Jump to content



Μια περίπτωση WiFi networking και προτάσεις για βελτίωση ταχύτητας


gdp77

Recommended Posts

Λοιπόν, χωρίς πολλά λόγια η δικτύωση του σπιτιού μου είναι κάπως έτσι:

 

my_home_networking.png.f364b58754fc47e71d94d5aef0f4db5e.png

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το repeater (Δ) έχει link rate με το router (Α) μου ~52Mbps και το laptop μου (Ε) έχει επίσης καλό link rate ~65Mbps, οι ταχύτητες σε speedTest που παίρνω στη θέση Ε είναι περίπου ~12-15Mbps.

 

1) Αν τοποθετήσω το laptop στη θέση Δ και το συνδέσω απευθείας με το router παίρνω ~30Mbps. Συνεπώς το repeater μου είναι ΓΤΠ ; Αν ναι, τι προτείνετε να αγοράσω (που επιβεβαιωμένα σε αντίστοιχο σενάριο να δίνει καλές ταχύτητες; Επίσης αν το repater μου είναι ΓΤΠ για ποιο λόγο μου δείχνει link rate με το router 52Mbps και με το laptop μου 65Mbps, αλλά οι ταχύτητες σε speedTest είναι περί τα 12Μbps; Τι παίζει;

 

2) Με καλό εξοπλισμό τι απώλεια θεωρείται λογική στο σενάριό μου (άλλος όροφος) ;

 

3) Σκέφτηκα να πάω σε λύση dual band (2.4GHz και 5 GHz), αλλά και το laptop μου και το router μου υποστηρίζουν 2.4GHz. Οπότε μήπως πρέπει να αλλάξω και το router; Δηλαδή να επικοινωνούν router-repeater @ 5GHz και το repeater με το laptop @ 2.4GHz ???? Ή λέω μπούρδες; 

 

4) Γενικά οποιαδήποτε πρόταση με λογικό κόστος ευπρόσδεκτη για να αυξήσω τις ταχύτητες στον πάνω όροφο.

 

ΥΓ Όλες οι συσκευές μου παίζουν στο channel 1 που είναι απολύτως καθαρό. (μόνο εγώ παίζω εκεί, οι γείτονες είναι channel 6)

 

Όσοι ειδικοί με wifi και έμπειροι σε θέματα δικτύωσης, προσέλθετε...

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και με καλύτερο repeater θα χάσεις ταχύτητα, επειδή μοιράζεται το ίδιο φάσμα. Με ασύρματο, η καλύτερη λύση είναι mesh, αλλά το κόστος είναι σημαντικό. Έτσι μπορείς πχ να βάζεις το backbone σε μία συχνότητα και τους clients σε άλλη.

 

Powerlines έχεις δοκιμάσει; Και φτηνά είναι και δουλειά κάνουν. Απλά εξαρτάται και από την καλωδίωση ρεύματος του σπιτιού, οπότε καλό είναι να δοκιμάσεις πρώτα πόσο καλά δουλεύουν, πριν δεσμευτείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, minast said:

Ακόμη και με καλύτερο repeater θα χάσεις ταχύτητα, επειδή μοιράζεται το ίδιο φάσμα. Με ασύρματο, η καλύτερη λύση είναι mesh, αλλά το κόστος είναι σημαντικό. Έτσι μπορείς πχ να βάζεις το backbone σε μία συχνότητα και τους clients σε άλλη.

Σύμφωνοι, αλλά προφανώς το repeater μου έχει θέμα, αφού στην ίδια θέση αν βάλω το laptop και το συνδέσω με το router στον κάτω όροφο, πιάνω ~30Mbps. Να δεχτούμε λοιπόν ότι με καλύτερο repeater θα πιάσω τα 30? Ή επειδή το repeater είναι άλλη μία συσκευή στο ίδιο φάσμα , ό,τι συνδέω πάνω του θα έχει περαιτέρω απώλεια; 

 

Αυτό που λες για mesh είναι κάτι σαν αυτό που περιγράφω στο ερώτημα 3 ?

 

7 minutes ago, minast said:

Powerlines έχεις δοκιμάσει; Και φτηνά είναι και δουλειά κάνουν. Απλά εξαρτάται και από την καλωδίωση ρεύματος του σπιτιού, οπότε καλό είναι να δοκιμάσεις πρώτα πόσο καλά δουλεύουν, πριν δεσμευτείς.

Έχω τριφασικό και θα μπλέξω. Αλλά έστω ότι βρίσκω πρίζα στην ίδια φάση, υπάρχουν powerlines που δίνουν wifi? Δοκιμή δεν παίζει, καθώς δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει powerline για να δοκιμάσω. Οπότε θα πρέπει να το ρισκάρω.

 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

το κακό του συγκεκριμένου ap είναι ότι οι rj45 που έχει είναι μόνο για "μοίρασμα" (ή τουλάχιστον έτσι κατάλαβα στο documentation)

τα powerlines θα είχαν νόημα εαν το ap είχε δυνατότητα να "δέχεται" απο ethernet
αν υπάρχει κάποιο παλιό router θα μπορούσε να γίνει δοκιμή με powerlines
ούτως ώστε το router να είναι ενσύρματο και ας πούμε ότι το wifi του πάνω ορόφου στο channel 11

7 minutes ago, gdp77 said:

1)Αυτό που λες για mesh είναι κάτι σαν αυτό που περιγράφω στο ερώτημα 3 ?

 

2)Έχω τριφασικό και θα μπλέξω. Αλλά έστω ότι βρίσκω πρίζα στην ίδια φάση, υπάρχουν powerlines που δίνουν wifi? Δοκιμή δεν παίζει, καθώς δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει powerline για να δοκιμάσω. Οπότε θα πρέπει να το ρισκάρω.


απαντώ στα ερωτήματα
1) όχι mesh networks είναι δίκτυα με 3-4 συσκευές διάσπαρτες που εσύ μπαίνεις σε 1 και μόνο ssid (δηλαδή ας πούμε ότι βλέπεις 1 wifi) και ανάλογα ποια "μητρική" συσκευή έχει καλύτερο σήμα συνδεέσαι σε αυτή

2) τουλάχιστον στο skroutz δείχνει πως υπάρχουν
https://www.skroutz.gr/c/913/network-plc/f/553124/asyrmati.html?o=powerline&order_by=pricevat&order_dir=asc

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, gdp77 said:

Σύμφωνοι, αλλά προφανώς το repeater μου έχει θέμα, αφού στην ίδια θέση αν βάλω το laptop και το συνδέσω με το router στον κάτω όροφο, πιάνω ~30Mbps. Να δεχτούμε λοιπόν ότι με καλύτερο repeater θα πιάσω τα 30? Ή επειδή το repeater είναι άλλη μία συσκευή στο ίδιο φάσμα , ό,τι συνδέω πάνω του θα έχει περαιτέρω απώλεια; 

 

Έχω τριφασικό και θα μπλέξω. Αλλά έστω ότι βρίσκω πρίζα στην ίδια φάση, υπάρχουν powerlines που δίνουν wifi? Δοκιμή δεν παίζει, καθώς δεν έχω κάποιον γνωστό που να έχει powerline για να δοκιμάσω. Οπότε θα πρέπει να το ρισκάρω.

 

Το repeater είναι άλλη μία συσκευή στο ίδιο φάσμα και η συνολική ταχύτητα μοιράζεται, επομένως η πτώση είναι πάντα υπολογίσιμη.

Είναι το ίδιο όπως να μιλάνε δύο άνθρωποι απευθείας, ή με κάποιον ενδιάμεσο να αναμεταδίδει.

 

Τα περισσότερα έτοιμα ζευγάρια powerlines έχουν ασύρματο στην μία πλευρά. Συνδέεις το ένα στο ρούτερ με καλώδιο, και το άλλο (που είναι και WiFi Access Point) στον χώρο που θέλεις να έχεις δίκτυο. Δυστυχώς το ρίσκο να μην παίζει καλά, σε άλλο όροφο και με τριφασικό, δεν είναι αμελητέο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, shattered said:

τα powerlines θα είχαν νόημα εαν το ap είχε δυνατότητα να "δέχεται" απο ethernet

Γι''αυτό λέω, σε αυτή την περίπτωση, να πάρω powerline που να "βγάζει" wifi. Δηλαδή το νυν repeater φεύγει.

 

 

1 minute ago, minast said:

Δυστυχώς το ρίσκο να μην παίζει καλά, σε άλλο όροφο και με τριφασικό, δεν είναι αμελητέο.

Οπότε επανερχόμαστε στη λύση ενός καλού repeater, τουλάχιστον να παίρνω τα ~30Μbps που μπορεί να πάρει απευθείας το laptop από το router όταν βρίσκεται στη θέση Δ.

Link to comment
Share on other sites

Από powerlines όλη μοναδική εταιρεία που ξέρω να έχει εγγυημένη υποστήριξη σε τριφασικό ρεύμα είναι η Devolo. Πιο τσιμπημενη, ναι, αλλά τι να κάνεις...

Έβαλα Devolo στο πατρικό μου, κουμπωσα παλιό modem/router σαν access point, και έλυσα το πρόβλημα μου σχετικά οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

η άλλη και άσχημη λύση (αν δεν έχεις ήδη σωλήνες που να ξέρεις πως πάνε)
είναι περνάς rj45 κάπως απο το modem σε ένα σημείο πάνω στον πάνω όροφο και μετά συνδέεις εκεί κάποιο ap/παλιό modem/router/ ότι θέλεις τέλως πάντων και κάνεις την δουλειά σου

Link to comment
Share on other sites

Just now, ronin13 said:

Από powerlines όλη μοναδική εταιρεία που ξέρω να έχει εγγυημένη υποστήριξη σε τριφασικό ρεύμα είναι η Devolo. Πιο τσιμπημενη, ναι, αλλά τι να κάνεις...

Έβαλα Devolo στο πατρικό μου, κουμπωσα παλιό modem/router σαν access point, και έλυσα το πρόβλημα μου σχετικά οικονομικά.

Αντίθετα, εγώ τα έσκασα για Devolo 802.11ac και είχα διακοπές σε πρίζα ίδιας φάσης ίδιου ορόφου. Από τότε και μετά, πάντα προτείνω δοκιμή :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα μου δώσει ο αδερφός μου ένα tp-link repeater, κατά πολλά χρόνια νεότερο από το δικό μου και πιο ποιοτικό (δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα, δεν το έχω στα χέρια μου), για να δω αν μπορώ να πετύχω καλύτερα αποτελέσματα στον πάνω όροφο. Αν όχι, θα το ρισκάρω για κάποια λύση powerline. Τελευταία επιλογή θα είναι να βρω τρόπο να τρυπήσω πλάκα και να φέρω rj45 στον πάνω όροφο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, gdp77 said:

Σήμερα θα μου δώσει ο αδερφός μου ένα tp-link repeater, κατά πολλά χρόνια νεότερο από το δικό μου και πιο ποιοτικό (δεν θυμάμαι μοντέλο τώρα, δεν το έχω στα χέρια μου), για να δω αν μπορώ να πετύχω καλύτερα αποτελέσματα στον πάνω όροφο. Αν όχι, θα το ρισκάρω για κάποια λύση powerline. Τελευταία επιλογή θα είναι να βρω τρόπο να τρυπήσω πλάκα και να φέρω rj45 στον πάνω όροφο.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Αν σκέφτεσαι το τρύπημα, δες εάν έχεις σπιράλ με ασθενή (πχ κεραία τηλεόρασης, τηλέφωνο) που να πηγαίνουν μεταξύ των ορόφων. Αν βρεις κανένα, μπορείς να περάσεις εκεί ένα UTP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να και κάτι που δεν γνώριζα και το διάβασα τυχαία σε manual της TP-LINK:

Quote

 

Why does the wireless transmission rate speed down, while the wireless signal is stronger after repeated by RExxx?

In compliance with the wireless transmission protocol, all the Range Extender devices are set to work in half-duplex instead of full-duplex mode. In other words, the Range Extender has to process one-way communication between your root Wireless Router or AP and the terminal clients; so the transmission time will be double-increased, while the speed will be decreased.

 

 

Με άλλα λόγια, βάσει κανονισμών -καταλαβαίνω- ότι οποιοδήποτε range extender θα μειώνει την max ταχύτητα στο μισό. Οπότε είναι απολύτως λογικό στον κάτω όροφο να παίρνω wifi (internet) bandwidth ~ 40Μbps (από το router) και στον πάνω όροφο max ~20Μbps (από το extender). 

 

Εντυπωσιακό!!! και κρυμμένο στα ψιλά γράμματα. Μου αρέσει που διαφημίζουν και extenders με τρελές ταχύτητες. Στην πραγματικότητα, στην καλύτερη περίπτωση θα παίρνεις από το extender την μισή ταχύτητα σε σχέση με αυτή που επιτυχγάνεις με το router σου, ακόμα και αν η ασύρματη σύνδεση γίνεται εξ επαφής!

 

Συνεπώς, αν το ζητούμενο είναι να φέρω στον πάνω όροφο internet με την καλύτερη δυνατή ταχύτητα, χωρίς να τρυπήσω πλάκα και να φέρω καλωδίωση, η λύση powerline είναι μονόδρομος (με το όποιο ρίσκο αυτό συνεπάγεται).

Link to comment
Share on other sites

μη μπερδευεις το ρουτερ στην ολη ιστορια.

για να σου δωσω να καταλαβεις.

εχω τοπικο δικτυο το οποιο αποτελειται απο speedport plus σε bridge και πανω του ενα n17u(1) για routing σε 50αρα vdsl, πανω στο n17u μεσω καλωδιου (gigagit μεταξυ τους) ειναι συνδεδεμενο ενα αλλο n17u(2) σαν ΑP.

Με καλωδιο (gigabit παντα) πανω στο (1) ειναι διαφοροι υπολογιστες και ο file server.

PC1 διπλα στο n17u(2) συνδεεται ασυραμτα με 821N (tiplink) στα 300mbps, μεταφορα αρχειου απο file server περιπου 20mb/s, το ιδιο pc εαν το συνδεσω σε repeater το οποιο θα ειναι διπλα στο n17u(2) θα εχω στη καλυτερη 10mb/s.

Ομως ακομα και στη δευτερη περιπτωση ειναι αρκετο για να τερματισει τη vdsl απο το n17u(1).

Oλα αυτα με ιδανικες συνθηκες, αριστο σημα, και μονο μια ασυρματη συσκευη συνδεδεμενη.

Με καθε συσκευη που συνδεεται το διαθεσιμο bandwidth του αρυρματου μειωνεται απο ελαχιστα εως αρκετα ή πολυ. Εαν υπαρχουν γειτονικα δικτυα που παρεμβαλονται στα καναλια σου θα υπαρχει ακομα μεγαλυτερη μειωση κλπ κλπ.

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Έστω ότι αγοράζω powerline και ότι δουλεύει σωστά. Υπάρχουν λύσεις σαν και αυτή που είναι kit και η δεύτερη πρίζα έχει και WiFi. Η δεύτερη πρίζα διαφημίζεται ότι

Quote

 

Wi-Fi Clone Button – Automatically copies the network name (SSID) and password of your main router with the touch of a button

 

 

Το μεγάλο ερώτημα είναι: Η δεύτερη πρίζα θα λειτουργεί σαν WiFi extender (οπότε πάλι ταχύτητα στο μισό) ή θα παίρνει δεδομένα μέσω WiFi και θα τα στέλνει στο modem/router μέσω powerline με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα, δηλαδή θα λειτουργεί σαν access point; Αν είναι το πρώτο, τότε για μένα είναι δώρο άδωρο. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω τη διευκρίνιση σε κάποιο site....

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Απαντάω μόνος μου: Διαβάζοντας το manual της συσκευής, καταλαβαίνω ότι μάλλον λειτουργεί σαν wireless AP, διότι μπορεί να δώσει WiFi χωρίς να έχει το modem/router ασύρματο δίκτυο. Άρα μάλλον η δουλειά γίνεται μέσω της καλωδίωσης. Οπότε μένει τώρα να αποφασίσω ποιο powerline kit θα αγοράσω, με στόχο να φέρω στον πάνω όροφο το max bandwidth που μπορεί να δώσει η VDSL μου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, panoc said:

μη μπερδευεις το ρουτερ στην ολη ιστορια.

για να σου δωσω να καταλαβεις.

εχω τοπικο δικτυο το οποιο αποτελειται απο speedport plus σε bridge και πανω του ενα n17u(1) για routing σε 50αρα vdsl, πανω στο n17u μεσω καλωδιου (gigagit μεταξυ τους) ειναι συνδεδεμενο ενα αλλο n17u(2) σαν ΑP.

Με καλωδιο (gigabit παντα) πανω στο (1) ειναι διαφοροι υπολογιστες και ο file server.

PC1 διπλα στο n17u(2) συνδεεται ασυραμτα με 821N (tiplink) στα 300mbps, μεταφορα αρχειου απο file server περιπου 20mb/s, το ιδιο pc εαν το συνδεσω σε repeater το οποιο θα ειναι διπλα στο n17u(2) θα εχω στη καλυτερη 10mb/s.

Ομως ακομα και στη δευτερη περιπτωση ειναι αρκετο για να τερματισει τη vdsl απο το n17u(1).

Oλα αυτα με ιδανικες συνθηκες, αριστο σημα, και μονο μια ασυρματη συσκευη συνδεδεμενη.

Με καθε συσκευη που συνδεεται το διαθεσιμο bandwidth του αρυρματου μειωνεται απο ελαχιστα εως αρκετα ή πολυ. Εαν υπαρχουν γειτονικα δικτυα που παρεμβαλονται στα καναλια σου θα υπαρχει ακομα μεγαλυτερη μειωση κλπ κλπ.

 

 Καταλαβαίνω τι γράφεις και κατανοώ ότι όσες περισσότερες συσκευές έχεις πάνω στο WiFi τόσο μειώνεται το bandwidth της κάθε μιας. Εμένα ο στόχος μου είναι απλός: Να μπορώ να παίρνω ασύρματα στον πάνω όροφο τα 40Mbps που  μπορώ να πάρω ασύρματα και στον κάτω όροφο (με μόνο μια συσκευή συνδεδεμένη γιατί αν συνδέσω παραπάνω πέφτει). Αν με powerline το πετύχω θα είμαι ευτυχής γιατί η διαδικασία να τρυπήσω τοίχους (και λογικά πλάκα ορόφου, εκτός αν το φέρω εξωτερικά) να φέρω καλώδιο πάνω, να αγοράσω επιπλέον AP, να μανουριάσω με σεταρίσμα δικτύου κτλ είναι too much για μένα και από άποψης κόστους και από άποψης χρόνου.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, update και ας σχολιάσουν οι ειδήμονες:

 

Δοκίμασα με ένα tp-Link AC750 Wi-Fi Range Extender (RE210) που περίσσευε στον αδερφό μου. Αυτό είναι dual band (2.4GHz και 5GHz). Συνδέθηκε με το router στα 2.4 και δίνει extension 2.4 και 5GHz. Επειδή το laptop είναι παλιό, συνδέθηκε ασύρματα πάνω στο tp-link στα 2.4GHz. Πήρα βελτιωμένο speedtest ~20Μbps. Η έκπληξη όμως ήταν όταν συνέδεσα το κινητό μου (Xiaomi Redmi note 5 pro), το οποίο συνδέθηκε στα 5GHz. Σημειωτέον με ένα scanner που έλεγξα, τα 5GHz είναι εντελώς καθαρά, καθώς κανένας γείτονας δεν χρησιμοποιεί αυτή την μπάντα. Λοιπόν, το κινητό έτρεξε speedtest ~40Mbps!!!! 

 

Ανακεφαλαιώνοντας: router και extender στα 2.4 παίρνω max 20Mbps στον πάνω όροφο.

router στα 2.4 (αναγκαστικά δεν έχει άλλη μπάντα) και extender στα 5GHz, παίρνω 40Mbps στον πάνω όροφο.

 

Δεδομένου ότι το laptop έχει παλιό wifi, θέλω να πετύχω max ταχύτητα 40Mbps στο laptop. Άρα, η μόνη λύση που βλέπω είναι να επιλέξω powerline, ώστε να "φέρω" δίκτυο στον πάνω όροφο ενσύρματα (ευελπιστώντας ότι θα δουλέψει καλά) και από την πρίζα του powerline να επιχειρήσω να πιάσω ασύρματα στα 2.4GHz τα πολυπόθητα 40Mbps, που ξέρω πλέον ότι είναι εφικτά. Ουσιαστικά μόνο το laptop είναι που με αναγκάζει να προβώ στην αγορά powerline, καθώς όλες οι άλλες συσκευές (tablet, κινητά και ps4) παίζουν και στα 5GHz.

 

Σχόλια και σκέψεις ευπρόσδεκτά, μήπως και αποφύγω να δώσω τα 100ευρώ για powerline... 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο σου πουλάει ο αδερφός το extender
αν το θέμα είναι μόνο το laptop
ίσως μια usb wifi κάρτα me 802.11/ac (ή γενικά μια dual band)
χωρίς να ξέρω τι παίζει (φθηνή απο το skroutz)
https://www.skroutz.gr/s/9911273/Digitus-DN-70565.html

σίγουρα με εξωτερικές κεραίες θα είναι πιο σταθερό λογικά (ανάλογα πάντα και τι υλοποίηση είναι)
αν δεν θυμάμαι λάθος κοιτάς για 433mbps+ για να είναι 5ghz

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο σου πουλάει ο αδερφός το extender
αν το θέμα είναι μόνο το laptop
ίσως μια usb wifi κάρτα me 802.11/ac (ή γενικά μια dual band)
χωρίς να ξέρω τι παίζει (φθηνή απο το skroutz)
https://www.skroutz.gr/s/9911273/Digitus-DN-70565.html

σίγουρα με εξωτερικές κεραίες θα είναι πιο σταθερό λογικά (ανάλογα πάντα και τι υλοποίηση είναι)
αν δεν θυμάμαι λάθος κοιτάς για 433mbps+ για να είναι 5ghz
Εξαιρετική ιδέα!!! Πράγματι μόνο το λάπτοπ είναι το θέμα. Και βλέπω υπάρχουν πολλές φτηνές επιλογές! Η κεραία μάλλον δεν είναι πρόβλημα γιατί αν το κινητό μπορεί και πιάνει 40mbps, τότε και ένας από αυτούς τους αντάπτορες δεν θα έχει πρόβλημα. Για 15-20 ευρώ αξίζει να το δοκιμάσω!

ΥΓ το repeater ο bro δεν το χρειάζεται, συνεπώς το χρησιμοποιώ χωρίς να το αγοράσω, μέχρι νεωτέρας! Παραγγέλνω usb adaptor και ενημερώνω. Αρκεί να υποστηρίζει 802.11/ac οπότε παίζει σίγουρα 5 ghz

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, gdp77 said:

Εξαιρετική ιδέα!!! Πράγματι μόνο το λάπτοπ είναι το θέμα. Και βλέπω υπάρχουν πολλές φτηνές επιλογές! Η κεραία μάλλον δεν είναι πρόβλημα γιατί αν το κινητό μπορεί και πιάνει 40mbps, τότε και ένας από αυτούς τους αντάπτορες δεν θα έχει πρόβλημα. Για 15-20 ευρώ αξίζει να το δοκιμάσω!

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

ότι λέει wifi 802.11ac είναι 5ghz
τώρα μπορεί και άλλα stick με 300mbps να έχουν dual band
αλλά εκεί πρέπει 1-1 να δεις το datasheet

 

ps. το redmi όμως έχει μια κεραία με μήκος πρακτικά όσο το κινητό
αντίστοιχα σκέψου πόσο θα έχει το stick, για αυτό είπα ότι ίσως αυτά που έχουν και κεραία να είναι καλύτερα

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.