Jump to content


Απόψεις για Αorus Αd27qd!


Recommended Posts

1 hour ago, paxman said:

Ευχαριστώ, προσπαθώ να συνηθίσω ακόμα τη διαφορά μεγέθους και ωφέλιμου χώρου σε σχέση με την 23"-1080.

Μιλάμε χθές δούλεψα πρώτη φορά Autocad σε windowed mode σε περίπου 1/3 της οθόνης και ήταν σαν να το έχω ανοιχτό σε full screen στα 1080!

Και τώρα καταλαβαίνω αυτό που λένε όλοι για το πόσο πιο άμεση ομαλή είναι η αίσθηση στα 144hz.

Και εγώ απο 60hz(75overclocke την είχα) και 1080 πήγα σε αυτό το monitor...Πραγματικά καμία επαφή.!
Μπράβο μπράβο...Χαιρομαι που είχες και εσυ μια πολύ ωραία εμπειρία:D

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2019 at 10:51 ΜΜ, το μέλος paxman έγραψε:

Παρέλαβα την οθόνη αντικατάστασης χθες και σήμερα κατάφερα να τη στήσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ αυτή δεν έχει καθόλου BLB, θέλω να σκέφτομαι ότι κάποιος εκεί στη Gigabyte όταν είδε τα χάλια της πρώτης να είπε " Ρε μ@λ@κες τι στείλαμε στον άνθρωπο, βρείτε μια τέλεια και στείλτε του πίσω". Wishfull thinking ίσως, πάντως με αράπη δεν κοιμήθηκα για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου στο panel lottery ?.

Τα παιδιά στο service της MSystems εξυπηρετικότατα, δέχθηκαν να την στήσουμε και να την δοκιμάσω με το laptop μου χρησιμοποιώντας το DPT  τόσο για blb όσο και για dead pixel, ώστε να γλυτώσω το ξεπάκαρε-πάκαρε και τα πήγαινε-έλα σε περίπτωση που είχε θέματα.

Αν τυχόν διαβάζει κανείς από το κατάστημα εδω μέσα, ένα μεγάλο ευχαριστώ.

 

Καλοριζικη η νεα οθονη. Πολυ καλο αυτο που εκανε το msystems για την δοκιμη πριν την παρεις. Αυτη ηταν η δευτερη οθονη ομως αραγε μπορουν να το κανουν αυτο και στην πρωτη πριν την αγορα..?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mtifosiGR said:

 

Καλοριζικη η νεα οθονη. Πολυ καλο αυτο που εκανε το msystems για την δοκιμη πριν την παρεις. Αυτη ηταν η δευτερη οθονη ομως αραγε μπορουν να το κανουν αυτο και στην πρωτη πριν την αγορα..?

Ευχαριστώ!

Λογικά ναι, ρώτα τους πριν αγοράσεις.

Τρομερό monitor με ανύπαρκτο QC (απ'ότι καταλαβαίνω σε όλους τους κατασκευαστές ισχύει) όπως δείχνουν τα στατιστικά μου και του @Staxtis.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mtifosiGR said:

 

Καλοριζικη η νεα οθονη. Πολυ καλο αυτο που εκανε το msystems για την δοκιμη πριν την παρεις. Αυτη ηταν η δευτερη οθονη ομως αραγε μπορουν να το κανουν αυτο και στην πρωτη πριν την αγορα..?

Φαντάζομαι θα το κάνουν γιατι και αυτοι θα κερδίσουν χρόνο και σιγουριά.
Σκέψου οτι αν πας απο εκει κάνεις μόνος σου quality control και αντι να το πηγαινοφέρνουν θα το πάρεις μόνο οταν δεις οτι το προιόν είναι καλό.
 

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2019 at 10:51 PM, paxman said:

Παρέλαβα την οθόνη αντικατάστασης χθες και σήμερα κατάφερα να τη στήσω.

ΕΥΤΥΧΩΣ αυτή δεν έχει καθόλου BLB, θέλω να σκέφτομαι ότι κάποιος εκεί στη Gigabyte όταν είδε τα χάλια της πρώτης να είπε " Ρε μ@λ@κες τι στείλαμε στον άνθρωπο, βρείτε μια τέλεια και στείλτε του πίσω". Wishfull thinking ίσως, πάντως με αράπη δεν κοιμήθηκα για να βελτιώσω τις πιθανότητες μου στο panel lottery ?.

Τα παιδιά στο service της MSystems εξυπηρετικότατα, δέχθηκαν να την στήσουμε και να την δοκιμάσω με το laptop μου χρησιμοποιώντας το DPT  τόσο για blb όσο και για dead pixel, ώστε να γλυτώσω το ξεπάκαρε-πάκαρε και τα πήγαινε-έλα σε περίπτωση που είχε θέματα.

Αν τυχόν διαβάζει κανείς από το κατάστημα εδω μέσα, ένα μεγάλο ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς είμαι ένοχος για διασπορά Fake News.

Όταν έγραψα το ποστ την είχα δει Windows (όπου στην προηγούμενη ήταν εμφανές το πρόβλημα ακόμη και στο taskbar) και σε σκοτεινό φόντο με (μέγα λάθος) φυσικό φωτισμό καθώς ήταν νωρίς το απόγευμα.

Λόγω φόρτου εργασιάς για δυο μέρες δούλευα μόνο Autocad, το οποίο όμως έχει by default γκρι φόντο όπου εκεί δεν διαπίστωσα κάτι.

Την τρίτη μέρα ξελασκάρω από δουλειά και ανοίγω game...

Glow κάτω αριστερά... ξανά. Τεράστια ξενέρα...

Σήμερα την πήγα πίσω και τους ζήτησα αν μπορεί να κοπεί πιστωτικό για να πάω για άλλη, μου είπαν θα με ενημερώσουν λογικά αύριο αν γίνεται

Έχω χαλαστεί απίστευτα...

Όσο για την δοκιμή επιτόπου που ταλαιπώρησα και τα παιδιά στο MSystems να κάνουμε, εκ των υστέρων συνειδητοποιώ ότι δεν είχε νόημα καθώς α) ο χώρος είχε φωτισμό (φυσικό και τεχνητό)  οπότε δεν θα μπορούσε να διαπιστωθεί το glow και β) μόνο στον χώρο και στις συνθήκες που θα την χρησιμοποιείς μπορεί να είσαι βέβαιος αν είναι ΟΚ ή όχι.

 

On 4/15/2019 at 4:14 PM, mtifosiGR said:

 

Καλοριζικη η νεα οθονη. Πολυ καλο αυτο που εκανε το msystems για την δοκιμη πριν την παρεις. Αυτη ηταν η δευτερη οθονη ομως αραγε μπορουν να το κανουν αυτο και στην πρωτη πριν την αγορα..?

1. Δεν νομίζω τελικά ότι έχει και πολύ νόημα, δες το προηγούμενο ποστ μου.

2. Τώρα που το ξανασκέφτομαι αυτή που άνοιξα ήταν δική μου (πληρωμένη), σε καινούργιο προϊον προ πώλησης λίγο δύσκολο το βλέπω. 

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

1. κρίμα, αλλά μην χάνεις την ελπίδα σου.

2. είναι πολύ θετικό που δέχτηκαν να την ανοίξουν μπροστά σου εντός καταστήματος. Μην το υποτιμάς καθόλου. Είναι ίσως το μόνο σημείο που μπορούν ελληνικά καταστήματα να αποκτήσουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα κι όσο κι αν τους δυσχεραίνει ή τους υποχρεώνει να αλλάξουν συνήθεια καλά θα κάνουν όχι μόνο να το υιοθετήσουν αλλά να το προβάλουν κιόλας.

3. ουσιαστικά κι εκτός από ελάχιστα μοντέλα, που σχεδόν ποτέ δεν είναι κορυφαία μοντέλα, δεν υπάρχει «καινούργιο προϊόν προ πώλησης.»  Σχεδόν κανείς ή κανείς δεν στοκάρει, το φέρνουν μετά την παραγγελία του πελάτη.

4. όταν το δοκίμασες, το δοκίμασες σε όσο το δυνατόν απόλυτο μαύρο στην οθόνη; Ή έβαλες ας πούμε κάποια ταινία με σκοτεινό φόντο π.χ;

5. Glow και bleed αν και παρόμοια, αντιμετωπίζονται ως διαφορετικές έννοιες. Χάριν ακρίβειας στις συνεννοήσεις σου, κυρίως αν είναι με την κατασκευάστρια,  μην τα χρησιμοποιείς εναλλάξ.


6. Ο καθένας μας έχει τις ιδιοτροπίες του σχετικά με τι μας αρέσει. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πόσο ενοχλητικό βρίσκει το κάθε άτομο κάποιου είδους glow, πάντως αν είσαι υπερβολικά «ευαίσθητος» στο θέμα θα υποφέρεις. Μην περιμένεις να βρεθεί IPS οθόνη που σε πολύ σκοτεινό περιβάλλον θα δίνει εικόνα «πίσσα» (δεν το γράφω για κακό, καλά κάνει κάποιος να είναι τρελλά απαιτητικός αλλά στην τελική δυσκολεύει τον ίδιο). Αν κρίνεις ότι στην περισσότερη ώρα της απασχόλησής σου στον υπολογιστή η εικόνα που βλέπεις σε ικανοποιεί, προσπάθησε να μην τρελλαθείς αν στο 10% της χρήσης σε ενοχλεί κάτι. Ή για να το γράψω σωστότερα, κάνε μια προσπάθεια να μην «ψάχνεις» το πρόβλημα. Δεν είναι το καλύτερο αυτό που γράφω κι ούτε είμαι σίγουρος κατά πόσον το τηρώ ο ίδιος (το σιχαίνομαι ως νοοτροπία) αλλά τουλάχιστον κάνε μια προσπάθεια μη τυχόν σε «βοηθήσει».

https://www.displayninja.com/what-is-ips-glow-and-how-can-i-reduce-it/  αν δεν το έκανες ήδη, κοίτα μήπως βοηθά κάποιο ψευτοτρικ από αυτά που προτείνει

Έγινε επεξεργασία από salde
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, salde said:

2. είναι πολύ θετικό που δέχτηκαν να την ανοίξουν μπροστά σου εντός καταστήματος. Μην το υποτιμάς καθόλου. Είναι ίσως το μόνο σημείο που μπορούν ελληνικά καταστήματα να αποκτήσουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα κι όσο κι αν τους δυσχεραίνει ή τους υποχρεώνει να αλλάξουν συνήθεια καλά θα κάνουν όχι μόνο να το υιοθετήσουν αλλά να το προβάλουν κιόλας.

 

Καθόλου δεν το υποτιμώ, ίσα ίσα που τους αποδίδω εύσημα για την προθυμία και εξυπηρτικότητα τους.

Η after sales αντιμετώπιση από το συγκεκριμένο κατάστημα για μένα είναι μέχρι στιγμής 10/10.

 

15 hours ago, salde said:

3. ουσιαστικά κι εκτός από ελάχιστα μοντέλα, που σχεδόν ποτέ δεν είναι κορυφαία μοντέλα, δεν υπάρχει «καινούργιο προϊόν προ πώλησης.»  Σχεδόν κανείς ή κανείς δεν στοκάρει, το φέρνουν μετά την παραγγελία του πελάτη.

 

Εννοώ το εξής : στη δική μου περίπτωση την είχα παραγγείλει με τρόπο πληρωμής στο κατάστημα. Μέχρι τη στιγμή που πέρασα την κάρτα μου στο POS η οθόνη ήταν πληρωμένη στον προμηθευτή από το κατάστημα και άρα "ιδιοκτησία" του.

Αν την άνοιγε πριν πληρώσω και δεν προχώραγα στην αγορά θα του έμενε μια καινούργια οθόνη με ανοιγμένη συσκευασία την οποία θα την πωλούσε ως τι; Εκθεσιακό κομμάτι; Μεταχειρισμένη; 

 

15 hours ago, salde said:

4. όταν το δοκίμασες, το δοκίμασες σε όσο το δυνατόν απόλυτο μαύρο στην οθόνη; Ή έβαλες ας πούμε κάποια ταινία με σκοτεινό φόντο π.χ;

 

Σκοτεινή εικόνα, αλλά από τη χαρά μου που δεν είδα αλλοίωση στα χρώματα στο desktop δεν έκανα σωστό τεστ σε απόλυτο σκοτάδι.

 

15 hours ago, salde said:

5. Glow και bleed αν και παρόμοια, αντιμετωπίζονται ως διαφορετικές έννοιες. Χάριν ακρίβειας στις συνεννοήσεις σου, κυρίως αν είναι με την κατασκευάστρια,  μην τα χρησιμοποιείς εναλλάξ.

 

Έχεις δίκιο, glow δεν είναι αυτό;

 

 

16 hours ago, salde said:

6. Ο καθένας μας έχει τις ιδιοτροπίες του σχετικά με τι μας αρέσει. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πόσο ενοχλητικό βρίσκει το κάθε άτομο κάποιου είδους glow, πάντως αν είσαι υπερβολικά «ευαίσθητος» στο θέμα θα υποφέρεις. Μην περιμένεις να βρεθεί IPS οθόνη που σε πολύ σκοτεινό περιβάλλον θα δίνει εικόνα «πίσσα» (δεν το γράφω για κακό, καλά κάνει κάποιος να είναι τρελλά απαιτητικός αλλά στην τελική δυσκολεύει τον ίδιο). Αν κρίνεις ότι στην περισσότερη ώρα της απασχόλησής σου στον υπολογιστή η εικόνα που βλέπεις σε ικανοποιεί, προσπάθησε να μην τρελλαθείς αν στο 10% της χρήσης σε ενοχλεί κάτι. Ή για να το γράψω σωστότερα, κάνε μια προσπάθεια να μην «ψάχνεις» το πρόβλημα. Δεν είναι το καλύτερο αυτό που γράφω κι ούτε είμαι σίγουρος κατά πόσον το τηρώ ο ίδιος (το σιχαίνομαι ως νοοτροπία) αλλά τουλάχιστον κάνε μια προσπάθεια μη τυχόν σε «βοηθήσει».

 

Παίζω πολύ παιχνίδια τύπου STALKER - METRO κλπ που έχουν πολλές σκοτεινές σκηνές. Επίσης θέλω immersion που σημαίνει κλειστά φώτα και ακουστικά.

Φαντάσου τώρα όποτε ήταν σκοτεινά κάτω αριστερά έβλεπα μια ασημογκρί αηδία, σαν καρφίτσα στο μάτι.

Η αλήθεια είναι ότι σε σχέση με το 1ο κομμάτι υπήρξε βελτίωση, αυτή πηδάει μόνο τις σκοτεινές σκηνές ενώ η αρχική ξέπλενε με χλωρίνη τα πάντα... :suicide:

 

16 hours ago, salde said:

https://www.displayninja.com/what-is-ips-glow-and-how-can-i-reduce-it/  αν δεν το έκανες ήδη, κοίτα μήπως βοηθά κάποιο ψευτοτρικ από αυτά που προτείνει

 

Τα δοκίμασα, το μόνο που δούλεψε ήταν αν απομακρυνόμουν ~1,5μ απο την οθόνη που όπως καταλαβαίνεις δεν είναι λύση...

 

Εν' τέλει απορώ πως γίνεται η 23" 1080 LG του 2013 να έχει ανεπάισθητο και μη αντιληπτό bleed και το super wow του 2019 σε 2 κομμάτια να είναι τόσο χάλια.

AD27QD_Glow.jpg

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες καθόλου να της αλλάξεις ύψος; Η απομάκρυνση, εφόσον δεν μιλάμε για λίγα εκατοστά μπρος πίσω, επ'ουδενί δεν μπορεί να θεωρηθεί λύση. Ο φωτισμός του δωματίου
ή του χώρου που είναι πίσω από την οθόνη σε βοηθά κάπως ή καθόλου; Κανείς δε μπορεί να σε κατηγορήσει αν θες να την χρησιμοποιείς σε σκοτεινό δωμάτιο, ρωτώ από περιέργεια.
Είναι μάλλον glow, στο έγραψα μπας και χρειαστεί να επικοινωνήσεις μελλοντικά με την κατασκευάστρια, στους εδώ δεν έχει μεγάλη σημασία πώς θα το περιγράψεις γιατί μπορούν να δουν μόνοι τους τι είναι.

 

2 hours ago, paxman said:

Αν την άνοιγε πριν πληρώσω και δεν προχώραγα στην αγορά θα του έμενε μια καινούργια οθόνη με ανοιγμένη συσκευασία την οποία θα την πωλούσε ως τι; Εκθεσιακό κομμάτι; Μεταχειρισμένη; 

δεν έχουν σημασία οι λεπτομέρειες, η ουσία είναι ότι είχες προπαραγγείλει. Θέλω να πω ότι ναι, πριν βάλεις την κάρτα δεν ανήκει σε σένα. Αλλά το χαρακτηρίζω ασήμαντη λεπτομέρεια, υπό την έννοια ότι σε τέτοιες περιπτώσεις όπου διαβάζουμε για την εμπειρία κάποιου με ένα κατάστημα κυρίως ενδιαφερόμαστε για το αν κάτι μπορεί να είναι συστηματικό/επαναλαμβανόμενο, δευτερευόντως αν είναι τυχαίο και λίγο έως καθόλου για το αν είναι μοναδική συμπεριφορά. Αν δουν ότι κάποιος πριν βάλει κάρτα ζητά να ανοιχτεί είτε θα ρυθμίσουν τη σχέση με τον προμηθευτή τους είτε θα πουν στον επόμενο που ζητήσει το ίδιο, ότι το ανοίγουν μετά την κάρτα. Είναι σα να  γράψει κάποιος, «πήγα στο τάδε κατάστημα, ο πωλητής ήταν γνωστός μου κι είχαμε πλακωθεί και δεν με εξυπηρέτησε». ΟΚ.
Εφόσον σχεδόν όλοι κινούνται με προπαραγγελία χωρίς να στοκάρουν, είναι προς το συμφέρον τους να υιοθετήσουν μία πολιτική που επιτρέπει στον καταναλωτή να το  ελέγξει επιτόπου κι ας είναι μετά τη στιγμή της κάρτας. Έστω να γλυτώνουμε κάποια πήγαινε-έλα, μέρες καθυστέρησης, πακεταρίσματα, βάλε-βγάλε καλώδια /drivers κλπ ακόμα κι αν νομικά πρέπει να το αποκτήσουμε πρώτα.

Θεώρησα ότι το υποτιμάς -εκ των υστέρων- επειδή έγραψες (δις) πως «δεν έχει νόημα.» Έχει και παραέχει νόημα παρά τα μειονέκτηματα του φωτισμού.
 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, salde said:

δοκίμασες καθόλου να της αλλάξεις ύψος; Η απομάκρυνση, εφόσον δεν μιλάμε για λίγα εκατοστά μπρος πίσω, επ'ουδενί δεν μπορεί να θεωρηθεί λύση. Ο φωτισμός του δωματίου
ή του χώρου που είναι πίσω από την οθόνη σε βοηθά κάπως ή καθόλου;

Ναι, δοκίμασα όλες τις θέσεις σε ύψος, στροφή και tilt.

Τα μόνα που βοηθούσαν λίγο ήταν στον X άξονα στραμμένη τέρμα ώστε η αριστερή γωνία να είναι πιο κοντά σε μένα και στον Υ τερματισμένη προς τα πάνω.

Αφ'ενός όμως δεν έλυνε το πρόβλημα και αφ'ετέρου αισθητικά ήταν μια αηδία.

 

16 minutes ago, salde said:

Εφόσον σχεδόν όλοι κινούνται με προπαραγγελία χωρίς να στοκάρουν, είναι προς το συμφέρον τους να υιοθετήσουν μία πολιτική που επιτρέπει στον καταναλωτή να το  ελέγξει επιτόπου κι ας είναι μετά τη στιγμή της κάρτας. Έστω να γλυτώνουμε κάποια πήγαινε-έλα, μέρες καθυστέρησης, πακεταρίσματα, βάλε-βγάλε καλώδια /drivers κλπ ακόμα κι αν νομικά πρέπει να το αποκτήσουμε πρώτα.

Συμφωνώ απόλυτα.

 

16 minutes ago, salde said:

Θεώρησα ότι το υποτιμάς -εκ των υστέρων- επειδή έγραψες (δις) πως «δεν έχει νόημα.» Έχει και παραέχει νόημα παρά τα μειονέκτηματα του φωτισμού.

 

Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά, το "δεν είχε νόημα" πήγαινε στο συγκεκριμένο θέμα του glow καθώς ήταν αδύνατο να πετύχουμε τις συνθήκες  - σχεδόν - απόλυτου σκότους στις οποίες την χρησιμοποιώ. 

Στο εργαστήριο του service την ανοίξαμε όπου είχε άπλετο φως από λάμπες φθορισμού + φυσικό φωτισμό από τα παράθυρα. Και τα φώτα να τους ζητούσα να κλέινανε θα έμενε το φως από τα παράθυρα και την πρόσοψη του καταστήματος.

Τα κέρδη ήταν το check για dead/stuck pixels και το ότι ανέβηκε (κι'άλλο) στην εκτίμηση μου το συγκεκριμένο κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα νεώτερα στο σήριαλ έχουν ως εξής :

 

Mail από msystems στις 23/4 

Καλησπέρα σας κ. 

 

Δηλώσαμε στην Gigabyte το πρόβλημα που μας αναφέρατε και η απάντησή τους είναι η εξής:

 

Regarding the scenario, it’s actually result from “IPS Glow”.

It's not defected as it is currently technically not possible to build an IPS monitor without IPS Glow and avoid all Backlight Bleeding.

 

All IPS panels have IPS glow, so even if we exchange with a brand new one (again), we still can’t guarantee it will not happen on the new monitor.

 

We recommend to:

A. Adjust the brightness setting: decrease the brightness when in a dark room and increase it if you are sitting in a bright area.

B. Try to tilt or adjust height of the monitor: Since IPS glow is usually more noticeable from different angles, with appropriate tilt and height adjustment, the glow is less visible from your viewing point.

C. Increase the distance to the monitor

D. Increasing the ambient lighting of your room drastically lowers perception of IPS Glow.

 

Μπορείτε να περάσετε να παραλάβετε την οθόνη σας και να κάνετε και εσείς μια προσπάθεια απευθείας:

 

https://gb.aorus.com/EU_monitor_rma.php

 

Στη διάθεσή σας.

 

Με εκτίμηση,

 

Αφού είπα να μην ασχοληθώ και να περάσω ήρεμο Πάσχα, σήμερα ήρθε η ώρα τους 

 

Dear Sir/Madam,

 

I purchased a AD27QD monitor (SN19040b000255) on 23.03.2019 from retailer MSystems (www.msystems.gr).

It had a terrible IPS glow on the lower left corner which distorted even light colors (e.g. desktop wallpaper) making them looking washed out.

I returned the monitor to the retailer on 26.03.2019 and received a replacement on 11.04.2019 (SN19080B000221).

The replacement monitor has the same glow problem on the same spot, the lower left corner.

This one does not distort light colors but whenever the image is dark on that area (in game, movie or application) there is a very distinct silverish glow which is annoying and distracting.

I returned the second monitor to the retailer on 17.04.2019 and on 23.04.2019 they sent me an email with your response, I quote :

 

“Regarding the scenario, it’s actually result from “IPS Glow”.

It's not defected as it is currently technically not possible to build an IPS monitor without IPS Glow and avoid all Backlight Bleeding.

 

All IPS panels have IPS glow, so even if we exchange with a brand new one (again), we still can’t guarantee it will not happen on the new monitor.

We recommend to:

A. Adjust the brightness setting: decrease the brightness when in a dark room and increase it if you are sitting in a bright area.

B. Try to tilt or adjust height of the monitor: Since IPS glow is usually more noticeable from different angles, with appropriate tilt and height adjustment, the glow is less visible from your viewing point.

C. Increase the distance to the monitor

D. Increasing the ambient lighting of your room drastically lowers perception of IPS Glow.”

 

Let me breakdown your response and comment accordingly,

 

·         “We recommend to:
A. Adjust the brightness setting: decrease the brightness when in a dark room and increase it if you are sitting in a bright area.B. Try to tilt or adjust height of the monitor: Since IPS glow is usually more noticeable from different angles, with appropriate tilt and height adjustment, the glow is less visible from your viewing point.
C. Increase the distance to the monitor
D. Increasing the ambient lighting of your room drastically lowers perception of IPS Glow.”

A. I have turned down the brightness to the level of my personal liking (60%-70%) to no avail.
B. The only setting that decreases the glow, but still to a point where it is perceivable and annoying, is when the monitor is rotated all the way to the right and tilted all the way upwards.
In addition to not rectifying the problem you can imagine how aesthetically displeasing is a monitor with that arrangement.
C. Indeed, the glow is no longer perceivable when the viewing distance is at least 1,5m. Yet at this distance it is impossible to use it as a monitor but only as a TV. My desk layout sets my viewing distance to ~70-80cm.
D. I have tried using a desk lamp behind the monitor yet the glow is still perceivable.
I do not like to play with the room lights on as the games I prefer are immersive and have a lot of dark scenes, and by the way it is not stated anywhere in the monitors specs that it is unsuitable for this genre.

 

·         “It's not defected as it is currently technically not possible to build an IPS monitor without IPS Glow and avoid all Backlight Bleeding”

Agreed, I am aware that bleed and glow is an inherit property of IPS panels and I am not asking to get one with zero of both.
Yet there are thresholds beyond of which a monitor is practically unusable.
Both of the monitors I received had the glow problem to an extent where it is distracting and annoying and causing me frustration every time I used them.

 

·         “All IPS panels have IPS glow, so even if we exchange with a brand new one (again), we still can’t guarantee it will not happen on the new monitor.”

Regarding the part “All IPS panels have IPS glow“ I have commented previously.

As for the part “so even if we exchange with a brand new one (again), we still can’t guarantee it will not happen on the new monitor” well… it leads  to some very disturbing conclusions and raises a very serious question.

This monitor is sold as a premium product at a premium price (I got mine 620€) and is Aorus first product in a very competitive category of computer peripherals.
I would expect that such a venture would be backed up by a high level QC procedure to minimize the number of dissatisfied customers and help the product gain popularity and market share.
Instead, I got a 2/2 with excessive glow and one other person I know had the same problem with his 1st one and got lucky with it’s replacement.
So my statistics up to now show a 75% IPS glow failure ratio and imply an ineffective (non existent?) QC.

If I’m getting this right, your suggestion is to keep a monitor I cannot use due to its excessive glow because the new one might be as messed up as this???

 

In conclusion, I am going to initiate an RMA request myself and will continue doing so until I get a usable monitor.

I do not accept having spent 620€ of my hard earned money to compromise with a distinct, annoying and distracting glow problem.

 

Sincerely,

Άϊντε να δούμε που θα μας βγάλει με τους μ@@@@@ς που έμπλεξα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλά τους τα είπες και καλά τα έγγραψες..Η μόνη μου "ενσταση" ειναι οτι κα ιστην αρχή λες οτι το Monitor Που πήρες είχε ips glow..
Νομίζω οτι αυτό που σου λένε είναι οτι κάνουν το ips και το blb λες και είναι το ίδιο πράγμα..Επομένως θεωρώ οτι μέσα σε όλο το email σου παρόλο που έχει  πάρα πολύ σωστή δομή να τους τόνιζες λιγο ακόμα οτι ξέρετε τι???
Η είστε άσχετος η πολύ μαλ@@@ γιατι μου μιλάτε συνέχεια για Ips glow αλλα ο λόγος που σας κράζω είναι το blb..!!

Τι να πώ καλή τύχη...Μαλλον ήμουν τυχερός που ξεμπέρδεψα με το 2ο monitor και δεν αναγκάστικα και εγώ να τους ρίξω μπινελίκια...

Αν δεις οτι δεν βγάζεις άκρη και εσυ θα χαλάς τηνς διάθεση σου και τον χρόνο σου εχεις δυνατότητα για refund?
Αν ναι το μόνο monitor που ανταγωνίζεται το Monitor (μας) είναι ενα new της LG το οποίο βγηκε-βγαίνει...

PS:Αν μπορώ να βοηθήσω με τον οποιονδήποτε τρόπο με photos κλπ όπως μου είχες πει..Let me know.!Εχω γυρίσει είμαι Ελλάδα!

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Staxtis said:

Η είστε άσχετος η πολύ μαλ@@@ γιατι μου μιλάτε συνέχεια για Ips glow αλλα ο λόγος που σας κράζω είναι το blb..!!

Μάλλον glow είναι τελικά δες και τα προηγούμενα ποστ με τον @salde.

 

Το refund το έχω στα υπόψη μου αλλά είπα να μην το ρίξω κατευθείαν στο τραπέζι, αν και έχω ξενερώσει τόσο που θα ήταν το ιδανικό.

 

Αν σου είναι εύκολο ανέβασε καμία φωτό από τη δική σου σε σκοτεινή σκηνή χωρίς φώτα να την έχω καβάντζα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/gigabyte_aorus_ad27qd.htm

 

Αλάτι στην πληγή ρίχνω τώρα, αλλά βγήκε το review....

Τι να κάνω....

Βρε τι αλάτι στην πληγή, μια χαρά κάνεις.

Είχα γράψει ότι I'll bite the bullet και θα την πάρω. Έ, η σφαίρα έσκασε.

Πάντως αν κάποια από τις δικές μου είχε το glow αυτής της δοκιμής... πίτες θα έκανα (τρόπος του λέγειν, μην δημιουργούνται εντυπώσεις ?).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η εικόνα που δείχνουν για bleed δεν έχει σχέση με τις εικόνες που δείχνει ο paxman. Δεν διάβασα προσεκτικά την παρουσίαση είδα όμως κάτι (στην παράγραφο για τη Φωτεινότητα είναι):
«At the full brightness setting in the OSD the maximum luminance reached a very high 471 cd/m2 which was a lot higher than the specified maximum brightness of 350 cd/m2 from the manufacturer in fact. There was a good 409 cd/m2 adjustment range in total, so at the minimum setting you could reach down to a pretty low luminance of 63 cd/m2. This should be low enough for most people including those wanting to work in darkened room conditions with low ambient light. A setting of 13 in the OSD menu should return you a luminance of around 120 cd/m2 at default settings.»

σε ποια βαθμίδα είσαι από φωτεινότητα όταν βλέπεις το πρόβλημα; Αν είσαι πάνω από το 13 που γράφουν εδώ μήπως να το δοκίμαζες πιο κάτω; Αν και αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις και δε νομίζω με αυτό να αρχίσει ξαφνικά να σε ικανοποιεί αλλά μιας και το έχεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, salde said:

η εικόνα που δείχνουν για bleed δεν έχει σχέση με τις εικόνες που δείχνει ο paxman. Δεν διάβασα προσεκτικά την παρουσίαση είδα όμως κάτι (στην παράγραφο για τη Φωτεινότητα είναι):
«At the full brightness setting in the OSD the maximum luminance reached a very high 471 cd/m2 which was a lot higher than the specified maximum brightness of 350 cd/m2 from the manufacturer in fact. There was a good 409 cd/m2 adjustment range in total, so at the minimum setting you could reach down to a pretty low luminance of 63 cd/m2. This should be low enough for most people including those wanting to work in darkened room conditions with low ambient light. A setting of 13 in the OSD menu should return you a luminance of around 120 cd/m2 at default settings.»

σε ποια βαθμίδα είσαι από φωτεινότητα όταν βλέπεις το πρόβλημα; Αν είσαι πάνω από το 13 που γράφουν εδώ μήπως να το δοκίμαζες πιο κάτω; Αν και αυτά είναι προσωπικές προτιμήσεις και δε νομίζω με αυτό να αρχίσει ξαφνικά να σε ικανοποιεί αλλά μιας και το έχεις...

Πριν από λίγο πήγα και την παρέλαβα από Msystems, αν βρω το χρόνο και το κουράγιο θα την ξεπακετάρω κάποια στιγμή το ΣΚ να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση, εγώ είδα μόνο τα διαγράμματα και - κυρίως - την εικόνα με σκοτεινό φόντο.

Πάντως δεν τρέφω μεγάλες ελπίδες γιατί και ο @staxtis νομίζω δεν την πείραξε, ας επιβεβαιώσει αν το διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους; απο δευτέρα έλεγα να την παραγγείλω και εγώ μιας και σε αυτά τα λεφτά είναι η καλύτερη όσο αφορά την εικόνα είνια κια ips αρα ωραίες γωνίες θέασης και g-sync υποστηρίζει επίσημα. Αλλά με όλα αυτά που διάβασα μάλλον θα πάω πάσο. Γιατί τόσο χάλια όμως; και εγώ τώρα έχω μια lg 24mp59g Ips και σε μαύρο βλέπω όντως φως αλλα σε παιχνίδια και γενικότερα παντού δεν φαίνεται λες και έχω βάλει λάμπα πίσω απο καμία γωνία. Μάλλον θα περιμένω για τις καινούριες οθόνες Nano IPS της LG όπως την 27GL850G-B. Εγώ ήθελα την Aorus γιατί έβλεπα 10 bits HDR και λέω οοοοοοοοοο θα έχει τέλεια χρώματα αυτήν θέλω. Μακάρι να μην είναι πολύ ακριβή της LG γιατί με 600 budget έλεγα να πάρω. Καλή τύχη σε όσους έχετε προβλήματα πάλι καλά το βρήκα τελευταία στιγμή αυτό το Post πριν την πάρω.Ευχαριστώ. Σας εύχομαι ότι καλύτερο 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Therion13 said:

Καλησπέρα σε όλους; απο δευτέρα έλεγα να την παραγγείλω και εγώ μιας και σε αυτά τα λεφτά είναι η καλύτερη όσο αφορά την εικόνα είνια κια ips αρα ωραίες γωνίες θέασης και g-sync υποστηρίζει επίσημα. Αλλά με όλα αυτά που διάβασα μάλλον θα πάω πάσο. Γιατί τόσο χάλια όμως; και εγώ τώρα έχω μια lg 24mp59g Ips και σε μαύρο βλέπω όντως φως αλλα σε παιχνίδια και γενικότερα παντού δεν φαίνεται λες και έχω βάλει λάμπα πίσω απο καμία γωνία. Μάλλον θα περιμένω για τις καινούριες οθόνες Nano IPS της LG όπως την 27GL850G-B. Εγώ ήθελα την Aorus γιατί έβλεπα 10 bits HDR και λέω οοοοοοοοοο θα έχει τέλεια χρώματα αυτήν θέλω. Μακάρι να μην είναι πολύ ακριβή της LG γιατί με 600 budget έλεγα να πάρω. Καλή τύχη σε όσους έχετε προβλήματα πάλι καλά το βρήκα τελευταία στιγμή αυτό το Post πριν την πάρω.Ευχαριστώ. Σας εύχομαι ότι καλύτερο 

Σαν οθόνη είναι καταπληκτική, χρώματα, απόκριση, κρυστάλλινη εικόνα, ποιοτική κατασκευή... ΑΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Therion13 said:

γιατί έβλεπα 10 bits HDR

το HDR μην σε επηρρεάζει στην αγορά σου προς το παρόν. Αν δεν τα έχεις διαβάσει υπάρχουν παραπομπές σε αναλυτικές εξηγήσεις από το tftcentral σε άλλα μηνύματα εδώ. Όσο για τα 10bits να ξέρεις ότι για να δεις 10bit χρώμα, πρέπει να υποστηρίζεται από όλη την αλυσίδα γραφικών, δεν αρκεί να το υποστηρίζει μόνο η οθόνη. Λειτουργικό, κάρτα γραφικών, εφαρμογή που χρησιμοποιείται και οθόνη. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι συνήθως οι οθόνες που υποστηρίζουν 10bit χρώμα τείνουν να είναι τα καλύτερα μοντέλα των εταιρειών κι ο αγοραστής μπορεί βάσιμα να ελπίζει ότι δεν θα έχουν το φτηνότερο σκουπιδοπάνελ που υπάρχει κλπ αλλά πρόσεχε αν το χρησιμοποιείς ως βασικό κριτήριο αγοράς χωρίς να καταλαβαίνεις τους περιορισμούς του. Αλλιώς καταλήγει να είναι μια ακόμα παγίδα μάρκετινγκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος paxman έγραψε:

Σαν οθόνη είναι καταπληκτική, χρώματα, απόκριση, κρυστάλλινη εικόνα, ποιοτική κατασκευή... ΑΛΛΑ...

Αν μπορεί ο @Staxtis Ας βγάλει μια φώτο σε πλήρες σκοτάδι και να την ανεβάσει. Απο περιέργεια και εγώ αυτήν που έχω τώρα είπα να την δω πως είναι σε σκοτάδι γιατί μέχρι τώρα οκ το μαύρο είναι κάπως φωτεινό αλλά λογικό και σε παιχνίδια ποτέ δεν υπάρχει καμία γωνία πιο φωτεινή απο την άλλη. Εσύ μήπως τα παρα λες; η έχει υπερφυσικά μάτι; Να σε καθησυχάσω και όχι να μαλώσουμε. Θα βάλω και εγώ φώτο της LG 24mp59g ips τον 150€. Αυτό που είδα μέσο του κινητού δεν το περίμενα. με το μάτι δεν φαίνεται έτσι και έψαξα απο όλες τις γωνίες.

20190504_220849.thumb.jpg.dcc8316278e2ee91e6dbf01b2d1912ad.jpg

 

Αυτό είναι εντελώς μαύρο (υποτίθεται)

 

2.thumb.jpg.afc5c3659ef07192fcb771320f72affa.jpg

 

Ορίστε και ένα παιχνίδι κάπως σκοτεινό μέρος και κάτω δεξιά στο μάτι άσπρα φαίνονται τα γράμματα με τις σφαίρες στο μάτι.

 

3.thumb.jpg.5e04b01bff5c9b3936aa15f3b68f1cab.jpg

Εδώ ήταν τέρμα σκοτάδι δεξιά και αριστερά γωνία ίσως το κινητό να έδωσε φως και έχασε το focus να ήταν κάπως εκτός και βγήκε τόσο θαμπό.

Αυτό που θέλω να πω σε εσένα το μαύρο είναι πιο μαύρο απο το δικό μου το μαύρο! Για αυτό σου λέω οτι μήπως υπερβάλλεις και είναι καλά η οθόνη σου χωρίς να έχω γνώση στα πράγματα απλός προσπαθώ να σε καθησυχάσω. Για αυτό λέω ο φίλος που έχει πάρει το καλό κομμάτι που λέει εχω την απορία να ανεβάσει και αυτός μια μαύρη εικόνα. Δεν είναι oled οθόνες και αυτά έχουν οι LCD η αυτές οι οθόνες τέλος πάντων και πάλι σόρρυ δεν ξέρω πολλά πράγματα.

πριν 2 ώρες, το μέλος salde έγραψε:

το HDR μην σε επηρρεάζει στην αγορά σου προς το παρόν. Αν δεν τα έχεις διαβάσει υπάρχουν παραπομπές σε αναλυτικές εξηγήσεις από το tftcentral σε άλλα μηνύματα εδώ. Όσο για τα 10bits να ξέρεις ότι για να δεις 10bit χρώμα, πρέπει να υποστηρίζεται από όλη την αλυσίδα γραφικών, δεν αρκεί να το υποστηρίζει μόνο η οθόνη. Λειτουργικό, κάρτα γραφικών, εφαρμογή που χρησιμοποιείται και οθόνη. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι συνήθως οι οθόνες που υποστηρίζουν 10bit χρώμα τείνουν να είναι τα καλύτερα μοντέλα των εταιρειών κι ο αγοραστής μπορεί βάσιμα να ελπίζει ότι δεν θα έχουν το φτηνότερο σκουπιδοπάνελ που υπάρχει κλπ αλλά πρόσεχε αν το χρησιμοποιείς ως βασικό κριτήριο αγοράς χωρίς να καταλαβαίνεις τους περιορισμούς του. Αλλιώς καταλήγει να είναι μια ακόμα παγίδα μάρκετινγκ.

 

Ναι καταλαβαίνω αλλα το βλέπω και ως επένδυση, μπορεί τώρα απο τα 10 πράγματα στο 1 να δουλεύει το hdr η 10 bits αλλά αργότερα σε περισσότερα. Έχω κινητό με oled και hdr και όταν το βάζω δίπλα διπλα με άλλα κινητά είναι τέρμα θαμπά μπροστά στο δικό μου. Αλλά θέλω πολύ και σε παιχνίδια και σε ταινίες να βλέπω όμορφα ωραία ζωντανά χρώματα!

 

Και εγώ στην αναζήτηση είμαι και τελικά μετά απο αυτό που είδα οτι γίνεται στην δικιά μου τώρα λέω μήπως τελικά αν είναι έτσι και οι άλλη στο μαύρο σιγά ούτε που φαίνεται στο μάτι και προσπάθησα και με το κινητό να το αλλάξω γωνία αλλα πάλι απο παντού έβγαζε πολλά 

Έγινε επεξεργασία από Therion13
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.