Jump to content



Teufel η Focal για 5.1?


Recommended Posts

Δεν θα ελεγα οτι υπαρχει ηχειο που ειναι καλο για κατι αλλα κακο για κατι αλλο. Ενα καλο ηχειο θα παιξει ακριβως οτι του δινεις χωρις να το παραμορφωνει. Του δινεις καλο σημα; Θα παιξει καλο ηχο. Του δωσεις σκατα σημα;; Σκατα ΟΦΕΙΛΕΙ να το παιξει. 

 

Αξιζουν μια ματια και αυτα

 

https://www.djshop.gr/hi-fi-oikiakos-ichos-eikona/hi-fi/icheia-hi-fi/jbl-system-arena-180

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρις καταλληλη οδηγηση και χωρις φροντιδα χωρου κανενα αποτελεσμα δεν μπορει να θεωρειται δεδομενο. Οφειλω να στο πω και να το γνωριζεις πριν παρεις οτιδηποτε....

Link to comment
Share on other sites

Τι εχετε να πειτε εδω;

https://www.dali-speakers.com/loudspeakers/zensor/zensor-7/

Δεν διαφωνω σε αυτο που λες απλα στο καθε εναν διαφερει το πως ακουγετε αυτο το αποτελεσμα. Επισης ποτε δεν ειναι αναγκη να τα αγοραζεις ολα μαζεμενα. 

Για παραδειγμα σιγουρα θα υπαρχει καλυτερος ενισχυτης για αυτα αλλα μπορει να το βαλεις πανω και να σε καλυπτει μια χαρα μεχρι να πας σε κατι καινουργιο στα επομενα 1-2 χρονια. 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό ηχειο, υπό κατάλληλη οδήγηση βέβαια. Καλή ευαισθησία, και 2 7" γουφερ αρκούν για απόσταση 3 μέτρων. Και το αντίστοιχο κεντρικό είναι πολύ καλό για τα λεφτά του. Το λέω ως κατοχος. Για το χτίσιμο συστήματος σιγά σιγα δε διαφωνώ αλλά πρέπει κάθε φορά που αγοράζεις κάτι να το αγοράζεις σωστα.

Αυτά τα ηχεία λοιπόν τα προτείνω μετά 1000 και θα τα καταευχαριστηθεις αν κάποια στιγμή μπορέσεις να τα παίξεις με έναν ξεχωριστό τελικό ενισχυτή της crown που θα τα πάει κωλοφερατζα.

 

Όσο για την ισχύ των πολυκαναλων....

https://www.soundandvision.com/content/yamaha-aventage-rx-a3060-av-receiver-review-test-bench

 

Εδώ βλέπουμε το θηρίο της Yamaha να βγάζει με το ζόρι 100 watt ανά κανάλι όταν οδηγει 5 ηχεία ταυτόχρονα. Και η αξιοπιστία του τεστ φαίνεται από εδώ

 

https://usa.yamaha.com/products/audio_visual/av_receivers_amps/rx-a3060_u/specs.html#product-tabs

 

Σε δικαναλη οδήγηση η μέτρηση είναι εξαιρετικά κοντά με το τι δηλώνει η yamaha

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα γινει οτι γινεται και με τα akg k601 που εχω χωρις ενισχυση. Θα τα επιλεγεις καθε φορα εναντι οποιουδηποτε headset απλα δεν θα εχει την ενταση που μπορει να εχει. Και παλι ομως η διαφορα ειναι τραγικα υπερ τους.

 

Ασχετο, ψαχνω και για amp/dac για αυτα αν εχεις να προτεινεις κατι, π.μ.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλα καλα.... κατσε να δεις ποσο σύντομα θα ψαχνεις ενισχυτη!!! ?

Στο ξαναλεω, αν δεν εχεις σκοπο να παρεις κατι αλλο, κοιτα τα ενεργα! Τα κανουν ολα και συμφερουν λεμε.......

 

Πες μπατζετ για dac

Link to comment
Share on other sites

200-250 μην αλλαζω μετα αν παρω αλλα ακουστικα. Jds labs objective 2 +odac ελεγα.

Τα dali zensor 7 τα εχει ετοιμοπαραδοτα σε προσφορα 549 στο mediamarkt εδω πατρα. Θα παω να δω αν μπορω να τα ακουσω κιολας

Δεν φταιω αν γινει ζημια και ας ψαχνω μετα για ενισχυτη.

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

φροντιδα χωρου

Ποσο διακριτικα μπορει να γινει αυτο σε εναν χωρο που χρησιμοποιειται για σαλονι? Με ενδιαφερει προσωπικα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Τα dali zensor 7 τα εχει ετοιμοπαραδοτα σε προσφορα 549 στο mediamarkt εδω πατρα. Θα παω να δω αν μπορω να τα ακουσω κιολας

 

Καλά θα κάνεις. Άκου όσο πιο πολλά μπορείς όμως, αυτή είναι η συμβουλή μου. Και αν μπορείς να το ακούσεις με τον ενισχυτή σου, ακόμα καλύτερα.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

200-250 μην αλλαζω μετα αν παρω αλλα ακουστικα. Jds labs objective 2 +odac ελεγα.

 Τέλεια. 350 mW στα 150 ohm φορτίο... Σούπερ το βρίσκω. Και κάποια κομμάτια της smsl είχα ξεχωρίσει αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα.

 

πριν 4 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

Ποσο διακριτικα μπορει να γινει αυτο σε εναν χωρο που χρησιμοποιειται για σαλονι? Με ενδιαφερει προσωπικα.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει και πολύ διακριτικά... Νταξει, την απορρόφηση ίσως και να μπορείς να την κρύψεις πίσω από καμία διάτρητη γυψοσανίδα. Οι διάχυτες όμως, θα φαίνονται. Βέβαια εξαρτάται από το τι εννοεί κάποιος με το "διακριτικά".

 

Αν δεν μπορείς να επέμβεις με προϊόντα κατασκευασμένα για room treatment μπορείς να καταφύγεις σε άλλα κολπακια. Βαρυα έπιπλα, χοντρά υφάσματα, ράφια με βιβλία στους τοίχους.. αλλά αυτά είναι μεσοβεζικες λυσεις...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει και πολύ διακριτικά... Νταξει, την απορρόφηση ίσως και να μπορείς να την κρύψεις πίσω από καμία διάτρητη γυψοσανίδα. Οι διάχυτες όμως, θα φαίνονται. Βέβαια εξαρτάται από το τι εννοεί κάποιος με το "διακριτικά".

 

Αν δεν μπορείς να επέμβεις με προϊόντα κατασκευασμένα για room treatment μπορείς να καταφύγεις σε άλλα κολπακια. Βαρυα έπιπλα, χοντρά υφάσματα, ράφια με βιβλία στους τοίχους.. αλλά αυτά είναι μεσοβεζικες λυσεις...

Αυτό ακριβώς γνωρίζω κι εγώ. Και επειδή έχω πρόβλημα (κυρίως με τις χαμηλές 60-90hz) έκανα αυτά που γράφεις σε συνδυασμό με χοντρά χάλια που τα κρατάω μέχρι να πέσει παντόφλα ?

Οι περισσότεροι αγνοούν/παραβλέπουν το γεγονός ότι ο χώρος παίζει ρόλο στην ακουστική, άσχετα με το πόσο καλά ηχεία και εξοπλισμό έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Και επειδή έχω πρόβλημα (κυρίως με τις χαμηλές 60-90hz)

 

Αυτο πως το εχεις συμπερανει αν επιτρεπεται; Εχεις κανει καποιες μετρησεις; Η με το αυτι; Εισαι εντος του συχνοτικου φασματος που αναλαμβανουν τα σαμπ, γι αυτο και οπως ειπα παραπανω, αν εχεις αξιωσεις για σωστο  ηχητικο αποτελεσμα, ειναι υποχρεωτικο να εχεις δυο σαμπ. Τοποθετημενα σε διαφορετικα σημεια βεβαια. Ετσι, οπου η ενεργεια του ενος αποσβενει, συμπληρωνει το αλλο και αντιστροφα.

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

με χοντρά χάλια

 

Πολυ μεγαλη αποσβεση.... Σου καταστρεφουν ολες τις μεσαιες συχνοτητες. Αν σου πω οτι αυτα κανονικα  πρεπει να μπουν  στο ταβανι, θα με πιστεψεις;;;; Οχι, αλλα εκει πανω θελουμε να κανουμε αποσβεση.  Στο πατωμα καλυτερα ειναι να εχουμε διαχυση!!!!!!! Λεπτη μοκετιτσα λοιπον!

 

Μία ώρα πριν, το μέλος Simon έγραψε:

Οι περισσότεροι αγνοούν/παραβλέπουν το γεγονός ότι ο χώρος παίζει ρόλο στην ακουστική

Δεν παιζει ρολο στην  ακουστικη ο χωρος. Ο χωρος ειναι αυτος που ακους.          

 

1) Για  την ακριβεια αυτο που φτανει στα αυτια  μας ειναι παντοτε  ενας συνδυασμος. Αμεση ακτινοβιλια απο το ηχειο πανω στην  οποια εχει προστεθει εμμεση ακτινοβολια  απο τους τοιχους  του δωματιου (ανακλασεις). Το θεμα ειναι οτι οσο πιο μακρυα  καθεσαι απο τα  ηχεια τοσο μειωνεται η αμεση και τοσο αυξανεται η εμμεση (κατα ποσοστο). Δηλαδη  αν εσυ πας  σε ε να δωματιο μηκους 7 μετρων και βαλεις 2 ηχεια, και κατσεις να ακουσεις μουσικη απο τα 5 μετρα.... Χεσε μεσα, βαλε οτι ηχεια να ναι. Αν θες  να  ακουσεις το  ηχειο  οσο πιο λιγο  επηρεασμενο απο το χωρο, πρεπει  να πετυχεις μια αποσταση ακροασης οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτο. Εγω προσωπικα  σε  οικιακο σαλονι, θα  προσπαθουσα  να ειμαι  μαξιμουμ στα 2 μετρα αποσταση απο τα ηχεια.

 

2)Οποτε τι κανουμε; Γεμιζουμε παντου απορροφηση για να μην εχουμε ανακλασεις; Επ' ουδενι. Την εμμεση τη θελουμε και την παραθελουμε. Γιατι οπως και να το κανεις βοηθαει. Ειδικα αν θες να το παιξεις μαγκιορος και πας και επιλεξεις κανεναν ενισχυτη που τα βατ του δεν αρκουν ουτε για οδηγηση ακουστικων, με το που θα κατσεις να ακουσεις θα τα βαλεις φωτια και θα τα καψεις. Αρα πρωτιστως κοιτας να αντιμετωπισεις τα βασικα προβληματα του χωρου και μετα μπορεις να γεμισεις και ολους τους τοιχους με διαχυση, κανενα προβλημα!

 

3) Προβληματα χωρου; 

  α) ταχυτητα ηχου/πρωτη διασταση δωματιου -> πρωτη συχνοτητα οπου υπαρχει θεμα

  β) ταχυτητα ηχου/δευτερη διασταση δωματιου -> δευτερη συχνοτητα οπου υπαρχει θεμα

 Αφου βρεις αυτες τις 2 (και πιο συγκεκριμενα τις χαμηλοτερες εντος ακουστου φασματος απο το αυτι) διαλεγεις καταλληλα υλικα και τοποθετηση αυτων για να τις λυσεις. Αλλα εδω δεν μπορω να βοηθησω γιατι ακομα σε τετοιο βαθος δεν εχω φτασει. Αλλα το ψαχνω..

 

4) Σωστη τοποθετηση ηχειων. Ισοπλευρο τριγωνο. Τελος!

 

5)Ισοσταθμιση.

 

Αυτα ειναι τα βασικα. Μια καλη αρχη δηλαδη. Τωρα, αν επιλεξει καποιος αυτα να μη γινουν,  δικαιωμα του φυσικα, αλλα ας ξερει οτι θα ζει-ακουει με προβληματα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187

Με το αυτί ότι συμπέρασμα έχω, δεν έχω κάνει μετρήσεις. Δεν έχω τον κατάλληλο χώρο ή το μπάτζετ για  πολλά πολλά αλλά κάποια στιγμή ίσως χρειαστώ τις γνώσεις σου για να κάνω μερικές βελτιώσεις! ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Simon έγραψε:

@giorgos2187

Με το αυτί ότι συμπέρασμα έχω, δεν έχω κάνει μετρήσεις. Δεν έχω τον κατάλληλο χώρο ή το μπάτζετ για  πολλά πολλά αλλά κάποια στιγμή ίσως χρειαστώ τις γνώσεις σου για να κάνω μερικές βελτιώσεις! ?

 

 

Κάποιες βελτιωσεις ενδεχομενως μπορουν να γινουν και χωρις κοστος. Απο τοποθετηση και αποσταση ακροασης πως εισαι; Τα μηχανηματα που εχεις εχουν κανενα προγραμμα ισοσταθμισης; Σαμπ υπαρχει; αν ναι, εχει δοκιμαστει σε διαφορες θεσεις;

 

Για βελτιωσεις που κοστιζουν τωρα... Υπαρχουν καταστηματα στα οποία μπορεις να προμηθευτεις και μπασοπαγιδες αλλα και διαχυτες με μικρο κοστος. Και εδω που τα λεμε κανα δυο μπασοπαγιδες, και 2-4 διαχυτες με λιγο καλο ψηστηρι τα βαζεις στο χωρο με παντοφλα που δε θα πονεσει πολυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

 

 

Κάποιες βελτιωσεις ενδεχομενως μπορουν να γινουν και χωρις κοστος. Απο τοποθετηση και αποσταση ακροασης πως εισαι; Τα μηχανηματα που εχεις εχουν κανενα προγραμμα ισοσταθμισης; Σαμπ υπαρχει; αν ναι, εχει δοκιμαστει σε διαφορες θεσεις;

 

Για βελτιωσεις που κοστιζουν τωρα... Υπαρχουν καταστηματα στα οποία μπορεις να προμηθευτεις και μπασοπαγιδες αλλα και διαχυτες με μικρο κοστος. Και εδω που τα λεμε κανα δυο μπασοπαγιδες, και 2-4 διαχυτες με λιγο καλο ψηστηρι τα βαζεις στο χωρο με παντοφλα που δε θα πονεσει πολυ. 

Θα ανοιχτει αλλο θεμα για να μη χαλαω αυτο τωρα.. θα σου κανω μεντσιον :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.