Jump to content


Αναβαθμιση λαπτοπ


Recommended Posts

Αφού παρήγγειλες caddy προφανώς για να βάλεις τον μηχανικό ως δεύτερο δίσκο εσωτερικό, το icy box γιατί το πήρες;

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Το βρήκα σε προσφορά και για να το έχω άμα το χρειαστώ που θα το χρειαστώ γτ έχω κάποιους 2.5mm για back up

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παίδες το λάπτοπ είναι 2ετων και δεν έχει ίχνος σκόνης μέσα και με χρήση σε χώρο βαριάς βιομηχανίας,ούτε το ανεμιστηράκι είχε...μου έκανε εντύπωση!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελικά έχει 2 slot για memory.να αγοράσω την ίδια ή προτείνετε κάτι άλλο?d7290d36154d191d02c064a92469b08c.jpg&key=d900d9fb42d0cf8bfacce9f2480b5a6f034bb2e5725045b3e19db5c4c3abc29b

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Βέβαια χλωμό να βρω ακριβώς την ίδια οπότε πια λέτε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, etien4 said:

Πάντως παίδες το λάπτοπ είναι 2ετων και δεν έχει ίχνος σκόνης μέσα και με χρήση σε χώρο βαριάς βιομηχανίας,ούτε το ανεμιστηράκι είχε...μου έκανε εντύπωση!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βέβαια χλωμό να βρω ακριβώς την ίδια οπότε πια λέτε?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Είναι λίγο ζαριά το θέμα. Θεωρητικά ό,τι και να βάλεις θα χρονίσουν και οι δύο στις ταχύτητες του πιο αργού dimm και θα παίζουν. Στην πράξη μερικές φορές προκύπτουν προβλήματα. Το ιδανικό θα ήταν να πουλήσεις το υπάρχον sodimm και να αγοράσεις ένα άλλο ζευγάρι.

Link to comment
Share on other sites

 
Είναι λίγο ζαριά το θέμα. Θεωρητικά ό,τι και να βάλεις θα χρονίσουν και οι δύο στις ταχύτητες του πιο αργού dimm και θα παίζουν. Στην πράξη μερικές φορές προκύπτουν προβλήματα. Το ιδανικό θα ήταν να πουλήσεις το υπάρχον sodimm και να αγοράσεις ένα άλλο ζευγάρι.
Μάλιστα...κρίμα τότε.το ίδιο μόνο ebay βρίσκω.Τωρα να πουλήσω πρέπει να αγοράσω 2 ίδιες πρώτα...για πες ποιες προτείνεις?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...κρίμα τότε.το ίδιο μόνο ebay βρίσκω.Τωρα να πουλήσω πρέπει να αγοράσω 2 ίδιες πρώτα...για πες ποιες προτείνεις?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Για laptop μιλάμε, οπότε όποιες επώνυμες βρεις με lifetime εγγύηση, θα είσαι κομπλέ. (στη μέγιστη ταχύτητα που υποστηρίζει το laptop)

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου να βάλεις αυτή που παρήγγειλες, να τρέξεις ένα ολονύκτιο memtest και αν βγεί καθαρό άστες όπως είναι.

Τα dimmakia μπορεί να διαφέρουν ακόμα και στον ίδιο κωδικό ανάλογα με την παρτίδα, οπότε θα μπεις σε ένα φαύλο κύκλο χωρίς λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, etien4 said:

δεν παράγγειλα ακόμα,νόμιζα ότι είχε μόνο ένα dimm!

Μιας και δεν έχεις παραγγείλει ακόμα, εγώ σχεδόν άριστα ποσοστά συμβατότητας έχω με Kingston.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, etien4 said:

Μια χαρά φαίνεται, αν θες τσκέκαρε και τα timings αυτής που φοράει τώρα και προσπάθησε να πάρεις κάποια που να έχει τα ίδια ή όσο πιο κοντά γίνεται.

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά από τη στιγμή που δεν την έχεις αγοράσει ακόμα ας είναι όσο πιο κοντά στα specs της υφιστάμενης γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, paxman said:

Μια χαρά φαίνεται, αν θες τσκέκαρε και τα timings αυτής που φοράει τώρα και προσπάθησε να πάρεις κάποια που να έχει τα ίδια ή όσο πιο κοντά γίνεται.

Ψιλά γράμματα θα μου πεις, αλλά από τη στιγμή που δεν την έχεις αγοράσει ακόμα ας είναι όσο πιο κοντά στα specs της υφιστάμενης γίνεται.

οκ

άσχετο στα win10 χρειάζεται να αλλάξω-σεταρω κάτι λόγω ssd?

Link to comment
Share on other sites

οκ
άσχετο στα win10 χρειάζεται να αλλάξω-σεταρω κάτι λόγω ssd?
Αν έκανες καθαρή εγκατάσταση , όχι. Αν έκανες clone, ενδεχομένως να πρέπει να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις, δεν ξέρω σίγουρα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι το cloning θα το κάνεις αφού τους εγκαταστάσεις στο μηχάνημα και με το tool της Samsung.

Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να βεβαιωθείς ότι το boot order είναι σωστό (από τον SSD) και μετά να κάνεις ένα clean τον μηχανικό με diskpart για να διαγραφούν όλα τα partition.

Μέσα στα 10 δεν έχεις να κάνεις κάτι.

 

Edit: την πρώτη φορά, πριν το cloning, πρέπει να του πεις να κάνει boot από το upgrade bay (τουλάχιστον έτσι το ονομάζει στο δικό μου HP) για να ξεκινήσει από τον μηχανικό.

Έγινε επεξεργασία από paxman
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, gdp77 said:

Αν έκανες καθαρή εγκατάσταση , όχι. Αν έκανες clone, ενδεχομένως να πρέπει να αλλάξεις κάποιες ρυθμίσεις, δεν ξέρω σίγουρα.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 

καθαρή έκανα. Ευχαριστω!

2 minutes ago, paxman said:

Φαντάζομαι το cloning θα το κάνεις αφού τους εγκαταστάσεις στο μηχάνημα και με το tool της Samsung.

Το μόνο που θα πρέπει να κάνεις είναι να βεβαιωθείς ότι το boot order είναι σωστό (από τον SSD) και μετά να κάνεις ένα clean τον μηχανικό με diskpart για να διαγραφούν όλα τα partition.

Μέσα στα 10 δεν έχεις να κάνεις κάτι.

δεν θέλω να τον σβήσω εντελώς τον μηχανικό,θα έχω θέμα με τα partitions τους?Καθαρή εγκατάσταση έκανα στον SSD

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, etien4 said:

δεν θέλω να τον σβήσω εντελώς τον μηχανικό,θα έχω θέμα με τα partitions τους?Καθαρή εγκατάσταση έκανα στον SSD

Σβήσε το boot partition, ένα ~500ΜΒ στην αρχή του δίσκου μην τυχόν καμιά φορά σου χάσει το boot sequence και ξεκινήσει από την παλιά εγκατάσταση.

Αυτό νομίζω σβήνει και από το disk management.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σβήσε το boot partition, ένα ~500ΜΒ στην αρχή του δίσκου μην τυχόν καμιά φορά σου χάσει το boot sequence και ξεκινήσει από την παλιά εγκατάσταση.
Αυτό νομίζω σβήνει και από το disk management.
Θα τα σινιαρω από disk management και θα σβήσω χειροκίνητα ότι δεν θέλω.θα τον έχω για back up

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νοοbικη ερώτηση...το λάπτοπ το συγκεκριμένο φοράει την R7 m445 κάρτα γραφικών.Θα μπορούσε να αναβαθμιστεί σε καλύτερη?

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.