Jump to content



Απόψεις για Αorus Αd27qd!


Recommended Posts

Just now, Staxtis said:

Αν υποθέσουμε οτι 2 monitor είναι ίδια σε πανελ και σε τιμή, το ένα έχει freesync και το αλλο gsync θα αγόραζες όποιο σου άρεσε περισσότερο η θα έπερνες το gsync?

Οποιο μου αρεσε περισσοτερο :)

 

Στα πολλά fps ολα τα -sync ειναι κατα 99% αχρηστα. Οταν αρχιζεις κ πεφτεις κατω απο τα μεγιστα Hz της οθονης σου - πχ σε ενα κακογραμμενο παιχνιδι που σου κανει συχνες κ μεγαλες αυξομειωσεις - τοτε αρχιζει τo tearing και εκει ερχονται τα free/g/v κτλ sync για να το ελαχιστοποιησουν. Χοντρικα στα γραφω τωρα :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, DEADLAZARUS said:

Το έπιασες το νόημα. Μεταξύ 80-120/144/166/3.759 fps δεν έχει νόημα.

Αν πέφτεις, όμως, πιο κάτω ή αν έχεις τρελές αυξομειώσεις (π.χ. από 120 στα 60), τότε έχει.

Σε CS που δοκίμασα χθές είχα τεράστιες διαφορές σε fps και τεράστιο tearing(παιζω με μια οθόνη 144hz απο φίλο αλλα είμαι με hdmi γιατι δεν εχει displayport και dvi δεν έχει η κάρτα μου αρα παίζω στα 60hz) fps έβλεπα 350-600

1 minute ago, Lazy Dog said:

Οποιο μου αρεσε περισσοτερο :)

 

Στα πολλά fps ολα τα -sync ειναι κατα 99% αχρηστα. Οταν αρχιζεις κ πεφτεις κατω απο τα μεγιστα Hz της οθονης σου - πχ σε ενα κακογραμμενο παιχνιδι που σου κανει συχνες κ μεγαλες αυξομειωσεις - τοτε αρχιζει τo tearing και εκει ερχονται τα free/g/v κτλ sync για να το ελαχιστοποιησουν. Χοντρικα στα γραφω τωρα :) 

Με κάλυψες και εσύ και ο @DEADLAZARUS...
Είτε έχει sync είτε δεν έχει αρα πρέπει να μάθω ποιο απο τα 2 monitor είναι το πιο καλό και τις τιμές τους ωστε να αποφασήσω.
Εσεις κύριοι....Το Aorus θα το δοκιμάζατε?Εκει που έιχα καταλήξει σε monitor γιατι δεν υπήρχαν αλλα στην αγορά έφαγα 3 φορές πιστόλι για τοα XB271HU και τώρα είμαι ανάμεσα σε monitro παλι.///

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, idonthave said:

Τσακάλι...!!!Αυτό το site έψαχνα αλλα δεν θυμόμουν πως ήταν.(αν και δεν περίμενα να τα έχει τα monitor)

Εκτός είναι σχεδόν 100% match το ένα με το αλλο οι διαφορές είναι..
DCI P3 98% για LG 
DCI P3 95% για Aorus

LG 160HZ
Aorus 144Hz

response time δεν μπορώ να βγάλω άκρη με αυτά που λένε αλλα θεωρητικά κάτω απο 4ms δεν μπορεί να είναι...Καμια IPS δεν έχει 1ms..(Παίζει να έχει αυτή?)
Εμφανισιακά μου είναι το ίδιο πράγμα...μαρέσουν και οι δύο.!


Το DCI είναι σημαντικό κριτήριο?Τα 20hz πιστευω εχουν μικρή σημασία η μήπως όχι?
gsync-Free sync fuck it..
 

Link to comment
Share on other sites

https://www.caseking.de/en/gigabyte-aorus-ad27qd-68-58-cm-27-zoll-144hz-freesync-hdr-ips-dp-hdmi-dvi-tfgb-001.html

Να περιμένω και την LG??δεν ξέρω πόση υπομονή έχω ακόμα...Φοβάμαι κάπως και τη νAorus γιατι θα είμαι το πρώτο πειραματόζωο....
Να περιμένω 1-2Εβδομάδες να δω τι θα γίνει με LG και αν βγει κανένα review απο αυτή η να την πάρω τωρα?
Οσοι είδατε και τα δύο/3 monitor τι θα κάνατε?

Και τα 3 monitor δίπλα διπλά...

https://www.displayspecifications.com/en/comparison/9cf896780


Το Acer το ψάχνουμε δεν "υπάρχει" πουθενά 700euro εχω κληδώσει τιμή
Aorus ετοιμοπαράδοτο στα 650euro(υπολογίζω 50shipping)
Lg no idea πότε θα βγεί...και άγνωστη η τιμή της.(θεωρώ θα είναι σε αυτά τα χρήματα που είναι και οι άλλες)

Προσωπικά όπως το βλέπω με το μικρό μου το μυαλό...
Εχω ακυρώσει σχεδόν τελείως την Acer μονο και μόνο που είναι ενα monitor που βγαίνει εδω και χρόνια (τεχνολογικα κλπ κλπ)
ΝΟΜΙΖΩ οτι προτιμάω LG λόγο μάρκας και αξιοπιστίας ΑΛΛΑ και η Aorus πιστευω οτι μπορεί να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλή ακριβώς γιατι ήτνα έκπληξη για όλους οτι έβγαλαν monitor και πιστευω οτι θέλανε να βγούνε με ενα πολύ δυνατό χαρτί στα Monitor μιας και είναι το πρώτο τους και οτι θα έκαναν καλή δουλειά.
 

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Νομίζω είναι οτι καλύτερο σε monitor στα under 1000αυτη την στιγμή για competitive games+ ips.
Το bundle είναι πολύ καλό σε αυτά τα λεφτά ειδικά και θα το τσιμπήσω(η αλήθεια είναι οτι και το mouse και το pad μου είναι άχρηστα αλλα αφου τα δίνουν.)
https://www.caseking.de/gigabyte-aorus-ad27qd-68-58-cm-27-zoll-gigabyte-aorus-m5-gigabyte-aorus-amp900-tfbu-054.html

οποιος αλλος ψάχνει κάτι αντίστοιχο ασ το χτυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά από αρκετό ψάξιμο στα reviews τόσο από site όσο και από χρήστες κατέληξα στο να "bite the bullet" και να χτυπήσω και εγώ την Aorus.

Ιδανικά θα ήθελα να την πάρω από amazon.de λόγω υποστήριξης αλλά δεν την έχει (ακόμα;).

Θα περιμένω καμιά βδομάδα μήπως την φέρει, και αν όχι θα τη χτυπήσω από MSystems που απ'ότι διαβάζω έχει από τα top support στην Ελλάδα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, stefpats said:

Τετοιες συσκευες αν εχουν κατι φευγουν εξωτερικο.Και ειδικα Gigabyte monitor.

Προφανώς, απλά εννοώ ότι έχω διαβάσει ότι σαν κατάστημα θα κάνουν ότι μπορούν να σε εξυπηρετήσουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω οτι μετα απο 3 αλλαγές Acer XB271HU Και 2 αλλαγές Aorus AD279QD κράτησα ενα Aorus με πολύ λίγο BLB..
Δεν έχω ακόμα απόψεις για το monitor μιας και το έχω 2 μέρες μονο και επίσης δεν έχω εμπειρία απο αντίστοιχα monitor(δεν είχα δώσει ποτέ πάνω απο 350euro για monitor)

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Staxtis said:

Να ενημερώσω οτι μετα απο 3 αλλαγές Acer XB271HU Και 2 αλλαγές Aorus AD279QD κράτησα ενα Aorus με πολύ λίγο BLB..
Δεν έχω ακόμα απόψεις για το monitor μιας και το έχω 2 μέρες μονο και επίσης δεν έχω εμπειρία απο αντίστοιχα monitor(δεν είχα δώσει ποτέ πάνω απο 350euro για monitor)

Καλοδούλευτο! Το περιμένω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

 

8 hours ago, Staxtis said:

Bundle με ποντίκι και mpad

Όχι, εγώ πήρα την GL έκδοση όχι την GLX :D.

Ήθελα να την παραγγείλω από Amazon.de αλλά δεν την είχε και παρήγγειλα από MSystems@620€ με χρόνο παράδοσης 25-30 ημέρες, άρα καλό Απρίλιο.

Η πλάκα είναι ότι για ένα διάστημα το MSystems την είχε άμεσα παραδοτέα, άρα όσα κομμάτια έφερε έφυγαν.

 

Έγινε επεξεργασία από paxman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2019 at 11:53 PM, paxman said:

 

Όχι, εγώ πήρα την GL έκδοση όχι την GLX :D.

Ήθελα να την παραγγείλω από Amazon.de αλλά δεν την είχε και παρήγγειλα από MSystems@620€ με χρόνο παράδοσης 25-30 ημέρες, άρα καλό Απρίλιο.

Η πλάκα είναι ότι για ένα διάστημα το MSystems την είχε άμεσα παραδοτέα, άρα όσα κομμάτια έφερε έφυγαν.

 

aaxaxaxxa paxman..
Ειχε σίγουρα 2 κομμάτια άμεσα διαθέσιμα και τα 2 τα πήρα εγώ:D
Το ένα το γύρισα πίσω λόγο BLB το άλλο το έχω σπίτι μου:D
619euro!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σήμερα παρέλαβα και εγώ αλλά δυστυχώς έπεσα σε κομμάτι με έντονο BLB στην κάτω αριστερή γωνία, τόσο έντονο που σε παιχνίδι αλλοιώνονται τα χρώματα σαν ξεπλυμένα.

Άντε από Τρίτη επιστροφή και αναμονή ?

 

 

IMG_20190324_002117.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Σήμερα παρέλαβα και εγώ αλλά δυστυχώς έπεσα σε κομμάτι με έντονο BLB στην κάτω αριστερή γωνία, τόσο έντονο που σε παιχνίδι αλλοιώνονται τα χρώματα σαν ξεπλυμένα.

Άντε από Τρίτη επιστροφή και αναμονή ?

 

 

IMG_20190324_002117.jpg

Φοβερό qc. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς και η επόμενη να είναι όπως πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.