Jump to content



Από ethernet σε wifi


nik72

Recommended Posts

Την βοήθεια σας παιδιά. Θέλω από το ρούτερ να τραβήξω 30-40 μέτρα καλώδιο και να δώσω σε ένα χώρο wifi. Κάποια λυση; Το wifi extender για αυτά τα 30-40 μέτρα στην μέση αποκλείεται για διάφορους λόγους...

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ζητάς βοήθεια, αλλά δεν ξεκαθαρίζεις σε τί...

Στο καλώδιο, στο Access Point, σε κάτι άλλο;

Αν ψάχνεις Access Point, τί σε ενδιαφέρει: Η ταχύτητα, το κόστος, η εμβέλεια; Ο χώρος πώς είναι; Χρειάζεσαι 5GHz;

 

Μέχρι τις διευκρινίσεις, μπορείς να κοιτάξεις με σειρά αυξανόμενου κόστους και δυνατοτήτων τα:

MikroTik hAP lite

Mikrotik hAP ac lite

Ubiquiti UniFi AP AC LR

 

Πάντως εάν έχεις παραπεταμένο κάποιο παλιό ρούτερ παρόχου, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για AP.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Minast έχεις δίκιο. Δεν το ξεκαθάρισα. Απλώς θέλω να προτείνετε κάποιο access point φτηνό και δοκιμασμένο. Απαιτήσεις για υψηλές ταχύτητες δεν υπάρχουν. Η απόσταση από το access point έως τις ασύρματες συσκευές θα είναι μικρη.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης ενδιάμεσα εμπόδια δεν θα υπάρχουν. Είναι ένας ενιαίος χωρος μικρος

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, nik72 said:

 

Την βοήθεια σας παιδιά. Θέλω από το ρούτερ να τραβήξω 30-40 μέτρα καλώδιο και να δώσω σε ένα χώρο wifi. Κάποια λυση; Το wifi extender για αυτά τα 30-40 μέτρα στην μέση αποκλείεται για διάφορους λόγους...

 

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Αν κατάλαβα καλά, τα "30-40 μέτρα καλώδιο" θεωρούνται δεδομένα στο ερώτημά σου. Οπότε θες ένα οποιοδήποτε access point/router στο τέλος των "40 μέτρων" ή ακόμα και ένα παλιό modem/router που δεν χρησιμοποιείς πλέον και μπορείς να το σετάρεις σε bridge mode. Από κει και πέρα -αν πρόκειται να αγοράσεις συσκευή- βλέπεις τι features θέλεις π.χ. dual band 2.4GHz/5GHz και αναλόγως προχωράς σε αγορά. Με ~50€ θα κάνεις τη δουλειά σου άψογα.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.