομή στο netflix κοντά ένα χρόνο. Ομολογώ πως το χρησιμοποιώ ελάχιστα. Αν δεν τη μοιραζόμουν με άλλους 3 συγγενείς 99,99% θα την είχα κόψει μιας και βλέπω από ελάχιστα έως καθόλου. Το Blacklist βλέπω που το δείχνει 2 ημέρες μετά, θα δω Star Trek Discovery σε λίγο καιρό, το Stranger Things όταν βγει το καλοκαίρι κλπ. Από ταινίες παίζει να έχω δει μόνο το Christmas Chronicles μεταγλωτισμένο με τη μικρή και το Bird Box.

 

Aπό την άλλη όμως οποιαδήποτε στιγμή μου καπνίσει να δω ένα επισόδειο από οποιοδήποτε Star Trek, το έχω έτοιμο να το δω. Όταν έχω όρεξη να δω για εκατοστή φορά ένα επισόδειο του IT Crowd το έχω έτοιμο να το δω.

 

Επιπλέον, η μικρή έχει μάθει να δουλεύει το blu ray, και έχει δικό της account και βλέπει αβέρτα μεταγλωτισμένα παιδικά.

 

Οπότε καταλήγουμε στο ότι πως για 3 ευρώ το μήνα δε με χαλάει να υπάρχει σε όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού, στο tablet και στο κινητό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, gdp77 said:

 

Επειδή δεν παίζουν χρήματα για HTPC, θέλω μια universal λύση "να τα παίζει ΟΛΑ σωστά" media player. Η τηλεόραση μου είναι 10ετίας περίπου, έχει μεν media player, αλλά μερικά formats δεν τα παίζει σωστά ή και καθόλου. Είναι συμβατή με fat32 ή ntfs Το PS4 παίζει μόνο τα MKV και θέλει fat32 ή exfat. Οπότε ταλαιπωρούμαι κάθε φορά που πρέπει να δω ταινία στην tv, αφενός με το format της ταινίας, αφετέρου με τον δίσκο γιατί πρέπει να βάζω σε άλλο δίσκο τα αρχεία (fat32 εννοείται δεν χρησιμοποιώ λόγω υποστήριξης μέχρι 4GB).

 

Οπότε ρωτάω:

1) Τι φορματ δίσκου θέλει το συγκεκριμένο; Υποστηρίζει κάτι άλλο εκτός fat32?

2) Μπορείς να εγκαταστήσεις VLC?

 

Μπορείς να βλέπεις ότι φορμάτ θέλεις με λιγότερα χρήματα. Μόλις προχθές ανέβηκε ένα video σε ένα απο τα κανάλια που παρακολουθώ:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.