Jump to content



Συζήτηση για το Neftlix και όχι μόνο [TV Box, υποστήριξη κλπ]


Recommended Posts

Το R.Pi και το Kodi μια χαρά νόμιμα είναι -και εξαιρετικός συνδυασμός για media player, αν μπορείς να συμβιβαστείς με κάποιους περιορισμούς. Οπότε, εφόσον δε φτάσει η κουβέντα σε παράνομο περιεχόμενο, όλα καλά...

 

Για να επιστρέψω κι εγώ στο θέμα, νομίζω ότι το ελληνικό ρεπερτόριο του Netflix εξαντλείται πολύ γρήγορα. Ναι, ήταν βολικό το πατάς-βλέπεις, αλλά όταν η επιλογή είναι τόσο φτωχή, με 2-3 μήνες συνδρομή κάθε χρόνο έχω δει ό,τι με ενδιαφέρει, οπότε μετά μπαίνει σε αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος beastie έγραψε:

Εχεις δικαιο αλλα ακόμα βρίσκεις τα πάντα σε χ264 και κάνει καλή δουλειά

 

Δεν αντιλέγω, απλά εάν το θες μόνο για media player δεν αξίζει τα χρήματα που θέλει συνολικά.

 

Προσωπικά έχω βρει την υγειά μου με ένα amazon fire tv stick το οποίο μου έφεραν από το Prime Day έναντι 22 ευρώ. Παίρνει kodi, έχει netflix, youtube, τηλεχειριστήριο bluetooth, απίστευτα δυνατό wifi (παίζει νερό ταινίες με bitrate άνω των 14 mbps). Για x265 δεν το έχω ψάξει να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ευχαριστημένος από το Netflix. Ούτε 50αρης είμαι ούτε τόσο πολύ κουρασμένος ώστε να πέφτω απευθείας στο κρεβάτι μετά τη δουλεια. Πολλές σειρές έχει και μάλιστα αν δεν είσαι ταινιοφαγος κάνεις αρκετό καιρό να τις δεις ενώ επίσης έχω δει πολλές σειρές που μου άρεσαν. Άγνωστες παραγωγές του Netflix αλλά πολύ καλές στο είδος τους.

 

Τώρα αν μερικοί παρακολουθούν 15 επεισόδια τη μέρα, βλέπουν μόνο υπερπαραγωγές 200.000.000 και έχουν απαίτηση κάθε μήνα να βγαίνει και από ένα Game of Thrones, προφανώς το Netflix δεν είναι για αυτούς. 

 

Από το να βλέπω Ο Γεροντοκορος στο Star, My Style Rocks στο ΣΚΑΙ και Nomads στον ANT1 καλύτερα να επιλέξω μια από τις 1000 σειρές του Netflix. Η σύγκριση απλά δεν υπάρχει με τηλεοπτικά κανάλια. Μήπως μου βγάζει εμένα στο λογαριασμό μου περισσότερα; Κάθε μέρα βλέπω κάτι καινούριο. 

 

Δεν είμαι brand ambassador του Netflix αλλά εμένα με υπερκαλύπτει στο 90% των προβολών. Το υπόλοιπο 10% αφορά αχαστες ταινίες πολλών εκατομμυρίων και πολύ μικρό ποσοστό επιπλέον σειρών. 

 

Δεν ξερω με ποια πλατφόρμα και ποιο περιεχόμενο θα ήσασταν ευχαριστημένοι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος trib έγραψε:

Δεν ξερω με ποια πλατφόρμα και ποιο περιεχόμενο θα ήσασταν ευχαριστημένοι.

 

Μια πλατφόρμα πληρότητας αντίστοιχης με το Spotify. Για αυτό δεν γκρινιάζει κανείς, για το Netflix πολλοι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν έψαξα εναν τύπο, κάτσε να δεις πως τον λένε, α ναι, Tom hanks κι έβγαλε...... 6 ταινίες;;;;;;;;;;; 

Το ειρωνικό ύφος δεν πάει σ εσενα φυσικά αλλά στο Netflix. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν συγκρίνεται η μουσική με τις ταινίες και τις σειρές. Τα μεγέθη και τα κόστη είναι δυσανάλογα. Πόσα χρήματα χρειάζονται για την παραγωγή 12 τραγουδιών ενός CD και πόσα για 20 επεισόδια τηλεοπτικής σειράς;

 

Άσε που η μουσική είχε πάρει την κατιούσα όσο αφορά τις πωλήσεις CD με το YouTube to MP3 να μεσουρανεί. Επίσης, παρατήρησε πως οι πλατφόρμες πλέον Amazon, Netflix, Disney στρέφονται αποκλειστικά σε δικές τους παραγωγές για να πληρώνουν σπάνια δικαιώματα σε τρίτους.

 

Δύσκολο να υπάρξει σύντομα ένα Spotify για ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

Μια πλατφόρμα πληρότητας αντίστοιχης με το Spotify. Για αυτό δεν γκρινιάζει κανείς, για το Netflix πολλοι. Θυμάμαι χαρακτηριστικά όταν έψαξα εναν τύπο, κάτσε να δεις πως τον λένε, α ναι, Tom hanks κι έβγαλε...... 6 ταινίες;;;;;;;;;;; 

Το ειρωνικό ύφος δεν πάει σ εσενα φυσικά αλλά στο Netflix. 

Τι σχέση έχει το spotify με το netflix? Το γράφεις για 2η φορά, την πρώτη το προσπέρασα. 

Το Spotify είναι μουσική. Απλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις 2 πλατφόρμες, ούτε χάριν παραδείγματος.

Το Netflix θα το συγκρίναμε με κάποιο HBO, CBS αντίστοιχα. Δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το Spotify.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι αν και στο Spotify έβρισκες ένα μικρό ποσοστό καλλιτεχνών από το κάθε είδος μουσικής θα είχε τα ίδια πρόβληματα που έχει τώρα το Netflixσαν περιεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω τα πάντα online, ούτε κατέβαζω, ούτε συνδρομές. 

Ούτε εγώ είμαι κανένας 50αρης αλλά ο χρόνος για μένα είναι πολύτιμος και ελάχιστος(γιατί να μην έχει 30 ώρες η μέρα :p)

Αν το Netflix σου έδινε το κάθε επεισόδιο κάθε σειράς , την επόμενη μέρα από την προβολή της Αμερικής (όπως κάνουν και τα online sites) τότε θα άξιζε. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Εγώ πάντως βλέπω τα πάντα online, ούτε κατέβαζω, ούτε συνδρομές. 

 

Τι εννοείς; Αν εννοείς τα site που υπάρχουν δεξιά και αριστερά, είναι παράνομα. Το ίδιο και η συζήτηση για αυτά :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σου έδινε κάθε επεισόδιο κάθε σειράς μια μέρα μετά την Αμερική δεν θα είχε 10 ευρώ αλλά πολλές φορές πάνω. Και τότε θα γκρινιάζαμε ότι είναι πολύ ακριβό.. γενικά εμείς θελουμε όλες τις ταινίες όλες τις σειρές με 3 ευρώ το μήνα και αν γινόταν και καμία έκπτωση να το κάναμε και κανα 2 ευρώ 

  • Like 3
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zyx said:

Αν σου έδινε κάθε επεισόδιο κάθε σειράς μια μέρα μετά την Αμερική δεν θα είχε 10 ευρώ αλλά πολλές φορές πάνω. Και τότε θα γκρινιάζαμε ότι είναι πολύ ακριβό.. γενικά εμείς θελουμε όλες τις ταινίες όλες τις σειρές με 3 ευρώ το μήνα και αν γινόταν και καμία έκπτωση να το κάναμε και κανα 2 ευρώ 

 

Δεν είναι έτσι. Η κατάτμηση σε ζώνες και τα πολλαπλά licensing agreements το μόνο που επιδιώκουν είναι η τεχνητή σπανιότητα. Δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος να καθυστερεί το υλικό τόσο πολύ, ειδικά όταν μιλάμε για ψηφιακή διανομή. Είναι λίγο υποκριτικό να ακούμε εταιρείες να γκρινιάζουν ότι το υλικό τους μοιράζεται παράνομα, όταν οι ίδιες αρνούνται πεισματικά να το κάνουν διαθέσιμο νόμιμα, εύκολα και παντού -την ίδια στιγμή. Όταν βγει ένα επεισόδιο της σειράς που παρακολουθείς, θες να το δεις σήμερα, όχι σε 6 μήνες.

 

Βέβαια κρίνω εξ ιδίων, αλλά αν οποιαδήποτε συνδρομητική υπηρεσία είχε "όλο" το υλικό διαθέσιμο για 15€, θα ήμουν χαρούμενος να τα δίνω όλον τον χρόνο για την ευκολία που προσφέρει, αντί να εξαντλώ τα ενδιαφέροντα σε 3 μήνες και να κόβω τη συνδρομή. Αντιθέτως, πλέον κάθε εταιρεία κρατά το δικό της περιεχόμενο και σε λίγο θα χρειαζόμαστε 3x15€ ή 4x15€ για να έχουμε πρόσβαση σε μια αξιοπρεπή ταινιοθήκη, ποσό που στην Ελλάδα -και αλλού- είναι εξωφρενικό.

 

Δεν επικροτώ την πειρατεία, αλλά αυτή τη στιγμή αρχίζει να διαμορφώνεται στην ψηφιακή διανομή μια κατάσταση παρόμοια με εκείνη που οδήγησε στην παρακμή την παραδοσιακή συνδρομητική τηλεόραση στην Αμερική ή την συμβατική αγορά ηλεκτρονικών παιχνιδιών.

 

Η εμπειρία διδάσκει ότι όταν ο καταναλωτής βρίσκει εύκολο και βολικό τρόπο για να πληρώσει για μια υπηρεσία, την προτιμά από την παράνομη επιλογή. Υποψιάζομαι ότι λίγοι θα γκρίνιαζαν αν πχ είχε διαμορφωθεί ένα σύστημα διαφορετικής τιμολόγησης όπως του Steam, ακόμη κι αν συνεχίζαμε να πληρώνουμε το Netflix λίγο ακριβότερα από την Αμερική. Αρκεί να είχαμε όλοι διαθέσιμο όλο το περιεχόμενο την ίδια στιγμή.

 

Θυμάστε τις γελοιότητες που είχαν εμφανιστεί κάποια στιγμή με τα πολλαπλά VPN για το Netflix, τα οποία για μεγάλο διάστημα ευδοκίμησαν ακόμη και με την ανοχή της ίδιας της εταιρείας, με μόνο όφελος την παράκαμψη της γεωγραφικής κατάτμησης; Ήταν ακριβώς επειδή ο θεατής ήθελε να πληρώνει (ακόμη και διπλά), εφόσον μπορεί να έχει πρόσβαση στο περιεχόμενο.

 

Αισθάνομαι ότι οι εταιρείες διανομής προσπαθώντας να απομυζήσουν το μέγιστο δυνατό από κάθε θεατή θα καταλήξουν να καταστρέφουν το προϊόν. Αν ο φούρναρης άρχιζε να σου δίνει μικρότερο και παλιότερο ψωμί κάθε μήνα, κάποια στιγμή θα αρνούσουν να δεχτείς μπαγιάτικα ψίχουλα και θα περίμενες να πετάξει το καρβέλι. Κι αυτός ο παραλληλισμός δε λαμβάνει καν υπόψη ότι τα καρβέλια του Netflix (και του Amazon, και του Hulu, ...) είναι άυλα και δεν έχουν κανέναν λόγο να θρίπτονται σε ψίχουλα -και μάλιστα μπαγιάτικα.

Έγινε επεξεργασία από acct
typo
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Έχω Netflix (και Spotify) κοντά 3 χρόνια, από τότε που άρχισε να διατίθεται στην Τσεχία. Ο πρώτος μήνας δωρεάν και μετά άρχισε να χρεώνεται στην κάρτα. Στην αρχή το έβλεπα στο PS3, αλλά αφότου χάλασε πήρα το Nvidia Shield android tv, πάνω στο οποίο έχω πετάξει και Kodi και παίζει άψογα. Οπότε καλύπτει και τα υπόλοιπα φορμάτ βίντεο, ενώ έχει και υποστήριξη για τα διάφορα filesystems. Το συστήνω ανεπιφύλακτα, kudos to @Shaman για τη συμβουλή.

 

Στα περί περιεχομένου, δεν πρόκειται να βρείτε πλέον κανέναν πάροχο να τα δίνει όλα όσα σας ενδιαφέρουν, με το που βγαίνουν, σε τιμή σκότωμα. Όλοι πλέον έχουν τις δικές τους παραγωγές, τις οποίες φυσικά δε δίνουν παραέξω. Και ότι δικαιώματα είχαν δώσει, δε θα τα ανανεώσουν. Καλύτερο παράδειγμα είναι οι σειρές-ταινίες της Marvel στο Netflix. Πλέον η Marvel είναι κάτω από τη φτερούγα της Disney που αναμένεται να ξεκινήσει τη δική της πλατφόρμα, το Disney+, και θα μεταφερθούν εκεί τα δικαιώματα όλων των ταινιών τους.

Προσωπικά αν και δεν έχω τον τρελό χρόνο να κάτσω να δω όλα όσα έχω στη λίστα μου, βρίσκω πάντα κάποιο νέο ντοκυμαντέρ που με ενδιαφέρει.

 

Ακόμα και το Spotify που αναφέρθηκε παραπάνω, δεν έχει όλα τα τραγούδια ή όλους του δίσκους από τον ίδιο καλλιτέχνη.

 

Κλείνοντας, τα 3€ το μήνα είναι σκότωμα, δεδομένου ότι αυτή ήταν η τιμή πριν από 15 χρόνια για ενοικίαση ταινίας το ΣΚ από τα συνοικιακά βίντεοκλαμπ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, tommybertsen said:

Τι σχέση έχει το spotify με το netflix? Το γράφεις για 2η φορά, την πρώτη το προσπέρασα. 

Το Spotify είναι μουσική. Απλά δεν μπορούμε να συγκρίνουμε τις 2 πλατφόρμες, ούτε χάριν παραδείγματος.

Το Netflix θα το συγκρίναμε με κάποιο HBO, CBS αντίστοιχα. Δεν μπορούμε να το συγκρίνουμε με το Spotify.

 

 

Καμια σχεση δεν εχουν. Αυτο ελειπε να συγκριναμε τη μπουρδα με μια εφαρμογη που κατι παει να κανει σωστα.

Δεν παω να συγκρινω netflix με spotify. Η ερωτηση του @trib ειναι η εξης: 

 

"Δεν ξερω με ποια πλατφόρμα και ποιο περιεχόμενο θα ήσασταν ευχαριστημένοι."

 

Απαντωντας σε αυτο και μονο, περιγραφω το πως θα ηθελα να ηταν μια εφαρμογη-υπηρεσια ωστε να την πληρωσω. Στο δικο μου σκεπτικο λοιπον αν υπαρχει σημερα κατι που να με πειθει να πληρωσω αυτο ειναι το μοντελο του spotify. Που ψαχνω 10 καλλιτεχνες, βρισκω 8, για τους 6 υπαρχει σχεδον ολο το υλικο ενω για τους αλλους 2 ειναι καπως πιο περιορισμενα τα πραγματα. Επισης, για τους καλλιτεχνες που εχει, αν βγαλουν δισκο σημερα σιγουρα θα τον ακουσω μεσα στο επομενο διμηνο και δε θα πρεπει να περιμενω τους επομενους ολυμπιακους αγωνες για να δοκιμασω την τυχη μου (μαλλον ανεπιτυχως). Αν λοιπον βγει μια τετοια εφαρμογη, ας κοστολογησει τα εξοδα της, να βγαλει μια συνδρομη και τοτε να το ξανασυζητησουμε αν θα την πληρωσουμε. Συνδρομητικες τηλεορασεις, που δεν εχουν την υποχρεωση να παιζουν περιεχομενο ενος μονο παραγωγου, υπαρχουν. Που μαλιστα εχουν και αθληματα, και ντοκυμαντερ, και παιδικα και πολλα αλλα. Ας γινει κατι τετοιο που να αφορα μονο ταινιες. Οχι το netflix, κατι αλλο λεμε.  Απο κει και περα ο @acct τα λεει ολοσωστα.

Έγινε επεξεργασία από acct
font color
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτσι να το καταλάβω. Σε ότι αφορά το "μοντέλο". Αν και, έχω ακούσει άπειρα παράπονα για το spotify, για χρεώσεις που δεν έπρεπε, για διάφορα κουλά στο κατέβασμα κάποιας λίστας κλπ (το χρησιμοποιεί κατά κόρον συνάδελφος που ήταν και DJ ), λογικά θα λύθηκαν. Προσωπική εμπειρία δεν έχω γιατί έχω κάνει όλα μου τα CD (metal ως επί το πλείστον), σε mp3. Ναι, κάποτε το έκανα, είναι πολλά για να μείνουν πίσω στην Θεσσαλονίκη ❣️

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, trendy said:

Στα περί περιεχομένου, δεν πρόκειται να βρείτε πλέον κανέναν πάροχο να τα δίνει όλα όσα σας ενδιαφέρουν, με το που βγαίνουν, σε τιμή σκότωμα. Όλοι πλέον έχουν τις δικές τους παραγωγές, τις οποίες φυσικά δε δίνουν παραέξω. Και ότι δικαιώματα είχαν δώσει, δε θα τα ανανεώσουν. Καλύτερο παράδειγμα είναι οι σειρές-ταινίες της Marvel στο Netflix. Πλέον η Marvel είναι κάτω από τη φτερούγα της Disney που αναμένεται να ξεκινήσει τη δική της πλατφόρμα, το Disney+, και θα μεταφερθούν εκεί τα δικαιώματα όλων των ταινιών τους.

 

Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που περιγράφω. Η αγορά της ψηφιακής διανομής έχει γίνει αχόρταγη και γεμίζει το δικό της ποτήρι του Πυθαγόρα, αγνοώντας ότι μετά από κάποιο σημείο θα αδειάσει όλο. Δεν αντιλαμβάνονται ότι κατατέμνοντας το προϊόν θα υπερβούν το σημείο στο οποίο ο κόσμος είναι πρόθυμος να πληρώνει και θα οδηγήσουν τους πάντες στη μόνη επιλογή που έχει διαθέσιμο όλο το περιεχόμενο από την πρώτη στιγμή.

 

Και διαφωνώ με την περιγραφή "3€/μήνα" για το Netflix. 12€/μήνα σου κοστίζει, αν όλη η θέαση γίνεται στο νοικοκυριό σου. Αν η θέαση μοιράζεται με τρίτους, ο διακανονισμός είναι λίγο αμφιλεγόμενος. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να "κατεβάζεις" το ποσοστό των ταινιών που αντιστοιχεί στη συνδρομή που πληρώνει κάποιος άλλος.

 

tl;dr: η αγορά ψηφιακής διανομής κινηματογραφικών και τηλεοπτικών παραγωγών κατά @acct (βρισκόμαστε στο στάδιο β και πλησιάζουμε ραγδαία το γ):

python-inside.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Τι εννοείς; Αν εννοείς τα site που υπάρχουν δεξιά και αριστερά, είναι παράνομα. Το ίδιο και η συζήτηση για αυτά :) 

Eννοω, οτι κανω την δουλεια μου σε online sites  καλυτερα, και δεν χρειαζεται να ειναι συνδρομιτικα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα 250 εκατομμύρια που εξασφάλισε επιπλέον το Netflix ανά έτος (από τα ποσοστά που έδινε στην Apple) θεωρώ θα δούμε ωραία πράγματα το 2019. Είμαστε στην εποχή που όλοι θέλουν να δώσουν το προϊόν τους απευθείας στον καταναλωτή χωρίς μεσάζοντες. Το ίδιο έκανε και το Spotify πριν μερικά χρόνια. 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Eννοω, οτι κανω την δουλεια μου σε online sites  καλυτερα, και δεν χρειαζεται να ειναι συνδρομιτικα.

Και εγώ εννοώ ότι τα τζαμπέ site αυτά , δεν είναι νόμιμα. Δεν ξέρω αν μιλάς για κάτι διαφορετικό, αλλά το streaming που κάνεις, είναι από παράνομες πηγές.

Όπως σε όλα τα forum η συζήτηση για αυτά, απαγορεύεται ;) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Και εγώ εννοώ ότι τα τζαμπέ site αυτά , δεν είναι νόμιμα. Δεν ξέρω αν μιλάς για κάτι διαφορετικό, αλλά το streaming που κάνεις, είναι από παράνομες πηγές.

Όπως σε όλα τα forum η συζήτηση για αυτά, απαγορεύεται ;) 

Δεν πρεπει να ειναι ολα παρανομα.

Αν ειναι ας τα καταργησουν..

Οπως και να εχει με εξυπηρετει ομως...?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος kostas.karras έγραψε:

Δεν πρεπει να ειναι ολα παρανομα.

 

Είναι λιγότερο και περισσότερο; Παίρνουν ένα video που έχει πνευματικά δικαιώματα και το προβάλλουν, για να το δεις εσύ τζάμπα. Τι είναι; 

πριν 2 λεπτά, το μέλος kostas.karras έγραψε:

 Αν ειναι ας τα καταργησουν..

 

Και οι private torrent trackers είναι παράνομοι. Φυτρώνουν όμως σαν μανιτάρια. Αν καταργηθούν 2 από αυτούς, 4 θα ανοίξουν.

πριν 2 λεπτά, το μέλος kostas.karras έγραψε:

 Οπως και να εχει με εξυπηρετει ομως...?

Και πολλούς ακόμη, αλλά δεν είναι για συζήτηση :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.