Jump to content


Msi Trio 2080 πρόβλημα


Recommended Posts

πριν 22 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, ok. Καμιά χρήσιμη ιδέα για πρόβλημα που προέκυψε;

 Θερμή παράκληση: μην κάνετε λες και την τρέχω στο max με 0.0001v. Η nvidia δίνει αχρείαστο ρεύμα. Το κατεβάζω σε νορμάλ επίπεδο.

1900mhz@900mv δεν είναι χαμηλά. Και ναι, το uv σε συνδυασμό με το κατέβασμα του power limit κατεβάζουν τις θερμοκρασίες. 6-7 βαθμοί πιο κάτω δεν είναι λίγοι.

Γιώργο. Εσύ ξέρεις καλύτερα από την nVidia , γιατί να σου δώσουμε ιδέες; Αφού σου λένε ότι το undervolt δεν είναι πάντα καλό. Εσύ θα λες πάντα το δικό σου ότι δεν είναι πολύ και τέτοια . Ε τι να σου πω περισσότερο; Τα είπαμε και τηλεφωνικώς

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Γιώργο. Εσύ ξέρεις καλύτερα από την nVidia , γιατί να σου δώσουμε ιδέες; Αφού σου λένε ότι το undervolt δεν είναι πάντα καλό. Εσύ θα λες πάντα το δικό σου ότι δεν είναι πολύ και τέτοια . Ε τι να σου πω περισσότερο; Τα είπαμε και τηλεφωνικώς

Διαφωνείς με το ότι η nvidia δίνει παραπάνω ρεύμα, για να καλύψει όλα τα ενδεχόμενα;

Σαφώς δεν είναι καλό, όταν φτάνει στα όρια της υπερβολής. Αν την έτρεχα με 0.750mv, ναι, θα είχες δίκιο. Δεν νομίζω ότι υπερβάλλω με τις τωρινές ρυθμίσεις.

Σε κάθε περίπτωση, δεν ξέρω πού μπορεί να οφειλόταν το error. Αν είσαι βέβαιος ότι ευθύνεται το uv, με χαρά θα δω τις αποδείξεις που έχεις επ' αυτού.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, junior-21- said:

Manli

Bruce Lee???????????????Κατσε καλα γιατι ξερω τον δασκαλο του ??

27 minutes ago, tommybertsen said:

Αφού σου λένε ότι το undervolt δεν είναι πάντα καλό

Παντα καλο ειναι αρκει ομως να βρεις το ποσο κατω πρεπει να πας,να βρεις το οριο που λεμε...............γιατι μετα ψαχνεις να βρεις τι φταιει...............

20 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Αν είσαι βέβαιος ότι ευθύνεται το uv, με χαρά θα δω τις αποδείξεις που έχεις επ' αυτού

Μωρελλι αποδειξεις δεν μπορει να σου βρει γιατι κανενας δεν ειναι τοσο αρρωστος οσο εμεις ωστε να σου εχει στοιχεια για το uv.

Σιγουρα το παει οπως η ιντελ,που δινει παραπανω ρευμα για να πιασει ολα τα chipακια αλλα κλαϊν,αντε να βρεις αποδειξεις..........................

Φωναζω εδω και πολυ καιρο για τα παραπανω ρευματα επειδη εχω το σκαλωμα.............αλλα το μονο που μπορω να κανω ειναι να το ψαχνω μονος ή με αλλους σκαλωμενους σαν εμενα.............

Να δεις τι επαθα με τον 6700κ και τα ρευματα που εδεινε στο auto................................................

Λοιπον παω να πιω λιγο νιτρικο να εχω focus,ωστε να κατεβασω τους χρονους που κανω στο F1   ???

5 hours ago, 9000+rpm said:

Μια μερα που απλα  "σκρολαρα" στο σκρουτζ βλεπω την msi 2080rtx ventus

Μεγειες να την χαρεις οσο παει............

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος alexcrx έγραψε:

Σιγουρα το παει οπως η ιντελ,που δινει παραπανω ρευμα για να πιασει ολα τα chipακια αλλα κλαϊν,αντε να βρεις αποδειξεις..........................

 

Σε όλα συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω στο παραπάνω. Νομίζω πως δίνει "τόσο όσο". Ξεσκαλώστε όμως βρε παίδες (προσοχή, όχι ξεσαλώστε :hehe: ? )  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tommybertsen said:

Σε όλα συμφωνώ, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να συμφωνήσω στο παραπάνω

Καλα αφου αυτο δεν μπορω να το αποδειξω τοτε μπορει απλα να ειναι μεσα στο κεφαλι μου......................δεν ειμαι απολυτος απλα το εχω σιγουρο μεσα στο cpu μου.........

τωρα για το ξεσκαλωστε δε μπορω να σου πω οτι θα γινει στο αμεσο μελλον,μπορει και ποτε..................αλλα το ξεσαλωστε ειναι σιγουρο ???

και κατι για να γελασουμε...............................

RTX ακομα δεν εχω δει..................bf 5 δεν πηρα κωδικο οποτε RTX off ακομα...........................???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.. Μου το έκανε εκ νέου. Φαίνεται ότι το κάνει στο bf1. Όχι σε άλλο παιχνίδι (στο styx δεν το κάνει, αλλά θα δοκιμάσω όσα περισσότερα games μπορώ).

Ναι, την έτρεχα uv, όταν το έκανε. Θα την ξαναγυρίσω σε stock ρυθμίσεις, ώστε να επιβεβαιώσω εάν βγάζει error και έτσι.

Παραθέτω και screenshot, μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος:

Screenshot_34.png.b15210b1ea5eeee33ae26acc4c959b37.png

Έψαξα λίγο στο net και βρήκα ότι είναι (μάλλον) θέμα του directx. Ίσως χρειαστεί να κατεβάσω εκ νέου τον τελευταίο nvidia driver (αν και ποτέ δεν είχα θέμα μέχρι τώρα).

Αν έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα, ευχαρίστως να την ακούσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, αυτό μου το έκανε και στο fifa 19 και δεν έμπαινα για 1 μήνα. Ακριβώς τα ίδια, έμπαινα κάπου αλλά εμένα το crash είχε συγκεκριμένο σημείο. Ενώ το παιχνίδι στο kickoff mode έπαιζε, στο career ή στο Journey κράσαρε και 2 φορές μόλις με το παραπάνω μήνυμα.

Είναι πρόβλημα έκδοσης windows σε συνδυασμό με drivers και nVidia ΚΑΙ Origin κυρίως(αχταρμάς). Ευτυχώς που στο έβγαλε. Δεν είναι πρόβλημα της κάρτας. 

Α, για λύση; UPDATE από Origin ή και BF θα περιμένεις. Πέρα από όλα αυτά , θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα πρόβλημα της ΕΑ. Δεν μπορεί μόνο σε αυτούς να το κάνει. Θαρρώ πως πρέπει να κάνεις κάτι. Πχ στο origin , κάνε τικ αυτό αν δεν το έχεις

image.png

μήπως και σου βάλει κάποια beta έκδοση που δουλεύει σωστά (ναι, ακούγεται κουλό , αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Για να καταλάβεις τι λέω, εγώ δεν βρήκα ποτέ λύση, λύθηκε μόνο του :hehe: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Έλα ρε, αυτό μου το έκανε και στο fifa 19 και δεν έμπαινα για 1 μήνα. Ακριβώς τα ίδια, έμπαινα κάπου αλλά εμένα το crash είχε συγκεκριμένο σημείο. Ενώ το παιχνίδι στο kickoff mode έπαιζε, στο career ή στο Journey κράσαρε και 2 φορές μόλις με το παραπάνω μήνυμα.

Είναι πρόβλημα έκδοσης windows σε συνδυασμό με drivers και nVidia ΚΑΙ Origin κυρίως(αχταρμάς). Ευτυχώς που στο έβγαλε. Δεν είναι πρόβλημα της κάρτας. 

Α, για λύση; UPDATE από Origin ή και BF θα περιμένεις. Πέρα από όλα αυτά , θεωρώ ότι είναι ξεκάθαρα πρόβλημα της ΕΑ. Δεν μπορεί μόνο σε αυτούς να το κάνει. Θαρρώ πως πρέπει να κάνεις κάτι. Πχ στο origin , κάνε τικ αυτό αν δεν το έχεις

image.png

μήπως και σου βάλει κάποια beta έκδοση που δουλεύει σωστά (ναι, ακούγεται κουλό , αλλά ποτέ δεν ξέρεις)

 

Για να καταλάβεις τι λέω, εγώ δεν βρήκα ποτέ λύση, λύθηκε μόνο του :hehe: 

Thanx man.

Κάτι τέτοιο πρέπει να είναι.

Να φανταστείς, διάλεξα να μην τρέχει το origin στο background, όταν παίζω, μήπως και....αλλά δεν...

Το θέμα είναι ότι ποτέ δεν είχα θέμα με το bf1 και παίζω πάνω από χρόνο.

Τώρα που το σκέφτομαι, πριν κάποιες ημέρες το origin έκανε update τον εαυτό του. Λες; Γιατί ούτε με drivers είχα θέμα ποτέ (πάντα clean installation κάνω) ούτε με τα windows updates.

 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, δεν ξέρω πότε ακριβώς τρώει την φλασιά, αλλά μου το έκανε σε προηγούμενη έκδοση. Δώσε μου λίγο χρόνο να δοκιμάσω μήπως μου το ξανακάνει. Θα παίξω το anthem demo και θα δω, μετά θα βάλω Fifa 19.

For the record, βρίσκομαι στην έκδοση "Version 10.5.34.21025 - 0"

Τσέκαρε και εσύ που είσαι για να συγκρίνουμε

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Κοίτα, δεν ξέρω πότε ακριβώς τρώει την φλασιά, αλλά μου το έκανε σε προηγούμενη έκδοση. Δώσε μου λίγο χρόνο να δοκιμάσω μήπως μου το ξανακάνει. Θα παίξω το anthem demo και θα δω, μετά θα βάλω Fifa 19.

For the record, βρίσκομαι στην έκδοση "Version 10.5.34.21025 - 0"

Τσέκαρε και εσύ που είσαι για να συγκρίνουμε

Ίδια version έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το δω τώρα. Πάντως, μπορεί να μην το κάνει καθόλου, μπορεί να το κάνει μετά απο 2-3 ώρες ή μετά από 1 ώρα. Δεν έχω κάποια σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Δεν μπορώ να το δω τώρα. Πάντως, μπορεί να μην το κάνει καθόλου, μπορεί να το κάνει μετά απο 2-3 ώρες ή μετά από 1 ώρα. Δεν έχω κάποια σταθερά.

Πριν από καιρό είχα ίδια συμπτώματα με παλιά έκδοση driver nvidia σε μία gtx 660. Είχα δοκιμάσει διάφορους συνδυασμούς και τελικά είχε λυθεί με WHQL driver από Windows update. Αν θυμάμαι καλά, και με downgrade συνέχιζε να έχει προβλήματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα λύθηκε με συνδυασμό drivers από nVidia, update του παιχνιδιού και του launcher. Ήταν και σένα στου Origin ? 

PS: Όλα τα μηνύματα σχετικά με το πρόβλημα του Γιώργου θα μεταφερθούν σε νέο θέμα καθώς εδώ δεν είναι θέμα για επίλυση μεμονωμένων προβλημάτων  (απλά για να μην απορείτε που εξαφανίστηκαν από δω :p )

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2019 at 11:44 AM, DEADLAZARUS said:

 

Λοιπόν, το αναρτώ εδώ, ώστε να μην χαθεί. Μπορεί ν' αφορά κι άλλους κατόχους rtx καρτών (ή να το έχουν αντιμετωπίσει).

Πριν κάποιες ημέρες, καθώς έπαιζα bf1, πάγωσε η οθόνη και οι ήχοι του παιχνιδιού έμοιαζαν να ακούγονται από πολύ βαθιά (ακουγόταν ένα "ντουπ, ντουπ").

Δεν έδωσα σημασία, μέχρι που το έκανε εκ νέου, 2-3 ημέρες αργότερα, και μάλιστα εις διπλούν (είχα προβεί σε σχετική ανάρτηση στο bf1 νήμα).

Έκανα verifying τους φακέλους του παιχνιδιού. Δεν θυμάμαι εάν τότε κατέβασα και τους τελευταίους (417.71) drivers ή τους είχα περάσει λίγο νωρίτερα.

Η κάρτα τρέχει undervolted (1900mhz@900mv), με custom fun curve, no overclock (μια φορά ανέβασα τον πυρήνα, έδωσα +60, γιανα τρέξω ένα superposition, μνήμες δεν έχω αγγίξει).

Χθες, πήγα να τρέξω το bf1. Με πέταξε έξω, βγάζοντας ένα περίεργο error (ότι χρειάζεται update o driver/gpu not detected-unplugged). Δοκίμασα να εκκινήσω το παιχνίδι 3-4 φορές, τα ίδια. Η κάρτα συνδεδεμένη, έλεγξα και τα καλώδια, μην τυχόν είχε "κουνηθεί" κάτι.

Άνοιξα steam, δοκίμασα να τρέξω το styx, ξανά το ίδιο error. Κάποια στιγμή, μ' έβαλε στο παιχνίδι (styx), αλλά οι εισαγωγικές εικόνες είχαν τρελό stuttering.

Έκανα ένα reset τις ρυθμίσεις του msi ab (έχω την τελευταία stable version, 4.5), πέρασα χειροκίνητα το uv profile, και όλα έφτιαξαν.

3 ώρες περίπου bf1, χωρίς κανένα θέμα (όπως και κάθε άλλη μέρα), μόλις δε τέλειωσα τη gaming session, έτρεξα και 2 απανωτά superposition 4k optimized, τα οποία η κάρτα "έβγαλε" με άνεση και απροβλημάτιστα.

Ρωτώ λοιπόν: houston, we have a problem; Την κάρτα την έχω 3 μήνες περίπου και ποτέ δεν είχα το παραμικρό θέμα. Πιθανολογώ πως αν ήταν ελαττωματική, θα είχε φανεί νωρίτερα.

Ψάχνοντας λίγο στο net, δεν μπορώ να πω ότι έβγαλα άκρη. Αν ξέρει κανείς περί τίνος πρόκειται, ας μιλήσει:p.

Εννοείται πως θα το παρακολουθώ το θέμα (αν, δηλαδή, το ξανακάνει), απλά θέλω να έχω την πληρέστερη δυνατή εικόνα πριν προβώ σε οποιαδήποτε ενέργεια.

την σειρα 20χχ δεν την πειραζουμε....Ευχομαι να λυθει το προβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Mini update: εφόσον επιβεβαιώσω ότι λειτουργούν όλα άψογα, θα ζητήσω ν' αλλάξει ο τίτλος, καθώς δεν μιλάμε για πρόβλημα της κάρτας. Ας περιμένουμε βέβαια.

Λοιπόν, χθες έκανα bios update (πέρασα το 3.30, ενώ είχα το 1.80) στη μητρική μου και θυμήθηκα ότι έχω απενεργοποιήσει το auto update των windows. Οπότε πέρασα, χειροκίνητα, αρκετές ενημερώσεις. Πρέπει να είχα αρκετό καιρό να ενημερώσω τα windows.

Κατόπιν αυτών, έπαιξα 1.30 ώρα περίπου bf1 (με τις uv ρυθμίσεις) και δεν είχα κανένα θέμα. Κύλησαν όλα ομαλά.

Θα συνεχίσω να παρακολουθώ την κατάσταση και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε φαει οι περισσοτεροι το τυρακι του παραπανω ρευματος....anyway δεν θα κατσω να σας το αναλυσω εκ νεου.

 

Γιωργη, κατα 99.9% ειναι θεμα drivers and/or windows. DDU, εγκατασταση εκ νεου και θα εισαι οκ

 

Μου το εκανε κ εμενα πριν λιγες μερες και με τα απαραιτητα updates λυθηκε το θεμα. 

 

Για την ιστορια η δικη μου δουλευει στα 1950 με 0.856v....οι ασταθεια απο uv δεν παρουσιαζει τετοια συμπτωματα

 

edit: κατεβασε την τελευταια beta του afterburner(4.6 beta 10)...ειναι η πιο optimized για RTX :) 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κανενα τυρακι δε τρωμε.
Για να σιγουρευτεις οτι ενα προιον δεν εχει προβλημα, το τρεχουμε οπως τη δινει το εργοστασιο.
Οπως οταν αρχιζουν προβληματα στον υπολογιστη, το πρωτο πραγμα που λεμε ειναι να βγαλουμε ocing και να τρεξει στοκ.
Απλη λογικη θελει.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα παραπανω - δεν θα κατσω να γραφω σεντονια ξανα

 

Κατσε ψαξε πρωτα(καλα) κ μετα ξαναμιλαμε

 

Την αγαπη μου σε ολους :) 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.