Jump to content



i9-7940X Direct Die Cooling & Άλλα Mods.....


Recommended Posts

ΟΚ για την ώρα το αφήνω στα παρακάτω settings που είναι νομίζω πολύ δυνατά για Χ299 CPU. Η βελτίωση των επιδόσεων σε σχέση με το stock CPU είναι πολύ μεγάλη.

 

7X Cores @ 4.8GHz
5X Cores @ 4.7GHz (κάποια από αυτά φαίνεται ότι τραβάνε κι άλλο γιατί βλέπω χαμηλότερα VIDs στο HWINFO64)
1X Core @ 4.4GHz (απλά δεν έχω προλάβει να το δοκιμάσω ακόμα)
1X Core @ 4.2GHz (το "shitty" core που μάλλον θα μείνει έτσι )

 

 

Αυτά είναι με Voltages Auto που σημαίνει ότι θα τα βελτιώσω αλλά θέλει πολύ πολύ χρόνο σε δοκιμές.... δεν ξέρω βέβαια αν αξίζει να δοκιμάσω cores στα 5.0GHz γιατί τα ρεύματα ανεβαίνουν αρκετά από ένα σημείο και μετά, θα το δούμε...

 

Μερικά γρήγορα benchmarks

 

 

Cinebench R15 : 3544
Cinebench R20 : 8457

 

To R20 κάνει χρήση AVX2 και ανεβάζει πολύ τις επιδόσεις ειδικά στους Skylaκe-X. Υπάρχει portable έκδοση εδώ...https://www.techpowerup.com/download/maxon-cinebench/

 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Cinebench R15 & R20 χωρίς tuning συστήματος.

Στο R15 τα πορτοκαλί είναι δικά μου και φαίνεται η πρόοδος από τα 3,000 στα 3500++

 

Cinebench_Jarg_R15_01.thumb.jpg.643af0446166d99c67e17ba10eb69c5f.jpg


Τα 14C/28T είναι τα δικά μου..

Cinebench_R20.thumb.jpg.3f0f94069705bbdaee037d0b2fc6df74.jpg

 

Κι εδώ clocks και θερμοκρασίες σε stress test (συνεχόμενο Cinebench R20 30mins). Σε παιχνίδια που το δοκίμασα η θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλότερες.

Delid_1F_Abaidor.thumb.jpg.80e0ce7cf81c2c476f93c65fffeeacca.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Και δυο φωτογραφίες από το εσωτερικό μετά τις επεμβάσεις.

 

 

Η "περιοχή" του επεξεργαστή όπου έχω αφήσει ακόμα τα soft tubes γιατί το delid + direct die frame απαιτούν αρκετά βάλε-βγάλε. Οι σωλήνες και το ελλατήριο θα αλλαχθούν φυσικά και θα μπούνε hard lines μόλις τελειώσω με τον επεξεργαστή. Από κοντά φαίνεται και είναι πολύ καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν το έχω με τη φωτογραφία και αυτή είναι από κινητό.

Abaidoe_1.thumb.jpg.78c82296b4258bc3629c65f04fa3f368.jpg

 

 

Κι εδώ φαίνονται και τα σημεία με τους άσπρους κύκλους τα οποία θέλω να βελτιώσω καθώς και ένα plexi shroud που έχω φτιάξει (πίσω από το reservoir) και θα αντικατασταθεί με νεό αλλά με κοπή CNC μόλις μπορέσει κάποιος συνεργάτης να μου το διαθέσει..Επίσης θέλω να καλύψω διάφορα τμήματα του εσωτερικού αλλά ακόμα είμαι στο σχεδιασμό. 

Το επόμενο και χειρότερο που πρέπει να φτιαχτεί είναι το 5.25 bay που το χρειάζομαι (ακόμα) γιατί βάζω hot-swap δίσκους από πίσω στις 2 πάνω θέσεις ενώ από κάτω έχει μπει 120αρης ανεμιστήρας Silent Wings High Speed PWM που φέρνει φρέσκο αέρα στον M.2. SSD που είναι πάνω στο DIMM 2.0 Slot και στις μνήμες...

 

Abaidoe_2.thumb.jpg.ba5457aac3b373fd1a425b41cf6f0ab2.jpg

 

 

Κάποια στιγμή και μόλις τελειώσει θα το παλέψω να βγάλω καμιά φωτογραφία της προκοπής.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

τοσο μεγαλη διαφορα θερμοκρασιας τα cores?????????

το core 0 δεν λεει να ανεβασει με τιποτα.................

σιγουρα εχουν κατσει ολα καλα????????????????ειχες και πριν τοσο μεγαλες διαφορες????????????

Link to comment
Share on other sites

Τα cores δεν είναι περίεργο στους Skylake-X να έχουν τέτοιες διαφορές ειδικά από τη στιγμή που το dies δεν είναι FLAT. Έχει καμπύλη οπότε και πάλι καλά. Επίσης μας ενδιαφέρει η max θερμοκρασία under stress κι εδώ δεν περνάει τους 85 σε αυτά που είναι στα 4.8GHz. Να σκεφτείς ότι δεν κάνουν throttle by default πριν τους 104c αλλά φυσικά δεν θα τα αφήσω ποτέ να δουλεύουν έτσι..

 

To core 1 προφανώς δεν κάνει και την καλύτερη επαφή αλλά δεν μπορείς να φανταστείς τι τράβηξα, πόσες φορές τα έβαλα και τα έβγαλα και αυτό ήταν το πρώτο αποτέλεσμα που δεν είχαν 3-4 cores να συμπεριφέρονται έτσι..Όλα καλά έχουν μπει η μόνη λύση για το Core 1 είναι να γίνει κυρτό το waterblock...lol μπορεί να πάρει το σχήμα του die με τον καιρό αν και αμφιβάλω. Επίσης φοβάμαι να το πειράξω για την ώρα γιατί όπως είπα δεν ήταν εύκολο να το ισορροπήσω. Εκτός από το waterblock που θέλει κι αυτό σφιξιμο σταυρωτά και διαφορετικό στις γωνίες έχεις και το frame που επίσης πρέπει να είναι 100% παράλληλο με την επιφάνεια του die αλλά έχιε κάτι stick pads από πίσω και εκεί με τις βίδες έπαιξα για να το ισιώσω..Κάποια στιγμή θα παραγγείλω άλλο frame που απ'ότι διαβάζω είναι πιο εύκολο να κάτσει 100% παράλληλα..

 

To core 1 ανεβάζει μια χαρά ρολόγια, εγώ δεν το ανεβάζω για να μην χτυπάει θερμοκρασίες και εδώ που τα λέμε δεν χάλασε και ο κόσμος...θα το πάω στα 4.2 μάλλον και θα το παρατήσω γιατί ούτως ή άλλως είναι τελευταίο στη χρήση από τα προγράμματα και τα παιχνίδια δεν το χρησιμοποιούν καν. Βέβαια από την άλλη στα παιχνίδια γενικά δεν ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες τόσο αλλά επειδή δουλεύω και Photoshop δεν θέλω να το έχω άγχος.

 

Έτρεξα Assasins Creed Origins σε 4Κ max settings αρκετά loops και τα cores που χρησιμοποιεί (το Core 0 δίχνει 0 χρήση) δεν χτυπάνε πάνω από 53C, το ίδιο και με Rise of The Tomb Raider. 

 

Τώρα το επόμενο βήμα είναι να περιμένω να δω αν θα κρατήσει το Liquid Metal ή θα "τρέξει" προς το κάτω μέρος του waterblock και θα χαθεί πάλι η ισσορροποία...δυστυχώς είναι πιθανό αλλά νομίζω ότι έχω πάρει τα μέτρα μου. Θα δείξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Jargon said:

η μόνη λύση για το Core 1 είναι να γίνει κυρτό το waterblock

τοτε να φτιαξουμε ενα κυρτο block.................δεν καταλαβα που παει το lol..............:bleh:

ωραιος παντος εχεις κανει πολυ καλη δουλεια..............

ευχομαι να το χαρεις οσο δεν παει...........

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, τo χαίρομαι είναι η αλήθεια κι επειδή δουλεύω πολλές ώρες με αυτό και μου βγάζει χρήματα αξίζει η επένδυση...ξέρω ότι κανονικά δεν κάνουν τέτοια πράγματα σε PC επαγγελματικής χρήσης αλλά έτσι ήμουν πάντα....απλά θέλει προσοχή και ΠΟΛΛΑ backups που κάνω δηλαδή κάθε μέρα. Επίσης η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει πάθει ζημιά κάτι ποτέ από overclocking, έχω έναν Q9550 που δούλεψε 9 χρόνια στα 3.8GHz και τώρα στα 3.4GHz γιατί τον έχω δώσει στον μικρό και τον έχει λιώσει στα παιχνίδια μέχρι να το αλλάξουμε με άλλο..

 

Το κυρτό waterblock δεν είναι απλή υπόθεση γιατί κάθε die είναι διαφορετικό. Έχω ένα πολύ παλιό Swiftech Apogee που του άλλαζες την καμπυλότητα με κάτι o-rings.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Jargon said:

Το κυρτό waterblock δεν είναι απλή υπόθεση γιατί κάθε die είναι διαφορετικό.

οποτε θα το φτιαξουμε απο υλικο που παιρνει αυτοματα την κυρτοτητα του die.........................?

πλακιτσα κανω αλλα θα ηταν καλη φαση αν μπορουσαμε να το κανουμε..................

εχω μεγαλη μουρλα με τα "ζουμια"..............οπως εσυ ενα πραμα..............:bleh:

Link to comment
Share on other sites

OK δοκιμάζω μερικά cores στα 5.0Ghz και στα 4.9 αλλά φαίνεται πως τα ρεύματα πρέπει να αυξηθούν σημαντικά. Δηλαδή 1.32-1.35V που σημαίνει αρκετά μεγάλο stress για τόσα cores. Θα δοκιμάσω ένα-ένα τα Cores σε χαμηλότερα volts τώρα ώστε να βρω το όρια τους και να έχω τις χαμηλότερες δυνατές θερμοκρασίες. Προς το παρόν στο Auto χτυπάνε 1.3V..

Είμαι περίεργος πόσα watt τραβάει ο επεξεργαστής αλλά πρέπει να ενεργοποιήσω κάποια ρύθμιση στο BIOS με το SVID για να το δειχνει αλλά δεν θυμάμαι ποια ακριβώς...ξέρω όμως ότι δεν βοηθά στο overclocking και γι'αυτο το είχα απενεργοποιήσει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γουστάρει μια χαρά απλά τις θερμοκρασίες του δεν μπορώ να μαζέψω λόγω το ότι δεν κάνει καλή επαφή με το block.....Δυστυχώς το CPU die στους Skylake-X ΔΕΝ είναι flat και έχει 3 παραμέτρους για να κάνει επαφή.

 

1) Πόσο παράλληλα έχει κάτσει το Direct Die Frame σε σχέση με το Die

2) Πόσο Flat είναι το CPU block 

3) Πόσο Convex είναι το CPU die.

 

Όπως καταλαβαίνεις δεν είναι εύκολο αναλόγως τι θα σου κάτσει....Επίσης το 1&2 έχουν να κάνουν και με το πόσο τα σφίγγεις με τις βίδες τους. Το 3) είναι θέμα τύχης. 

 

Δεν με νοιάζει και πολύ όπως είπα γιατί δεν το χρησιμοποιούν και πολύ τα προγράμματα....μόνο άν εχουν εξαντλήσει τ'αλλα cores. 

 

Ίσως δοκιμάσω ένα άλλο frame για το οποία ακούω καλά λόγια αλλά για την ώρα.....κουράστηκα! 

 

Εδώ σε Handbrake Encoding με AVX (offset 5)....Blu-Ray Disc σε Η.265....βλέπεις το Core 1 παίζει αλλού...DeadLazarus ------- για σένα είναι αυτό το core!!!!!!!

 

2077784362_Delid_1_Abaidor.thumb.jpg.c3ff37c4d203c6cda15a7d536a0c0b36.jpg

Έγινε επεξεργασία από Jargon
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

To μάζεψα λίγο αφού πάλι έπαιξα λίγο με το waterblock...

 

Το Core#1 το έβαλα στα 4.4GHz και το αφήνω εκεί...

 

Έτρεξα 2 παιχνίδια Assassins Creed Origins & Rise of The Tomb Raider σε 4Κ max settings και οι θερμοκρασίες δεν έχουν καμία σχέση με τα stress tests..το Core1# δεν ξεπαιρνάει τους 60C....στα 4.4 και θα του ρίξω και το ρεύμα λίγο γιατί είναι σοτ 1.28V

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν μπορώ να κάτσω στ' αυγά μου....

 

Πρέπει να έβαλα και να έβγαλα το Wateblock πάνω από 20 φορές σήμερα γιατί δεν μπορούσα να χωνέψω ότι έχω ένα "κουτσό" Core μόνο στα 4.4Ghz...LOL

Αφού λοιπόν πέρασα διάφορες φρίκες και βρέθηκα σε πολύ χειροτερες καταστάσεις (με 3-4 cores να χτυπάνε 104C) τελικά ήρθε η στιγμή που μάλλον μέχρι και το waterblock αγανάκτησε και μαζί με τον 7940X μου έκαναν τη χάρη!

 

14 X Cores @ 4.8GHz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

 

MISSION ACCOMPLISHED!!!!!!!!!!! 

 

Μάλλον θέλουν ξέσκισμα αυτοί οι Skylake-Χ μέχρι να στρώσουν.....

 

Στα επόμενα επεισόδιά θα δω πόσο μπορούν να πέσουν τα ρεύματα παρακάτω και αργότερα ίσως επιχειρήσω να κάνω overclock τη RAM από τα 3.600 σε 3.800 ίσως ή και 4.000 αλλά χλωμό το βλέπω….και να γίνεται μιλάμε για άπειρη δουλειά και δοκιμές…

 

@DEADLAZARUS  Εντάξει το πριποιήθηκα το "Corακι......" δεν μπορείς να πεις. Ελπίζω να μην ανησυχείς και για τα ξένα cores εκτός από τα δικά σου....ξέρω γω....

 

ABAIDOR_48X_14_SUCCESS.jpg

  • Like 6
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

κοιτα και εγω αμα εβλεπα 100c θα ειχα κανει εμετο στο λεω να το ξερεις...........

το κακο ειναι οτι δεν θα φτιαξουμε το κυρτο block αλλα αφου καταφερες και κυρτωσες αυτο τοτε ολα καλα ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα....μα δεν θα το άφηνα να δουλεύει στους 100 εννοείται....στις δοκιμές το άφησα και αυτο στιγμιαία. Εντάξει αντέχουν θερμοκρασίες αλλά όχι και 100+..

Κάποια στιγμή που θα δοκιμάσω να "Ψήσω" έναν Q9550 που έχω και τρέχει overclocked 10 χρόνια το σκυλί,  αλλά όχι ακόμα....όταν θα είναι για πέταμα!

Έγινε επεξεργασία από Jargon
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.