Jump to content
lefthedef

XIaomi Pocophone 6GB Ram/64 GB Rom

Recommended Posts

Review about Xiaomi Pocophone 6/64

img%5D

Το πολυαναμενομενο Xiaomi Pocophone ( 6GB Ram/64 Rom ) επεσε επιτελους  στα χερια μου και είναι η ωρα να δουμε από κοντα τι μπορει να κανει.
Τιτλοι όπως one plus killer , best top budget phone και αλλοι διαφοροι , όπως επισης το γεγονος ότι το Xiaomi pocophone ηταν ένα από τα τηλεφωνα μαζι με το oneplus 6 και Xiaomi mi 8 που προωθηθηκαν περισσοτερο κατά την διαρκεια της Black Friday μας προϊδεαζουν για το τι προκειται να δουμε στο Review .

Hardware

Το Xiaomi Pocophone ερχεται εφοδιασμενο με τον 8-πυρηνο 64bit  Snapdragon 845 o οποιος είναι χωρισμενος σε 2 διαφορετικες στοιβαδες χρονισμων  : 4x2.8 GHz Kryo 385 + 4x1.8 GHz Kryo 385.
Ο συγκεκριμενος επεξεργαστης χρησιμοποιειται σε όλες τις smartphone  ναυαρχιδες  και αυτό από μονο του λεει πολλα.
Επισης διαθετει λανθανουσες μνημες Cache  =  L1 :32+32KB, L2 : 1.5MB, L3 :2MB και για την ιστορια η τεχνολογια κατασκευης του Chip είναι 10 nm (nanometer) και το instruction set που χρησιμοποιει είναι το ARMv8-A.
Δοκιμαστηκε στο γνωστο synthetic Benchmark Antutu πριν τα update και μετα τα update.
Ετσι θα δουμε ότι με την μαμα rom , όπως ηρθε δηλαδη από την Gearbest το Antutu μας εδειξε 
συνολικο σκορ : 267.125 και μετα τα update το αντιστοιχο σκορ είναι : awsxs0.jpg

Πιο συγκεκριμενα βλεπουμε ότι δεν εγινε καμμια βελτιωση οσον αφορα την ταχυτητα της Cpu μιας και τα σκορ της Cpu είναι : 94.020 και 93.170.
Η διαφορα μετα τα update φανηκε στην Gpu δηλαδη το τσιπ που είναι υπευθυνο για τα γραφικα μας, και εκει βλεπουμε σκορ : 107.752 και μετα τα update το σκορ ανεβαινει αισθητα : 127.234.
Μιλαμε παντα για την Global official Rom και όχι καποια modified ( πειραγμενη).
H Gpu του Pocophone είναι η Qualcomm Adreno 630 χρονισμενη στα 710MHz.

15rfuxe.jpg dn29eq.jpg

Οσον αφορα την μνημη Ram είναι μεγεθους 6GB τυπου LPDDR4X double channel και είναι χρονισμενη στα 1866 MHZ.  Ότι καλυτερο κυκλοφορει.
Η εκδοση που εχω στα χερια μου είναι αυτή με τα 64GB αποθηκευτικου χωρου και φυσικα ένα κινητο σαν το pocophone που θελει να χτυπησει κορυφες δεν θα μπορουσε να μην διαθετει αποθηκευτικο χωρο UFS 2.1.
Εδώ χρησημοποιηθηκε το Androbench και μας εδειξε ταχυτητες :  Sequential Read : 707.53 MB/s και Sequential Write : 156.3 MB/s.

m784t4.jpg

Κλασικα αυτος ο τυπος μνημης εχει παρα πολύ γρηγορο Read και μετριο Write, παρ’όλα αυτά τα 707.53 MB/s του Read είναι εντυπωσιακα και παραλληλα υπευθυνα στο να μην καθυστερησουν να ταϊσουν τον επεξεργαστη μας με δεδομενα οσο πιο γρηγορα γινεται.
Σιγουρα ενδιαμεσα αποθηκευτικου χωρου και επεξεργαστη υπαρχει η μνημη ram , αλλα οι ταχυτητες εκει είναι αστραπιαιες και για αυτό δεν γινεται λογος καν.
Προσωπικα να σας πω την αληθεια μετανιωσα που δεν αγορασα την εκδοση 6/128 μια που προκειται να κρατησω το κινητο για καιρο αλλα και επισης οι SD καρτες δεν πιανουν αυτές τις ταχυτητες ιδιαιτερα στο Read.

Screen

H Οθονη του Pocophone ειναι μεγεθους 6,18 ιντσων στην διαγωνιο της, τυπου IPS και η αναλυση της φτανει στα 1080 χ 2246 δινοντας μας ετσι ένα Aspect Ratio 18,7:9.
Η φωτεινοτητα της οθονης είναι αρκετα καλη πιο συγκεκριμενα είναι 500 cd/m2 , η αντιθεση της είναι 1500:1 όχι και ασχημα.. και το βαθος χρωματος είναι 24bit δηλαδη 16,7 εκατομμυρια χρωματα.
To form factor της οθονης σε συγκριση με το κυριως σωμα του Pocophone  είναι 82,13%, μιας που η Xiaomi εχει βαλει bezels πανω και κατω της οθονης.
Καπου εδώ θα δουμε ότι η οθονη διαθετει το notch και εδώ σταματαει η λογικη ….αναρωτιεμαι για ποιον λογο περαν της μοδας εβαλε η Xiaomi notch αφου εχει αφησει Bezel πανω και κατω.
Θα το δεχομουν να  βαλει notch σε μια οθονη που είναι bezel-less προκειμενου να αυξησει οσο περισσοτερο γινεται το Form Factor για λογους μαρκετιστικους ή εστω οπτικα ο χρηστης να βλεπει ολη την μπροστινη πλευρα του κινητου του σαν μια οθονη, αλλα αδυνατω να καταλαβω τον συνδυασμο notch με bezel πανω και κατω…μαλλον μοδα είναι θα περασει.
Παρ’όλα αυτά μου είναι πολύ ευκολο να καταλαβω γιατι το pocophone δεν διαθετει amoled screen και αυτό είναι το κοστος.
Στην προσπαθεια της Xiaomi να βγαλει ένα φτηνο αλλα δυνατο τηλεφωνο εγινε αυτή η θυσια. Το ηξερα πριν το αγορασω ηταν κατι που δεν με ενοχλουσε μιας που αυτό που με ενδιεφερε ηταν ο Snapdragon 845 και λιγο η καμερα και η μπαταρια.
Όμως η οθονη είναι πολύ καλη , ευδιακριτη και εχει μια ισορροπια σε χρωματα και sharpness.

Body and input/output

Το σωμα του Pocophone αποτελειται απο alluminium alloy και polycarbonate πλαστικο.
Το μεταλλικο πλαισιο του (Frame) δινει την αισθηση μιας δυνατης κατασκευης, στην δεξια πλευρα του  θα βρουμε τα 2 ξεχωριστα κουμπια για την αυξομειωση του ηχου και το κουμπι On/Off , όλα Short distanced όπως μας εχει συνηθισει η Xiaomi.
Στην πανω πλευρα θα βρουμε την υποδοχη Audio jack 3.5mm και την οπη για το μικροφωνο όμως θα παρατηρησουμε ότι δεν υπαρχουν υπερυθρες  όπως σε αλλα Xiaomi κινητα.
Στην αριστερη πλευρα θα βρουμε το Sim Tray το οποιο μπορει να δεχτει 2 καρτες Nano sim σε Dual stand mode ή εναλλακτικα μια Nano sim και μια micro Sd καρτα εως 256GB.
Στην κατω πλευρα θα βρουμε τις γρυλιες για το μικροφωνο και το ηχειο καθως και μια  θυρα Type-C.
O ηχος του Pocophone είναι μετριος προς το καλο τιποτα το εξαιρετικο δηλαδη αλλα όχι και χαλια 8/10 θα ελεγα.
Το καπακι στην πισω πλευρα είναι φτιαγμενο από polycarbonate και φυσικα δεν είναι fingerprint magnet το οποιο ενοχλει πολλους γιατι θελει συνεχες καθαρισμα.
Από την άλλη εχω μια υποψια ότι μιας που το pocophone διαθετει Liquid cooling system και εχει πεσει πολύ διαφημιση  σε αυτό,  ισως να τοποθετηθηκε polycarbonate επειδη δεν κανει καλη απαγωγη θερμοτητας όπως πχ το αλουμινιο  και ετσι το κινητο  να φαινεται κρυο στο χερι ακομα και σε βαριες εφαρμογες.
Καχυποπτος??? Μπορει…
Επισης στην πισω πλευρα θα βρουμε τις διπλες καμερες και το Dual Led . 
Ακριβως κατω από τις καμερες η Xiaomi τοποθετησε τον αισθητηρα δαχτυλικου αποτυπωματος , ο οποιος είναι μεν γρηγοροτατος αλλα ισως να μην βολευει και πολύ γιατι υπαρχει κινδυνος να ακουμπησουμε με το δαχτυλο  τις καμερες και να τις λερωσουμε.
Aυτο λιγο στην αρχη μετα συνηθιζεις…δεν είναι και τοσο τραγικο…
Στο μπροστινο μερος της οθονης υπαρχει ένα notification led  , όχι και τοσο ευδιακριτο τουλαχιστον για εμενα.
Bluetooth εχουμε  5αρι οποτε όι συνδεσεις μας με Bluetooth θα είναι γρηγορες.

Camera

To pocophone διαθετει 3 καμερες 2 πισω και μια μπροστα. 
Εμφαση εχει δοθει στην μπροστινη καμερα 20 MP με τον αισθητηρα της Samsung S5K3T1 να εχει καλες επιδοσεις τοσο σε φωτογραφια οσο και σε βιντεο.
Το aperture size της Samsung είναι f/2 και με το χαμηλο μεγεθος των pixel μολις 0,9μm (μικρομετρα) η λεπτομερεια στην εικονα είναι εμφανης.
Η ανωτατη αναλυση εικονα που μπορει να καταγραψει είναι εως και 1920χ1080 FHD στα 30fps.
Επισης διαθετει Phase detection.
Οι 2 πισω καμερες είναι η Sony IMX363 Exmor RS 12 Mp και η Samsung S5K5E8 5Mp.
H Sony IMX363 Exmor RS είναι τυπου Cmos το διαφραγμα της είναι F/1.9 ενώ το pixel size είναι 1.400 µm.
Αλλα χαρακτηριστικα της είναι : ISO 100-1600 και Shutter speed 32-1/1000.
Διαθετει Digital image stabilization, face detection  και μπορει να καταγραψει 4κ βιντεο στα 30fps.
Σε αργη κινηση είναι ικανη να καταγραψη βιντεο FHD εως και 240fps.
Παρ’όλα αυτά στο miui.com λεγανε για το update που θα εχει  night mode και super slow motion 960fps, αλλα ακομα δεν ελαβα κατι τετοιο  μιας που φημολογουνταν ότι θα λαβουμε την Rom Nightly 8.12.4 και ηδη σε Stable Rom το pocophone εχει κανει update OTA στην MIUI 10.1.3.0 .
Υπαρχει όμως σε closed beta για οποιον ενδιαφερεται .
Όμως αναφερθηκε ότι θα είναι ψευτο-960fps ,στην ουσια θα είναι 240fps μιας που σενσορες που διαθτουν το Super slow motion 960fps διαθετουν επισης  super fast DRAM και ο αισθητηρας της sony που υπαρχει στο pocophone δεν διαθετει super fast DRAM.
Με τo τελευταιο update το software διαθετει πλεον Google Lens για αναγνωριση των αντικειμενων που προκειται να φωτογραφισουμε.
H  Samsung S5K5E8 5Mp διαθετει διαφραγμα f/2.0 και pixels size 1.12μm (μικρομετρα).
Οι 2 καμερες συνοδευονται από Dual Led το οποιο είναι καλο αλλα αν ηταν λιγο πιο δυνατο θα επαιρνε αριστα.
Η ποιοτητα των φωτογραφιων κατά την διαρκεια της ημερας είναι περιπου στο 9-9,5/10, ενώ κατά την διαρκεια της νυχτας 8-8,5/10.

xofrib.jpg    30cc508.jpg

Operating System

To Xiaomi Pocopohone ηρθε με εγκατεστημενο το MIUI 9.6 (Android 8).στην συνεχεια πηρε 3 update με τελευταιο update το MIUI –V10.1.3.0 PEJMIFI (Android 9).
Αν μη τι άλλο στα δικα μου ματια βλεπω ότι η Xiaomi σμπρωχνει το pocophone οσο μπορει με γρηγορα updates προσπαθωντας να παρει τα ηνια από την Oneplus στο πιο top-Budget phone…με καποιες παραχωρησεις βεβαια.
Όμως είναι ακριβως ετσι τα πραγματα?
Πολλα bugs εχουν αναφερθει από χρηστες του Pocophone όπως γρηγορη αποφορτιση της μπαταριας , προβληματα του προγραμματος της καμερας όταν παει να αποθηκευσει σε Sd καρτα κτλπ.
Το καλο είναι ότι η Xiaomi  προσπαθει να τα διορθωσει οσο πιο γρηγορα μπορει αλλα και παραλληλα αναβαθμιζει και το λειτουργικο…. Ιδωμεν..

35k31c5.jpg121a5n9.jpg

Network+GPS

2G: GSM,GSM 1800MHz,GSM 1900MHz,GSM 850MHz,GSM 900MHz 
3G: WCDMA B1 2100MHz,WCDMA B2 1900MHz,WCDMA B5 850MHz,WCDMA B8 900MHz 
Network type: FDD-LTE,GSM,TDD-LTE,WCDMA 
WIFI: 802.11a/b/g/n/ac wireless internet 
Wireless Connectivity: 3G,4G,Bluetooth,GPS,GSM,WiFi 
4G LTE: FDD B1 2100MHz,FDD B20 800MHz,FDD B3 1800MHz,FDD B5 850MHz,FDD B7 2600MHz,FDD B8 900MHz,TDD B38 2600MHz,TDD B40 2300MHz,TDD B41 2500MHz
Tracking/Positioning : GPS, A-GPS, GLONASS,BeiDou

Battery

Η μπαταρια του Xiaomi Pocopohone   είναι μεγεθους 4000Mah Li-Po και ο φορτιστης που ερχεται με το τηλεφωνο μπορει να φορτισει με μεγιστο φορτιο 12 Volts / 1,5 Amperes=18watt.
Υποστηριζει το quick charge 3.0 .
Σε παλαιοτερα review εχω γραψει ότι το να φορτιζουμε αργα τις μπαταριες είναι καλο για την ζωη της μπαταριας, νεα ερευνα εχει δειξει ότι η αργη φορτιση ταλαιπωρει τις μπαταριες Λιθιου και ότι δεν πρεπει να φορτιζουμε το βραδυ καθως όταν φτανει η μπαταρια στο 100% λιγο λιγο αποφορτιζεται και  ο φορτιστης κανει το λεγομενο trickle charge, οπου προσπαθει να φορτισει την μπαταρια στο 100% με  μικρα φορτια.
Επισης η συγκεκριμενη ερευνα λεει να φορτιζουμε τις μπαταριες μας οποτε μπορουμε χωρις να περιμενουμε να φτασει στο 0-5%.
Αυτό μου φαινεται λογικο μιας που ξερουμε ότι αν αφησουμε μια μπαταρια αφορτιστη τα αδεια κελια της πιανουν κατι σαν «μακα» οπου μετα ο φορτιστης δεν μπορει να φορτισει τα συγκεκριμενα σημεια, είναι κατι σαν κατειλημμενα.
Αυτο που γνωριζα ηταν ότι δεν πρεπει να αφηνουμε αδειες τις μπαταριες για μεγαλα χρονικα διαστηματα, όμως η ερευνα με διαψευδει.
Οποιος θελει να διαβασει περισσοτερα μπορει να δει εδώ :
http://en.miui.com/thread-4887296-1-1.html

Conclusion

Από την ωρα που ανακοινωθηκε το pocophone και η τιμη του ηταν πασιφανες ότι προκειται για ένα τηλεφωνο που θα είναι το πιο hot μεσα στο 2018.
Βεβαια η τιμη του Xiaomi mi 8 ηταν άλλη  τοτε, τωρα εχει πεσει αρκετα..
Όμως αποτελει το κορυφαιο κινητο κατω των 300 ευρω, με τον Snapdragon 845 στα εντοσθια του.
Ναι αν και φανατικος του pocophone γνωριζω ότι ποτε δεν θα φτασει το pixel 3 σε φωτογραφια , ουτε καν θα πιασει το night mode του oneplus 6 και το αληθινο του Super slow motion, μιας που το πραγματικο του slow motion είναι 240fps, ακομα και με την beta εκδοση τα 960fps είναι interpolated , και χρηστες που δοκιμασαν την συγκεκριμενη εκδοση ειπαν ότι δεν είναι τοσο καλο το super slow motion 960 fps οσο ακουγεται…
To προβλημα με το Netflix θα λυθει συντομα από ότι διαβασα.
Μπορει να φτασει το pocophone ναυαρχιδες όπως το oneplus 6? 
Χμμμ… όχι δεν νομιζω γιατι από μια ναυαρχιδα θες και καλη καμερα , αν όμως ειστε τυπος σαν και εμενα που του αρεσει η ταχυτητα του Snapdragon , ο ταχυτατος αποθηκευτικος χωρος και μια καλη αλλα όχι κορυφαια καμερα είναι αρκετη ,  τοτε το pocophone είναι μονοδρομος.
Συμβουλη μου για οποιον θα θελησει να παρει το pocophone είναι να αγορασει την εκδοση με τα 128GB  λογω ταχυτητας του UFS 2.1.
Το pocophone το αγορασα από εδώ : https://www.gearbest.com/cell-phones/pp_009458338580.html   
Ελπιζω οσο και προκατειλημμενος υπερ του pocophone ειμαι, να ημουν τιμιος οσον αφορα το review.

width=800 height=779http://i68.tinypic.com/zlf7kw.jpg[/img]width=796 height=744http://i63.tinypic.com/e61y0p.jpg[/img]width=400 height=831http://i64.tinypic.com/2hnxu2q.jpg[/img]

Έγινε επεξεργασία - lefthedef
  • Like 8

Έχεις υπόψιν το touch screen problem που εμφανίζεται σε κάποιες συσκευές; Freeze λέγεται, και περιγράφεται εδώ. Δεν υπάρχει λύση, εμφανίστηκε στο Poco της κοπέλας μου (128GB και rts_ts αν δεν κάνω λάθος το touchscreen της με το device info). Υποτίθεται πως τον Φλεβάρη θα βγει κάποιο major update γιατί φαίνεται να είναι software conflict, αλλά nobody really knows... Το κάνει αραιά. Υπήρξε μια μέρα που το έκανε πιο τακτικά. 

Το γράφω εδώ για πιθανούς χρήστες της συσκευής, υπάρχει πιθανότητα. Ελπίζουμε η λύση να είναι κοντά :) 

Btw είναι στην  Pie και MIUI 10

• Like 1

Εδω στο Α2 που εχει android one και με ενα update η χιαομι καταφερε να brickaρει ενα σωρο συσκευες .... 

Για να ειμαι ειλικρινεις δεν γνωριζα για το Freeze αλλα το καλο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι θεμα hardware.

Ελπιζω να μην αργησει το update γιατι σαν συσκευη ειναι ολα τα λεφτα.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι θέμα Hw. Δεν το βγάζει συχνά (1-2 φορές την ημέρα) στης κοπέλας μου το Poco, αλλά, αν συνεχίσει μετά το επικείμενο update, θα το δώσουμε για αντικατάσταση or whatever, το κινητό είναι 1 μήνα και κάτι

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι θέμα Hw. Δεν το βγάζει συχνά (1-2 φορές την ημέρα) στης κοπέλας μου το Poco, αλλά, αν συνεχίσει μετά το επικείμενο update, θα το δώσουμε για αντικατάσταση or whatever, το κινητό είναι 1 μήνα και κάτι

Ελπίζω να επιλυθεί το πρόβλημα. Θα το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα (δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα).

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ελπίζω να επιλυθεί το πρόβλημα. Θα το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα (δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα).

Πάλι καλά. Διάβασα αρκετές αναφορές στο πρόβλημα. Τσέκαρε με το Device Info τι touchscreen σου γράφει ότι έχει. Λογικά ίδια θα είναι. Περίεργο που δεν το είχα δει σε διπλανό forum για κινητά.

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάλι καλά. Διάβασα αρκετές αναφορές στο πρόβλημα. Τσέκαρε με το Device Info τι touchscreen σου γράφει ότι έχει. Λογικά ίδια θα είναι. Περίεργο που δεν το είχα δει σε διπλανό forum για κινητά.

Έχω την miui global 10.2 (10.2.2.0.).

Πώς βλέπω αυτό που λες; Μέσω των ρυθμίσεων/σχετικά με το τηλέφωνο;

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πώς βλέπω αυτό που λες; Μέσω των ρυθμίσεων/σχετικά με το τηλέφωνο;

Εφαρμογή είναι. Την κατεβάζεις. 

Και η Όλγα την ίδια πρέπει να έχει, αλλά θα βεβαιωθώ μόλις γυρίσει.

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εφαρμογή είναι. Την κατεβάζεις. 

Και η Όλγα την ίδια πρέπει να έχει, αλλά θα βεβαιωθώ μόλις γυρίσει.

fts_ts. Αυτό βγάζει.

Ναι, το ίδιο και στης Όλγας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά της κολλάει 1-2 φορές τη μέρα. Κλειδώνει-ξεκλειδώνει και όλα οκ. Περίεργο issue

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Important Information

By using this site, you agree to our Όροι Χρήσης.