Jump to content



Απόψεις για Αorus Αd27qd!


Recommended Posts

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Φοβερό qc. Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς και η επόμενη να είναι όπως πρέπει.

Ευχαριστώ, έχω μπει σε mood στωικότητας και υπομονής για να την βγάλω καθαρή ? με την διαδικασία.

Όσο για το qc απαράδεκτοι ειδικά όταν πρόκειται για το πρώτο σου προϊόν σε αυτό τον τομέα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2019 at 12:38 PM, paxman said:

Ευχαριστώ, έχω μπει σε mood στωικότητας και υπομονής για να την βγάλω καθαρή ? με την διαδικασία.

Όσο για το qc απαράδεκτοι ειδικά όταν πρόκειται για το πρώτο σου προϊόν σε αυτό τον τομέα.

Και εγώ οταν πήρα το πρώτο Monitor  ήλπιζα οτι δεν θα έχω θέμα με BLB  γιατι έλεγα...
Εντάξει...Βγάζει πρώτη φορά στην "ιστορία" της Monitor που το ονομάζει κιόλας tactical...Τουλάχιστο τα πρώτα Batch θα είναι με τόσο καλό QC ωστε να δημιουργήσει και εντυπώσει/κερδίσει απο τον ανταγωνισμό... ΑΜ ΔΕ...! Εμένα το δευτερο ήταν πολύ καλό ελπίζω να βγεί και το δικό σου πολύ καλό..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, απλά τρως την ξενέρα μετά ένα μήνα αναμονής. 

Εντωμεταξύ την δούλεψα δυο μέρες και χθες που ξαναέβαλα την 23" 1080 μου φάνηκε σαν τις 17" που έχω στη δουλειά... :online2long:

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paxman said:

Ευχαριστώ, απλά τρως την ξενέρα μετά ένα μήνα αναμονής. 

Εντωμεταξύ την δούλεψα δυο μέρες και χθες που ξαναέβαλα την 23" 1080 μου φάνηκε σαν τις 17" που έχω στη δουλειά... :online2long:

Εγω που ξεσκαρτάρισα περίμενα 4μέρες..:D
Αν εχει stock(αν έφερε τελικά) και την πήρες και εσυ απο MSYSTEMS μίλα με την ΣΟΦΟΥ ΜΑΡΙΑ πολύ εξυπηρετική και πες της να της πληρώσεις ακόμα μια οθόνη να σου στείλει αυτη που έχεις και να κάνεις SWAP.

BTW...Κατα 90% το MONITOR που πήρες είναι αυτό που γύρισα εγώ πίσω..I'm sorry mate ?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Staxtis said:

Εγω που ξεσκαρτάρισα περίμενα 4μέρες..:D
Αν εχει stock(αν έφερε τελικά) και την πήρες και εσυ απο MSYSTEMS μίλα με την ΣΟΦΟΥ ΜΑΡΙΑ πολύ εξυπηρετική και πες της να της πληρώσεις ακόμα μια οθόνη να σου στείλει αυτη που έχεις και να κάνεις SWAP.

Aπό εκεί την πήρα, σήμερα το απόγευμα την πάω πίσω.

Δυστυχώς μετά την 2080 και την Aorus δεν περισσεύουν 620€ να τα δεσμέυσω μέχρι να γίνει το swap.

 

10 minutes ago, Staxtis said:

BTW...Κατα 90% το MONITOR που πήρες είναι αυτό που γύρισα εγώ πίσω..I'm sorry mate ?

Πάντως ήταν σφραγισμένη και με τα πλαστικά φιλμ της πάνω συν το ότι περίμενα κανά μήνα από την παραγγελία που έγινε μετά από την επιστροφή τη δική σου.
Τώρα να πήγε πίσω, να την ξαναπακέταραν και να την έστειλα στον ίδιο ακριβώς προμηθευτή; Who knows;

Το να είναι η δική σου πάντως είναι το καλό σενάριο γιατί το δείγμα των προβληματικών στο συγκεκριμένο μοντέλο μειώνεται.

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, paxman said:

Aπό εκεί την πήρα, σήμερα το απόγευμα την πάω πίσω.

Δυστυχώς μετά την 2080 και την Aorus δεν περισσεύουν 620€ να τα δεσμέυσω μέχρι να γίνει το swap.

 

Πάντως ήταν σφραγισμένη και με τα πλαστικά φιλμ της πάνω συν το ότι περίμενα κανά μήνα από την παραγγελία που έγινε μετά από την επιστροφή τη δική σου.
Τώρα να πήγε πίσω, να την ξαναπακέταραν και να την έστειλα στον ίδιο ακριβώς προμηθευτή; Who knows;

Το να είναι η δική σου πάντως είναι το καλό σενάριο γιατί το δείγμα των προβληματικών στο συγκεκριμένο μοντέλο μειώνεται.

Αν ήταν μετά απο 1 μήνα αποκλείεται...!Εκτός αν είναι τόσο πεταμένη η GB που οτι προιόν στέλνεις πίσω το στέλνει ξανά πίσω μήπως και κάποιος πελάτης δεν το ξέρει καν η πει δε πειράζει και την κρατήσει.
Απλά και εμένα είχε το ίδιο πολύ BLB σε όλες τις γωνίες και ειδικά κα΄τω αριστερά που είναι σχεδον το 1/4 της οθόνης όλο ασπρο.
Την οθόνη μου δεν θα καταλάβαινες οτι έχει γίνε ιswap γιατι άνοιξα το κουτί εβγαλα αποκλειστικά μόνο την οθόνη απο την "ασπρη" θηκη της έβαλα την δική μου και όλη μαζι παλι μεσα..Δεν πείραξα ουτε καλώδια ούτε film ούτε τίποτα ήταν σαν καινούργια αλλα με τεράστιο BLB καλή ώρα.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Staxtis said:

Δεν πείραξα ουτε καλώδια ούτε film ούτε τίποτα ήταν σαν καινούργια αλλα με τεράστιο BLB καλή ώρα.

Και εγώ δεν έβγαλα τίποτα εκτός από τα μπροστινά αυτοκόλλητα και το DP καλώδιο γιατί δεν είχα άλλο.

Ανησυχητικό πάντως που είχαμε το πρόβλημα στο ίδιο σημείο. ?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, paxman said:

Και εγώ δεν έβγαλα τίποτα εκτός από τα μπροστινά αυτοκόλλητα και το DP καλώδιο γιατί δεν είχα άλλο.

Ανησυχητικό πάντως που είχαμε το πρόβλημα στο ίδιο σημείο. ?

Καλά μεταξύ μας δεν έχουμε πρόβλημα στο ιδιο σημείο μιας και όλο το Monitor ηταν ΧΑΛΙΑ όπως αυτό...Αυτο εχει BLB ΠΑΝΤΟΥ απλα πιο έντονο κάτω αριστερά.!
Τίποτα υπομονή κάνε...εγω monitor ουσιαστικά πήρα μετά απο 3-4μήνες απο την πρώτη αγορά της Acer που ποτέ δεν κράτησα τελικά και έκανα και swap με 2 οθόνες και ήμουν και τυχερός θεωρώ που βρήκα τόσο καλό Monitor με την 2η μόνο φορά. Γενικά το ξέρεις αλλωστε οτι κάθε φορα που ανοιγεις monitor είναι σαν να παίζεις KINO.

PS:καλοδούλευτη η 2080 το ΘΕΡΙΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις, απλά εστιάζω στην κάτω αριστερή γωνία γιατί εκεί βγάζει μάτια (κυριολεκτικά...).

Ελπίζω η επόμενη "κλήρωση" να είναι καλή, αλλιώς θα βαρεθούν να με βλέπουν στην MSystems (που δεν φταίνε και σε τίποτα οι άνθρωποι δηλαδή) μέχρι να πετύχω καλό κομμάτι.

620€ μόνιτορ και QC για τον λούτσο καβάλα, αν και απ'ότι διαβάζω αυτό ισχύει σε όλους τους κατασκευαστές πλήν ίσως EIZO.

 

37 minutes ago, Staxtis said:

PS:καλοδούλευτη η 2080 το ΘΕΡΙΟ!!!

 

Ευχαριστώ! :dance:

Link to comment
Share on other sites

Just now, paxman said:

Δίκιο έχεις, απλά εστιάζω στην κάτω αριστερή γωνία γιατί εκεί βγάζει μάτια (κυριολεκτικά...).

Ελπίζω η επόμενη "κλήρωση" να είναι καλή, αλλιώς θα βαρεθούν να με βλέπουν στην MSystems (που δεν φταίνε και σε τίποτα οι άνθρωποι δηλαδή) μέχρι να πετύχω καλό κομμάτι.

620€ μόνιτορ και QC για τον λούτσο καβάλα, αν και απ'ότι διαβάζω αυτό ισχύει σε όλους τους κατασκευαστές πλήν ίσως EIZO.

 

 

Ευχαριστώ! :dance:

Εγω το είχα πει την Μαρία απο Ms...Οταν ήρθε το πρώτο προβληματικό της λέω θα την στείλω πίσω και ελπίζω να είναι καλή γιατι θα αλλάζω Monitor μέχρι να βγούμε απο το μνημόνιο.ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ..
Απλα ΑΝ μιλήσεις και μπορούν πες του να ΄πάρουν 3-4monitor και θυσίασε 620euro Να τα έχεις να γυρνάνε στον αέρα γιατι αν δεν σου πάει καλά και αλλάξεις πχ αλλα 2-3 monitor θα βαρεθείς θα κουραστείς....οθόνη δεν θα έχεις...Αλλιώς με 600euro σε 1 μήνα κάνεις ευκολα 4swap. Καταλαβαίνω οτι έδωσες 2000 για οθόνη και gpu αλλα θα ξενοιάσεις πολύ πιο γρήγορα χωρις να εχεις 600ευρο ρευστότητα.Καλύτερα τρώγε φακές 1μήνα παρά να αλλάζεις 1 Monitor τον μήνα...Just saying.
:D:D:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, paxman said:

Η Μαρία που λες, έτυχε να σε εξυπηρετήσει ή είναι επί των θεμάτων RMA;

Είναι κάτι σαν προιστάμενη...Δεν θα την βρείς στο τηλέφωνο αν δεν την ζητήσεις..
Εξυπηρετική πολύ είναι..Εγω στην θέση σου θα μιλούσα με αυτή.
Ευγενική,χαμογελαστή και πρόθυμη να βοηθήσει.Τρα τι να σου πω μπορεί να με συμπάθσε και να ήταν έτσι?Δεν ξέρω!Μονο τηλεφωνικά μίλησαμε αλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, ευχαριστώ. Εγώ θα πάω από εκει το απόγευμα οπότε θα δω πως θα πάει και αναλόγως μπορεί να τη ζητήσω.

Θα σε πείραζε, αν χρειαστεί,  να αναφέρω την περίπτωση σου όπου σε εξυπηρέτησε;

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, paxman said:

ΟΚ, ευχαριστώ. Εγώ θα πάω από εκει το απόγευμα οπότε θα δω πως θα πάει και αναλόγως μπορεί να τη ζητήσω.

Θα σε πείραζε, αν χρειαστεί,  να αναφέρω την περίπτωση σου όπου σε εξυπηρέτησε;

Δεν υπάρχει πρόβλημα.
You got message.! :D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παρέλαβα την οθόνη αντικατάστασης χθες και σήμερα κατάφερα να τη στήσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ αυτή δεν έχει καθόλου BLB, θέλω να σκέφτομαι ότι κάποιος εκεί στη Gigabyte όταν είδε τα χάλια της πρώτης να είπε " Ρε μ@λ@κες τι στείλαμε στον άνθρωπο, βρείτε μια τέλεια και στείλτε του πίσω". Wishfull thinking ίσως, πάντως με αράπη δεν κοιμήθηκα για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου στο panel lottery ?.

Τα παιδιά στο service της MSystems εξυπηρετικότατα, δέχθηκαν να την στήσουμε και να την δοκιμάσω με το laptop μου χρησιμοποιώντας το DPT  τόσο για blb όσο και για dead pixel, ώστε να γλυτώσω το ξεπάκαρε-πάκαρε και τα πήγαινε-έλα σε περίπτωση που είχε θέματα.

Αν τυχόν διαβάζει κανείς από το κατάστημα εδω μέσα, ένα μεγάλο ευχαριστώ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 10:51 PM, paxman said:

Παρέλαβα την οθόνη αντικατάστασης χθες και σήμερα κατάφερα να τη στήσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ αυτή δεν έχει καθόλου BLB, θέλω να σκέφτομαι ότι κάποιος εκεί στη Gigabyte όταν είδε τα χάλια της πρώτης να είπε " Ρε μ@λ@κες τι στείλαμε στον άνθρωπο, βρείτε μια τέλεια και στείλτε του πίσω". Wishfull thinking ίσως, πάντως με αράπη δεν κοιμήθηκα για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου στο panel lottery ?.

Τα παιδιά στο service της MSystems εξυπηρετικότατα, δέχθηκαν να την στήσουμε και να την δοκιμάσω με το laptop μου χρησιμοποιώντας το DPT  τόσο για blb όσο και για dead pixel, ώστε να γλυτώσω το ξεπάκαρε-πάκαρε και τα πήγαινε-έλα σε περίπτωση που είχε θέματα.

Αν τυχόν διαβάζει κανείς από το κατάστημα εδω μέσα, ένα μεγάλο ευχαριστώ.

Μπράβο χαίρομαι..
Εντωμεταξύ και εγώ έτσι ένιώσα....Η πρώτη ηταν ΧΑΛΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ και η δευτερη άψογη..Σαν να ήθελαν να μας δείξουν πως είναι το BLB και πως είναι χωρίς.:D
Καλοδούλευτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, προσπαθώ να συνηθίσω ακόμα τη διαφορά μεγέθους και ωφέλιμου χώρου σε σχέση με την 23"-1080.

Μιλάμε χθές δούλεψα πρώτη φορά Autocad σε windowed mode σε περίπου 1/3 της οθόνης και ήταν σαν να το έχω ανοιχτό σε full screen στα 1080!

Και τώρα καταλαβαίνω αυτό που λένε όλοι για το πόσο πιο άμεση ομαλή είναι η αίσθηση στα 144hz.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.