Jump to content


Δείξτε το φακό σας


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος pol77 έγραψε:

 

Από που να αρχίσω;

 

Δε μου αρέσει καθόλου που έχει όλο τον όγκο και το βάρος μπροστά. Αυτός που σου πρότεινα έχει το φακό εμπρός και την μπαταρία πίσω. Αν είναι να μην είναι αποσπώμενος ο φακός και έχεις κολλήσει να είναι αποκλειστικά κεφαλής, γιατί να μην το εκμεταλλευτείς και να μοιράσεις το βάρος;

 

Δε μου αρέσει το σχήμα της δέσμης του, που είναι σαν ρόμβος και το ότι έχει μια συστοιχία LEDs χωρίς κάποιο καθρέφτη ή οπτικό για να σχηματοποιεί τη δέσμη. Αντιθέτως, αυτός που σου πρότεινα έχει 2 LEDs, με το οπτικό του το καθένα, για να μπορείς να έχεις κοντινή, διάχυτη δέσμη με το ένα, μακρινή με το άλλο ή συνδυασμό.

 

Δεν μου αρέσει η χαμηλή ισχύς του, 200lm έναντι 400 αυτού που σου πρότεινα. Μπορεί τα 200 να φτάνουν για κοντά, που κυρίως σε απασχολεί, αλλά γιατί να μην έχεις κάτι παραπάνω, ειδικά όταν μιλάμε για περίπου τα ίδια χρήματα;

 

Δε μου αρέσει που έχει μικρότερη μπαταρία από αυτό που σου πρότεινα.

 

Δε μου αρέσει που είναι μια εταιρία εργαλείων, που άντε, έβγαλε και ένα φακό, έναντι μιας εταιρίας φακών που αυτή τη στιγμή προσφέρει το καλύτερο VFM, κατά τη γνώμη μου, αν ψάχνεις για κάτι ποιοτικό.

 

Να προσθέσω

Ενώ το κεφάλι γυρίζει δεξιά αριστερά εύκολα ακολουθώντας το βλέμμα, δεν συμβαίνει το ίδιο στο πάνω κάτω. Έτσι μπορεί το κεφάλι να είναι κάθετο αλλά το βλέμμα υπό γωνία,, οπότε ο φακός πρέπει να περιστρέφετε.

 

Υπάρχουν σημεία που χωράνε τα χέρια αλλά όχι το κεφάλι οπότε ο φακός πρέπει να βγαίνει. Είναι αρκετά βολικός ο μαγνήτης που έχουν αρκετοί και μπορείς να τους κολλήσεις σε οτιδήποτε σιδερένιο.

 

Σκέτη μπαντάνα χωρίς το κάθετο μετά από λίγη ώρα θα αρχίσει να γλιστράει, αν έχεις και πολλά μαλλιά απλά δεν θα στέκεται

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιας και παρακολουθώ το θέμα και είπα να ψαχτώ για κανέναν καλούτσικο φακό σε λογική τιμή ας ρωτήσω και τους ειδικούς ? 

 

  • ψάχνω κάτι μαζεμένο σε μέγεθος
  • max €50 
  • το χρησιμοποιώ κάθε μέρα και ειδικά βράδυ στις βόλτες με το σκυλί για να βλέπω και να με βλέπουνε άρα σίγουρα επαναφορτιζόμενες μπαταρίες γιατί με τους φτηνιάρικους συμβατικούς φακούς που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα σιχτιρίζω με τις μπαταρίες και τη πτώση της απόδοσης 
  • δε ψάχνω κατί συνταρακτικό σε φωτεινότητα και χαρακτηριστικά απλά επειδή θα γίνεται χρήση σε εξωτερικό χώρο ψάχνω  κάτι που να με καλύπτει

είμαι γενικά άσχετος από μάρκες κλπ αλλά από αυτά που διάβασα εδώ, στην κατηγορία που κοιτάω έχει αρκετούς Olight..

ενδεικτικά είδα στο amazon τους παρακάτω (δεν στέλνει Ελλάδα αλλά μπορώ να το στείλω UK και να μου το φέρουνε..)

 

Olight S1R Baton II

Olight S1 MINI Baton EDC

Olight S1R II Mini Torch

Olight S1R II Baton Small Flashlight

Olight® S1R Baton

 

τι πρέπει να προσέξω? τι ουσιαστικές διαφορές έχουν μεταξύ τους οι παραπάνω? κάποιες άλλες προτάσεις από μάρκες ή καταστήματα στην Ελλάδα?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος pol77 έγραψε:

Είσαι τυχερός. Το www.olightstore.uk έχει μόνο για σήμερα προσφορά τον S1R Baton II με -30%.

 

Καλορίζικος!

 

ναι την ίδια προσφορά έχει και στο amazon store.. ούτε το site στέλνει Ελλάδα πάντως και ο φίλος θα πάει αγγλία σε 10 μέρες οπότε δε θέλω να ρισκάρω με το δέμα να μένει ορφανό για τόσο καιρό ? 

οπότε έλεγα να γίνει τέλος της άλλης εβδομάδας η παραγγελία.. το κρατάω πάντως..

από τους άλλους ποιός αξίζει για τη χρήση που περιγράφω πάνω αν θέλω να δώσω κάτι λιγότερο;

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη σελίδα χωρίς φακό... τσκ τσκ τσκ... Ας το διορθώσουμε...

 

Σήμερα έχω ένα φακό που αγόρασα για δώρο. Όταν τον έδωσα, τον είδα και τον ζήλεψα, οπότε μου πήρα κι εμένα έναν!

 

20190328_090558.jpg

 

Ο φακός είναι ο Olight S Mini 550lm Limited Edition από χαλκό, με βαφή PVD, σε χρώμα Rose Gold. Η χάντρα είναι η Punisher Scull, από ορείχαλκο.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ στοχεύω στο value for money, με φυσικά όποιες παραχωρήσεις στην ποιότητα συνεπάγονται. Φακός xml-t6 με zoom από ebay, τους έχω χρόνια και είναι σκυλιά.

100_6035.jpg100_6036.jpg

Αυτός εδώ μου βγήκε διαμαντάκι παρόλο ότι κόστισε όχι πάνω από τάλιρο αν θυμάμαι. Xml-t6 και φορτίζει με usb.

100_6029.jpg100_6031.jpg

Πατώντας δύο φορές το κουμπί power αυτό ανάβει κόκκινο, και ο φακός αναβοσβήνει με την κίνηση του χεριού χωρίς να τον ακουμπάς, μέσω δύο αισθητήρων στους κόκκινους κύκλους.

100_6032.jpg100_6034.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτό το καινούριο φακουδάκι τσεκάρει τα περισσότερα κουτάκια του φακού που ονειρευόμουν.

 

Πρόκειται για το Klarus Mi1C Ti, που είναι μικροσκοπικό, από τιτάνιο, με μαγνητικά οπίσθια, επαναφορτιζόμενη με microUSB Μπαταρία και πολλά άλλα καλούδια.

 

Το πιο σημαντικό όμως, είναι ότι ανοίγει σχετικά εύκολα, κάτι που δεν έχω ξαναδεί σε φακό αυτού του μεγέθους και κατηγορίας τιμής. Έτσι, άλλαξα το Cree XP-L HI LED με το οποίο έρχεται με το αγαπημένο μου Nichia 219B 4500K. Με τον τρόπο αυτό χάθηκαν περίπου το 30% των αρχικών 600 Lumens αλλά το CRI ανέβηκε από το περίπου 70 στο πάνω από 90!

 

Η κατανομή του φωτός είναι εξαιρετική για καθημερινή χρήση (EDC) και συνδυάζει ομοιόμορφο και ομαλό spill με ένα αξιοπρεπέστατο hotspot.

 

Το συμπαθέστατο και με εξαιρετική ποιότητα κατασκευής Klarus Mi1C Ti, με μια ωραία και σχετικά οικονομική χάνδρα από τιτάνιο, κινέζικης κατασκευής, που μπορεί να φιλοξενήσει 6 φιαλίδια τριτίου, 6mm x 1,5mm.

20190509_082512.jpg

 

 

Το LED αλλάχτηκε, σχετικά εύκολα, με το εικονιζόμενο Nichia 219B 4500K.

20190509_082614.jpg

 

 

Το αποτέλεσμα, είναι 30% λιγότερο φως, με υψηλό CRI και εξαιρετική διάχυση...

20190509_082708.jpg

 

20190509_082745.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, l3ft3ris said:

πυρηνική ορολογία μου φάνηκε

 

Ε, ραδιενεργό ισότοπο του υδρογόνου είναι το τρίτιο... Αλλά λίγο τσιμπημένο για να έχεις απλώς μια διακοσμητική πηγή ασθενούς φωτός με μεγάλη διάρκεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Επειδή έψαξα τι είναι το https://www.leditnow.gr/deiktis-hromatikis-apodosis-cri.html

 

να κάνω ένα hijack και να πω ότι όταν βλέπετε σε λάμπες να γράφουν το χρώμα με ένα 8 ή 9 μπροστά (π.χ. 827, 840, 940) αυτό σημαίνει ότι έχουν CRI > 80% για το 8 και >90% για το 9.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπαινω κ γω στο θεμα.

 

Ειχα παρει πριν 1 χρονο περιπου τον EverBrite Aluminium Flashlight.

Φωτιζει μακρια(στο High) αλλα τρωει κ τις μπαταριες αναλογα. Γι'αυτο εχω παρει 2 ζευγαρια επαναφορτιζομενες.

Tο αγόρασα οταν δούλευα στο Landmark Pinnacle (skyscraper 75 floors) και δεν εβλεπα τους στοχους (retros) και τη τυφλα μου.

 

IMG_20190509_180006.thumb.jpg.b68b10da03a5d7aed8b7b36068b3968e.jpg

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σήμερα έχω στο EDC μου έναν ιδιαίτερο από κάθε άποψη φακό.

 

Πρόκειται για τον Folomov EDC C1. Η χάντρα είναι η Nazgul's Helmet - Paracord Knife Lanyard Bead in Bronze.

 

20190620_085401_resize.jpg

 

Ο μικρός αυτός φακός που ούτε καν νιώθεις ότι έχεις στην τσέπη σου, είναι κατασκευασμένος από μπρούτζο και φέρει το καινούριο LED της Nichia με κωδικό E21a, το οποίο έχει υπερ-υψηλό CRI ≥ 98!!!

 

Η μπαταρία του είναι μεγέθους ΑΑΑ, αλλά δε λειτουργεί με απλές αλκαλικές ή επαναφορτιζόμενες, παρά μόνο με μπαταρίες λιθίου τύπου 10440 οι οποίες δίνουν 3,7V υπό φορτίο (4.2 σε ηρεμία). Χάρη σε αυτή την τάση, ο μικρός αυτός φακός μπορεί να αποδόσει έως και 335lumens, που είναι απροσδόκητα πολύ για το μέγεθος του φακού και το τόσο υψηλό CRI. Η μπαταρία περιέχεται στη συσκευασία και είναι επαναφορτιζόμενη μέσω σύνδεσης micro-USB που φέρει η ίδια.

 

Για όποιον ενδιαφέρεται, μέχρι στιγμής ο εν λόγω φακός πωλείται μόνο από το κατάστημα https://www.illumn.com/

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τον απο πανω φακο τον ειδα απο κοντα και ειναι μπιμπελο αλλα φακουδαρα ταυτοχρονα!

Απο κοντα τον ειδα μιας και συναντησα τον @pol77 που μου κρατουσε το κατιτίς του απο Αγγλια και τον ευχαριστω παρα πολυ. 

 

 

Olight hs2. Ντελικατο πολυ φακουδακι κεφαλής. Εξαιρετική η ποιοτητα κατασκευής και πραγματικα τιποτα δε σε προιδεαζει απο το μεγεθος του για το ποσο πολυ φως βγαζει. 

Ηδη με εχει συντροφεύει σε δυο μαστορέματα σε δυσκολα σημεια κ πραγματικα χαρηκα που εμπιστεύτηκα τον Πολυμερο για να επιλέξει τον φακο μου.

 

20190707_125422.jpg20190707_125429.jpg20190707_125523.jpg20190707_125541.jpg20190707_125652.jpg20190707_125656.jpg20190707_125701.jpg

 

Κυριολεκτικά κανει τη νυχτα μερα!

 

20190708_222022.jpg 20190708_222029.jpg

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που σε βόλεψε.

 

Να συμπληρώσω ότι έχει εξαιρετική ισορροπία στο κεφάλι, καθώς έχει την μπαταρία πίσω. Διαθέτει 2 LED, το ένα με στενή δέσμη και αρκετό throw και το άλλο με ευρεία δέσμη για flood και επιλογή να ανάβει το ένα, το άλλο ή και τα 2.

 

Το πιο βασικό όμως είναι ότι σου πάει πάρα πολύ και είναι κρίμα που δεν συμπεριέλαβες σχετική φωτογραφία στην παρουσίαση.

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα φακουδακια σας.. 

Εργαλείο από την olight, που ποτέ δεν απογοητεύει.. 

Κάτοχος S2R baton (τον πρώτο) 

 

Έψαχνα κι εγώ για κεφαλής, αλλά δεν μου κάνει αυτός της olight γιατί δεν έχει aux (το κόκκινο) που είδα κάποιον στο camping και είδα ότι βολεύει πολύ είναι η αλήθεια.. 

Σε κάποιους της nitecore την έχω δει τη λειτουργία αυτή.. Ίσως πάω προς τα εκεί 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.