Jump to content



Μάλλον τέλος εποχής για εμένα το γκαιμινκ.


Recommended Posts

Σε οποιονδηποτε τομεα, το high end κοστιζει. Απλα τωρα ξυπνησανε και οι εταιριες pcιων, και σιγα σιγα οδεύουν στα ορια του απροσιτου. Δες ποσα κοστιζουν high end ηχεια, ενισχυτες, τηλεορασεις, projectors, φωτογραφικες μηχανες και λοιπα ηλελτρονικα καλουδια.... και μετα η 1,5 χηνα για μια καρτα γραφικων λεγευαι και εξαιρετικά συμφερτικη!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

Για μενα αν ειναι καποιος στην κατηγορια του ‘’βαζω 50-100 ευρω το μηνα στην ακρη’’ εχει οικονομικο προβλημα και το τελευταιο που πρεπει να τον ενδιαφερει ειναι τι καρτα γραφικων θα παρει. Δεν εχει καμια αγοραστικη δυνατοτητα.

 

Διαφωνώ :) 

Είμαι σε αυτή την κατηγορία. Οικονομικό πρόβλημα, του τύπου "δεν βγάζω τον μήνα" , δεν έχω, όμως δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μου, ούτε μου δίνει κανείς χρήματα για βοήθεια. Δουλεύουμε 2 άτομα ωστόσο.

 

Μπορώ να πληρώνω τις υποχρεώσεις μου άνετα (με ενοίκιο 300€ μέσα σε αυτές αλλά χωρίς πχ αυτοκίνητο - λίγους καφέδες και νορμάλ φαγητό έξω πχ - και τα πάγια έξοδα να είναι περίπου στα 700-750€ κατά μ.ο. συνυπολογίζοντας τα πάντα, από σούπερ μάρκετ, μέχρι και ρούχα-παπούτσια - όπου τότε μπορεί το "πάγιο" να ανέβει κατά 100-200€, αλλά δεν είναι ο κανόνας, προφανώς).

Μια χαρά με ενδιέφερε να αναβαθμίσω το σύστημα ,αλλά πούλησα τα 4ετίας μηχανήματα που είχαμε σπίτι. Δεν μου έχουν λείψει τα χρήματα.

 Τα 50-100 μπαίνουν για διαφορετικούς λόγους,  πχ έκτακτος γιατρός, κάτι έκτακτο/απροσδόκητο γενικότερα. Στα έκτακτα δεν λογίζονται τα μπλιμπλίκια από το PC, ούτε λευκές συσκευές που μπορεί να μπουν σε δόσεις.

 

Συνήθως, περισσεύουν χρήματα, τα 50 σίγουρα άκρη και πολλές φορές μένουν εντός τραπέζης, απείραχτα και "ενώνονται" με τα υπόλοιπα. Αν κάποια στιγμή μπορώ να αποταμιεύσω 200, το κάνω. Αν λοιπόν περισσέψουν και θέλω να θυσιάσω για την αγάπη μου (τους υπολογιστές) , κάποια χρήματα, θα γίνει και ας μην μπουν στην άκρη τα 100€ για ένα ή 2 μήνες ;) 

Btw, μέσα σε όλα αυτά ,υπολόγισε και το κατιτίς για games (ψηφιακά πλέον , δυστυχώς)

 

Δικαιολογημένα θα μου πεις πως απλά, αναφέρομαι σε εμένα και γενικά οι ανάγκες του καθενός διαφέρουν, αλλά με λίγο "τακτ" , μπορεί κάποιος σε αυτή την κατηγορία, να κάνει κάτι και για τα γούστα του, κάπου κάπου :) 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Efialtis έγραψε:

Το ότι όλοι αγοράζουν δεν σημαίνει οτι όλοι κυκλοφορούν με Rolls Royce στους δρόμους

 

Νομίζω απλά η ομάδα ατόμων που κοιτάς είναι λάθος , εδώ μέσα μπορεί να υπάρχει κόσμος που θα τα σκάσει για κάρτα , και ας τρώει φακές για 1 μήνα εφόσον αυτό είναι το πάθος , όπως επίσης το μέσο όρο μισθολογίου είναι μάλλον κατά πολύ ανεβασμένο σε σχέση με τα στάνταρ . 

Εγώ πιστεύω πως πλέον , οι αγοραστές τέτοιων καρτών είναι οι ' παλιοι' ρομαντικοί 30-40 που έχουν μια δουλειά και μπορούν να ανταπεξέλθουν , και ας μην έχουν χρόνο να παίξουν να τα χαρούν ποτέ. 

Όμως το gaming είναι κατά βάση μια δραστηριότητα των νέων , του 20 έως ΧΧ ηλικία που του αρχίσουν τα προβλήματα . Αυτή η ηλικιακή ομάδα δεν γίνετε να μπορέσει να φτιάξει ένα σύστημα ούτε καν midrange , οπότε να είναι καλά οι κονσόλες .....

 

Και το πιο καλό είναι πως αυτό είναι φαύλος κύκλος .... Όπως όλα τα premium προϊόντα , μικρό κοινό , μεγάλη τιμή . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Διαφωνώ :) 

Είμαι σε αυτή την κατηγορία. Οικονομικό πρόβλημα, του τύπου "δεν βγάζω τον μήνα" , δεν έχω, όμως δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μου, ούτε μου δίνει κανείς χρήματα για βοήθεια. Δουλεύουμε 2 άτομα ωστόσο.

 

Μπορώ να πληρώνω τις υποχρεώσεις μου άνετα (με ενοίκιο 300€ μέσα σε αυτές αλλά χωρίς πχ αυτοκίνητο - λίγους καφέδες και νορμάλ φαγητό έξω πχ - και τα πάγια έξοδα να είναι περίπου στα 700-750€ κατά μ.ο. συνυπολογίζοντας τα πάντα, από σούπερ μάρκετ, μέχρι και ρούχα-παπούτσια).

Μια χαρά με ενδιέφερε να αναβαθμίσω το σύστημα ,αλλά πούλησα τα 4ετίας μηχανήματα που είχαμε σπίτι. Δεν μου έχουν λείψει τα χρήματα.

 Τα 50-100 μπαίνουν για διαφορετικούς λόγους,  πχ έκτακτος γιατρός, κάτι έκτακτο/απροσδόκητο γενικότερα. Στα έκτακτα δεν λογίζονται τα μπλιμπλίκια από το PC, ούτε λευκές συσκευές που μπορεί να μπουν σε δόσεις.

 

Συνήθως, περισσεύουν χρήματα, τα 50 σίγουρα άκρη και πολλές φορές μένουν εντός τραπέζης, απείραχτα και "ενώνονται" με τα υπόλοιπα. Αν κάποια στιγμή μπορώ να αποταμιεύσω 200, το κάνω. 

Κοιτα, αντικειμενικα, τα 50-100 ευρω το μηνα στην ακρη δεν ειναι λεφτα.

Αν υπαρχουν 2-3 μηνες που λογο απροοπτων θα σου μεινουν μονο τοσα το δεχομαι, αν σου μενουν τοσα τους 9 μηνες απο τους 12 π.χ υπαρχει προβλημα.

Βεβαια, εξαρταται και απο το τι θελει ο καθενας. Περιγραφεις π.χ μια πολυ νορμαλ ζωη που δεν σου λειπει κατι. Δεν θα κλειστεις μεσα π.χ για να βγαλεις το μηνα.

Σου αρκει? ισως... δεν γνωριζω, εσυ γνψριζεις.

Εμενα παντως δεν μου αρκει. Λες για παραδειγμα χωρις αυτοκινητο.

Δεν ξερω αν εννοεις οτι δεν εχεις η αν στο παρεχει η δουλεια σου οποτε δεν εχεις εξοδα για αυτο αλλα οπως και να εχει, εγω θελω Porsche Macan η Alfa Romeo Tonale.

Με 50-100 ευρω αυτο δεν γινεται. Με τοσα θα εισαι σε θεση να παρεις μεταχειρισμενο σε 10 χρονια και μολις το παρεις θα εισαι παλι τσιμα τσιμα. Δεν εχω προβλημα με τα μεταχειρισμενα μονο με το οικονομικο της φασης.

Εγω αυτο δεν μπορω να το διανοηθω, δεν θα εκλεινα ματι το βραδυ. 

 

Θελω να εχω την ανεση να κανω αυτα τα πραγματα, αν δεν την εχω θα προσαρμοσω τις αναγκες μου στο budget μου.

Αν δεν τις προσαρμοσω και παω να παρω porsche και μετα ειμαι τσιμα τσιμα λογο κοστους αγορας και κτησης του αυτοκινητου και αρχισω το bitching γιατι ειναι τοσο ακριβα τα αυτοκινητα, τα σηματα, οι ασφαλειες, και τα σερβις θα εχετε καθε δικιο να λετε οτι εκανα μαλακια.

 

Ετσι και ο φιλος θα πρεπει να δει πιο ειναι το budget του και τι θελει να κανει. Το gaming στο pc δεν σταματαει στους 9900κ στις 2080ti και στα 2 - 2.5 - 4κ.

Προσαρμοζεται οπως θες και παιζεις τα παιχνιδια σου μια χαρα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Κοιτα, αντικειμενικα, τα 50-100 ευρω το μηνα στην ακρη δεν ειναι λεφτα.

 

Και τι είναι; :p 100€ το μήνα , σημαίνει 1200€ το χρόνο. Αν ξοδεύεις φυσιολογικά, είναι μια χαρά χρήματα ;) Δεν στερούμαι κάτι (και μέσα σε αυτό το κάτι, περιλαμβάνεται και το PC και τα καλούδια του - φυσικά μέχρι εκεί που με παίρνει). :D 

 

Όσο για το αυτοκίνητο, εννοώ πως χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ. Δεν μου χρειάζεται, προσωπικά, το αυτοκίνητο, αλλά είμαι σε θέση να γνωρίζω πως, αν οδηγήσω, θα σκοτώσω κόσμο :bleh: Με καλάσνικοφ :rofl: 

 (πίστεψέ με, είναι πολλοί που δεν το αναγνωρίζουν στον εαυτό τους και επιμένουν να οδηγούν ενώ ΔΕΝ το έχουν και είναι και ανεπίδεκτοι μαθήσεως - έχω παράδειγμα ζωντανό  :hehe: )

 

πριν 20 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Προσαρμοζεται οπως θες και παιζεις τα παιχνιδια σου μια χαρα.

 

Το πιο σωστό που διάβασα. Τελικά δεν ξέρω, συμφωνούμε; Μάλλον ναι :p 

 

Σε ότι αφορά τις απαιτήσεις του gaming, ξέρουμε πως ο καθένας έχει τις δικές του. Άλλος θέλει Ultra@4K με 60-90-120-144 fps. Ε, αυτό δεν γίνεται αν δεν το βάλεις βαθιά στην τσέπη. Μπορείς όμως, still, να παίξεις σε 1080p, με μία γκάμα καρτών, οι οποίες θα σε βγάλουν κάμποσο καιρό, με τις αντίστοιχες παραχωρήσεις :) 

πριν 1 λεπτό, το μέλος GoMaR έγραψε:

Αν δεν ειναι λεφτα τα 50-100 στην ακρη, μπορει καποιος να μου τα δωσει και εμενα; :)

 

Λυπάμαι, δεν μπορώ :bleh: 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Εγώ πιστεύω πως πλέον , οι αγοραστές τέτοιων καρτών είναι οι ' παλιοι' ρομαντικοί 30-40 που έχουν μια δουλειά και μπορούν να ανταπεξέλθουν , και ας μην έχουν χρόνο να παίξουν να τα χαρούν ποτέ

:( Νομιζω εδω μπορω να δηλωσω παρον (παρων) το μπερδευω.

Αρκετα hi end pc . Χρονος πλεον ελαχιστος..

Που και να παιζει λιγο ελεθερος τι να προτοκανεις. Να δεις μια σειρα?,Μια ταινια? Να διαβασεις ενα βιβλιο? Να περασεις χρονο με την συντροφο σου?

Αστα να πανε. (Φυσικα ολα τα παραπανω ειναι αφου εχουν κοιμηθει τα παιδια)?

 

Δλδ εχω αγορασει παιχνιδια και δεν τα εχω εγκαταστησει καν.

Και πουλησα την titan για να παρω 2080.

Λες και με την 1η δεν μπορουσα να παιξω 1 ωρα τον μηνα...

 

Ειναι μεγαλο θεμα δυστυχως...

 

Ωρες ωρες σκεφτομαι και αναπολω οταν γυρνουσα απο την δουλεια  στο πατρικο πλεον (πριν 10-15 χρονια), οι γονεις να λειπουν στο εξοχικο, και γω να εχω 8 ωρες μπροστα μου χωρις να εχω να κανω τπτ!!!

 

Ωραιο θεμα παντως

  • Like 6
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@tommybertsen Στο θεμα gaming συμφωνουμε, στο οικονομικο διαφωνω που οπως εξηγησα ειναι υποκειμενικο για τον καθενα βαση του τι θελει.

 

Κανεις μια ζωη χωρις να στερεισαι κατι και σου μενουν και 1200 το χρονο π.χ και εισαι ευχαριστημενος και σωστα εισαι, δεν ειναι λαθος.

Για εμενα ομως και γιαυτα που θελω αν μου εμεναν 1200 το χρονο θα τα χαλαγα και αυτα και τελος.

Παροτι ειμαι ανετος δεν μενω σταθερος, μεσα στα επομενα 2 χρονια θα εχει γινει κινηση τουλαχιστον με μια απο τις 3 εταιριες που προμηθευομαι για να βγαζω τα διπλα.

Αυτο θα γινει γιατι θελω να φτιαξω το σπιτι που εχω σχεδιασει στα 160 τετραγωνικα, με βεραντα, τζακουζι στη βεραντα και μια Porsche Macan η Alfa Romeo Tonale η Vovlo xc90 παρκαρισμενα μπροστα στην πορτα του γκαραζ. Να φοραω tommy hilfiger aviator δερματινο, Hugo Boss ζιβαγκο + παντελονι και Ted Baker παπουτσια και να κατεβαινω με τον icy20 για καφε.

Και επειδη ξερω τι θα σκεφτεις, οχι δεν το κανω για εφε αλλα για ετσι μου αρεσει, οπως καποιοι αγοραζουν high end hardware και ας μην εχουν χρονο για gaming.

Αν καταφερω μεσα στα επομενα 10-15 χρονια να εχω τικαρει και το πρωτο σκελος των θελω μου εχει καλως.

Αν οχι θα προσαρμοστω αντιστοιχα.

 

Γιαυτο ειπα και στο παιδι, η βγαλε περισσοτερα αν ειναι στο χερι σου και κανε οτι θες, η προσαρμοσου. 

Εχεις 2κ οθονη και βλεπεις οτι τα games δεν τραβανε με το συστημα που εχεις. Μπορεις να παρεις οτι θες οπως το θες? Στο επιτρεπει το budget σου? Αν ναι εχει καλως, αν οχι προσαρμοσου σε κατι αλλο για να συνεχισεις να παιζεις, ειναι ευκολο να γινει στο pc αυτο και στη συνεχεια κοιτα να μεγαλωσεις το budget.

 

Ασε την κλαψα και ανελαβε δραση οπου μπορεις.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fatalara said:

Μη γελας, ποτε δεν ξερεις γινεται. Με αυτους που εχουμε μπλεξει παιζει να μην εχει κανενας μας μοναδες στο τελος.


Γελαω ρε Ηλια..γιατι καταβαθος θελεις να δειξεις πλουσια εικονα, ενω δεν την εχεις. Να ξερεις οτι αυτοι που εχουν το χρημα, δε το δειχνουν :)

 

Link to comment
Share on other sites

@fatalara

Καταλαβαίνω πως έχουμε διαφορετική οπτική στο θέμα "live my life", αλλά...let me tell you something :) 

 

Μπορεί , όπως λες, να μην είναι για εφέ όλα αυτά που περιγράφεις, όμως, για όλα αυτά, η ελληνική γλώσσα μας προσφέρει την παρακάτω λέξη: "Λούσα".

Έτσι λέγονται, και σε μια κοινωνία όπου η συντριπτική πλειοψηφία όσων κατορθώνουν να εργάζονται (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται πλέον), μοχθεί για 500 με 600€ , με το πρώτο ποσό να  είναι το επικρατέστερο (βλ: βασικός μισθός), τα παραπάνω χρειάζονται 3-4 φορές τους προαναφερθέντες μισθούς. Για να μην πω περισσότερες.

Εγώ, σαν Χρυσόστομος, κερδίζω το κατιτίς παραπάνω από τον βασικό, και είμαι ευχαριστημένος που το καταφέρνω με πενθήμερο οκτάωρο, πάντα πρωί (δεν είμαι δημόσιο ? ) και με κανονικές συνθήκες, όμως αρκετά κουραστικής εργασίας. 

Το να σου αρέσουν τα λούσα, είναι φυσικά αναφαίρετο δικαίωμά σου. Δεν κάνει κανείς κουμάντο στο πορτοφόλι σου. Θέλω όμως, να καταλήξω κάπου. 

Το να "μηδενίζεις" ένα ποσό της τάξεως των 100€ το μήνα, είναι κάπως άσχημο στα μάτια μου. Είναι ένα ποσό που ο οποιοσδήποτε (ακόμη κι εσύ), μοχθεί για να κερδίσει. Κάποιος μοχθεί περισσότερο, κάποιος λιγότερο. Κάποιος το αποταμιεύει για χ,ψ λόγους, κάποιος άλλος όχι ;) Είναι πολύ πιθανό να ξεκίνησες την αποταμίευσή σου από παρόμοια ποσά, για αυτό μου φαίνεται περίεργη/ανεξήγητη η υποτίμηση αυτών! (στην περίπτωση που κάποτε ανέβω σε μισθολογική κλίμακα, δεν πρόκειται να υποτιμήσω ούτε τα 10€ αποταμίευσης ;) )


Καλώς ή κακώς, είναι ένα αξιοσέβαστο ποσό για τον μέσο Έλληνα που παλεύει καθημερινά για τα προς το ζην :) 

Αυτά από εμένα. 

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, kpetros said:

Όμως το gaming είναι κατά βάση μια δραστηριότητα των νέων , του 20 έως ΧΧ ηλικία που του αρχίσουν τα προβλήματα . Αυτή η ηλικιακή ομάδα δεν γίνετε να μπορέσει να φτιάξει ένα σύστημα ούτε καν midrange , οπότε να είναι καλά οι κονσόλες .....

 

 

 

Οταν ημουν φοιτητης, ειχα Geforce MX440, ATI 9600, 6800LE, X1950Pro(οταν ολοι ειχαν 8800GTS και πανω κλπ) και λιγο μετα 4850(η πιο VFM καρτα ever).

 

Προφανως ο καθενας προσαρμοζεται. Οπως εγω δε μπορουσα να παρω 8800GTS και πηρα Χ1950Pro (η πιο φθηνη της σειρας, αν καποιος δε θυμαται), ετσι κ ο νεος σημερα θα παρει RX570 και θα γουσταρει. Ο φιλος του που θα φαει λιγες φακες παραπανω και δε θα παει για καφε κ ταβλι, θα παρει οριακα Vega 56.

Ο τριτος της παρεας, μετα απο ανελεητες επισκεψεις στη λεσχη, αν του κατσει κ ενα 50/100ικο απο τον θειο που εχει καιρο να τον δει, θα παρει μια 1070Ti.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

@fatalara

Καταλαβαίνω πως έχουμε διαφορετική οπτική στο θέμα "live my life", αλλά...let me tell you something :) 

 

Μπορεί , όπως λες, να μην είναι για εφέ όλα αυτά που περιγράφεις, όμως, για όλα αυτά, η ελληνική γλώσσα μας προσφέρει την παρακάτω λέξη: "Λούσα".

Έτσι λέγονται, και σε μια κοινωνία όπου η συντριπτική πλειοψηφία όσων κατορθώνουν να εργάζονται (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται πλέον), μοχθεί για 500 με 600€ , με το πρώτο ποσό να  είναι το επικρατέστερο (βλ: βασικός μισθός), τα παραπάνω χρειάζονται 3-4 φορές τους προαναφερθέντες μισθούς. Για να μην πω περισσότερες.

Εγώ, σαν Χρυσόστομος, κερδίζω το κατιτίς παραπάνω από τον βασικό, και είμαι ευχαριστημένος που το καταφέρνω με πενθήμερο οκτάωρο, πάντα πρωί (δεν είμαι δημόσιο ? ) και με κανονικές συνθήκες, όμως αρκετά κουραστικής εργασίας. 

Το να σου αρέσουν τα λούσα, είναι φυσικά αναφαίρετο δικαίωμά σου. Δεν κάνει κανείς κουμάντο στο πορτοφόλι σου. Θέλω όμως, να καταλήξω κάπου. 

Το να "μηδενίζεις" ένα ποσό της τάξεως των 100€ το μήνα, είναι κάπως άσχημο στα μάτια μου. Είναι ένα ποσό που ο οποιοσδήποτε (ακόμη κι εσύ), μοχθεί για να κερδίσει. Κάποιος μοχθεί περισσότερο, κάποιος λιγότερο. Κάποιος το αποταμιεύει για χ,ψ λόγους, κάποιος άλλος όχι ;) Είναι πολύ πιθανό να ξεκίνησες την αποταμίευσή σου από παρόμοια ποσά, για αυτό μου φαίνεται περίεργη/ανεξήγητη η υποτίμηση αυτών! (στην περίπτωση που κάποτε ανέβω σε μισθολογική κλίμακα, δεν πρόκειται να υποτιμήσω ούτε τα 10€ αποταμίευσης ;) )


Καλώς ή κακώς, είναι ένα αξιοσέβαστο ποσό για τον μέσο Έλληνα που παλεύει καθημερινά για τα προς το ζην :) 

Αυτά από εμένα. 

 

 

Δεν υποτιμησα τα 100 ευρω, ειπα μια αληθεια.

Δεν μπορεις να κανεις τιποτα με 100 ευρω το μηνα αποταμιευση. Δεν βγαινει μαθηματικα. Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι αυτο που κανεις εσυ και μεχρι εκει, παραπανω δεν εχει. Δεν αμφισβητω οτι εισαι μια χαρα και τα περνας οσο μπορεις καλυτερα, απλα λεω οτι τα 100 ευρω το μηνα δεν μπορουν να σου δωσουν ωθηση για κατι παραπανω. Πες οτι θες να παρεις ενα σπιτι που εχει ξερω γω εχει 50.000, Θα δουλευεις 50 χρονια για να παρεις το σπιτι?

 

@GoMaR Αυτο ειναι δικο σου συμπερασμα. Εγω αυτο που ειπα ειναι οτι βαζω 500+ ευρω στην ακρη, οπως κανουν και πολλοι αλλοι φιλοι που εχουν τα ιδια εσοδα με εμενα.

Δεν χρειαζεται κανενας εξωφρενικος μισθος για να το κανεις αυτο. Στην πατρα για παραδειγμα που τα εχουμε υπολογισει με τα παιδια θες 700-800 ευρω για να εισαι κομπλε.

Κανε τους υπολογισμους σου. Απλα θα σου πω οτι δεν εχω ουτε ενοικιο γιατι το σπιτι ειναι δικο μου οποτε τα 500+ ειναι ευκολα. Θα μπορουσαν να μενουν 600 700 αλλα οπως σου ειπα εμενα μου αρεσουν τα λουσα.

Μολις μαζεψω και τα λεφτα σε κανα δυο χρονια να πιασω τους στοχους της μια εκ των τριων εταιριων θα εχω 33% αυξηση.

Το σπιτι ειναι απολυτα ρεαλιστικος στοχος στα επομενα 10-15 χρονια.

Αν αυτο σε κανει να γελας, γελα.

 

@GFFermari εδω ειμασταν με ATI 1600x αν θυμαμαι καλα το μοντελο.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.