Jump to content



i9-7940X Direct Die Cooling & Άλλα Mods.....


Recommended Posts

Απο που τα καλωδια? Θελω εδω και καιρο να φτιαξω δικα μου.

Τον τυπο απο τον singularity θελω να ρωτησω ποσο παει αλλα ειναι αυστραλια και δεν ξερω τι γινεται με δασμους.

Link to comment
Share on other sites

https://pexonpcs.co.uk

 

Φοβερός ο τύπος κι εμένα μου τον πρότειναν. Συνολικά με τα μεταφορικά πλήρωσα περιπου 180 Ευρώ αλλά τα 35 ήταν λόγω του πιο χονδρού καλωδίου το οποίο ήταν έξτρα. 

 

Πήρα: 

1 X 24pin 

2 X 8pin 12V EPS

2 X 8pin PCI-E 

Όλα είναι 80-90cm 

 

Επίσης θέλει και λίγο υπομονή γιατί κάνει καμιά 30αριά ημέρες λόγω φόρτου..Πάντως είναι άψογα και από κοντά ακόμα καλύτερα και η διαφορά τιμής με CableMod μικρή για την ποιότητα που δίνει. 

Link to comment
Share on other sites

@f117Αργότερα ναι γιατί άνοιξα τους ασκούς του Αιόλου.....το ψυγείο γράφω ποιο είναι

 

Watercool.de ---> MO-RA 420 Pro Stainless Steel Edition - και το Gill είναι extra..

 

Έχω αδειάσει το loop και ξηλώνω πράγματα για να φτάσω τα καλώδια. Aν τελείωσω μέχρι αύριο καλά θα είναι γιατί έμπλεξα...

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι χέρι δυνατό και όπως σου είπα από άλλους χρήστες τον εντόπισα που "κράζαν" την Cable Mods...

Έχει και κάτι άλλους αλλά είναι ο μόνος Ευρώπη που ξέρω...

 

Μπορείς να του κάνεις και custom request..

Link to comment
Share on other sites

Πφφφ....αυτό ήταν για σήμερα..έγιναν τα εξής:

 

- Για αρχή πήρα swiffer & πινέλο + ηλεκτρική σκούπα και καθάρισα τα πάντα μέσα στο κουτί (φίλτρα, fans, γωνιές). Γενικά δεν μαζεύει σκόνη λόγω αρνητικής πίεσης αλλά δεν το αφήνω κι εγώ να μαζέψει.

- Ξηλώθηκε το monoblock

- Τοποθετήθηκε ο δεύτερος Phanteks 120 για top exhaust

- Μπήκε το Halo στον ένα Top Phanteks και τώρα θέλει και ο δίπλα γιατί φαίνεται κάπως

- Ξηλώθηκαν τα καλώδια του τροφοδοτικού (χάος!) με τα υπόλοιπα στο πίσω μέρος του κουτιού - πρέπει να τα ξαναφτιάξω

- Μπήκαν τα 2X led strips της Phanteks στο κάτω εξωτερικό μέρος του κουτιού (φοβερά strips και γενικά με τη Phanteks έχω εντυπωσιαστεί - άψογη ποιότητα πάντα)

 

Μένουν αρκετά για αύριο αλλά νομίζω θα το καταφέρω και θα δούμε τι γινεται με το delid και θερμοκρασίες...

 

Πάω να δω American Gods τώρα......

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πιάνω δουλειά.........

 

Το χάλι με τα καλώδια...και ο κύριος 7940Χ που θα του βγάλω το σκούφο..

Και το κορυφαίο λάθος.........είχα ξεχάσει να βγάλω από το thermal pads των VRMs το προστατευτικό φιλμ!!!!!!!!!!!! LOL και όλο αυτό τον καιρό οι θερμοκρασίες δεν ξεπερνούσαν τους 50C....αυτά είναι noobιες.......?

 

 

 

20190302_173020654_iOS_resize.jpg

20190303_080917892_iOS_resize.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική ποια είναι;

 

Άκυρο. Το είδα από την τελευταία φωτο. Αν σκέφτεσαι να μείνεις για καιρό στην πλατφόρμα να προτείνω αλλαγή της με την Exteme Omega.  Καμία σχέση ειδικά στο θέμα των ρευμάτων και του VRM cooling.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Θα το άλλαζα με το Rampage VIE "Beggar Edition" όπως το βάφτισε κάποιος αν υπήρχε κάποιος σοβαρός λόγος αλλά δεν..

Το θέμα της Omega το έχω εξαντλήσει στα ROG Forums και στο Overclock.net - Για αρχή δεν μου αρέσει  ? ενώ τα ρεύματα στο Extreme δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.....η μπουρδολογία της Asus για να δικαιολογήσει τις αποφάσεις της δινει και παίρνει..όχι ότι δεν έχει καλύτερα VRM το OMEGA, τα έχει αλλά ---------> δεν έχει σημασία....το Extreme δουλεύει άψογα..και το 99% των χρηστών είναι είτε με monoblock ή με VRM+CPU block...τα VRM μου με 500Watt power draw δεν ξεπερνούν του 50C με το monoblock...τώρα με το dedicated block θα πάμε πιο κάτω.

 

Επίσης το Omega έχει ανεμιστήρες 60mm (Omega VRM) που δεν τους βάζω στο PC μου ακόμα κι αν με πληρώσουν κι ας λέει η Asus ότι δεν ανοίγουν συνέχεια....κάποια στιγμή θα γρυλίζουν..φυσικά δεν υπάρχει ούτε θα υπάρξει monoblock ή VRM block για το Omega.

 

Σε ολα τα άλλα εκτός από τα VRMs τα οποία με waterblock ΔΕΝ χαμπαριάζουν στο Extreme με overclocked 7980XE - θεωρώ κι εγώ και άλλοι το Omega χειρότερο και με περικοπές λόγω κόστους (στο design). Επίσης επειδή η Asus είναι "αχρηστοι" με το software ξηλώσανε τα περισσότερα LEDs από το Omega (και στα Maximus) για να ηρεμήσουν με το Aura...ας λένε ότι θέλουν δεν τους πιστεύω.....Αν αύριο υπήρχε καλύτερη εναλλακτική δεν θα αγόραζα ξανά ASUS...τους έχω σιχαθεί με το software τους που είναι σκουπίδια...για το Hardware/UEFI τους προτιμώ..

 

Όσον αφορά την πλατφόρμα δεν έχω σκοπό να πάω σε άλλο CPU γιατί θέλω τα υψηλότερα δυνατά ρολόγια οπότε η χρυσή τομή είναι τα 14 Cores...(γι'αυτό και ο 9990XE έχει 14 Cores)..

Ο 7940Χ είναι ο ιδανικός π.χ. σε σχέση με τον 9940Χ γιατί μπορείς να κάνεις delid ενώ στους νέους όχι με αποτέλεσμα να μπορείς να κάνεις καλύτεορ overclock...Τα σκέφτηκα, το ερεύνησα, τα ζύγισα και κατέληξα...Αρχικά σκεφτόμουν κάποιον από τους νέους αλλά αφού είδα αποτελέσματα αποφάσισα delid + direct die το οποίο δεν ξέρω αν θα μου βγει ακόμα αλλά και σκέτο delid + IHS καλύτερο από 9940 είναι...Θα το δείξουν τ'αποτελέσματα.

 

Η επόμενη αναβάθμιση θα είναι όταν έχουμε πια DDR5 & PCI-E 4/5....μέχρι τότε δεν πιστεύω ότι αξίζει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...ανακάλυψα κορυφαια γκάφα που ειχα κάνει! Δεν είχα βγάλει τα προστατευτικά αυτοκόλλητα από τα Thermal Pads στα VRMS.......το πως είχα καλές θερμοκρασίες είναι που με τρελαίνει.....

 

Τέλος πάντων.... progress report..\\

 

1) Τα καλώδια αλλάχθηκαν και είμαι πολύ ευχαριστημένος όχι μόνο με την εμφάνιση αλλά και με το πως στέκονται...άξιζαν τα 15AWG.

2) Αλλάχθηκαν οι εξωτερικοί σωλήνες που συνδέουν το ψυγείο με το PC σε EPDM που είναι καουτσούκ. Δεν χαλάει ποτέ και το κυριότερο δεν βγάζει πλαστικό μέσα στο Loop. Αυτοί είναι και οι μόνοι εύκαμπτοι που θα κρατήσω για ευνόητους λόγους.. Επίσης προστέθηκε και μια δεύτερη βαλβίδα στο ψυγείο και τώρα μπορώ να το κλείνω για εύκολη αποσύνδεση. (Φωτογραφίες αργότερα)

 

3) Εγκαταστάθηκε η βάση για την κάρτα γραφικών (κάθετα) και νομίζω ότι έδεσε πολύ καλά και κρύβει ότι δεν μου άρεσε.

 

4) Έβαλα ήδη μια γραμμή με σκληρό σωλήνα πίσω από το motherboard. Θα μπει άλλη μια από GPU σε reservoir και οι άλλες θα παραμείνουν με εύκαμπτο μέχρι να τελειώσω με το overclocking του επεξεργαστή.

 

Το σημαντικότερο

Το delid έγινε με επιτυχία και μετά από πολύ προσεκτικό έλεγχο δεν βλέπω κανένα πρόβλημα στα smds του επεξεργαστή.....stage 1 complete. Τώρα μένει να τον δω να δουλεύει.

Επίσης ξηλώθηκε το socket mechanism αλλά το direct die frame πρέπει να μπει πάνω από τον επεξεργαστή....δεν βλέπω να είναι και πολύ βολικά τα βάλε-βγάλε μέχρι να κάτσει σωστά το liquid metal..

 

image.thumb.jpeg.b6349c17809239b57a8f8d2e81a23591.jpeg

 

Και μια με την κάρτα σε κάθετη τοποθέτηση (δοκιμή)

 

image.thumb.jpeg.30efa49bc7d15549e952bd9e9910e3e5.jpeg

 

 

Αυτά για σήμερα γιατί έχω κουραστεί αφού όπως καταλαβαίνετε έχει πολύ δουλεία "behind the scenes"....

 

 

  • Like 7
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

 

Σήμερα έχω πιάσει δουλειά από το πρωϊ (day off) και ελπίζω να τελειώσω γιατί έχω δουλειά και δυστυχώς την υποτίμησα την αναβάθμιση....τώρα ελέγχω καλώδια, συνδέσεις κτλ..και θ'αφήσω τελευταίο μόνο το θέμα CPU...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

O επεξεργαστή είναι οκ! Το να κάνει επαφή με την ψύκτρα 100% είναι το αγγούρι γιατί το Die ΔΕΝ είναι φλατ...Πονέσαν τα δάχτυλά μου με τις δοκιμές και αυτή τη στιγμή έχω ένα ρημάδι Core που δεν θέλει να κάτσει σωστά..

 

Ένα θα σας πω, έχω ήδη τοποθετήσει 4 φορές το waterblock και παίζω με το σφύξιμο του frame γιατί και η παραμικρή διαφορά επηρρεάζει τον τρόπο που κάνει επαφή ο επεξεργαστής με την ψύκτρα. Στην αρχή είχα 3 Cores που δεν έκαναν επαφή και χτύπαγαν 104C και throttle, τώρα μόνο ένα. Θα το δαμάσω που θα μου πάει..

 

Αύριο και φωτογραφίες....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Με τους Skylake-X η Intel πραγματικά με έχει μπερδέψει. Το ότι το Die δεν είναι flat δεν μου αρέσει και σίγουρα δεν βοηθάει στην ψύξη σε καμία περίπτωση. Από την άλλη μιας και κάτι παραπάνω ξέρουν οι "αρχιτέκτονες" των επεξεργαστών μάλλον θα έχουν τους λόγους τους που το κατασκευάζουν έτσι και δεν περιμένουν εμάς τους έξυπνους να τους πούμε ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

 

Έτσι μετά από 5-6 φορές επιπλέον τοποθετήσεων του watertblock, σφιξίματος του frame και επαλείψεων το Liquid Metal αυξομοιώνοντας την ποσότητα κάθε φορά αυτή τη στιγμή έχει επέλθει μια ισσοροπία στις θερμοκρασίες μεταξύ Cores..Δεν ξέρω όμως πόσο θα κρατήσει γιατί στους περισσότερους το Direct Die cooling σε Skylake-X δεν έχει πάει καλά..Θα δείξει.

 

Δοκιμάζω τώρα διάφορα overclocking settings και προσπαθώ να σταθεροποιήσω τον επεξεργαστή (overclocked). Ο στόχος είναι να έχω όσο το δυνατόν περισσότερα cores στα 4.8Ghz και τα υπόλοιπα 4.4 - 4.6. Το θέμα των θερμοκρασιών λύθηκε αλλά πρέπει να δω τα ρεύματα τώρα και να σταθεροποιήσω την cache & memory.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.