Jump to content



Μάλλον τέλος εποχής για εμένα το γκαιμινκ.


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

500€ είναι λίγα για τη ζωή που ανέφερες παραπάνω φίλε μου. 

 

Ισχυει, αν ομως δεν ειχες φιξαρει το μυαλο σου στο πως θα μου την πεις θα καταλαβαινες οτι αυτα τα 500 στην ακρη θα πανε 4-5 φορες πανω για να εχεις αυτα που θελεις αργοτερα. 

 

Link to comment
Share on other sites

500 στην άκρη είναι ο μισθός ενός μέσου Έλληνα Ηλία, και, χωρίς παρεξήγηση, πρέπει λίγο να αντιληφθείς και εσύ κάπως ότι η δική σου αλήθεια, δεν είναι η γενικότερη πραγματικότητα και από μόνη της συνιστά υποτίμηση του ποσού που προαναφέραμε. 

Ξαναλέω πως αντιλαμβάνομαι ότι έχεις αλλά θέλω, αλλά το να λες με τόση βεβαιότητα πως τα 100€ "δεν είναι λεφτά για τίποτα", είναι υποτιμητικό από μόνο του.

End from me here :)

Συνεχίζουμε :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, fatalara said:

Ισχυει, αν ομως δεν ειχες φιξαρει το μυαλο σου στο πως θα μου την πεις θα καταλαβαινες οτι αυτα τα 500 στην ακρη θα πανε 4-5 φορες πανω για να εχεις αυτα που θελεις αργοτερα. 

 

Δε στη λεω σκοπιμα. Δινεις αφορμη με αυτα που γραφεις να σε σχολιασει καποιος.

Αν ο σκοπος σου ειναι να ζεις πλουσια και να δειχνεσαι, τοτε για μενα εχεις λαθος στοχους. Φιλικα στο λεω. Οχι για το χρημα, αλλα στο να το δειχνεις. Ηδη μας εδωσες μια εικονα για το πως θα ηθελες να ειναι η ζωη σου, χωρις καν να την πλησιαζεις.
Εχω φιλους που βγαζουν 10-15χιλιαρικα τον μηνα και δεν κυνηγανε ουτε το 1/10 απο αυτα που ονειρευεσαι.
Ευχομαι να πιασεις τους στοχους σου και να σε γεμιζουν σαν ανθρωπο αν αυτο θες :)
 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/3/2019 at 8:37 ΠΜ, το μέλος cabdik έγραψε:

 

φιλε μου, το θεμα δεν ειναι, τι ειναι αποδεκτο ως gaming, απο εμενα ή απο τον GFFermari ή απο οποιονδηποτε αλλον.  το θεμα ειναι τι ειναι αποδεκτο απο εσενα που κανεις το θεμα και ψαχνεις πληροφοριες-προτασεις.   

 

εσυ βαζεις το μπατζετ, εσυ και τους ορους.  ο καθενας μπορει να πει ο,τι του κατεβαινει στην κουτρα. αλλα αυτο δεν εχει καμια ουσια. σημασια εχει μονο τι ζητας εσυ απο το gaming. θες το απολυτο?  τοτε πρεπει να ψαχτεις και με οθονες υψηλων ΗΖ, με GSYNC/FreeSync, με διπλες καρτες γραφικων, κλπ..! 

  

 

Από μικρός κυνηγούσα το καλό όπου μπορούσα να το αδράξω. Απλά τώρα πιστεύω ότι ξεφεύγει από τα χέρια του μεσο αστού . Κυνηγάω περισσότερρο  την οπτική ομορφιά παρά το περφόρμανς . Δηλαδή θα προτιμούσα 4κ ουλτρα από 1920 όλα λοου 240 χέρτζ. Οι οθόνες των πολλών χερτζ είναι ανέφικτες για το μέσο αγοραστή για τα καινούργια παιχνίδια . Κανένα παιχνίδι δεν τρέχει με 240 φραμες ούτε με την 2080 τι . Να μην σου πω σε τρια χρόνια τι θα τρέχει η 2080 τι στα καινούργια παιχνίδια. Τα πολλά χερτζ είναι ειδικών περιπτώσεων , πρωταθλητών με σκίλ παλιών ως πολύ παλιών παιχνιδιών , για να κερδίσεις λίγο στις επιδόσεις για να έχεις πλεονέκτημα . Αλλά και 2080 τι και να τα βλέπεις όλα  σαν να ειναι 2005 είναι λιγο περίεργο για εμένα . Εξάλλου στους αγώνες τα πισι είναι όλα ίδια . Και να σου πω μια λεπτομέρια σε 4κ ούλτρα , δεν γνωρίζω εαν βάζουν σωστά τεξτουρς για να υποστηρίζεται το 4κ . Αλλιώς το 1440 είναι πιο συμφέρον . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fatalara έγραψε:

οτι αυτα τα 500 στην ακρη θα πανε 4-5 φορες πανω για να εχεις αυτα που θελεις αργοτερα.

 

Εδω σ εχασα λιγο στο πως θα γινει αυτο.

Εγω θελω απλα να αναφερω πτι ολο το σκεπτικό σου μπορει να πραγματοποιηθει θεωρωντας σιγουρο οτι σε ολο αυτο το βαθος χρονου, ολες οι παραμετροι παραμενουν αμεταβλητοι, πραγμα δυσκολο. Μιλας για βαθος 15ετιας. Σε αυτα τα 15 χρονια ομως, η οικογενειακη σου κατασταση δε θα εχει αλλαξει; Δηλαδη δε θα εχεις παντρευτει αν εισαι ανυπαντρος; Δε θα εχεις αποκτησει παιδια αν δεν εχεις; Δεν θα εχουν μεγαλωσει και αυτα και οι υποχρεωσεις τους; Επισης το εισοδημα που εχεις τωρα ειναι το μινιμουμ εγγυημενο για τα επομενα 15χρονια;

 

Επισης.... Δεχομαστε πως ολα τα παραπανω ειναι ηδη υπολογισμενα. Εχεις συνυπολογισει το εξτρα κοστος που προκυπτει απο τα παραπανω υλικα αγαθα. Γιατι ναι, κανεις 15 χρονια οικονομια και χτιζεις τη βιλα (ας μην το κρυβουμε, τετοιο σπιτι περιεγραψες). Τα εξτρα κοστη που αυτο επιφερει; Ειναι υπολογισμενα; Θα μπορεσεις να συνεχισεις αποταμιευση με τον ιδιο ρυθμο ωστε να παρεις το porche?

 

Υ.Γ.1 Ολο αυτο το κατεβατο, δεν ειναι αντιρρηση προς το προσωπο του Ηλια, σε καμια περιπτωση. Δεν ξερω τι δουλειά κανει ο ανθρωπος, ουτε τι βγαζει, ουτε ποσο χρονων ειναι ουτε πως εχει ονειρευτει τη ζωη του και ουτε ειμαι και κανας γκουρου για να το κρινω, ετσι; Ειναι απλα οι δικες μου δευτερες σκεψεις, σε αυτον τον "προγραμματισμο"

 

Υ.Γ.2 Εχει κανεις υποψην την τελευταια ερευνα που εγινε για το ποσα νοικοκυρια ΔΕΝ αποταμιευουν στην ελλαδα; 7/10 αν θυμαμαι καλα, η ας με διορθωσει καποιος αν δεν θυμαμαι σωστα. Αν συνδυαστει αυτο με το ποσους ανεργους πτυχιουχους εχουμε, ποσους μεταπτυχιακους εχουμε να δουλευουν με τον βασικο γιατι σπουδασαν κλαδο που ειναι νεκρος στην ελλαδα, καταλαβαινει κανεις οτι δεν εχουμε να κανουμε με εναν πληθυσμο που στην πλειψηφια του δεν μπορει να προγραμματισει την..... αποταμιευση.... που απαιτει μερικη αριθμητικη δημοτικου. Εχουμε να κανουμε με ενα ευρυτερο κοινωνικο προβλημα που απο τη μια παραγει μυαλα που δεν "εχει τι να τα κανει" ενω του λειπουν χερια αλλου, ενω απο την αλλη εχουμε ενα οικονομικο συστημα δομημενο ελαφρως χειροτερα απ οτι θα ηταν αν ειχε δομηθει απο ουρακοταγκους. 

 

Υ.Γ.3 Μετα απο ολη αυτη την αμπελοφιλοσοφια μου, ο εχων τη δυνατοτητα αποταμιευσης οποιουδηποτε ποσου ειναι τυχερος,ικανος, αξιος.... ολα μαζι! Μπραβο του!

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@fatalara : Ηλία, περιγράφεις την ονειρική ζωή ενός εργένη. Όταν έχεις οικογένεια ή/και έτερες υποχρεώσεις, συμβιβάζεσαι.

Προς θεού, εύχομαι να πραγματοποιήσεις τα όνειρά σου και να φτιάξεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις.

Θα συμφωνήσω με τον Χρυσόστομο ως προς τα ποσά που δύναται να αποταμιεύει έκαστος εξ ημών. Τη σήμερον ημέρα, και το ευρώ μετράει.

Το δικό μου παράδειγμα είναι ακραίο βέβαια: δύο ενοίκια (σπίτι+γραφείο), εισφορές διπλές, διπλοί λογαριασμοί, γυναίκα για να προσέχει τη μικρή. Πιάσαμε τα 1.500 ευρώ.

Πιο πολλά ξοδεύω για το pc παρά για κοστούμια?...

Επειδή οι υποχρεώσεις είναι πάρα πολλές, αρκετές φορές έδωσα τα χρήματα που είχα μαζέψει για την επόμενη αναβάθμιση, προς κάλυψη άλλων εξόδων.

Τι να πω δηλαδή: "Όχι, δεν πληρώνω το ενοίκιο, γιατί θέλω 2080ti";

Εντός λογικών πλαισίων, προσπαθώ να ικανοποιώ το μεράκι μου, σκεπτόμενος και τις ανάγκες της οικογένειάς μου. Το αυτό ισχύει και για το gaming.

Δεν έχω ελεύθερο χρόνο. Κόβω από τον ύπνο μου, για να παίξω.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι και οταν οι αλλοι κοιμουνται και η τιμονιερα και τα paddles κανουν θορυβο???

Σε καθε αλλαγη ταχυτητας τσικ και ξανα τσικ.....καΙ ΓΡΡΡΡΡΡ οταν παταει το κερμπ!!

Αι στο καλο.

 

Ευνουχισμος!!!

 

 

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

@giorgos2187 χαιρομαι που ρωτησες να μαθεις πριν βγαλεις το συμπερασμα σου.

Ειναι χαρακτηριστικο των ανθρωπων που ψαχνονται και αυτο ειναι καλο γιατι συνηθως αυτοι ειναι που καταφερνουν κατι στη ζωη τους.

 

Εχω μια επιχειρηση λιανικου εμποριου αυτη τη στιγμη και θελω να περασω στο χονδρικο. Εχω μιλησει με τις εταιριες και εχει συμφωνηθει το ποσο που θα χρειαστει για να παρω αυτα που θελω. Αυτο θα μου δωσει 2- 2.5 φορες τα λεφτα που παιρνω τωρα με το υπαρχων πελατολογιο.

Την ιδια στιγμη σου δινει τη δυνατοτητα να μπορεις να εισαι ανταγωνιστικος και να φερεις και εξτρα πελατες, ακομα και τους λιανεμπορους που θα θελουν να παρουν απο εσενα για τους λογους τους. 

 

Το οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα για πολυ κοσμο το γνωριζω. Ακομα και εγω εχω χασει το 70% του εισοδηματος μου σε σχεση με πριν το 2012. Δεν μπορω ομως να μεινω στασιμος, δεν το δεχομαι. Θελω να κανω πραγματα και για να γινουν πρεπει να κανω τις κινησεις μου. Το αν θα ειναι ακριβως ετσι σε 20 χρονια αυτο δεν μπορω να το πω με σιγουρια αλλα ο στοχος δεν αλλαζει. Μπορει να μην φτασω καν στη ηλικια αυτη.

 

Αυτο που λες για την αποταμιευση ισχυει. Οποιος μπορει κα βαζει λεφτα στην ακρη με αυτους τους μισθους που υπαρχουν ειναι ηρωας.

Αυτη ομως ειναι διαφορετικη κουβεντα με το αν αυτα που παιρνει ειναι λεφτα η οχι. Ξερω κοσμο,υπαρχουν παρα πολλοι ειδικα στην πατρα, που παιρνει 580 το μηνα και σου λεει προσπαθει να του μενουν τα 80 και το καταφερνει. 

Αυτο τι σημαινει? Οτι τα 580 ειναι λεφτα? Τωρα γιατι θιγονται μερικοι οταν τους το λες δεν μπορω να καταλαβω. Δεν κανεις επιθεση στο ατομο τους, λες πως εχει η πραγματικοτητα. 

 

Τα 160 τετραγωνικα δεν ειναι βιλα, μην τρελαθουμε.

 

@GoMaR και επειδη οι φιλοι σου δεν θελουν σημαινει οτι ολοι οι αλλοι ειναι λαθος? Και γω ξερω ατομα που βγαζουν 6000 το μηνα και εχουν 400 τετραγωνικα σπιτι, δυο εξοχικα απο 80 τετραγωνικα, bmw x3 και σκαφος. 

Ο πατερας μου επερνε 4000 και κυκλοφορουσε με nissan γιατι θεωρουσε οτι αν εδινε παραπανω ηταν πεταμενα λεφτα και το παρκαρει διπλα στο Q7 του κολλητου του και τα δυο μαζι μπροστα απο το κοτερο του αλλου κολλητου στην μαρινα και επιναν μπυρες.

Ο καθενας κανει κουμαντο στα λεφτα που βγαζει, τα δινει οπου θελει αυτος και σε εχει γραμμενο.

Πηγαινε να τους πεις οτι οι στοχοι τους ηταν λαθος, οτι κανουν φιγουρα, οτι ειναι αδειοι και αλλα τετοια ρομαντικα. 

 

@DEADLAZARUS Με λιγα λογια προσαρμοζεσαι, αυτο που ειπα.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Παλι θιγεσαι ; Τι θα γινει με σενα;
Εννοειται θα παω να τους το πω αν πιστευω οτι κανουν λαθος. Γιατι απλα υποστηριζω την αποψη μου. Οπως κανω και σε σενα.
Απο εκει και περα οπως σου ειπα και παραπανω(ΓΝΩΜΗ μου εννοειται και αν θες την ακους), πως καλο θα ηταν να μην εχεις ως στοχο την βιτρινα αλλα την ουσια. Εκτος αν η ουσια για σενα ειναι η βιτρινα :)
Ειναι χειροτερο να θες να δειχνεις λεφτας απο το να καταλαβαινει ο αλλος οτι εχεις λεφτα. Το χρημα δε κρυβεται. Αν το δειχνεις σκοπιμα μαλλον εχεις αναγκη προβολης και ναι πρεπει να εισαι αδειος αν ανηκεις σε αυτη τη κατηγορια.

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι θα καθισω δηλαδη να φαω ολο το λουκι 20 χρονια και αν καταφερω να αποκτησω αυτα που θελω θα το εχω κανει για να δειχτω σε εσενα και οχι γιατι ειδα το Tonale στην εκθεση της Γενευης και ειπα ''αυτο το θελω'' ας πουμε... 

 

Θα πας δηλαδη και θα του πεις του αλλου που βγαζει 5.000 - 6.000 το μηνα, εχει κανει τα κουμαντα του και εχει το σκαφος του στη μαρινα να πινει μπυρες με τους φιλους του και να πηγαινει τις διακοπες του, οτι εχει κανει λαθος και θεωρεις οτι το κανει για να δειχνεται.

1. Αν ειναι κομπλε σαν ατομο θα σου πει ''οταν βγαλεις τα ιδια και κανε οπως θες εσυ.

2. Αν ειναι κολοπαιδαρας θα σου πει ''ποσα βγαζεις μεροκαματο ψηλε?'' θα του πεις εσυ 35 ευρω π.χ, θα βγαλει 50 θα σου πει ''πηγαινε φερε μια 6αδα και κρατα τα ρεστα'' απλα και μονο για να σε πικαρει περισσοτερο.

 

Δεν θιγομαι, κουβεντα κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Απο τις απαντησεις σου φαινονται πολλα για τον χαρακτηρα σου και ποσο αναγκη εχεις το χρημα για να προβληθεις μεσα απο αυτο Ηλια.. (Σκαφη, τζακουζι, tonale, μπυρες..Τα ναρκωτικα και οι πουτ@νες λειπουν)
Δε το συνεχιζω γιατι δε προκειται να καταλαβεις.


 

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εχω καταλαβει, ζηλευεις και τα κανεις ολα αγουριδες.

Εγω τουλαχιστον εχω τα guts να βγω και να πω οτι τα θελω αυτα και να τα κυνηγησω ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Εχεις την εντυπωση οτι ολοι οσοι εχουν λεφτα η θελουν να αποκτησουν το κανουν για να μπουν στο ματι του γειτονα.

Οτι θα βγαλω λεφτα οχι για να περασω εγω καλα αλλα για να με δει ο διπλανος.

Καλο κουραγιο.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από fatalara
Link to comment
Share on other sites

Είναι ωραίο να κυνηγάς τα όνειρά σου.... αλλά όπως έχουν οι εποχές είναι πολύ δύσκολο να φτάσει ο καθένας στον  στόχο του...Μακάρι να φτάσει ο καθένας μας τους δικούς του στόχους..απλά ή ουσία δεν είναι στο χρήμα...καλό είναι να περνάμε καλά με πιο λίγα..μκαι ουσιαστικά..

      Εκεί που θα είναι με τις μπύρες να εκτιμάει την παρέα κ τους ανθρωπους...όχι το σκάφος και την θέα που το προσφέρει κάθε αυτή...

 Δεν είπε κανείς να μην κάνεις κ να κυνηγάει αυτό που θες...απλά τα στάνταρ έχουν αλλάξει...θέλει προσαρμογή και ΟΥΣΙΑ...

 Δεν πιστεύω να αρνηθεί κάνεις ότι το χρήμα διευκολύνει κ περνάς καλά...αλλά όχι μόνο του...με σωστούς ανθρώπους κ παρέα περνάς κ τσαμπα...

  Ο καθε ένας μας έχει της προτεραιότητες του..και τις κ@υλες του...τον προγραμματισμό του....άμα μπορείς να τα κάνεις όλα είναι ιδανικό...αλλά πολλές φορές τα βλέπει από πάνω κ γελαει...

 Τοχω κόψει το gaming...δεν αξίζει για μένα τα λεφτά που χρειαζεται σε συνάρτηση με τον χρόνο...για εμένα τώρα πια...άλλες προτεραιότητες...άλλες απαιτήσεις δικες μου...ακόμα κ άλλες...παράλογες απαιτήσεις των games...θες σε vga...θες σε hdd...πάει αυτό...περασε!

 Να περνάτε καλά με τα απλά κ τα ουσιαστικά και μη γνώτω η αριστερά τι ποιεί η δεξιά σου...'

Έγινε επεξεργασία από f117
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις.... Απο το gaming ξεκινησαμε, στις πτανες θα φτασουμε;;;;; Αυτες ειναι πισω απ ολα τελικα!!!! ?

 

@GoMaR Περα απο εναν εκρηκτικο και αυθορμητο χαρακτηρα, δεν νομίζω πως προκυπτει καποιο αλλο συμπερασμα για τον Ηλια. Οπως δε νομιζω οτι καποιος που θελει λουσα, τα θελει μονο για να τα δειχνει. Δηλαδη για να ειμαι ειλικρινης, ας καταφερω να παρω κι εγω ενα multistrada 1260, κι ας μην εχω ουτε καν καρτα για αναπαντητη. Δε με νοιαζει ρε αδερφε!!!! Δε θα ξαναμιλησω ποτε σε κανεναν ετσι κι αλλιως αν το παρω!!! ?

 

Ενω καταλαβαινω το point σου, και συμφωνω μαζι σου για τη γενικη πλειοψηφια, δε νομιζω πως πρεπει να μπαινει ταμπελα σε οποιοδηποτε ανθρωπο εμφανιζει καποιες κοινες επιθυμιες με αυτη την πλειοψηφια για την οποια συζηταμε... Ας μην ειμαστε ισοπεδωτικοι!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, fatalara said:

Μια χαρα εχω καταλαβει, ζηλευεις και τα κανεις ολα αγουριδες.

Εγω τουλαχιστον εχω τα guts να βγω και να πω οτι τα θελω αυτα και να τα κυνηγησω ΓΙΑ ΜΕΝΑ

Εχεις την εντυπωση οτι ολοι οσοι εχουν λεφτα η θελουν να αποκτησουν το κανουν για να μπουν στο ματι του γειτονα.

Οτι θα βγαλω λεφτα οχι για να περασω εγω καλα αλλα για να με δει ο διπλανος.

Καλο κουραγιο.

 

@giorgos2187

 

58 minutes ago, fatalara said:

 

 

Δε γίνεται να μην απαντήσω με αυτά που διαβάζω.

Πρώτον δεν έχω να ζηλεψω τπτ γιατί δε μου λείπει τπτ. (Δε μιλάω για τα όνειρα)

Δεύτερον. Δεν έχεις καταλάβει τπτ απο ότι λέω. Πάμε πάλι

Δεν έχω καμία τέτοια εντύπωση για τους λεφτάδες γιατί αν διάβαζες τι σου έγραφα στα προηγούμενα μηνύματα θα δεις ότι λέω το ακριβώς αντίθετο. 

Τέτοια εντύπωση έχω για σένα γιατί αυτό βγάζεις με τα λόγια σου. Αν θες να περάσεις διαφορετικά μηνύματα από αυτά που γράφεις, τότε να προσέχεις πως και τι γράφεις.

Ευτυχώς η Δυστυχώς έχω κύκλο που είναι πλούσιοι αλλα ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει πει ότι τα 100€ δεν ειναι λεφτά.

ΚΑΝΕΝΑΣ δεν έχει σκοπό να ταπεινωσει τον απέναντι του που είναι χαμηλομισθος αντίθετα με σένα.

Δόξα το θεό δεν ειμαι πλεον χαμηλομισθος και όπως σου είπα δε μου λείπει τπτ οπότε 

ασε τα περι ζήλιας και τα σχετικά για αυτούς που σου λένε ζηλεύω τον μισθό σου.

 

Αν έβγαινες και έλεγες γουσταρω να χαλάσω τα λεφτά μου εκεί θα σου λεγα μπράβο.Όπως κάνει ο περισσότερος κόσμος. (Ναι προσεχώς θα πάρω 2χ2080τι γιατί ιδρωσα και μπορώ)

 

Το πρόβλημα ξεκίνησε που απαξίωσες την χαμηλομισθη τάξη.

 

@giorgos2187

 

Όταν σου λέει σαν καλή απάντηση "φτασε εδω που ειμαι και τα λεμε" γιατί αυτό θέλει να πει έμμεσα, τότε καταλαβαίνεις πολλά για τον χαρακτήρα.

Και επίσης στο φόρουμ ειμαστε 13 χρόνια. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας :)

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ρε μαγκες πως πηγε το θεμα οτι ο αλλος εχει ξενερωσει να δινει λεφτα για hw στο σε λιγο θα της βγαλουμε εξω να τις μετρησουμε δεν καταλαβα.........................

ασε που εχει οθονη 2Κ απο το 2011 ???

λοιπον παμε παλι απο την αρχη................

ασχολουμαι με τα πισι απο το 1985-6 και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι ποτε δεν θα εχεις το ποιο τουμπανο πισι γιατι πολυ απλα πρεπει να εχεις πολυυυυυ μαρουλι...............

αναλογα με την τσεπη του ο καθενας αγοραζει αυτο που μπορει και ολα καλα..................γιατι σκατε??????????????πολλα εχουμε για να σκασουμε αμα σκαμε και για αυτα τοτε μας βλεπω πολυ γρηγορα στον μπουκουρα(φτιαχνει τωρα κασες με RTX) ???

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Όταν σου λέει σαν καλή απάντηση "φτασε εδω που ειμαι και τα λεμε" γιατί αυτό θέλει να πει έμμεσα, τότε καταλαβαίνεις πολλά για τον χαρακτήρα.

Και επίσης στο φόρουμ ειμαστε 13 χρόνια. Πολλά έχουν δει τα μάτια μας :)

 

Παω πασο! Απλως ανέφερα εσενα, μονο και μονο για να πω οτι διαφωνω με την γενικευση που ειπα. 

 

Και ας μην ξεχναμε κατι που ισχυει για ολους μας... Διαβαζουμε απλως ενα γραπτο κειμενο, δεν μιλαμε face to face (ετσι το λεμε στο χωριο μου, αμε) με τον συνομιλητη οποτε οι παρεξηγησεις πιστευω ειναι ευκολοτερες!

 

Τελικα δε φιλοτιμηθηκε κανας πλουσιος να μου κανει δωρο το multistrada ε;; Γαμωτη και νόμιζα οτι το εφερα τοσο μα τοσο ωραια! 

 

??

  • Like 1
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλά τα όνειρα καλή η μεγάλη ζωή καλά όλα , αλλά δεν πρέπει να θεωρούμε τα πάντα δεδομένα πχ ότι θα έχουμε πάντα δουλειά ότι θα έχουμε πάντα το ίδιο εισόδημα η ότι θα έχουμε πάντα την υγεία μας . Ήταν αρχές του 2011 είχα στόχους ήθελα να ξεκινήσω δική μου δουλειά και ξαφνικά ένα ωραίο απόγευμα με χτυπάει αμάξι ενώ είμαι πάνω στο μηχανάκι . αποτέλεσμα σπασμένα πόδια και χέρι και 2μισι χρόνια ακίνητος στο κρεβάτι , με τα πολλά ακόμα τραβιέμαι και τα όνειρα και οι στόχοι έκαναν φτερά.

 

Καλό είναι να υπάρχει ένα πρόγραμμα αλλά πρέπει να κρατάμε και μια πισινή ... 

 

όσο για το gaming εχω σταματήσει να αλλάζω κάρτες γραφικών σαν τα πουκάμισα για να παίζω 2 ωρες την εβδομάδα.  

  • Like 3
  • Sad 2
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι όντως και το θέμα πήγε για βρούβες. Η κουβέντα γίνετε να δώσουμε στον φίλο να καταλάβει οτι αν κάτι του αρέσει (στη προκειμένη περίπτωση το gaming) δεν είναι απαραίτητο να ξοδεύει τσουβάλια για να το απολάυσει , βέβαια αν τα έχει γιατί οχι ...κουμμάντο στη τσέπη του ο καθένας. Σε ένα μόνο ξενερώνω: να ξοδεύεις χρήμα για PC "καλό" για να λες οτι το έχεις έτσι για ποζεριά. Βλέπω ο άλλος 8000€ PC να παίζει πασιέντζα και ναρκαλιευτή και να το βγάζει φωτογραφία στο Instagram...

Σα κάτι άλλους  με Hayabusa και R1 για να πάνε στη καφετέρια... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2019 at 2:30 PM, iseeklife said:

.................Το 2015 με την οικονομική κρίση και το λοκ αουτ πήρα την 390χ για τα διπλάσια λεφτά , όντας ρεμπατζεδ κάρτα και όχι καθαρόαιμη τρίτη γενιά . Απόδοση πήρα περίπου 100 τις εκατό παραπάνω με την οκταπλάσια μνήμη που ακόμη και τώρα δεν μου έχει τερματίσει σε κανένα παιχνίδι...............................

Ειδα ρεβιους και μπεντσμαρκ ..................................... η 1050 τι που στο πασσμαρκ πιάνει 6000 ενώ η δικιά μου 8000 .

Αυτά παίδες . Δεν γνωρίζω εαν θα παρατήσω εντελώς τον υπολογιστή ............................ όπου φτάνουμε στη ιστορική φράση , τέλος εποχής . Ο υπολογιστής χωρίς παιχνίδι φαίνεται βαρετός . Αυτά . Εαν θέλετε πέστε και καμία γνώμη .

δεν χρειαζεσαι καμια συμβουλη - διαβασε απλα οσα εχω τονισει στο αρχικο σου κειμενο.....

απλα ΜΗΝ ξαναασχοληθεις με μπεντς/χερτζ/φπσ.......εκτος κι αν το καθε παιχνιδι για σενα ειναι απλως μια πλατφορμα για να μετρας επιδοσεις/ωραια απεικονιση

ειναι σαν να παιρνεις μια μηχανη και κανεις βολτες ταξιδια ή πας μια φορα το μηνα Σερρες για να κανεις κοντρα γυρους για τους χρονους....

αν πραγματικα σ αρεσουν ακομα τα παιχνιδια , γινε πιο επιλεκτικος με αυτα και ξεχνα της "σειρηνες".....

θα μπορουσα να γραψω 150 αραδες ακομα αλλα θα ηταν αχρηστες  - μονο ενα τελευταιο

ζησε τωρα μ αυτα και ασε αυριο τι/πως/γιατι - οργανωσου,χαλαρωσε και μην βιαζεσαι ,το μελλον ερχεται και ειναι βιαστικο απο μονο του! (και γεματο εκπληξεις....)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.