Jump to content



Απόψεις για Αorus Αd27qd!


Recommended Posts

Εχω παραγγείλει 3 φορές το ACER XB271HU 1 φορα πήγε rma και refund και τις αλλες 2, μια δυο μερες μετά μου είπαν οτι δεν το έχουν.
Ειδα οτι βγήκε αυτό..

https://www.gigabyte.com/Press/News/1668

10Bit λεει οτι είναι..

Gsync δεν είμαι καν σίγουρος αν το χρειάζομαι η όχι και επίσης κάτι σαν να διάβασα οτι πιθανόν η nvidia να "δεχτει" το Freesync?/
Το γεγονός οτι είναι Gigabyte με προβληματίζει λίγο μιας και δεν έχει εμπειρία στις οθόνες(ξέρει κανείς αν έβαλε πάνελ αλλης εταιρίας η παίζει να το έκανε αυτή?)
Games που παίζω είναι CS GO,Pubg, Unreal (hopefully)
Τιμή προς το παρόν λένε οτι θα είναι 599USD αλλα δεν το βρήκα πουθενά να το πουλάνε!

Link to comment
Share on other sites

https://www.kitguru.net/peripherals/james-morris/gigabyte-aorus-ad27qd-27in-144hz-ips-freesync-tactical-gaming-monitor-review/

Νομίζω πως σ' ενδιαφέρει. Δεν είναι ειδικοί (όπως στο tftcentral ή στο pcmonitors), αλλά μπορείς να πάρεις μιαν ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

καλό το desighn τα led κτλ.  αλλά δεν... πήγαινε σε κάποιο που να υπάρχει έστω support από τον κατασκευαστή ή

στην χειρότερη αν πας πχ στην giga να υπάρχει support από το κατάστημα, ώστε να να μην σου λένε μα μου σου του :whistling:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, idonthave said:

καλό το desighn τα led κτλ.  αλλά δεν... πήγαινε σε κάποιο που να υπάρχει έστω support από τον κατασκευαστή ή

στην χειρότερη αν πας πχ στην giga να υπάρχει support από το κατάστημα, ώστε να να μην σου λένε μα μου σου του :whistling:

Δεν με απασχολούν τα LED...
Σκέψου οτι οι επιλογές μου συνολικά ήταν...
Viewsonic XG2703-GS
AOC AG271QG
Acer XB271HU
Asus PG279Q

Απο αυτές διάλεξα με βοήθεια απο forums(the lab κ αλλα) και απο youtubers(μίλησα με 1-2) την ACER.λόγο πάνελ-κατασκευης-design(μαρέσει που έχει λίγο bezel) και αν σκεφτείς οτι τα πόδια δεν με απασχολούν μιας και την οθόνη θα την βάλω στον τοίχο με arm.
Με τις αλλες τις εταιρίες δεν βλέπω και κανένα αμάν support στα χαμένα είναι.Σαν monitor εχεις(η κάποιος αλλος) πληροφορίες για το τι μέλλει γενεσθαι?Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απο το XB271hu σαν κατασκευη-ποιότητα panel κλπ κλπ.
Το g sync θα το χρειαστώ λες η όχι?Εχει νόημα?
Freesync + nvidia γίνετε τίποτα η χαζά είχα διαβάσει?

https://www.pcworld.com/article/3333637/components-graphics/nvidia-driver-freesync-monitor-support-geforce-graphics-cards.html )

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, idonthave said:

καλό το desighn τα led κτλ.  αλλά δεν... πήγαινε σε κάποιο που να υπάρχει έστω support από τον κατασκευαστή ή

στην χειρότερη αν πας πχ στην giga να υπάρχει support από το κατάστημα, ώστε να να μην σου λένε μα μου σου του :whistling:

Να προσθεσω:

Ειχε στειλει ατομο μια gigabyte 980ti στο καταστημα στη Γερμανια. Του εστειλαν mail στα 3 χρονια παρα 1 μηνα οτι δεν εχει εγγυηση. Εστειλα και στην gigabyte και μου ειπαν οτι οτι σας πει το καταστημα. Αρα ξεχαστε τα 3 χρονια σε gigabyte vga... ΑΝ θελουν σας εξυπηρετουν. Προφανως κανεις δεν θα θελει αρα ολα καλα. 2 χρονια μαλλον εχουν οι καρτες. ΠΟΤΕ gigabyte gpu...(θα μου πεις εσυ τις πουλας στον 1 χρονο τι σε νοιαζει. Δικιο αλλα πρεπει να τιμωρουνται αυτα...)

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, DEADLAZARUS said:

https://www.kitguru.net/peripherals/james-morris/gigabyte-aorus-ad27qd-27in-144hz-ips-freesync-tactical-gaming-monitor-review/

Νομίζω πως σ' ενδιαφέρει. Δεν είναι ειδικοί (όπως στο tftcentral ή στο pcmonitors), αλλά μπορείς να πάρεις μιαν ιδέα.

Το είχα διαβάσει αυτό το αρθρο(μπήκε πριν 2ώρες νομίζω)λίγο πριν να δω το post σου :D αλαλ δεν λεει και κα΄τι "new" νομίζω..
Σε σχέση με την Acer εχει +2BIT η acer ειναι 8+2(και καλά) και το αξιοπερίεργο είναι το 1ms MPRT πράγμα που αν δεν κάνω λάθος είναι πιο "σίγουρη' απο το GTG μια και εχω δει σε μετρήσεις κατι 5.5-6 σε MPRT απο monitor που έχουν 1MS σε GTG. τα +50 cd/m2(350acer vs 400 Aorus) δεν νομίζω να έχουν και κάποια σημασία.
Το monitor μου φαίνεται παρα πολύ καλό σε όλα του με ητν διαφορά οτι το λένε AORUS και αυτό με τρομάζει λίγο για monitor....

 @icy20 Μου λές για support της...Ξέρεις κάποια εταιρία που βγάζει 27άρι monitor 144++ IPS και εχει και ΚΑΛΟ support? Γιατι ειδικά για monitor όσο έψαχνα τοίχο έβρισκα μόνο.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Staxtis said:

Το είχα διαβάσει αυτό το αρθρο(μπήκε πριν 2ώρες νομίζω)λίγο πριν να δω το post σου :D αλαλ δεν λεει και κα΄τι "new" νομίζω..
Σε σχέση με την Acer εχει +2BIT η acer ειναι 8+2(και καλά) και το αξιοπερίεργο είναι το 1ms MPRT πράγμα που αν δεν κάνω λάθος είναι πιο "σίγουρη' απο το GTG μια και εχω δει σε μετρήσεις κατι 5.5-6 σε MPRT απο monitor που έχουν 1MS σε GTG. τα +50 cd/m2(350acer vs 400 Aorus) δεν νομίζω να έχουν και κάποια σημασία.
Το monitor μου φαίνεται παρα πολύ καλό σε όλα του με ητν διαφορά οτι το λένε AORUS και αυτό με τρομάζει λίγο για monitor....

 @icy20 Μου λές για support της...Ξέρεις κάποια εταιρία που βγάζει 27άρι monitor 144++ IPS και εχει και ΚΑΛΟ support? Γιατι ειδικά για monitor όσο έψαχνα τοίχο έβρισκα μόνο.

 

Η Dell ισως? Και η AOC μου γτπ ειναι σε support. Αλλα εχω το Αμαζον αρα δεν εχω θεμα ?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, icy20 said:

Η Dell ισως? Και η AOC μου γτπ ειναι σε support. Αλλα εχω το Αμαζον αρα δεν εχω θεμα ?

ναι αλλα η Dell δεν βγάζει κάτι τέτοιο ;/
Μια ακόμα οθόνη που βρήκα μόλις τώρα και ειναι πολλά υποσχμενη είναι αυτή...
https://www.lg.com/us/monitors/lg-27GL850G-B-gaming-monitor
καΙ lg θεωρώ οτι έχει και καλύτερο support?δεν την βλέπω για vesa mounted βέβαια..;/
nano ips display(wtf is that?)
160hz αντί 144hz Και G-Sync.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Staxtis έγραψε:

Δεν με απασχολούν τα LED...
Σκέψου οτι οι επιλογές μου συνολικά ήταν...
Viewsonic XG2703-GS
AOC AG271QG
Acer XB271HU
Asus PG279Q

Απο αυτές διάλεξα με βοήθεια απο forums(the lab κ αλλα) και απο youtubers(μίλησα με 1-2) την ACER.λόγο πάνελ-κατασκευης-design(μαρέσει που έχει λίγο bezel) και αν σκεφτείς οτι τα πόδια δεν με απασχολούν μιας και την οθόνη θα την βάλω στον τοίχο με arm.
Με τις αλλες τις εταιρίες δεν βλέπω και κανένα αμάν support στα χαμένα είναι.Σαν monitor εχεις(η κάποιος αλλος) πληροφορίες για το τι μέλλει γενεσθαι?Δεν ξέρω αν είναι καλύτερο απο το XB271hu σαν κατασκευη-ποιότητα panel κλπ κλπ.
Το g sync θα το χρειαστώ λες η όχι?Εχει νόημα?
Freesync + nvidia γίνετε τίποτα η χαζά είχα διαβάσει?

https://www.pcworld.com/article/3333637/components-graphics/nvidia-driver-freesync-monitor-support-geforce-graphics-cards.html )

Για το free-sync + nvidia θα σου απαντήσει ο @Lazy Dog που τα έχει φρέσκα, εμένα η οθόνη aoc ταξιδεύει διάβασε ποστ #150 & #159

 

- μάλλον θα κοίταζα σε lg με βάση την εγγύηση που δίνει (3χρόνια + 0 pixel) και να είναι από lgHellas,

(χωρις να γνωρίζω αν έχει καλό support από πρώτο χέρι, τουλάχιστον βρίσκεις κάποιον να μιλήσεις)

- samsung όταν αντιμετώπισα πρόβλημα, πήρα τηλ. έκλεισαν ημ/νια πότε θα την πάρουν και σε μια βδομάδα επιστράφηκε,

-dell δεν είχα αλλά έχω ακούσει θετικά

- πέρα απ'αυτές, αν πας σε κάποια άλλη όπως έγραψα κοίτα να υπάρχει support  από το κατάστημα που θα την πάρεις, όταν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

-------

-aoc ποτε δεν μου απάντησαν (σε email ή τηλ.)

-αψερ (αψουυυύ) μακριά κι αγαπημένα

.....

 

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Για freesync με nvidia καρτα γενικα οι AOC δουλευουν μια χαρα. Προβληματα εχουν πολλες Samsung και LG, οπως και αρκετες Asus(μη με ρωτησετε ποιες, υπαρχουν απειρα θεματα σε reddit και nvidia fora)

 

Βεβαια στην ουσια βρισκομαστε ακομη σε beta σταδιο και λογικα σε επομενους οδηγους θα εχουν λυθει αρκετα απο τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Για freesync με nvidia καρτα γενικα οι AOC δουλευουν μια χαρα. Προβληματα εχουν πολλες Samsung και LG, οπως και αρκετες Asus(μη με ρωτησετε ποιες υπαρχουν απειρα θεματα σε reddit και nvidia fora)

άρα με λίγα λόγια όλες έχουν θέματα [περίσσοτερες αναφορές lg, samsung,asus μιας και οι περισσότεροι πάνε σ'αυτές (λογικά)] 

οπότε κοιτάζει να έχει support.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Lazy Dog said:

Για freesync με nvidia καρτα γενικα οι AOC δουλευουν μια χαρα. Προβληματα εχουν πολλες Samsung και LG, οπως και αρκετες Asus(μη με ρωτησετε ποιες υπαρχουν απειρα θεματα σε reddit και nvidia fora)

 

 

Είναι το ίδιο καλό η καλύτερο(πλέον) απο το GSync?Εχει νόημα να κοιτάξω να έχει το monitor με αυτό το pc Που έχω και τα games που παίζω?
Αρα η οθόνη LG που έβαλα πιο πάνω πολύ πιθανό να έχιε πρόβλημα και η Aorus γράφει AMD Freesync πράγμα που φοβάμαι μήπως είναι συνεργασία με AMD και θα έχει "πρόβλημα" με nvidia.
Μου κάνει εντύπωση αυτο που λες για freesync πάντω γιατι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ μόλις χθές-προχθές έγινε το Update για να δέχονται οι nvidia freesync

 

9 minutes ago, idonthave said:

Για το free-sync + nvidia θα σου απαντήσει ο @Lazy Dog που τα έχει φρέσκα, εμένα η οθόνη aoc ταξιδεύει διάβασε ποστ #150 & #159

 

- μάλλον θα κοίταζα σε lg με βάση την εγγύηση που δίνει (3χρόνια + 0 pixel) και να είναι από lgHellas,

(χωρις να γνωρίζω αν έχει καλό support από πρώτο χέρι, τουλάχιστον βρίσκεις κάποιον να μιλήσεις)

- samsung όταν αντιμετώπισα πρόβλημα, πήρα τηλ. έκλεισαν ημ/νια πότε θα την πάρουν και σε μια βδομάδα επιστράφηκε,

-dell δεν είχα αλλά έχω ακούσει θετικά

- πέρα απ'αυτές, αν πας σε κάποια άλλη όπως έγραψα κοίτα να υπάρχει support  από το κατάστημα που θα την πάρεις, όταν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

-------

-aoc ποτε δεν μου απάντησαν (σε email ή τηλ.)

-αψερ (αψουυυύ) μακριά κι αγαπημένα

.....

 

 

Lg η Aorus εχουν γίνει πλέον οι επιλογές μου το θέμα είναι οτι και οι δύο είναι τόσο καινούργιες που ακόμα δεν ξέρω τιμή και πότε θα έρθουν στο Ελλαντα η έστω σε καποιο cakeking/mind factory/amazon de/uk.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

@idonthave αφου ξερεις οτι θα το κανω το edit :hehe:

 

5 minutes ago, Lazy Dog said:

Βεβαια στην ουσια βρισκομαστε ακομη σε beta σταδιο και λογικα σε επομενους οδηγους θα εχουν λυθει αρκετα απο τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Lazy Dog said:

@idonthave αφου ξερεις οτι θα το κανω το edit :hehe:

 

 

axxaxaaxxa και εγώ έκανα edit.
Point is..
Do i need the sync shit?
 

 

2 minutes ago, Staxtis said:


Μου κάνει εντύπωση αυτο που λες για freesync πάντω γιατι ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ μόλις χθές-προχθές έγινε το Update για να δέχονται οι nvidia freesync

 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Staxtis said:

Είναι το ίδιο καλό η καλύτερο(πλέον) απο το GSync?Εχει νόημα να κοιτάξω να έχει το monitor με αυτό το pc Που έχω και τα games που παίζω?
Αρα η οθόνη LG που έβαλα πιο πάνω πολύ πιθανό να έχιε πρόβλημα και η Aorus γράφει AMD Freesync πράγμα που φοβάμαι μήπως είναι συνεργασία με AMD και θα έχει "πρόβλημα" με nvidia.

Εαν ο κατασκευαστης εχει κανει καλο implementation του freesync - κοινως αν δουλευει καλα με AMD καρτα - θα δουλεψει το ιδιο καλα κ με nvidia

Η δικη μου η AOC πχ οπως εχω γραψει σε αλλο νημα δουλευει αριστα χωρις κανενα απολυτως προβλημα

 

Για μενα οχι, δεν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για gsync. :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

@Staxtis κι εγώ nvidia με freesync έχω, στα @@ μ το gsync, τα παραπάνω λεφτά που ζητάει δεν θα τα έδινα και δεν τα έδωσα, 

άσχετα που την μια δεν "έχω" mb, thn άλλη οθόνη,...

Spoiler

το έριξα στον μοντελισμό..τσάμπα ο 9900k etc..........:crazypilot:

 

aurus=giga=⛔

θα εμπιστευόμουν περισσότερο acer από giga

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα Gsync οπως εχω ξαναπει δεν ειχε καμμια απολυτως διαφορα καθως τα fps μου ηταν ηδη πολυ μεγαλα. Με την 2070 πιστευω θα εχεις αρκετα ψηλα fps για να παιζει ρολο το sync tech

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Lazy Dog said:

Εαν ο κατασκευαστης εχει κανει καλο implementation του freesync - κοινως αν δουλευει καλα με AMD καρτα - θα δουλεψει το ιδιο καλα κ με nvidia

Η δικη μου η AOC πχ οπως εχω γραψει σε αλλο νημα δουλευει αριστα χωρις κανενα απολυτως προβλημα

 

Για μενα οχι, δεν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για gsync. :)

Αν υποθέσουμε οτι 2 monitor είναι ίδια σε πανελ και σε τιμή, το ένα έχει freesync και το αλλο gsync θα αγόραζες όποιο σου άρεσε περισσότερο η θα έπερνες το gsync?
Ουσιαστικά θέλω να καταλάβω αν δεν αξίζει λόγο διαφοράς τιμής η είναι ακριβώς το ίδιο με το freesync σε απόδοση. να φανταστώ θεωρώ δεδομένο οτι το 'χρειάζομαι"?Θα διαβάσω λίγο για freesync vs gsync να ξεστραβωθώ αλλα αυτό που θυμάμαι κάπως είναι οτι σε πολλά fps το gync-free sync είναι κάπως 'ανούσιο".

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Staxtis έγραψε:

Θα διαβάσω λίγο για freesync vs gsync να ξεστραβωθώ αλλα αυτό που θυμάμαι κάπως είναι οτι σε πολλά fps το gync-free sync είναι κάπως 'ανούσιο".

Το έπιασες το νόημα. Μεταξύ 80-120/144/166/3.759 fps δεν έχει νόημα.

Αν πέφτεις, όμως, πιο κάτω ή αν έχεις τρελές αυξομειώσεις (π.χ. από 120 στα 60), τότε έχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, icy20 said:

Εγω οταν ειχα Gsync οπως εχω ξαναπει δεν ειχε καμμια απολυτως διαφορα καθως τα fps μου ηταν ηδη πολυ μεγαλα. Με την 2070 πιστευω θα εχεις αρκετα ψηλα fps για να παιζει ρολο το sync tech

Αυτό ακριβώς θυμάμαι όπως έγγραψα και εγώ στο κάτω post.


Υπάρχει κάποio site που θα μπορούσα να ψαξω να δώ απο που 'αγόρασε" το panel της η Aorus?Να καταλάβω τι παίζει δηλαδή.! Το θέμα είναι τώρα..
LG VS Aorus..
LG προτιμώ μιας και είναι θεωρώ αυτη που "τραβάει κουπί" στο κομμάτι panel/tv..
Aorus μαρέσουν τα 10bit(η LG δεν λεει κάτι)

Τιμή-Διαθεσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.