Jump to content



Μάλλον τέλος εποχής για εμένα το γκαιμινκ.


Recommended Posts

πριν 25 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Πώς γίνεται ο οποιοσδήποτε με μισθούς Ελλάδας να κραταει 300τον μήνα οεο

Εξαρταται τι μισθο παιρνεις. Αν μιλαμε για τον κατωτατο υπαρχει προβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

η δικιά μου η 390χ είναι rebadged η 290 χ με περισσότερη μνήμη . Από εκεί και πέρα όλες οι κάρτες είναι των ίδιων δυνατοτήτων με την δικιά μου . Δηλαδή στην ουσία δεν κάνω αναβάθμιση . Στο πασσμαρκ η 580 βγάζει χειρότερο σκορ από την δικιά μου .Εδώ και τρεις γενιές δηλαδή οι ίδιες κάρτες . Δηλαδή η 580 δεν με καλύπτει , είναι πέταμα χρημάτων . 

 

τα γνωριζω αυτα. παρ' ολα αυτα το PASSMARK το γραφω στα π@π@ρια μου, με το συμπαθειο.  ειχα 7950 3gb (=R9 280) και πηγα στην 570 της υπογραφης μου. εε δεν εχει καμια σχεση η μια με την αλλη.  το PASSMARK Ειναι ενα συγκεκριμενο Bench και μετραει κατι συγκεκριμενο. τα παιχνιδια ειναι ενα αλλο πραμα. η αποδοση της μιας με την αλλη στα παιχνιδια, συγκρινονται μονο με FPS ingame. ολα τα αλλα ειναι απλως... benches. 

 

οι καρτες δεν ειναι ακριβως οι ιδιες. απο την σειρα 7900 μεχρι την R9-300 ειναι Rebadged. Η RX 400/500 μπορει να βασιζεται στην προηγουμενη γενια, αλλα ειναι αρκετα βελτιωμενη. Το κυριοτερο με αλλη λιθογραφια.  στην πραξη ειναι η νεοτερη γενια.  οχι ομως εντελως νεα αρχιτεκτονικη. αυτο ναι. 

 

δεν απαντησες ομως, σε τι αναλυση παιζεις...!  αυτο ειναι το βασικο.  Αν μιλαμε για 4Κ αναλυση, τοτε σαφεστατα θες ΤΟΡ καρτα..! 

 

επισης μην ξεχνας, οτι υπαρχουν και οι VEGA, και απο το καλοκαιρι και μετα θα ερθουν και οι νεοτερες AMD.  οπως επισης υπαρχουν και οι NV  1660 -2070 και ανω, αναλογα με το μπατζετ σου...!!

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι πολλοι θεωρουν πως το gaming στον υπολογιστη γινεται μονο με max settings. Με τη λογικη αυτη, ναι το pc gaming εχει τελειωσει για ολους αυτους.(τη στιγμη που ειναι αποδεκτο το blurry/downscaled 720p 30-45fps στα XBox/PS)

 

Απο το 2013 εχω τον ιδιο υπολογιστη και αλλαζω μονο καρτα γραφικων (7970 -> R9 Nano -> 1080) με μικρο κοστος.

Προφανως θα κοψω ενα δυο φιλτρα στα παιχνιδια αλλα αυτο εχει να κανει με τη μηχανη γραφικων του εκαστοτε παιχνιδιου.

 

Απλα το pc gaming για να συμφερει, απαιτει σχετικες γνωσεις, λογικη και ερευνα. Οι ασχετοι παντα θα πληρωνουν ενα τσουβαλι λεφτα και θα παιρνουν 9900Κ και 1050Ti.

Τη στιγμή που σημερα παιρνεις καρταρες οπως RX580, Vega 56, GTX1080 ακομα και 1080Ti σε απιστευτες τιμες. Αλλα ειπαμε μονο με 2080 και πανω, μπορεις να παιζεις.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

 

τα γνωριζω αυτα. παρ' ολα αυτα το PASSMARK το γραφω στα π@π@ρια μου, με το συμπαθειο.  ειχα 7950 3gb (=R9 280) και πηγα στην 570 της υπογραφης μου. εε δεν εχει καμια σχεση η μια με την αλλη.  το PASSMARK Ειναι ενα συγκεκριμενο Bench και μετραει κατι συγκεκριμενο. τα παιχνιδια ειναι ενα αλλο πραμα. η αποδοση της μιας με την αλλη στα παιχνιδια, συγκρινονται μονο με FPS ingame. ολα τα αλλα ειναι απλως... benches. 

 

οι καρτες δεν ειναι ακριβως οι ιδιες. απο την σειρα 7900 μεχρι την R9-300 ειναι Rebadged. Η RX 400/500 μπορει να βασιζεται στην προηγουμενη γενια, αλλα ειναι αρκετα βελτιωμενη. Το κυριοτερο με αλλη λιθογραφια.  στην πραξη ειναι η νεοτερη γενια.  οχι ομως εντελως νεα αρχιτεκτονικη. αυτο ναι. 

 

δεν απαντησες ομως, σε τι αναλυση παιζεις...!  αυτο ειναι το βασικο.  Αν μιλαμε για 4Κ αναλυση, τοτε σαφεστατα θες ΤΟΡ καρτα..! 

 

επισης μην ξεχνας, οτι υπαρχουν και οι VEGA, και απο το καλοκαιρι και μετα θα ερθουν και οι νεοτερες AMD.  οπως επισης υπαρχουν και οι NV  1660 -2070 και ανω, αναλογα με το μπατζετ σου...!!

 

 

 

Το γραφει, 2κ αναλυση απο το 2012.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Το γραφει, 2κ αναλυση απο το 2012.

 

Ειπα να το σιγουρεψω, μην τυχον και εχει αλλαξει προσφατα με κανα 4Κ μονιτορ, και .....ζοριζεται...!  

 

αλλα με 2Κ,....... τι να συζητησουμε....!!  πεταμενα λεφτα οι 2080...!!! 

Link to comment
Share on other sites

Κάνε οικογένεια και παιδιά και θα βλέπεις την 7850 (μια χαρά παίζει από το 201χ) σαν "ξερολούκουμο".

Αν νομίζεις ότι ο υπολογιστής είναι συναρπαστικός όταν παίζεις παιχνίδια και μόνο τότε, μάλλον είσαι εθισμένος. (VIdeo-Editing, programming, web-design, CAD μερικές από τις "εναλλακτικές" προτάσεις ενασχόλησης με τον Η/Υ)

Οι "δικαιολογίες" περί κόστους και σύγκρισης με οτιδήποτε (net-cafe;;;;) γίνονται μόνο για να δικαιολογηθεί ο ξοδεύων στον εαυτό του και να κοιμηθεί ήσυχος θεωρώντας ότι έχει κανει καλή αγορά. Μην εκνευρίζεστε όλοι το ίδιο κάνουμε υποσυνείδητα (συμπεριλαμβάνομαι κι εγώ)

Από εκεί και πέρα είτε αγοράζεις το top κινητό κάθε φορά είτε αναβαθμίζεις για να παίζεις παιχνίδια κάνεις το ίδιο ακριβώς λάθος. Πέφτεις θύμα του marketing. ΑΝ σου φτάνουν δεν πέφτει σε κανένα λόγος (πάνε στη ταράτσα και σκόρπισέ τα αν το επιθυμείς), αν δεν σου φτάνουν προσπάθησε να ξεκολλήσεις. Το πως θα το κάνεις δικό σου θέμα αλλά μάλλον είσαι στο σωστό δρόμο.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος cabdik έγραψε:

δεν απαντησες ομως, σε τι αναλυση παιζεις...!  αυτο ειναι το βασικο.  Αν μιλαμε για 4Κ αναλυση, τοτε σαφεστατα θες ΤΟΡ καρτα.

το έχω γράψει παραπάνω . 2560 χ 1440 από το 2011 . Έχω σκεφτεί να πάω σε 4κ αλλά τα παιχνίδια πάπαλα. Έχω δυο 2560 χ 1440 μονιτορς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

το έχω γράψει παραπάνω . 2560 χ 1440 από το 2011 . Έχω σκεφτεί να πάω σε 4κ αλλά τα παιχνίδια πάπαλα. Έχω δυο 2560 χ 1440 μονιτορς.

 

χωρις παρεξηγηση......  γιατι οταν λετε τις προδιαγραφες που εχετε,  πρεπει να τις βγαζουμε με το τσιγκελι?   
 

ή μηπως εχετε την εντυπωση οτι μπαινουμε μαγικα μεσα στο μυαλο, και καταλαβαινουμε τι θελετε? 

 

τωρα μας λες οτι εχεις 2 μονιτορ 2560χ1440.   και εδω ερχεται η επομενη ερωτηση, που πρεπει να διευκρινισουμε. παιζεις και στα 2 η μονο σε ενα?  γιατι αν παιζεις και στα 2 η αναλυση που παιζεις, παει στα (2 χ 2560)= 5120 χ1440.  αρα εχεις αλλα δεδομενα. θες πολυ καλη καρτα..!! αρα πας για 1070++++

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να παίξεις σε δύο μόνιτορ . ή σε ένα ή σε τρια. Στα δύο μόνιτορ χωρίζει στην μέση και δεν βλέπεις καλά εχθρούς και τιμόνια μονοθέσια κλπ. Είχα δοκιμάσει παλιά έτσι για να δω πως είναι τα πολλαπλά μόνιτορς. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

Δεν νομίζω ότι μπορείς να παίξεις σε δύο μόνιτορ . ή σε ένα ή σε τρια. Στα δύο μόνιτορ χωρίζει στην μέση και δεν βλέπεις καλά εχθρούς και τιμόνια μονοθέσια κλπ. Είχα δοκιμάσει παλιά έτσι για να δω πως είναι τα πολλαπλά μόνιτορς. 

 

παλιοτερα -δεν ξερω αν υπαρχει ακομα- υπηρχε μια ταση σε Extreme Gamers να εχουν τριπλα σετ απ οθονων, για μεγαλυτερος ευρος.   αυτο ισως εχει εξαφανιστει, επειδη βγηκαν οι Ultrawide  οθονες, οποτε δεν ειναι αναγκαιο πλεον ενα τετοιο σετ απ.  

 

 οταν προσθετεις μονιτορ,  εχεις αρκετες επιλογες, ως προς το πως θα τα ρυθμισεις.  Extend, Duplicate, ενιαιο Desktop.. κλπ.   

 

εχεις δικιο, με τα 2 δεν μπορεις να παιξεις σωστα. με 3 κατι γινεται..!  αρα να θεσουμε ως δεδομενο οτι παιζεις με 1 οθονη 1440p. αρα δεν εχεις και τρομερο βαρος.  οποτε αυτο που σου ειπα πιο πανω οτι μια καρτα απο 580 8gb και ανω ( το "ανω" ειναι πλεον δικο σου θεμα, αναλογα με τα φραγκα που θα διαθεσεις)  θα σε καλυψει. 

 

η πιο φθηνη λυση θεωρω οτι ειναι η 590 8gb ή η 1660 6gb. 

 

αν εχεις την διαθεση να πας σε μπατζετ 300-400+ €,   τοτε θα προτεινα κατευθειαν την 2070..!!   

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2019 at 3:57 ΜΜ, το μέλος GFFermari έγραψε:

Το προβλημα ειναι οτι πολλοι θεωρουν πως το gaming στον υπολογιστη γινεται μονο με max settings. Με τη λογικη αυτη, ναι το pc gaming εχει τελειωσει για ολους αυτους.(τη στιγμη που ειναι αποδεκτο το blurry/downscaled 720p 30-45fps στα XBox/PS)

 

Απο το 2013 εχω τον ιδιο υπολογιστη και αλλαζω μονο καρτα γραφικων (7970 -> R9 Nano -> 1080) με μικρο κοστος.

Προφανως θα κοψω ενα δυο φιλτρα στα παιχνιδια αλλα αυτο εχει να κανει με τη μηχανη γραφικων του εκαστοτε παιχνιδιου.

 

Απλα το pc gaming για να συμφερει, απαιτει σχετικες γνωσεις, λογικη και ερευνα. Οι ασχετοι παντα θα πληρωνουν ενα τσουβαλι λεφτα και θα παιρνουν 9900Κ και 1050Ti.

Τη στιγμή που σημερα παιρνεις καρταρες οπως RX580, Vega 56, GTX1080 ακομα και 1080Ti σε απιστευτες τιμες. Αλλα ειπαμε μονο με 2080 και πανω, μπορεις να παιζεις.

Εσύ τι προτείνεις ως κάρτα γραφικών και τι είναι αποδεκτό από εσένα ως gaming ; Για όρισε μας λίγο , τι είναι mainstream για εσένα . 

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε αν βαρέθηκες-ξενέρωσες ή οτιδήποτε άλλο το καταλαβαίνω και κάνεις οτι γουστάρεις .

Αλλά κατά τα άλλα ωραιότατο "budget" PC για 1080-1440p gaming:

 

 

Έγινε επεξεργασία από chrkon
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, iseeklife said:

Εσύ τι προτείνεις ως κάρτα γραφικών και τι είναι αποδεκτό από εσένα ως gaming ; Για όρισε μας λίγο , τι είναι mainstream για εσένα . 

 

Δεν υπαρχει κανονας. Ειναι προσωπικο θεμα. Ουτε ελαχιστη καρτα γραφικων για gaming.

Φιλος παιζει με ενσωματωμενη καρτα γραφικων στον επεξεργαστη, CS GO και Starcraft και νιωθει βασιλιας. Αλλος εχει 2080Ti και παιζει BF και Fortnite σε low settings. Και αυτος βασιλιας.

Αλλος παιζει μονο multiplayer και το βλεπει τερμα ανταγωνιστικα, αλλος (εγω πχ) παιζει επισης multiplayer και χαζευει τα λιβαδια.

Οποτε ο καθενας παιρνει το hardware που του αρμοζει αναλογα με το τι παιζει, πως παιζει, ποσο παιζει κλπ.

 

**Εγραψα στο προηγουμενο ποστ αυτες τις καρτες γραφικων γιατι ειναι με διαφορα οτι πιο VFM αυτη τη περιοδο.

RX570/580, Vega 56, GTX1070Ti/1080(σπανιο για GTX1080 να αξιζει αν κ η τιμη της επεσε αρκετα) και 1080Τι. Ολα ως second hand προφανως. Αναλογα με το μπατζετ του καθενος παιρνει την αναλογη.

1660Τι ισως αξιζει καινουρια αν πχ δε μπορει να βρεθει 1070Ti φθηνοτερη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 ώρες, το μέλος iseeklife έγραψε:

Εσύ τι προτείνεις ως κάρτα γραφικών και τι είναι αποδεκτό από εσένα ως gaming ; Για όρισε μας λίγο , τι είναι mainstream για εσένα . 

 

φιλε μου, το θεμα δεν ειναι, τι ειναι αποδεκτο ως gaming, απο εμενα ή απο τον GFFermari ή απο οποιονδηποτε αλλον.  το θεμα ειναι τι ειναι αποδεκτο απο εσενα που κανεις το θεμα και ψαχνεις πληροφοριες-προτασεις.   

 

εσυ βαζεις το μπατζετ, εσυ και τους ορους.  ο καθενας μπορει να πει ο,τι του κατεβαινει στην κουτρα. αλλα αυτο δεν εχει καμια ουσια. σημασια εχει μονο τι ζητας εσυ απο το gaming. θες το απολυτο?  τοτε πρεπει να ψαχτεις και με οθονες υψηλων ΗΖ, με GSYNC/FreeSync, με διπλες καρτες γραφικων, κλπ..! 

  

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά παιχνίδια ευχαριστιέσαι και με μια 1060/1070/1660ti σε 1080p.

Αυτός που έχει απαιτήσεις τα σκάει και δε λέει και τπτ.

Και στις φωτογραφικές μηχανές έτσι είναι.

Αυτός που θελει 2.8 φακούς και καθόλου θόρυβο σε υψηλά iso, θα τα σκάσει. 

Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2019 at 1:52 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:

Πώς γίνεται ο οποιοσδήποτε με μισθούς Ελλάδας να κραταει 300τον μήνα οεο

Το να κρατάς την σήμερον εποχή 300 ευρώ είναι υπερβολικό έτσι όπως έχουν πάει οι μισθοί αυτήν την εποχή, 150 με 200 φαντάζει πιο εφικτά και αυτό πάντα με ιδανικές συνθήκες!!!

50 με 100 τον μήνα είναι πιο εφικτό αλλά για να το δώσεις στο gaming είναι δίκοπο μαχαίρι. Οι τεχνολογικές εξελίξεις τρέχουν και μαζί τους παρασύρουν τις τιμές απόρροια του γ!&&%&^* μάρκετινγκ που ωθεί τις τιμές και τα κέρδη στα ύψη...

 

Κάνεις κάτι για το κέφι σου οπότε ή προσαρμόζεσαι στο μπάτζετ που διαθέτεις ή το αφήνεις...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος jdogos έγραψε:

Το να κρατάς την σήμερον εποχή 300 ευρώ είναι υπερβολικό έτσι όπως έχουν πάει οι μισθοί αυτήν την εποχή, 150 με 200 φαντάζει πιο εφικτά και αυτό πάντα με ιδανικές συνθήκες!!!

50 με 100 τον μήνα είναι πιο εφικτό αλλά για να το δώσεις στο gaming είναι δίκοπο μαχαίρι. Οι τεχνολογικές εξελίξεις τρέχουν και μαζί τους παρασύρουν τις τιμές απόρροια του γ!&&%&^* μάρκετινγκ που ωθεί τις τιμές και τα κέρδη στα ύψη...

 

Κάνεις κάτι για το κέφι σου οπότε ή προσαρμόζεσαι στο μπάτζετ που διαθέτεις ή το αφήνεις...

 

Για μενα αν ειναι καποιος στην κατηγορια του ‘’βαζω 50-100 ευρω το μηνα στην ακρη’’ εχει οικονομικο προβλημα και το τελευταιο που πρεπει να τον ενδιαφερει ειναι τι καρτα γραφικων θα παρει. Δεν εχει καμια αγοραστικη δυνατοτητα.

Ειναι δικαιωμα του να θελει να το δωσει στο gaming η οπου αλλου αλλα το σιγουρο ειναι οτι θα του λειψουν καποια στιγμη γιατι οπως λες οι συνθηκες δεν ειναι ιδανικες.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.