Jump to content



Υπερβολική εγγραφή σε ssd;


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Φαντάζομαι ότι αν έχεις tower με καλό airflow και πλαϊνό ανεμιστήρα δεν χρειάζεται κανένα ψυκτράκι.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

ισως αν έχεις ανεμιστήρα που να βαράει κατευθείαν στον ssd. Το δικό μου κουτί, η αλήθεια είναι ότι δεν έχει airflow (Phanteks Evolv Atx) και κάνει ότι μπορεί χωρίς το επάνω μέρος, που το έχω αφαιρέσει. Σε φορτίο πάντως, όπως μπορείς να δείς στο thread του insomnia, είναι τεράστια η διαφορά. Εγώ δεν θα το έβαζα για κανένα λόγο σκέτο.

πριν 4 ώρες, το μέλος Nick74 έγραψε:

 

 

θα βαλεις αυτη που εχει ψυκτρα (η asrock taichi που εχω, αλλα και οι περισσοτερες μητρικες εχουν μια με ψυκτρα και μια χωρις που αν θες να της βαλεις δευτερο nvme θα πρεπει να αγορασεις aftermarket ψυκτρα). 

 

Τωρα οσον αφορα το θεμα εγγραφων, αν και απαντηθηκε στο 100% θελω να συμπληρωσω οτι τετοιες μετρησεις τις καναμε πολυ παλια οταν ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ πως το προβλημα του περιορισμου εγγραφων ηταν υπαρκτο, και οι ssd κοστιζαν εναμισι νεφρο για πραγματικα παρα πολυ χαμηλες χωρητικοτητες (ο πρωτος μου παιζει να ηταν 16 η 32 gb)

Nick, η δική μου η mobo, δεν έχει ψυκτρα, για αυτό πήρα το EK. Όσο αφορά στο ερώτημα μου, το ψαχνουμε ακόμα. Αυτό που απαντήθηκε είναι ότι δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα η κατάσταση αυτή. Το αν μου την έκανε το Data Migration tool ή το game μου αποσυμπίεζε για πάρα πολλή ώρα είναι ακόμα προς διερεύνηση.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, psyber said:

ισως αν έχεις ανεμιστήρα που να βαράει κατευθείαν στον ssd.

Ένας από τους λόγους που δεν θα αλλάξω ποτέ το δικό μου tower:

23_Product_top3.jpg.027ea732bcf2743943fb5b3477e244f3.jpg

 

Αυτός ο 230άρης ψύχει απίστευτα καλά οτιδήποτε κάθεται πάνω στο mobo. Άλλος ένας τέτοιος υπάρχει μπροστά. Δυστυχώς πλέον τα κουτιά έχουν πολύ χειρότερο airflow σε σχέση με το παρελθόν γιατί οι κατασκευαστές δίνουν βάση στα rgb και στα αρώματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ένας από τους λόγους που δεν θα αλλάξω ποτέ το δικό μου tower:

23_Product_top3.jpg.027ea732bcf2743943fb5b3477e244f3.jpg

 

Αυτός ο 230άρης ψύχει απίστευτα καλά οτιδήποτε κάθεται πάνω στο mobo. Άλλος ένας τέτοιος υπάρχει μπροστά. Δυστυχώς πλέον τα κουτιά έχουν πολύ χειρότερο airflow σε σχέση με το παρελθόν γιατί οι κατασκευαστές δίνουν βάση στα rgb και στα αρώματα.

Για αυτό παρέμεινα στο Phanteks. Πούλησα το κουτί μου και στη συνέχεια πήρα το ίδιο κουτί απλά για τα looks (TG) και κάποιες μικροβελτιώσεις ,αλλά τα λαμπάκια τα έβαλα εγώ. Το κουτί έχει εξαιρετική ροή αέρα και αν κάποια στιγμή ελευθερώσω τον χώρο που καταλαμβάνουν τα Cage (έχω 4 HDD και δεν γίνεται να τους βάλω αλλού - not yet anyway), θα έχει ακόμη καλύτερη. 

Όσο για τις εγγραφές, τις παρακολουθείς και ανάλογα πράττεις.

Έχω σε 2 χρόνια 6.5ΤΒ στον samsung και 13TB σε 3 χρόνια περίπου στον OCZ. Λογικό, ο OCZ ήταν αυτός ο OS SSD και ο Samsung είναι εδώ και περίπου 10 μήνες. Ο άλλος πλέον είναι για games και γίνονται περισσότερα σβήσε-γράψε από ότι όταν είχα το pagefile σε εκείνον. 

Τώρα το 1.5ΤΒ σε λίγες μέρες είναι περίεργο, αλλά παρακολούθησέ το. :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ένας από τους λόγους που δεν θα αλλάξω ποτέ το δικό μου tower:

23_Product_top3.jpg.027ea732bcf2743943fb5b3477e244f3.jpg

 

Αυτός ο 230άρης ψύχει απίστευτα καλά οτιδήποτε κάθεται πάνω στο mobo. Άλλος ένας τέτοιος υπάρχει μπροστά. Δυστυχώς πλέον τα κουτιά έχουν πολύ χειρότερο airflow σε σχέση με το παρελθόν γιατί οι κατασκευαστές δίνουν βάση στα rgb και στα αρώματα.

+100000000000

 

το δικο μου κουτι στο βασικο συστημα παντως ειναι DIY  οποτε εχει μελλετηθει και το airflow να ειναι αριστο εκτος των αλλων  (οκ μου κοβει λιγο η καρτα γραφικων που την εχω κλασσικα καθετα ενω η αρχικη μελλετη την ηθελε οριζοντια αλλα δεν ειναι μεγαλο προβλημα)

Την ψυκτρα παντως στον nvme καλου κακου την εχω κουμπωσει κανονικα

 

Έγινε επεξεργασία από Nick74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.