Jump to content



Πόσο noob-άς ήμουν.... (networking)


gdp77

Recommended Posts

Και για να μην έχω ξανά μανουρες στο μέλλον που ο 10gbit εξοπλισμός θα πέσει σε λογικό κόστος (switch, routers κτλ) λέω να περάσω cat6 καλώδιο ώστε να υποστηρίζεται και αυτός ο ρυθμός μετάδοσης. Τώρα μένει να αγοράσω ατσαλίνα για να διαπιστώσω αν όντως οι 2 εν λόγω πρίζες ενώνονται με εσωτερική σωλήνα. Αν όχι, θα πρέπει να σκεφτώ άλλη λύση.

 

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λιγο χλωμο να ενωνονται μεταξυ τους με αυτον τον τροπο αλλα και παλι θα μεσολαβει κουτι διακλωσης στην μεση οπου δεν θα σου περασει η ατσαλινα...

Ανοιξε λοιπον την πανω μπριζα να δεις αν φευγει το καλωδιο προς τα κατω για αρχη...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λιγο χλωμο να ενωνονται μεταξυ τους με αυτον τον τροπο αλλα και παλι θα μεσολαβει κουτι διακλωσης στην μεση οπου δεν θα σου περασει η ατσαλινα...
Ανοιξε λοιπον την πανω μπριζα να δεις αν φευγει το καλωδιο προς τα κατω για αρχη...
Θα το κάνω, αλλά δεδομένου ότι στον πάνω όροφο δεν υπάρχει άλλη πρίζα τηλεφώνου, λογικά προς τα κάτω φεύγει. Στον κάτω όροφο υπάρχουν τρεις πρίζες τηλεφώνου , άρα εκεί θα γίνονται οι όποιες διακλαδώσεις. Δεν ξέρω από τέτοια θέματα και ελπίζω να μη γράφω μπαρουφες. Στον κάτω όροφο η πρίζα που δείχνω στο σχεδιάγραμμα είναι η πιο "ακριανή", οπότε έχω βάσιμες ελπίδες ότι δεν θα μεσολαβεί κάποια διακλάδωση για τη δουλειά που θέλω να κάνω.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα: υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας από τις πρίζες τηλεφώνου; Μπορώ να πιάσω άνετα το εσωτερικό ; Σόρι για την ασχετοσυνη μου.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Φυσιολογικα υπαρχει κουτι εκει που στριβει το καλωδιο για να κατεβει στην μπριζα...
Χτυπωντας θα το εντοπισεις...
Συγγνώμη για την ασχετοσυνη μου και πάλι. Γιατί να στρίβει το καλώδιο? Αφού η πανω με την κάτω είναι στον ίδιο "τοίχο" στο ίδιο σημείο ακριβώς.

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο για την κάτω μπρίζα έρχεται είτε από αριστερά είτε από δεξιά και στην ευθεία της μπρίζας κάπου στρίβει για να κατέβει σε αυτήν.

Εκεί φυσιολογικά υπάρχει κουτί.

 

Οτι δεν γνωρίζεις κάποια πράγματα και ρωτάς είναι καλό και σε καμία περίπτωση δεν είναι ασχετόσυνη ;)

Link to comment
Share on other sites

On 20/4/2019 at 10:32 ΠΜ, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ερώτημα: υπάρχει κίνδυνος ηλεκτροπληξίας από τις πρίζες τηλεφώνου; Μπορώ να πιάσω άνετα το εσωτερικό ; Σόρι για την ασχετοσυνη μου.

Είναι 50v συνεχές, αλλά με πολύ μικρή ένταση. Μπορεί να νιώσεις ένα τσιμπηματάκι, αλλά όχι θανατηφόρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.