Jump to content



Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

Για την χρήση που κάνω μια χαρά είναι. Έχει 5 Led, αρκετά δυνατός. Οι Κινέζοι τον δίνουν για 4000lm τώρα πραγματικά να είναι 1000. Ακτίνα έχει αρκετή, αναφέρουν 200-500 μέτρα, τα 200 τα έχει πιστεύω. Έχει 3 λειτουργίες high low και strobe. Διάρκεια μπαταρίας 1 με 2 ώρες ανάλογα την λειτουργία. Τον πήρα για βραδινές εντουρόβολτες με το ποδήλατο, αρκετά ικανοποιημένος αν και πήρα και έναν πιο μικρό για κοντινά, και εφεδρικό γιατί δεν φαντάζεσται τι έγινε όταν μου έσβησε την ώρα που ποδηλατούσα...? Ζεσταίνεται αρκετά στην υψηλή σκάλα, του άλλαξα πάστα. Επίσης ξεκόλλησε το καλώδιο τροφοδοσίας από το driver από τράβηγμα μιας και δεν είχε κάτι να το συγκρατεί. Έχει πίσω λυχνία πράσινη-κόκκίνη για να δείχνει στάθμη μπαταρίας αλλά δεν δουλεύει και τόσο σωστά. Δηλαδή μπορεί να μην ανάψει κόκκινο και να μείνει από  μπαταρία αλλά και να ανάβει κόκκινο και να κρατάει αρκετά. Στην δουλειά (ηλεκτρολόγος μηχανικός) τον δουλεύω αρκετά σε πατάρια και σε βραδινές βλάβες. Θα ήθελα να είχε και ποιο χαμηλή στάθμη, μιας και δεν χρειάζεται πολλές φορές τόσο δυνατό φως, για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας αν και επειδή έχω 2 pack δεν μου δημιουργεί πρόβλημα. Για δεύτερο έχω έναν τέτοιο, από Ελλάδα τον είχα πάρει αλλά δεν θυμάμαι από που γύρω στα 25 ευρώ http://infovision.gr/LED-ΕΜΠΡΟΣ-ΦΩΣ-ΠΟΔΗΛΑΤΟΥ-Τ6-USB-x2-μπαταρια

Έγινε επεξεργασία από l3ft3ris
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα... Είπα να καταπολεμήσω τα Monday blues με κάτι αστραφτερό...

20190225_085722.jpg

 

Φακός ο Fidget HQ AONIC Flashlight σε τιτάνιο με Nichia 219c LEDs. Η χάντρα είναι η Andromeda Titanium EDC Bead.

 

@Seafalco Το τορνίρισμα σαφώς απέχει από το επίπεδο της Cool Fall, όπως άλλωστε και η τιμή, αλλά πώς το βλέπεις; Αν και άσχετος, πιστεύω ότι τα επίπεδα στο σωλήνα της μπαταρίας πρέπει να είναι πρόκληση. Λογικά πρέπει να έγιναν πρώτα οι επίπεδες πλευρές και μετά με ένα τριγωνικό κοπτικό που τοποθετήθηκε κάθετα στον άξονα περιστροφής να κόπηκαν οι κοιλάδες... Η ακρίβεια όμως μου φαίνεται αρκετά καλή, ειδικά για τη σκληρότητα του μετάλλου.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεμα και ειμαι σε φαση να παρω εναν καλο φακο κεφαλης. Αυτος που εχω τωρα ηταν δωρο μεσα σε μια μεγαλη συσκευασια με ουπα spit.

 

20190225_163257.jpg20190225_163303.jpg

 

κατα τα αλλα εχω δυο που φοράνε μπαταρια εργαλειων και κανω τη δουλεια μου σε σκοτεινα σημεια. Πολυ ευχαριστημένη και απο τους δυο. Dewalt dcl040 k bosch gli pocketLED

 

20190225_163237.jpg20190225_163245.jpg20190225_163251.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δυο 5x xml-t6 για το mtb και η νύχτα γίνεται μέρα. Στο λινκ που δεν ανοίγει τους είχα ανοίξει και είχα βάλει πάστα για καλύτερη επαφή του σώματος με τα led. Απο τότε πάντως οι Κινέζοι δουλεύουν ακάθεκτοι.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λόγω χόμπυ και δουλειάς έχουν περάσει πολλοί φακοί από τα χέρια μου.

Και μιλάω από τις εποχές που τα λαμπάκια πυρακτώσεων με Xenon ήταν η μεγάλη καινοτομία και μάλιστα είχα κάνει και μια πατέντα για τους φίλους που έκαναν  υποβρύχιο ψάρεμα για προοδευτικό άναμμα των φακών.

Σιγά σιγά ήρθαν και οι LED και κάποια στιγμή -πάνε γύρω στα 15 χρόνια -μπορεί και πιο πολλά- πήραν κάποιον "ακριβό" για τις δυνάμεις μου.

Η εταιρία ήταν η Fenix και ο τύπος ήταν ο L2D (Premium Q5).

Ο φακός αυτός με συντροφεύει ακόμα και σήμερα καθημερινά στη δουλειά και εξακολουθεί να δουλεύει απροβλημάτιστα!

 

20190226_002005-large.jpg20190226_002021-large.jpg

 

20190226_002106-large.jpg20190226_002200-large.jpg

 

Το καλό που διαθέτει είναι ότι χάρη στο ενσωματωμένο DC-DC Converter, το φως κάθε σκάλας (έχει 4) παραμένει σταθερό άσχετα με το αν η τάση της μπαταρίας πέφτει.

Απλά όταν πλέον δεν μπορεί να υποστηρίξει τη σκάλα την σβήνει.

 

20190226_002148-large.jpg20190226_001843-large.jpg

Μέγιστος φωτισμός είναι 175 Lumen και πρακτικά η δέσμη του είναι στενή με έντονο φώς στο κέντρο και αισθητό φωτισμό περιμετρικά.

Έτσι μπορεί παρά το μέγεθός του να φωτίσει αρκετά μακριά με ανεκτό τρόπο.

Παίρνει δυο μπαταρίες ΑΑ.

 

Εκτός από αυτούς υπάρχουν και κάνα δυο ακόμα tsinoua ανάξιοι λόγου! :)

 

Και μια κουβέντα για τη Fenix, ψάχνοντας για στοιχεία του φακού αυτού,διαπίστωσα ότι στο site της εταιρίας δεν υπάρχουν παλαιά προϊόντα, πράγμα που το βρίσκω πολύ λάθος, καθώς αυτά είναι, που με την αξιοπιστία τους διαφημίζουν και τα σύγχρονα!

Θέλω να ελπίζω ότι κάνω λάθος και δεν έψαξα αρκετά, διαφορετικά είναι πραγματικά κρίμα!

 

Για το τρόπο τορνίσματος τώρα που αναφέρθηκε από τον @pol77.

Η κατεργασία αυτή -αν κρίνω από τα ίχνη που έχει αφήσει στο μέταλλο- δεν έχει γίνει με τόρνο, αλλά με φρέζα και μάλιστα με οριζόντια φρέζα (Horizontal Mill ) στην οποία χρησιμοποιήθηκαν δύο διαφορετικοί δίσκοι κοπής.

Ένας με επίπεδη ακμή και ένας με τριγωνική.

Επίσης για την δουλειά χρειάστηκε και ένας διαιρέτης για την βηματική περιστροφή του κομματιού.

Τώρα βέβαια αυτή είναι η "κλασική" προσέγγιση , γιατί με τα CNC μηχανηματα υπάρχουν και άλλες λύσεις.

Αυτά τα ολίγα και από εμένα, πάω για να τεντώσω το πονεμένο μου σαρκίο!  :p

 

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Seafalco, οι Fenix παραμένουν από τις ιδιαίτερα αναγνωρίσιμες και με καλή φήμη μάρκες και μπράβο που τους επέλεξες από τόοοοοοοοοτε ?

 

Εν τούτοις, διαφωνώ με τη λογική ότι έπρεπε να έχουν ιστορικά (και προϊστορικά) μοντέλα στην ιστοσελίδα τους. Οι εταιρίες ακολουθούν αναγκαστικά την τεχνολογία των LED και των μπαταριών, που καλπάζει, και βγάζουν μοντέλα κάθε χρόνο. Αν είχαν όλα τα μοντέλα που έχουν ξεπεραστεί και καταργηθεί στη σελίδα τους, θα ήταν πολύ δύσκολη η πλοήγηση για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν κάτι. Αλλά και σε ξεχωριστό τμήμα να διατηρούσαν το... μουσείο, προφανώς δεν υπάρχει αρκετό κίνητρο για να ασχοληθούν.

 

@karmen1983 Πώς φαίνεται ο μάστορας! Ακόμα και οι φακοί είναι μαστορικοί! Όσον αφορά ένα καλό headlamp, με ενέπνευσες σήμερα και έτσι ο φακός της ημέρας είναι ο...

 

20190226_082229.jpg

 

Πρόκειται για τον Olight H1R Nova NW (Neutral White), κατασκευασμένο από αλουμίνιο. Η χάντρα είναι η Grindworx Tallen Concave Damascus Bead.

 

@karmen1983,

O Olight H1R Nova είναι ένας φακός σε σχήμα Γ, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως έχει, ή με το παρεχόμενο head strap που τον μετατρέπει σε φακό κεφαλής. Διατίθεται σε ουδέτερο και σε ψυχρό φως (προτείνω το ουδέτερο, δίνει ελαφρώς λιγότερο αλλά ποιοτικότερο φως). Με βολεύει να τον πιάνω πάνω σε κάποιο ρούχο και λόγω σχήματος να μου φωτίζει εμπρός. Είναι η πιο μικρή, ευέλικτη και ελαφριά λύση που σου προτείνω.

 

Υπάρχει και ο μεγαλύτερος αδερφός του, ο Olight H2R Nova που παίρνει μεγαλύτερη μπαταρία και έχει δυνατότερο φως και μεγαλύτερη διάρκεια, με τίμημα το μέγεθος και βάρος. Η επιλογή βασίζεται ακριβώς στο αν προτιμάς κάτι μικρότερο που χάνεται στην τσέπη ή κάτι με περισσότερη δύναμη και διάρκεια. Από την εμπειρία μου, δε μου έχει χρειαστεί κάτι παραπάνω από αυτά που προσφέρει ο μικρός, αλλά δε δουλεύω και σε ορυχείο.

 

Η τελευταία μου πρόταση είναι ο Olight HS2, που είναι μόνο head lamp, με εξωτερική, μεγαλύτερη μπαταρία και 2 LEDs, ένα με διάχυτη δέσμη για κοντά και ένα με συγκεντρωμένη για πιο μακρυά. Είναι μάλλον το καλύτερο Head Lamp από τα τρία, αλλά δεν το προτιμάω γιατί μου αρέσει η δυνατότητα που δίνουν οι άλλοι 2 να τους πιάσεις στο λουρί από το σακίδιο η στο γιακά του μπουφάν και να σου φωτίζουν εμπρός. Είναι όμως πολύ καλή λύση αν το θέλεις αποκλειστικά και μόνο για head lamp.

 

Και οι 3 φακοί είναι της Olight, την οποία προτιμώ λόγω του εξαιρετικού λόγου τιμής - ποιότητας. Συνοδεύονται από 5 χρόνια εγγύηση.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Στα σκάφοι αναψυχής που συνήθως δουλεύω ή θα είσαι κάτω από τον ήλιο ή στο σκοτάδι. Πάντα είχα διάφορους φακούς αλλά η συζήτηση πριν 10 χρόνια με τον @ergotelis με οδήγησε να αγοράσω τον πρώτο FourSevens Quark AA² Turbo τον οποίο δεν χρησιμοποίησα ιδιαίτερα

FSQB2AAA.jpg

 

Μετά αγόρασα τον FourSevens Mini ML Natural  ένα αξιόπιστο και  κορυφαίο εργαλείο που χρησιμοποιώ ακόμα.

DSC_0021-copy-728x440.jpg

 

 

 

Με την πάροδο του χρόνου η όραση μου επιδεινώθηκε και παρά του ότι δεν χρησιμοποιώ ακόμα γυαλιά αισθάνθηκα την ανάγκη καλύτερου φωτισμού. H   FourSevens μάλλον εξαγοράσθηκε οπότε μετά από ψάξιμο αγόρασα τον Armytek Wizard Pro V2 warm .

71fgbnkz+nL._SX355_.jpg

 

. Μετά από 2,5 χρόνια ο φακός χάλασε και αγόρασα τον Skilhunt H03 LED Headlamp - Black H03 Neutral White που είναι εξίσου καλός με τον 2,5 ετών παλαιό Armytek

 

20180620161402_58607.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Εάν θέλεις να δουλέψεις για αρκετή ώρα οι δέσμες καρφιά αποκλείονται, χρειάζεσαι οπωσδήποτε φακό διάθλασης.

Εάν θέλεις να βλέπεις ικανοποιητικά τα χρώματα και να διαβάζεις τα γράμματα ο ψυχρός φωτισμός αποκλείετε, χρειάζεσαι θερμό φως

Το πρόβλημα των πολλών Lm  είναι η αποβολή της θερμοκρασίας. Στα εξωτικά υλικά όπως το τιτάνιο δεν είναι εύκολο να φτιάξεις ψήκτρες αποβολής θερμοκρασίας  στο κέλυφος όπως στο αλουμίνιο και δεν είναι το καλύτερο να έχεις ένα πυρωμένο  Headlamp στο κούτελο

  • Like 3
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

Εν τούτοις, διαφωνώ με τη λογική ότι έπρεπε να έχουν ιστορικά (και προϊστορικά) μοντέλα στην ιστοσελίδα τους. Οι εταιρίες ακολουθούν αναγκαστικά την τεχνολογία των LED και των μπαταριών, που καλπάζει, και βγάζουν μοντέλα κάθε χρόνο. Αν είχαν όλα τα μοντέλα που έχουν ξεπεραστεί και καταργηθεί στη σελίδα τους, θα ήταν πολύ δύσκολη η πλοήγηση για τους ενδιαφερόμενους να αγοράσουν κάτι. Αλλά και σε ξεχωριστό τμήμα να διατηρούσαν το... μουσείο, προφανώς δεν υπάρχει αρκετό κίνητρο για να ασχοληθούν. 

 

Το επιχείρημα βρίσκεται στο γεγονός ότι ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει πως και τι θα χρησιμοποιήσει από την τεχνολογία που υπάρχει για τα προϊόντα του.

Όταν τα προϊόντα σου κρατάνε για δεκαετίες, δεν είναι ζήτημα τύχης , είναι ζήτημα επιλογής  ποιοτικών υλικών, αξιόπιστης τεχνολογίας  και τελικώς σεβασμού προς τον αγοραστή τους.

Αυτό ενσωματώνεται στο προϊόν και αποτελεί το καλύτερο τεκμήριο επιλογής των σχετικών προϊόντων από το αγοραστικό κοινό.

Όταν λοιπόν κατά τεκμήριο κατασκευάζεις ποιοτικά προϊόντα,  καλό είναι να χρησιμοποιείς την "ιστορική" διαδρομή τους σαν το πιο υγιές διαφημιστικό μέσο! 

Συνεπώς όταν δεν το κάνεις, και δεν φροντίζεις να το υποστηρίζεις σημαίνει απλά ότι δεν έχεις αντιληφθεί τη σημασία που έχει αυτή η πλευρά της δημιουργίας και αυτό είναι το κρίμα!

Το κίνητρο λοιπόν κατά τη γνώμη μου υπάρχει και είναι και σοβαρό, αρκεί να μπορείς να διευρύνεις την οπτική γωνία σου πέρα από το κυνήγι του αύριο και να ρίξεις και λίγο φως στο δρόμο που έχεις ήδη διανύσει, γιατί εκεί κρύβεται -αν υπάρχει- αυτό το κάτι τις που αποτελεί την δική σου συμβολή στο "χώρο", αν το θες είναι η δική σου "κληρονομιά" σε αυτό που φέρνει το αύριο!

Αυτό δεν είναι απλά μια ρομαντική θεώρηση των πραγμάτων , είναι πολλαπλασίως σημαντικό και για το εμπορικό μέλλον των σύγχρονων προϊόντων σου, καθώς αυτός ο άπιαστος αέρας της κατά παράδοση ποιοτικής κατασκευής και του σεβασμού προς τον αγοραστή είναι ανεκτίμητο εργαλείο, και πολλές νεότευκτες εταιρίες θα "σκότωναν" για το έχουν.

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και λέω, κρίμα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε Στέλιο πολύ καλά τα σκέφτεσαι και τα λες. Αλλά ανάμεσα στη σωστή λογική σου και την πραγματικότητα, κάθεται η φρίκη του σύγχρονου marketing. Κάθε κίνηση πρέπει να συνοδεύεται από ένα νούμερο που θα δείχνει τα άμεσα κέρδη που θα αποφέρει και αναφορά παλαιών τεχνολογιών σε αντικείμενα συνεχώς εξελισσόμενης τεχνολογίας είναι τζιζ - κακά.

 

Αυτά που περιγράφεις μπορούν να βρούνε εφαρμογή σε διαχρονικά αντικείμενα, όπως πχ ακριβά ρολόγια, ή και ΑΚΡΙΒΟΥΣ φακούς, σαν αυτούς που λέγαμε παραπάνω... Όχι σε φακούς της Fenix και της Olight.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο φακός μου σήμερα θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικό value for money, λαμβάνοντας πάντα υπ' όψιν το τι προσφέρει (και το ότι κατά καιρούς τον έχουν βγάλει σε έκπτωση 30%!.

 

20190227_081840.jpg

 

Ο φακός είναι ο Olight S1R Baton II, κατασκευασμένος από αλουμίνιο. Η χάντρα είναι η Grindworx Tallen Convex Damascus Bead, από δαμασκηνό ατσάλι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.