Jump to content
lefthedef

XIaomi Pocophone 6GB Ram/64 GB Rom

24 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Recommended Posts

Έχεις υπόψιν το touch screen problem που εμφανίζεται σε κάποιες συσκευές; Freeze λέγεται, και περιγράφεται εδώ. Δεν υπάρχει λύση, εμφανίστηκε στο Poco της κοπέλας μου (128GB και rts_ts αν δεν κάνω λάθος το touchscreen της με το device info). Υποτίθεται πως τον Φλεβάρη θα βγει κάποιο major update γιατί φαίνεται να είναι software conflict, αλλά nobody really knows... Το κάνει αραιά. Υπήρξε μια μέρα που το έκανε πιο τακτικά. 

Το γράφω εδώ για πιθανούς χρήστες της συσκευής, υπάρχει πιθανότητα. Ελπίζουμε η λύση να είναι κοντά :) 

Btw είναι στην  Pie και MIUI 10

• Like 1

Εδω στο Α2 που εχει android one και με ενα update η χιαομι καταφερε να brickaρει ενα σωρο συσκευες .... 

Για να ειμαι ειλικρινεις δεν γνωριζα για το Freeze αλλα το καλο ειναι οτι το προβλημα δεν ειναι θεμα hardware.

Ελπιζω να μην αργησει το update γιατι σαν συσκευη ειναι ολα τα λεφτα.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι θέμα Hw. Δεν το βγάζει συχνά (1-2 φορές την ημέρα) στης κοπέλας μου το Poco, αλλά, αν συνεχίσει μετά το επικείμενο update, θα το δώσουμε για αντικατάσταση or whatever, το κινητό είναι 1 μήνα και κάτι

πριν 7 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο είναι θέμα Hw. Δεν το βγάζει συχνά (1-2 φορές την ημέρα) στης κοπέλας μου το Poco, αλλά, αν συνεχίσει μετά το επικείμενο update, θα το δώσουμε για αντικατάσταση or whatever, το κινητό είναι 1 μήνα και κάτι

Ελπίζω να επιλυθεί το πρόβλημα. Θα το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα (δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα).

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ελπίζω να επιλυθεί το πρόβλημα. Θα το παρακολουθώ κι εγώ το θέμα (δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα).

Πάλι καλά. Διάβασα αρκετές αναφορές στο πρόβλημα. Τσέκαρε με το Device Info τι touchscreen σου γράφει ότι έχει. Λογικά ίδια θα είναι. Περίεργο που δεν το είχα δει σε διπλανό forum για κινητά.

πριν 12 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πάλι καλά. Διάβασα αρκετές αναφορές στο πρόβλημα. Τσέκαρε με το Device Info τι touchscreen σου γράφει ότι έχει. Λογικά ίδια θα είναι. Περίεργο που δεν το είχα δει σε διπλανό forum για κινητά.

Έχω την miui global 10.2 (10.2.2.0.).

Πώς βλέπω αυτό που λες; Μέσω των ρυθμίσεων/σχετικά με το τηλέφωνο;

πριν 4 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πώς βλέπω αυτό που λες; Μέσω των ρυθμίσεων/σχετικά με το τηλέφωνο;

Εφαρμογή είναι. Την κατεβάζεις. 

Και η Όλγα την ίδια πρέπει να έχει, αλλά θα βεβαιωθώ μόλις γυρίσει.

πριν 3 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Εφαρμογή είναι. Την κατεβάζεις. 

Και η Όλγα την ίδια πρέπει να έχει, αλλά θα βεβαιωθώ μόλις γυρίσει.

fts_ts. Αυτό βγάζει.

Ναι, το ίδιο και στης Όλγας. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά της κολλάει 1-2 φορές τη μέρα. Κλειδώνει-ξεκλειδώνει και όλα οκ. Περίεργο issue

Παιδιά λογικά είναι πρόβλημα μιας σειράς touch από συγκεκριμένο batch κινητών, δεν έχω καταλάβει αν η xiaomi χρησιμοποιεί διαφορετικές εταιρείες ή το πρόβλημα ήταν σε συγκεκριμένο batch.

Εγώ είχα πάρει από amazon.co.uk το 6/128 και τελικά αντί για global version ήταν ινδικό. Μικρό το κακό μιας και το πήρα 180 ευρώ στα  BF από ισπανό πωλητή. Πριν 1 μήνα αγόρασα επίσης για φίλο (πάλι από το ίδιο ισπανικό κατάστημα μέσω amazon) την global έκδοση και είχε αυτό το θέμα. Το μαγαζί μου είπε ότι από τα μερικές χιλιάδες Poco που πούλησε τάχα περίπου 1 στα 10 global είχαν το θέμα ενώ τα ινδικά δεν είχαν εμφανίσει κανένα πρόβλημα. Τα στέλνει πίσω στην αντιπροσωπεία της xiaomi (στην ισπανία υπάρχει official service και παρουσία της xiaomi) και του τα κάνουν αντικατάσταση κατευθείαν όπως μου είπε. Αν ήταν θέμα software λογικά δεν θα τα έκαναν τόσο εύκολα αντικατάσταση φαντάζομαι.

Γύρισα το κινητό πίσω την προηγούμενη βδομάδα και του ζήτησα να μου στείλει το ινδικό poco ως αντικατάσταση και να μου βάλει απλά ως δώρο ένα QC 3 official φορτιστή. Το δέχτηκε τώρα περιμένο το ινδικό Poco. Προτείνω όποιος έχει το πρόβλημα να το γυρίσει πίσω για αντικατάσταση αν είναι φρεσκοαγορασμένο ή να κάνετε χρήση της εγγύησης τώρα που είναι νωρίς 😛

Η εγγύηση ισχύει , οπότε μάλλον θα το γυρίσω πίσω. Ποιος ακούει την Όλγα τώρα :hehe:  

• Haha 1

Λοιπόν, το κάνει και σε μένα. Σαν να κολλάει η touch screen (όποιο κουμπί και να πατήσω, δεν έχω ανταπόκριση).

Πρέπει να πατήσω το πλαϊνό κουμπί του κλειδώματος της οθόνης, να το πατήσω εκ νέου μετά (βάζοντας τον κωδικό μου), για να ξεκολλήσει.

Έχω πάρει και προστατευτικό οθόνης, αλλά δεν το τοποθετώ μέχρι να δω τι γίνεται μ' αυτό το θέμα.

• Like 1

Mini update: εξακολουθεί να "κολλάει" το touch, αλλά η συχνότητα εμφάνισης του προβλήματος δεν ακολουθεί κάποιο μοτίβο.

Ήτοι, μπορεί να το κάνει 2-3-4 φορές μέσα στη μέρα, μπορεί να μην το κάνει καθόλου για 2 ημέρες, μπορεί να το κάνει 1 φορά.

At this point, θα περιμένω το update του Μαρτίου και αν δεν στρώσει, θα περάσω και τη developer rom (μήπως και επιλυθεί έτσι το πρόβλημα).

Αν δεν φανεί φως στο βάθος του τούνελ, πάω για επιστροφή και αντικατάσταση.

Μου έχουν πει πως όντως θα λυθεί με το update που περιμένουμε. Αυτός είναι κι ο λόγος που περιμένω. Το ίδιο και στην Όλγα, δεν το κάνει πάντα, έχει να το κάνει πάνω από 3 ημέρες.

• Like 1

Πέρασα το πολυαναμενόμενο update. Θα ενημερώσω για το αν επιλύθηκε το πρόβλημα του screen freeze.

Προς το παρόν, το παρακολουθώ, καθώς είναι πολύ νωρίς ακόμη για την εξαγωγή οποιουδήποτε συμπεράσματος.

• Like 1

image.png

Ρίξε ένα τσεκ και για το Face Unlock (στις ρυθμίσεις κλειδώματος).

Μέχρι τώρα έπρεπε να βάλεις το Hong Kong σαν region για να το έχεις, πλέον θα μπορείς κανονικά. Επίσης άκουσα και για 4K@60fps video πλέον. 

πριν 40 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

image.png

Ρίξε ένα τσεκ και για το Face Unlock (στις ρυθμίσεις κλειδώματος).

Μέχρι τώρα έπρεπε να βάλεις το Hong Kong σαν region για να το έχεις, πλέον θα μπορείς κανονικά. Επίσης άκουσα και για 4K@60fps video πλέον. 

Μου βγάζει το "Προσθήκη δεδομένων προσώπου". Αυτό εννοείς;

Επίσης, στις επιλογές του video, μου βγάζει επιλογή 60fps (ρυθμός ανάλυσης), ενώ έχει προεπιλεγμένα τα 24fps, αλλά στις επιλογές της ανάλυσης έχω μέχρι 2246*1080 (οι άλλες είναι 1280*720 και 800*480).

Μου βγάζει το "Προσθήκη δεδομένων προσώπου". Αυτό εννοείς;

Ναι.

Επίσης, στις επιλογές του video, μου βγάζει επιλογή 60fps (ρυθμός ανάλυσης), ενώ έχει προεπιλεγμένα τα 24fps, αλλά στις επιλογές της ανάλυσης έχω μέχρι 2246*1080 (οι άλλες είναι 1280*720 και 800*480).

Δεν θυμάμαι πως, αλλά πρέπει λογικά να σου λέει 4Κ@60. 

Meanwhile , δες και από εδώ την Google Camera. Λειτουργεί κανονικά στο poco.

Το πλήρες λινκ εδώ 

https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-san1ty/#apk735

Αν δεν δουλεύει η v4, βάζεις την v3

• Thanks 1

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος

Important Information

By using this site, you agree to our Όροι Χρήσης.