Jump to content



Mod Your Torch (Μοντάρετε το φακό σας)


Recommended Posts

 

 

1 hour ago, Seafalco said:

@pol77  Πολύμερε, ειλικρινά το κάνεις και φαίνεται εύκολο, αλλά δεν είναι !

Χαρά στην υπομονή, τη τρέλα σου και τα κέφια σου !  :D

Εύγε νέε* μου!  

 

  Hide contents

{* γιατί και 100 χρονώ να πάς, αν είσαι έτσι. . . νέος θα είσαι ! :T: }

 

 

 Σε ευχαριστώ νέε* μου για τα καλά σου λόγια!

 

Μου αρέσει το συγκεκριμένο χόμπυ γιατί απαιτεί πολλά διαφορετικά skills. Λίγο ηλεκτρονικά, λίγο μηχανολογικά, λίγο καλλιτεχνικά. Και δεν είναι καθόλου ακίνδυνο όταν παίζεις με μπαταρίες Λιθίου που μπορούν να δώσουν 20-30Α.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται και λίγος κίνδυνος για να γίνεται ενδιαφέρον, σίγουρα!

Η ζωή του ηλεκτρολόγου !  :p

Αυτό το λίγο απ' όλα είναι πραγματικά γοητευτικό και διεγερτικό και πάντα αναζωογονητικό! :D

Πάνε πάνω από 40 χρόνια από τότε που "ανατίναξα" (εξατμίστηκαν οι δρόμοι της λέμε!) την πρώτη μου πλακέτα και ακόμα το θυμάμαι !    :p

 

Link to comment
Share on other sites

@ΓιαγκΤ 

 

  Γιατί; Πόσο; Από Πού;
Έπιπλο Τα πράγματα σκονίζονται πολύ όταν τα έχω στο πάτωμα. £80 ΙΚΕΑ.
Ηχεία Είμαι Audiophile (και δεν ντρέπομαι) €2950 Ορφέας Πετρούπολης.
Κρύσταλλο Είναι όμορφο Δωρεάν (περίσσεψε). Fund Raising Charity Gala της εταιρίας που εργάζομαι.
Οθόνη Η Τηλεόρασή μου (Sony KD-55X8509C 55"). €1480 το 2015. Sony Store
Πλατό Υποθέτω ότι εννοείς τη γαλάζια επιφάνεια από σιλικόνη. Προστατεύει το τραπεζάκι και αντέχει τη θερμοκρασία από το κολλητήρι. £15,73 https://www.banggood.com/45-x-30CM-Magnetic-Heat-Silicone-Pad-Desk-Mat-Heat-Insulation-Soldering-Repair-Pad-p-1467468.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
Strap Wrenches Για να ξεβιδώνω φακούς που έχουν thread locker, χωρίς να κάνω σημάδια. £4,30 το ένα. https://www.amazon.co.uk/gp/product/B002HMRTS0/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1
Οδηγός Το κύκλωμα οδήγησης του LED. Τα ηλεκτρονικά του φακού. Αντικατέστησα το αρχικό με νεότερη έκδοση που είναι συμβατή και παρέχει στο LED περισσότερο ρεύμα, άρα παράγει και περισσότερο φως. $10 + $5 τα μεταφορικά. Από το support της Jetbeam, μέσω email.
LED Light Emition Diode, δίοδος που εκπέμπει φως. Χρησιμοποιούνται ως η πηγή φωτός στους σύγχρονους φακούς. Υπάρχουν πολλά ήδη, άλλα πιο αποδοτικά και άλλα με καλύτερη χρωματική απόδοση. Προτιμώ τα 2α, εξ ου και η προτίμησή μου στα Nichia 219b sw45 9080. Γι αυτό αλλάζω με τέτοια το LED σε κάθε φακό που μπορώ. Έχουν σταματήσει να παράγονται και είναι δυσεύρετα. £3 το ένα. Andy Wu από Budget Light Forum.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.