Jump to content



Προς αντικατάσταση του Logitech G9


Recommended Posts

Λοιπόν, το πιστό μου G9 -δεν θυμάμαι ημερομηνία αγοράς, αλλά με συντροφεύει περίπου 10 χρόνια- δείχνει τα πρώτα σημάδια δυσλειτουργίας. Συγκεκριμένα, το scroll down με τη ροδέλα αρχίζει και δεν αποκρίνεται μερικές φορές και πρέπει να κινήσω ροδέλα προς τα πάνω και μετά προς τα κάτω για να επανέλθει ξανά. Προς το παρόν παλεύεται αλλά σιγά σιγά πρέπει να κοιτάξω για ποντίκι. 

 

1) Πλέον δεν παίζω games, αλλά δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να το κάνω.

2) Θέλω gaming mouse δεδομένου ότι η αποκρισιμότητα και η ακρίβεια στο desktop είναι κορυφαίες.

3) Επειδή το G9 είναι μικρό, έχω συνηθίσει σε claw grip, αλλά λίγο μεγαλύτερο για "semi claw" θα ήταν επιθυμητό για λίγη περισσότερη άνεση

4) Τα πολύ μεγάλα ποντίκια για καθαρό palm grip απορρίπτονται - δεν υπάρχει περίπτωση να δουλέψω με τέτοιο ποντίκι.

5) Η λογική επιλογή από πλευράς μεγέθους-σχήματος-χαρακτηριστικών είναι το G502 Proteus Core, όχι το hero που είναι πιο ακριβό και overkill. Στα 60€ (skroutz σήμερα) όμως το proteus core είναι λίγο πιο ακριβό από ό,τι θα 'θελα, ιδανικά θα ήθελα να το τσιμπήσω στα ~50€. Ευτυχώς δεν επείγομαι για άμεση αγορά και μπορώ να ελπίζω σε κάποια προσφορά. Εκτός αν το πρόβλημα που ξεκίνησε εδώ και λίγες μέρες με το G9 επιδεινωθεί γρήγορα...

6) Προτιμώ logitech γιατί την θεωρώ κορυφαία και νομίζω τα 10 χρόνια με το G9 το πιστοποιεί. Δεν θα απορρίψω όμως και κάποια άλλη μάρκα αν πεισθώ ότι αξίζει κάποιο μοντέλο της.

7) Με το open source project piper, τώρα μπορώ να σετάρω τα πιο γνωστά ποντίκια της Logitech (και το G502) από linux, οπότε αυτή η δυνατότητα θα εκτιμηθεί.Διαβάζω βέβαια ότι τρέχουν αντίστοιχα project και για άλλες εταιρείες.

8 ) Το ποντίκι θα πρέπει να είναι ενσύρματο. Ξέρω ότι η ασύρματη τεχνολογία είναι πλέον πρακτικά lag free, αλλά δεν θέλω άλλη μια "ακτινοβολία" στο γραφείο μου.

 

Όσοι "λιωμένοι" με τα mouse συμβουλέψτε... @GruntGR

 

ΥΓ Μάλλον δεν είναι θέμα συσσωρευμένης σκόνης το πρόβλημα με το G9 μια που του έριξα πολύ γερό φύσημα και το πρόβλημα παραμένει. Είδα στο youtube video για άνοιγμα και πιθανή αντικατάσταση εξαρτημάτων, αλλά δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία με παραγγελίες ανταλλακτικών από ebay κτλ. 

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα χρόνο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος για γενική χρήση και για autocad με αυτό. Το είχα πάρει βέβαια σε προσφορά 12.90 ευρώ, δε νομίζω να έδινα 27 ευρώ για genesys. Όλως παραδόξως μου έχει βγει πολύ καλό.

 

Επίσης παίζουν διάφορες προσφορές σε Roccat στο public

 

https://www.public.gr/search/public/searchResultsSN.jsp?sn.q=roccat

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου έλεγα να το φτιάξεις. Εγώ του έχω αλλάξει ροδέλα και δυο φορές καλώδιο και πήρα και ένα δεύτερο με χαλασμένο καλώδιο σχεδόν τσάμπα και το άλλαξα και σε αυτό και το έχω αφήσει στην άκρη καβάτζα. Η ροδέλα κάνει 2-4 ευρώ και είναι πολύ εύκολη διαδικασία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου έλεγα να το φτιάξεις. Εγώ του έχω αλλάξει ροδέλα και δυο φορές καλώδιο και πήρα και ένα δεύτερο με χαλασμένο καλώδιο σχεδόν τσάμπα και το άλλαξα και σε αυτό και το έχω αφήσει στην άκρη καβάτζα. Η ροδέλα κάνει 2-4 ευρώ και είναι πολύ εύκολη διαδικασία.
Από πού πήρες ροδέλα? Δεν χρειάζεται να βρω και pads, εφόσον θα πρέπει να τα αφαιρέσω για να το ανοίξω?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, gdp77 said:

Από πού πήρες ροδέλα? Δεν χρειάζεται να βρω και pads, εφόσον θα πρέπει να τα αφαιρέσω για να το ανοίξω?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Ροδέλα από εδώ .

Τα pads δεν χρειάζονται απαραίτητα άλλαγμα γιατί ξανακολλάνε κανονικά αλλά αν θες μπορείς να πάρεις με 1 ευρώ από εδώ .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ροδέλα από εδώ .
Τα pads δεν χρειάζονται απαραίτητα άλλαγμα γιατί ξανακολλάνε κανονικά αλλά αν θες μπορείς να πάρεις με 1 ευρώ από εδώ .
Το πρόβλημα είναι ότι οι τελευταίες παραγγελίες μου από eBay/AliExpress είναι "κολλημένες" τελωνείο από ΝΟΕ 2018. Μιλάμε για πραγματάκια κόστους 2-7 ευρώ... Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα... Μιλάμε δηλαδή για τρίμηνη+ αναμονή.... Ίσως αξίζει πάντως να το δοκιμάσω, για την εμπειρία...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gdp77 said:

Το πρόβλημα είναι ότι οι τελευταίες παραγγελίες μου από eBay/AliExpress είναι "κολλημένες" τελωνείο από ΝΟΕ 2018. Μιλάμε για πραγματάκια κόστους 2-7 ευρώ... Υπάρχει γενικότερο πρόβλημα... Μιλάμε δηλαδή για τρίμηνη+ αναμονή.... Ίσως αξίζει πάντως να το δοκιμάσω, για την εμπειρία...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

Έχουν ξεκολλήσει γενικά. Πιστεύω πως άμα την παραγγείλεις σε 25 μέρες θα έχει έρθει.
Εγώ στη θέση σου πάντως ακόμα και να παιρνα άλλο θα το έφτιαχνα το g9 μιας και πιστεύω πως είναι το καλύτερο mouse που έβγαλε η logitech.

Ειδικά όταν μιλάμε για επισκευή κόστους 3-4 ευρώ και μισή ώρα από το χρόνο σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ξεκολλήσει γενικά. Πιστεύω πως άμα την παραγγείλεις σε 25 μέρες θα έχει έρθει.
Εγώ στη θέση σου πάντως ακόμα και να παιρνα άλλο θα το έφτιαχνα το g9 μιας και πιστεύω πως είναι το καλύτερο mouse που έβγαλε η logitech.
Ειδικά όταν μιλάμε για επισκευή κόστους 3-4 ευρώ και μισή ώρα από το χρόνο σου.
Είδα πάντως σε βίντεο ότι μπορεί απλά να θέλει καλό καθάρισμα η ροδέλα και να μην χρειαστεί αντικατάσταση, αλλά μια που θα το ανοίξω καλό είναι να έχω προμηθευτεί τα ανταλλακτικά. Το καλώδιο το πρόσεχα και είναι σε άριστη κατάσταση, δεν χρειάζεται αντικατάσταση.

Κατά τα άλλα, το ποντίκι με καλύπτει 1000% . Θα συνεχίσω να κοιτάζω για καμία προσφορά για το g502, αλλά σε κάθε περίπτωση θα παραγγείλω ανταλλακτική ροδέλα και θα επιχειρήσω να το ανοίξω για καθαρισμό της υπάρχουσας η και αλλαγή.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Gregorypeg1000

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι και τα dpi+/- πλήκτρα δεν δουλεύουν. Το dpi- θέλει πολλά πατήματα για να ρίξει ανάλυση και το + όσο και αν το πατάω δεν έχει αποτέλεσμα. Περίεργο γιατί τα συγκεκριμένα είχαν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα. Έχεις εσύ παρόμοια εμπειρία ?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω αν και εγω ειμαι της γνωμης να φτιαχτει αν σε εχει βολεψει τοσο πολυ.

Θα ειχα παρει 2-3 ποντικια/pads για ανταλλακτικα στην τιμη ενος καινουργιου.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, gdp77 said:

@Gregorypeg1000

Μόλις τώρα διαπίστωσα ότι και τα dpi+/- πλήκτρα δεν δουλεύουν. Το dpi- θέλει πολλά πατήματα για να ρίξει ανάλυση και το + όσο και αν το πατάω δεν έχει αποτέλεσμα. Περίεργο γιατί τα συγκεκριμένα είχαν χρησιμοποιηθεί ελάχιστα. Έχεις εσύ παρόμοια εμπειρία ?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

Όχι δεν μου έχει συμβεί αυτό εμένα.Πιθανώς να έχει πιάσει μάκα από κάτω τόσα χρόνια και για αυτό να μην πιάνει καλά.
Εάν το ανοίξεις  δες κάνα βιντεάκι πρώτα γιατί η καλωδιοταινία για αυτά τα κουμπιά και τα ledακια είναι λίγο περίεργη στο να βγει και να μπει.
Στην ουσία αυτή είναι η μόνη δυσκολία στο να το ανοίξεις.

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παίδες ο κύβος ερρίφθη. Η κατάσταση με τη ροδέλα επιδεινώθηκε και επειδή γίνεται σοβαρή δουλειά στο pc, επέλεξα να παραγγείλω το G502 proteus spectrum. Σε αυτά τα χρήματα είναι κατά την άποψή μου το καλύτερο ποντίκι που υπάρχει (για αυτά που ζητάω εγώ). Αρχικά ψήθηκα για παραγγελία ροδέλας και pads, αλλά αφενός δεν ξέρω σε πόσο χρόνο θα μου έρχονταν τα ανταλλακτικά (περιμένω 3 μήνες για μια θήκη κινητού που που έχει κολλήσει τελωνείο), αφετέρου δεν θα ήμουν 100% βέβαιος ότι θα μπορούσα να το επισκευάσω. Το G9 θα χαριστεί στο αντίστοιχο thread (με την πλήρη συσκευασία του και όλα τα παρελκόμενα) για όποιον το θέλει για ανταλλακτικά, είτε για αντικατάσταση ροδέλας. Οπότε μόλις παραλάβω, να αναμένετε το σχετικό post.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

'Εχω το g500 απο το 2011 και σαν άτομο με μικρά δάχτυλα  (:lol:) δεν νομίζω να απογοητευτείς απο το μεγεθός του , είναι καλη επιλογή.

 

Έγινε επεξεργασία από Martyras
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι θα το χαρείς.

Εμένα με είχε δυσκολέψει αρχικά το μέγεθος του προερχόμενος από deathadder αλλά το συνήθισα γρήγορα.

Μεγάλο συν τα πολλά εξτρά κουμπιά που έχει και η πλήρες παραμετροποίηση τους.

Έγινε επεξεργασία από rip_noob
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι θα το χαρείς.
Εμένα με είχε δυσκολέψει αρχικά το μέγεθος του προερχόμενος από deathadder αλλά το συνήθισα γρήγορα.
Μεγάλο συν τα πολλά εξτρά κουμπιά που έχει και η πλήρες παραμετροποίηση τους.
Μετά από 10 χρόνια με το αρκετά μικρότερο g9, η πρώτη επαφή με το χέρι μου με ξένισε. Η κυληση πάνω στο icemat+ είναι πολύ ομαλή , και αισθάνομαι λιγότερη τριβή σε σχέση με τα φθαρμένα pads του g9. Αυτή η μικρότερη τριβή μου έδινε την εντύπωση ότι δεν έχω το 100% της ακρίβειας που είχα με το g9. Αποδείχθηκε όμως ιδέα μου, καθώς με ακρίβεια έκανα κλικ όπου ακριβώς ήθελα χωρίς μικροδιορθώσεις. Το δουλεύω στα 2400dpi σε σχέση με τα 1800dpi που δούλευα το g9 και μάλλον εκεί θα μείνω. Σε σχέση με το μέγεθος βολεύει και για palm grip, αλλά και για claw/fingertip grip. Εγώ είμαι συνηθισμένος σε claw, αλλά επειδή είναι μεγαλύτερο από το g9, για το χέρι μου, μάλλον προς το fingertip θα το γυρίσω που φαίνεται πιο ξεκούραστο γιατί άκουμπαει το πίσω μέρος της παλάμης στο ποντίκι και ξεκουράζεται. Είναι 2η μέρα και ήδη αρχίζω να το "βολεύομαι".

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το ποντικι και το πληκτρολογιο ειναι απο τα πιο μολυσμενα πραγματα  μεσα στο σπιτι/γραφειο μας.Αν κρινω απο την φωτο το παλιο ποντικι δεν πρεπει να εχει καθαριστει ποτε.Εντελως φιλικα θα σου προτεινα να εισαι πιο σχολαστικος με την καθαριοτητα των περιφερειακων.Ειναι θεμα υγειας και υγιεινης.

Link to comment
Share on other sites

Το ποντικι και το πληκτρολογιο ειναι απο τα πιο μολυσμενα πραγματα  μεσα στο σπιτι/γραφειο μας.Αν κρινω απο την φωτο το παλιο ποντικι δεν πρεπει να εχει καθαριστει ποτε.Εντελως φιλικα θα σου προτεινα να εισαι πιο σχολαστικος με την καθαριοτητα των περιφερειακων.Ειναι θεμα υγειας και υγιεινης.
ΟΚ...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποντικι και το πληκτρολογιο ειναι απο τα πιο μολυσμενα πραγματα  μεσα στο σπιτι/γραφειο μας.Αν κρινω απο την φωτο το παλιο ποντικι δεν πρεπει να εχει καθαριστει ποτε.Εντελως φιλικα θα σου προτεινα να εισαι πιο σχολαστικος με την καθαριοτητα των περιφερειακων.Ειναι θεμα υγειας και υγιεινης.

aaee52f90781d937c9c2b7a2f7300586.jpg&key=50879feca2394a271388e72b9b8335f720b9b3fd11db73335fca8a2390c9dc60

 

Αύριο θα το παραλάβει ο [mention=31134]f117[/mention] πεντακάθαρο πάντως :-p

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.