Jump to content



Συζήτηση για το Neftlix και όχι μόνο [TV Box, υποστήριξη κλπ]


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Μα αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα που περιγράφω. Η αγορά της ψηφιακής διανομής έχει γίνει αχόρταγη και γεμίζει το δικό της ποτήρι του Πυθαγόρα, αγνοώντας ότι μετά από κάποιο σημείο θα αδειάσει όλο. Δεν αντιλαμβάνονται ότι κατατέμνοντας το προϊόν θα υπερβούν το σημείο στο οποίο ο κόσμος είναι πρόθυμος να πληρώνει και θα οδηγήσουν τους πάντες στη μόνη επιλογή που έχει διαθέσιμο όλο το περιεχόμενο από την πρώτη στιγμή.

Η αγορά ψυχαγωγίας ανέκαθεν ήταν αχόρταγη. Αλλά δεν είναι το ζητούμενο εδώ.

Η μάχη γίνεται για το περιεχόμενο και θα κερδίσει αυτός που θα έχει το περισσότερο/καλύτερο.

Το καλό είναι ότι μπορείς να ακυρώνεις/επαναρχίζεις τη συνδρομή όποτε θέλεις άρα μπορείς να αρχίζεις μια σειρά που βγήκε και να την τελειώσεις πριν περάσει ο μήνας. Αυτό που έκανα με το Amazon Prime για να δω Grand Tour και Man in the high castle.

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Και διαφωνώ με την περιγραφή "3€/μήνα" για το Netflix. 12€/μήνα σου κοστίζει, αν όλη η θέαση γίνεται στο νοικοκυριό σου. Αν η θέαση μοιράζεται με τρίτους, ο διακανονισμός είναι λίγο αμφιλεγόμενος. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να "κατεβάζεις" το ποσοστό των ταινιών που αντιστοιχεί στη συνδρομή που πληρώνει κάποιος άλλος.

Καθόλου αμφιλεγόμενος δεν είναι ο διακανονισμός. Με 12€ αγοράζεις 4 UHD streams και το δικαίωμα για αντίστοιχες φορητές συσκευές. Δεν έχω βρει στους όρους χρήσης κάτι σχετικό.

Η ίδια η Netflix το γνωρίζει (αλίμονο) και παραδέχονται ότι είναι προς όφελός τους.

Παράθεση

“We could crack down on it, but you wouldn’t suddenly turn all those folks to paid users,” Netflix chief financial officer David Wells said at a Goldman Sachs conference last September.

Επίσης Netflix CEO says account sharing is ok

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, kostas.karras said:

Για το kodi τι παιζει??

Το ακουω συχνα,αλλα δεν εχω αποψη..

 

Αν είχες ακούσει ή χρησιμοποιήσει παλιότερα XBMC, είναι η μετεξέλιξή του. Η κοινότητα το αποκαλεί "entertainment hub", αλλά στην πράξη περιλαμβάνει ό,τι χρειάζεσαι για να διαχειριστείς και να αναπαράξεις μια ψηφιακή βιβλιοθήκη ήχου και εικόνας, τοπικά ή με streaming.

 

Είναι Free & Open Source Software, έχει μπόλικα add-ons και τρέχει σε Windows, OSX, Linux, Android, iOS -από hardware υποστηρίζει ακόμη και Raspberry Pi. Για περισσότερα: https://kodi.tv/

 

Edit, για να μην κάνω double-post!

17 minutes ago, trendy said:

Καθόλου αμφιλεγόμενος δεν είναι ο διακανονισμός. Με 12€ αγοράζεις 4 UHD streams και το δικαίωμα για αντίστοιχες φορητές συσκευές. Δεν έχω βρει στους όρους χρήσης κάτι σχετικό.

Η ίδια η Netflix το γνωρίζει (αλίμονο) και παραδέχονται ότι είναι προς όφελός τους.

Quote

“We could crack down on it, but you wouldn’t suddenly turn all those folks to paid users,” Netflix chief financial officer David Wells said at a Goldman Sachs conference last September.

Επίσης Netflix CEO says account sharing is ok

 

Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Και για τα VPN ήξεραν και "ήταν ΟΚ", μέχρι που έπαψε να είναι. Και, όπως και με το VPN, σε δεσμεύουν προκαταβολικά με τους όρους χρήσης, τους οποίους μπορούν να επιλέξουν να εφαρμόσουν ανά πάσα στιγμή:

Quote

4.2. The Netflix service and any content viewed through the service are for your personal and non-commercial use only and may not be shared with individuals beyond your household.

 

Το θέμα είναι πόση πίεση τους ασκείται να το εφαρμόσουν από τις εταιρείες διανομής ή τους μετόχους τους σε συνδυασμό με το πόσο υπολογίζουν ότι θα επηρεάσει το bottom line. Είναι άλλο να λέμε ότι προσωρινά το ανέχονται (μέχρι νεωτέρας) κι άλλο να λέμε ότι επιτρέπεται.

 

Κι επειδή ξεκίνησα ήδη να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, θέτω και το αντεπιχείρημα. Ναι μεν με την ψηφιακή πλατφόρμα ξεκινάς και σταματάς τη συνδρομή όποτε θέλεις (δήλωσα ήδη ότι αυτό κάνω), αλλά έτσι είσαι μονίμως ενοικιαστής και δεν έχεις ποτέ διαθέσιμο το υλικό όσο δεν έχεις ενεργή συνδρομή. Τουλάχιστον με τα φυσικά μέσα (και τα νόμιμα αντίγραφα ασφαλείας τους) έχεις διαθέσιμο ένα φυσικό αντίγραφο του υλικού που έχεις "αγοράσει".

Έγινε επεξεργασία από acct
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι τα μηνύματα είχαν διαχωριστεί στο Off-topic. Τώρα που διαμορφώθηκε καλύτερα η θεματολογία, ας τα πάμε σε μια πιο σχετική ενότητα. Οι συζητήσεις για HTPCs, TV Boxes και media players συνήθως καταλήγουν στο https://www.thelab.gr/forums/forum/50-ήχος-και-multimedia/, οπότε κλίνω προς τα 'κει. Αν επιμείνουμε σε θέματα streaming και άλλες δικτυακές υπηρεσίες, σφυρίξτε μου να το επανεξετάσουμε.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Επίτρεψέ μου να διαφωνώ. Και για τα VPN ήξεραν και "ήταν ΟΚ", μέχρι που έπαψε να είναι. Και, όπως και με το VPN, σε δεσμεύουν προκαταβολικά με τους όρους χρήσης, τους οποίους μπορούν να επιλέξουν να εφαρμόσουν ανά πάσα στιγμή:

Παράθεση

4.2. The Netflix service and any content viewed through the service are for your personal and non-commercial use only and may not be shared with individuals beyond your household. 

Σωστή η διευκρίνηση!

Για τα vpn έχει μία βάση, γιατί προσπαθούσαν όλοι να δουν περιεχόμενο που δεν ήταν διαθέσιμο στη χώρα τους.

H εφαρμογή αυτού του περιορισμού θα φέρει άλλα προβλήματα τεχνικής φύσεως. Πχ αν πάω ταξίδι ή στο εξοχικό δε θα μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία μου επειδή δεν είμαι στο σπίτι μου;

Έτσι όπως το βλέπω είναι περισσότερο επιβολή από το νομικό τμήμα για να είναι αυτοί καλυμμένοι, παρά κάτι που θέλουν να εφαρμόσουν. Προς το παρόν είναι win-win και αν το εφαρμόσουν θα ρισκάρουν να χάσουν αρκετές συνδρομές. Αν δεν υπήρχε η επιλογή για μοίρασμα του κωδικού οι περισσότεροι θα επέλεγαν το φτηνό πακέτο στα 8 ή 10€ ή δε θα είχαν ενεργό λογαριασμό όλον τον χρόνο. Μια αναπροσαρμογή της τιμής μου φαίνεται πιο λογική κίνηση.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος acct έγραψε:

Ναι μεν με την ψηφιακή πλατφόρμα ξεκινάς και σταματάς τη συνδρομή όποτε θέλεις (δήλωσα ήδη ότι αυτό κάνω), αλλά έτσι είσαι μονίμως ενοικιαστής και δεν έχεις ποτέ διαθέσιμο το υλικό όσο δεν έχεις ενεργή συνδρομή. Τουλάχιστον με τα φυσικά μέσα (και τα νόμιμα αντίγραφα ασφαλείας τους) έχεις διαθέσιμο ένα φυσικό αντίγραφο του υλικού που έχεις "αγοράσει".

Ακριβώς όπως γίνεται στο σινεμά.

Προσωπικά το προτιμώ έτσι, γιατί δε θα καθίσω να ξαναδώ κάτι που έχω δει, όσο η λίστα με αυτά που θέλω να δω μεγαλώνει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Να επανελθω.

Αξιζει η αγορα ενος tv box η ενα pcακι οπως πχ της υπογραφης ειναι ποιο flexible λυση?

Είναι και δικός μου προβληματισμός αυτός. Όσα παιδιά ξέρουν, ας μας διαφωτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Να επανελθω.

Αξιζει η αγορα ενος tv box η ενα pcακι οπως πχ της υπογραφης ειναι ποιο flexible λυση?

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Είναι και δικός μου προβληματισμός αυτός. Όσα παιδιά ξέρουν, ας μας διαφωτίσουν.

Νομιζω με ενα pcακι θα ειχες περισσοτερες δυνατοτητες και με το ΤV box περιορισμενες.

Βεβαια με ενα 50αρικο κανεις δουλεια σου με ενα tv box.

Aρα πιο πολυ χρηματικο ειναι το θεμα πιστευω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος 2cpu έγραψε:

Να επανελθω.

Αξιζει η αγορα ενος tv box η ενα pcακι οπως πχ της υπογραφης ειναι ποιο flexible λύση?

 

γεια σου φιλαράκι ?

 

οικονομικό tvbox στο 50αρικο ειναι το xiaomi mi box που παιζει άψογα νετφλιξ. Κάτι κινεζικα mecool που έπαιζαν , πλεον το έκοψε το netflix οριστικά. Τα απλα boxακια, παιζουν netflix δηλαδη αλλα μεχρι SD αναλυση που ειναι χάλια.

 

Αλλη λύση μόνο αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες είναι και το chromecast της google, νομιζω και το roku ειναι οικομικό

 

και απ το PC βλέπεις κανονικά, είτε απο browser είτε από windows 10 native app. 

Έγινε επεξεργασία από lefteriz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος lefteriz έγραψε:

Αλλη λύση μόνο αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες είναι και το chromecast της google, νομιζω και το roku ειναι οικομικό

 

και απ το PC βλέπεις κανονικά, είτε απο browser είτε από windows 10 native app. 

Το chromecast παίζει και netflix απροβλημάτιστα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος acct έγραψε:

Βλέπω ότι τα μηνύματα είχαν διαχωριστεί στο Off-topic. Τώρα που διαμορφώθηκε καλύτερα η θεματολογία, ας τα πάμε σε μια πιο σχετική ενότητα. Οι συζητήσεις για HTPCs, TV Boxes και media players συνήθως καταλήγουν στο https://www.thelab.gr/forums/forum/50-ήχος-και-multimedia/, οπότε κλίνω προς τα 'κει. Αν επιμείνουμε σε θέματα streaming και άλλες δικτυακές υπηρεσίες, σφυρίξτε μου να το επανεξετάσουμε.

Είτε ήχος και multimedia, είτε "Τεχνολογικοί προβληματισμοί", θα ήταν τα καταλληλότερα, απλά στην αρχή παραήταν γενικό, πήγε off-topic αλλά καλώς πήγε στα multimedia στη συνέχεια :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος l3ft3ris έγραψε:

Τι διαφορές έχει το καινούργιο mibox, αξίζει τα 20 € παραπάνω;

Παίδες, όποιος ξέρει, ας απαντήσει. Έβλεπα τα mibox+mibox s και, επειδή θα πάρω κάτι, ήθελα να ξέρω αν αξίζει η διαφορά.

Εκ πρώτης όψεως, δεν βλέπω κάτι διαφορετικό, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα 100% καλή λύση είναι αυτή που μπορεί να έχει ταυτόχρονα το σωστό app για το netflix (και όχι κάποιο από σπόντα από aptoid πχ) και να μπορεί να παίξει από το Kodi τα πάντα.

 

Οι λύσεις netflix μέσω browser ή Windows 10 app προσωπικά με εκνευρίζουν γιατί δεν μπορείς να έχεις πλήρη χειρισμό μέσω τηλεχειριστηρίου. Βέβαια με το Kodi 18 που θα υποστηρίζει το DRM του Netflix τα πράγματα θα γίνουν αρκετά πιο απλά μιας και θα εγκαθιστάς το (unofficial) netflix addon στο kodi και θα κάνεις ο,τι θες (με τον πληρωμένο λογαριασμό σου. To είχα δοκιμάσει με την 18 RC2 και δεν είχα διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα. Δεν ξέρω βέβαια εάν θα υποστηρίζει 4K (δεν με απασχολεί προς το παρόν).

 

Όπως προείπα στη μία TV παίζω με amazon fire tv (το οποίο το μόνο εκνευριστικό του είναι ότι δεν έχει volume up/down στο remote του, άρα για τον ήχο χρειάζομαι το χειριστήριο της τηλεόρασης) και στην άλλη παίζω απευθείας από το nas (στο οποίο το netflix παίζει μέσω browser και μου σπάει τα νεύρα, αλλά δεν έχω ακόμα αποφασίσει τι θα κάνω).

πριν 10 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Παίδες, όποιος ξέρει, ας απαντήσει. Έβλεπα τα mibox+mibox s και, επειδή θα πάρω κάτι, ήθελα να ξέρω αν αξίζει η διαφορά. 

https://cordcuttingreport.com/2018/10/18/mi-box-review/

 

Μόνο και μόνο εάν ισχύει ότι είναι 2.1 γενιές android μπροστά θα έπαιρνα το S.

 

Αλλά γενικώς δε διαβάζω πολύ καλά λόγια στα διάφορα reviews οπότε ενδεχομένως να μην έπαιρνα κανένα από τα 2.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχω το mi box εδώ και πολλους μήνες και ειναι πολυ καλή λύση γιατι εχω σε ενα πακέτο τα 4 players που θέλω ..

εχω πάρει και Airmouse (με keyboard απο την πισω πλευρά) αλλα και USB HUB που βγάζει και lan

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/1/2019 at 2:03 ΜΜ, το μέλος acct έγραψε:

 

tl;dr: η αγορά ψηφιακής διανομής κινηματογραφικών και τηλεοπτικών παραγωγών κατά @acct (βρισκόμαστε στο στάδιο β και πλησιάζουμε ραγδαία το γ):

python-inside.jpg

Για να αδειασει τελειως θα πρεπει να ειναι ετσι

coupa8.png

Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, slalom said:

Για να αδειασει τελειως θα πρεπει να ειναι ετσι

 

Μα η αγορά δεν κινδυνεύει να εκμηδενιστεί τελείως, απλώς να συρρικνωθεί σημαντικά. Αν και δεν αξίζει να μείνουμε τόσο σχολαστικά στην παρομοίωση με την κούπα, το πάνω σχήμα είναι πιο εύστοχο. ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.